STRASBURG: EUROPARLAMENT W AKCJI

STRASBURG: EUROPARLAMENT W AKCJI

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się pierwsza sesja w roku 2023. Zaczęła się fanfarami z okazji 30 rocznicy utworzenia „jednolitego rynku”. Następnie odbyła się debata na temat regulacji mających na celu „Zapobieganiu nadużywania przedsiębiorstw fasadowych do celów podatkowych”. Potem omawiano sprawozdanie dotyczące przemieszczania odpadów. Przedyskutowano również kwestię „Utworzenia Europejskiej Stolicy Handlu Lokalnego”. Swój program przedstawiła Szwecja, która 1 stycznia rozpoczęła półroczna prezydencję w UE. Polska widzi w priorytetach Sztokholmu wspólne mianowniki: kwestia bezpieczeństwa i zwrócenie uwagi na imperialne plany Rosji, ale też protokół rozbieżności w postaci typowego dla Skandynawii bardzo skrajnego podejścia do ekologii, co oczywiście dla gospodarki polskiej opartej o węgiel jest nie do przyjęcia.

 

Omawialiśmy również „Ochronę konsumentów w grach wideo dostępnych on-line”.

 

Istotna była też debata po oświadczeniu Rady i Komisji Europejskiej o „Wzroście zachorowań na infekcje dróg oddechowych i niedoborze leków w Europie”.

 

Omówiliśmy również, w ramach tury pytań „Inflację cen żywności w Europie”.

 

Pięć godzin trwały dwie debaty dotyczące „Wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa” oraz „Wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony” – i realizacji obu tych polityk w roku 2022.

 

Miało też miejsce oświadczenie Wysokiego Przedstawiciela UE do Spraw Zagranicznych zatytułowane „W kierunku silniejszego partnerstwa UE-Ameryka Łacińska”. To akurat nie dziwi, bo przecież owym Wysokim Przedstawicielem – „High Representative” jest... Hiszpan Joseph Borrell.

 

Omówiliśmy też „Reakcje UE na protesty i egzekucje w Iranie”. Tematem debaty była też polityka Unii w zakresie „Praw człowieka i demokracji na świecie” (chodziło o sprawozdanie za rok 2022).

Wreszcie, co jest na pewno ważne w kontekście polskiej i unijnej polityki wschodniej, podjęto w głosowaniu decyzję o utworzeniu „Trybunału do spraw zbrodni agresji przeciwko Ukrainie”.

Gdy chodzi o politykę społeczną omówiliśmy „Strategię UE w celu pobudzenia konkurencyjności przemysłu, handlu i wysokiej jakości miejsc pracy”. Sprawozdanie roczne przedstawił tradycyjnie Europejski Bank Inwestycyjny z siedzibą w Luksemburgu, którego wiceprezesem, przypomnijmy, jest była minister finansów RP Teresa Czerwińska. Jako koordynator Komisji Kontroli Budżetu PE z ramienia Europejskich Konserwatystów w Reformatorów, zabrałem głos w dyskusji domagając się, aby EBI zwrócił się w kierunku finansowania energetyki jądrowej ,a nie tylko energii odnawialnej. Również jako koordynator w tej Komisji mówiłem w imieniu EKR na temat: „Ochrony interesów finansowych UE – zwalczania nadużyć finansowych”.

 

Czemu tak szczegółowo przedstawiam, po raz pierwszy w historii na tych łamach, agendę sesji PE w Strasburgu? Bo jednak nie tylko korupcją europarlament żyje…

 

*tekst ukazał się na portalu wprost.pl (23.01.2023)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Unia Afrykańska wściekła na Niemcy Wiadomości
Unia Afrykańska wściekła na Niemcy

Jednym tweetem niemieckie MSZ pod kierownictwem minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock wywołało dyplomatyczne zamieszanie w Afryce - pisze w sobotę portal dziennika "Bild". Chodzi o emoji leoparda (lamparta) umieszczony we wpisie. "Czy kontynent afrykański to dla was tylko żart?" - pyta Unia Afrykańska.

Macron zapowiada, że... będzie nadal rozmawiać z Rosją Wiadomości
Macron zapowiada, że... będzie nadal rozmawiać z Rosją

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas przyjęcia w Pałacu Elizejskim w piątek zapewnił, że będzie nadal „rozmawiał z Rosją” pomimo krytyki, z którą się spotyka. Wezwał też Chiny do wypowiedzenia się przeciwko „imperialistycznej wojnie” na Ukrainie - relacjonuje telewizja BFMTV.

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Petrem Pavlem. Zaprosił go do złożenia w Polsce oficjalnej wizyty Wiadomości
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Petrem Pavlem. Zaprosił go do złożenia w Polsce oficjalnej wizyty

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z Petrem Pavlem i zaprosił go do złożenia oficjalnej wizyty w Polsce - powiedział w sobotę PAP Marcin Przydacz, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej. Dodał, że rozmowa przebiegała w dobrej atmosferze.

Premier Morawiecki pogratulował Petrowi Pavelowi. Polsko-czeskie partnerstwo gwarantem bezpieczeństwa naszego regionu Wiadomości
Premier Morawiecki pogratulował Petrowi Pavelowi. "Polsko-czeskie partnerstwo gwarantem bezpieczeństwa naszego regionu"

Gratuluję Petrowi Pavelowi zwycięstwa w wyborach. Polsko-czeskie partnerstwo jest gwarantem bezpieczeństwa naszego regionu - przekazał w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Razem możemy wiele osiągnąć - dodał.

Tak Łukaszenka pogratulował Sabalence zwycięstwa w Australian Open [WIDEO] Wiadomości
Tak Łukaszenka pogratulował Sabalence zwycięstwa w Australian Open [WIDEO]

Aryna Sabalenka wygrała z kazachską tenisistką Jeleną Rybakiną 4:6, 6:3, 6:4 w finale wielkoszlemowego Australian Open. To pierwszy triumf 24-letniej Białorusinki w imprezie tej rangi. Zwyciężczyni pogratulował Aleksandr Łukaszenka, dyktator Białorusi i wspólnik Władimira Putina.

USA reagują na zamach w Jerozolimie Wiadomości
USA reagują na zamach w Jerozolimie

W odpowiedzi na piątkowy atak we Wschodniej Jerozolimie, gdzie przed synagogą uzbrojony mężczyzna zabił siedem osób i postrzelił kilka kolejnych, nowojorska policja postanowiła zwiększyć patrole w całym mieście.

Będzie niebezpiecznie. IMGW wydał alert dla 13 województw Wiadomości
Będzie niebezpiecznie. IMGW wydał alert dla 13 województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegł w sobotę przed opadami marznącego deszczu lub mżawki powodującymi gołoledź . W niektórych miejscach alerty będą obowiązywać do godz. 14 w niedzielę.

Kolejna strzelanina w Kalifornii. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Kolejna strzelanina w Kalifornii. Są ofiary śmiertelne

Co najmniej trzy osoby zginęły wczesnym rankiem w sobotę, a cztery inne zostały ranne w strzelaninie w Kalifornii.

Wszystko zaczęło się, gdy mój ojciec zostawił nas... Trudne wyznanie Anny Lewandowskiej Wiadomości
"Wszystko zaczęło się, gdy mój ojciec zostawił nas..." Trudne wyznanie Anny Lewandowskiej

Anna Lewandowska udzieliła wywiadu hiszpańskiemu dziennikowi "Mundo Deportivo". W rozmowie mówiła m.in. o bolesnych doświadczeniach z przeszłości i życiu w Barcelonie.

Czechy. Petr Pavel zwycięzcą wyścigu prezydenckiego Wiadomości
Czechy. Petr Pavel zwycięzcą wyścigu prezydenckiego

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Czechach przekonująco wygrał emerytowany generał Petr Pavel; po przeliczeniu 98 proc. głosowało na niego 57,95 proc. wyborców, na Andrieja Babisza, 42,04 proc., informuje CTK.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe