„The Telegraph”: Polska upokorzyła Niemcy

„Polska, mimo że ma więcej powodów do obaw ze strony Putina, zrobiła to, co powinny zrobić i obiecały Niemcy. Staje się militarnym supermocarstwem” – pisze były oficer piechoty morskiej Richard Kemp w artykule „Polska odwagą upokorzyła Niemcy” na łamach internetowej wersji „The Telegraph”.
Olaf Scholz „The Telegraph”: Polska upokorzyła Niemcy
Olaf Scholz / EPA/BENOIT TESSIER / POOL MAXPPP OUT Dostawca: PAP/EPA

Brytyjski publicysta pisze o tym, że Kijów miał nadzieję na wyraźne zielone światło od Niemiec podczas spotkania Ukraińskiej Grupy Kontaktowej ds. Obrony w bazie lotniczej Ramstein w piątek, aby dostarczyć im czołgi Leopard 2. Zamiast tego nowy niemiecki minister obrony Boris Pistorius przez cały dzień się wahał, w pewnym momencie mówiąc, że podjęcie decyzji może zająć miesiąc. Według Kempa taki rodzaj zwlekania może być dopuszczalny w czasie pokoju, ale to jest wojna, w której liczy się każdy dzień. Publicysta wypomina Niemcom mało wiarygodną postawę wobec rosyjskiej inwazji od samego jej początku i przeciwstawia im przypadek Polski, która staje na czele koalicji państw chcących przekazać Ukrainie Leopardy.

Kontrast między Warszawą a Berlinem nie mógłby być większy. Polska zrobiła dokładnie to, co powinny zrobić i obiecały zrobić Niemcy. Staje się europejskim supermocarstwem militarnym: przy znacznie mniejszym PKB ma już więcej czołgów i haubic niż Niemcy i jest na dobrej drodze do posiadania znacznie większej armii, z celem 300 000 żołnierzy do 2035 roku, w porównaniu z obecnymi 170 000 Niemców, którzy nie wykazują realistycznych oznak zwiększenia w najbliższym czasie. W rzeczywistości niemiecki kanclerz już wycofuje się z obietnic złożonych w następstwie inwazji Putina, przyznając w zeszłym miesiącu, że jego zamiar spełnienia wymogu NATO dotyczącego minimalnych wydatków na obronę w wysokości 2% PKB, poczynając od tego roku, prawdopodobnie nie zostanie osiągnięty najwcześniej w 2025 roku

– pisze Kemp.

 

„Polska nieustraszoność”

Polacy swoją nieustraszonością zawstydzili również Niemcy. Na papierze, ze względu na swoją historię w Związku Radzieckim i geograficzną bliskość Ukrainy i Rosji, Polska ma o wiele więcej powodów do obaw ze strony Rosji niż Niemcy. A jednak w ciągu kilku tygodni od inwazji Putina Warszawa wysłała na Ukrainę ponad 200 radzieckich czołgów T72, a także samobieżne haubice i wyrzutnie rakietowe. Nawet w obliczu kolejnych zaciekłych ataków Rosji na swojego sąsiada Niemcy nadal drżą na myśl o prowokowaniu Putina, a Scholz powiedział w tym tygodniu amerykańskim ustawodawcom w Davos, że obawia się uderzenia z powodu „eskalacji”, która mogłaby nastąpić, gdyby tylko Niemcy wpuściły na Ukrainę nowoczesne zachodnie czołgi

– pisze Kemp.

Według brytyjskiego publicysty inną „wymówką” Niemców jest ich „przeszłość”, ale w istocie to kolejny pretekst do bezczynności napędzany strachem. Według Kempa w Rammstein Niemcy pokazały „prawdziwą twarz”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym Wiadomości
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym

3 lutego 1982 r. Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni wydał najwyższy z wyroków wobec działaczy opozycji w stanie wojennym. Ewa Kubasiewicz, która pracowała w Wyższej Szkole Morskiej jako kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów uczelnianej biblioteki, została skazana na 10 lat pozbawienia wolności i 5 lat pozbawienia praw publicznych.

Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach Wiadomości
Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach

O godz. 22.00 w piątek zamknięto lokale wyborcze w Czechach po pierwszym dniu głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich. Lokale zostaną otwarte w sobotę o godz. 8.00, a głosować na kandydatów na prezydenta, byłego przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO Petra Pavla lub byłego premiera Andreja Babisza, będzie można do godz. 14.00.

Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock Wiadomości
Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock

Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski Wiadomości
Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski

Bez względu na to, jak nasi europejscy niepartnerzy wymyślili swoje próby przepisania historii na nowo, pamięć o radzieckich bohaterach wyzwolicielach i okropnościach nazizmu nie mogą zostać wymazane – twierdzi rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy Wiadomości
Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy

W Koziegłowach pod Poznaniem sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraż – informuje w piątek „Głos Wielkopolski”

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności Wiadomości
Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował Wiadomości
Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował

Onet.pl ma sprostować nieprawdziwe informacje dotyczące firmy the White House Writers Group i jej kontraktu z Polską Fundacją Narodową – zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar Wiadomości
Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar

Siedem osób nie żyje, a 10 zostało rannych w wyniku ataku na synagogę w Jerozolimie – przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm” Wiadomości
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm”

– Wiesz, możesz zająć się czymkolwiek. To seksizm, rasizm, mizoginia, homofobia, cokolwiek, wojna. A jeśli naprawdę się w to wgłębisz, przestudiujesz i poznasz historię, zrozumiesz, że wszystko jest połączone – twierdzi laureatka Oscara, jedna z legend amerykańskiego kina 85-letnia Jane Fonda.

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe