[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Uwolnić Leopardy

Zdaje się, że spotkania w Davos i Ramstein powoli posuwają sprawę toczącej się na Ukrainie wojny nieco do przodu. Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger na forum w Davos wygłosił tezę, z której jasno wynika, że neutralność Ukrainy jest nieaktualna, a jej miejsce jest w NATO. Kissinger powiedział, że członkowie Sojuszu powinni dać Ukrainie gwarancję członkostwa w pakcie.
 [Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Uwolnić Leopardy
/ youtube.com

Sprawy światowej geopolityki przyspieszają, jednak nie nadąża za nimi kanclerz Olaf Scholz. W amerykańskiej bazie w Ramstein w Niemczech odbyło się spotkanie w gronie 50 państw. Dość mocne zdanie wypowiedział tam sekretarz obrony USA Lloyd Austin, który stwierdził, że to „kluczowy moment” w rozmowach na temat wsparcia militarnego dla Ukrainy. Po wystąpieniu niemieckiego kanclerza w Bundestagu i prezydenta Joe Bidena stało się jasne, że jest zielone światło dla Abramsów i Leopardów dla Ukrainy. Trudno jednak zrozumieć opóźnianie niemieckich decyzji dotyczących dostaw ciężkiego sprzętu dla Ukrainy. Większość niemieckich mediów ma problemy ze zrozumieniem decyzji ich kanclerza. Za to –  jak powiedział w swoim wystąpieniu sekretarz obrony USA Lloyd Austin – „patrzą na nas Ukraińcy, patrzy na nas Putin i patrzy na nas historia”. Niemcy próbują za wszelką cenę wprowadzić do całej tej narracji element coraz większej pomocy, którą przeznaczają na Ukrainę. Jeśli jednak dobrze się przyjrzeć liczbom i faktom, to mają one głównie charakter deklaratywny, a jeśli konkretnie zapytać, jaki ciężki sprzęt został przekazany Ukrainie, z odpowiedzią jest raczej różnie. W tym samym czasie w Berlinie odbyła się demonstracja pod hasłem: „Uwolnić Leopardy”. Sami Niemcy postanowili zaprotestować przeciwko bezczynności rządu w sprawie ich przekazania.

Tak więc trwa geopolityczna gra, w której zdecydowanie tracą Niemcy. Wizerunek państwa moralnego, które jest gotowe wziąć odpowiedzialność za losy Europy, może rozpaść się jak zamek z klocków. Warto zdać sobie sprawę, że niemiecki przemysł i armia zrusyfikowanych urzędników z tęsknotą wyglądają szybkiego zakończenia konfliktu i wciśnięcia guzika „résumé”. Tania ropa i gaz z Rosji oraz wielki projekt geopolityczny od Lizbony do Władywostoku jeszcze nie wywietrzał z głów niemieckich elit. Gerhard Schröder i Angela Merkel przez dekady promowali taki stan rzeczy. Dziś wygrała jedność, ale czas na zmiany i nawet pogoda nie sprzyja Putinowi w jego szantażu energetycznym. Zapasy gazu mają się dobrze. Wojna na Ukrainie wyraźnie każe nam wyciągać wnioski z wizji państwa polskiego po 1989 roku: negocjacje z Rosją, w których nie liczyły się polskie interesy; bizantyjskie ceny ropy i gazu, za które przepłacaliśmy; rozwiązywanie jednostek wojskowych. Czas na zadawanie pytań. Na koniec jako przedstawiciel polskiej emigracji chciałbym przypomnieć polskim elitom nad Wisłą: „Oświadczenia Marjorie Taylor Greene i innych republikanów z radykalnego ugrupowania House Freedom Caucus na temat zmniejszenia pomocy dla Ukrainy powinny budzić poważny niepokój w Kijowie i innych stolicach krajów wschodniej flanki NATO”. Czas na budowanie polskiego lobby w USA.

 

 

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja księcia Williama i Kate Middleton wstrząśnie światowymi mediami Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Ta decyzja księcia Williama i Kate Middleton wstrząśnie światowymi mediami

Wielkimi krokami zbliża się koronacja króla Karola III. Brytyjskie media donoszą dziś o decyzji księcia Williama i Kate Middleton, która może wstrząsnąć światowymi mediami.

Prezydent Słowacji: Wsparcie dla Ukrainy wyczerpuje się moralnie i materialnie Wiadomości
Prezydent Słowacji: Wsparcie dla Ukrainy wyczerpuje się moralnie i materialnie

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova na konferencji poświęconej słowackiej polityce zagranicznej stwierdziła w poniedziałek, że wsparcie dla Ukrainy wyczerpuje się moralnie i materialnie. – Taką sytuację spotyka się częściej na Słowacji niż gdziekolwiek indziej – dodała.

Dokonała rzeczy obrzydliwej. Jacek Murański nie przebiera w słowach nt. pracownicy pogotowia ratunkowego Wiadomości
"Dokonała rzeczy obrzydliwej". Jacek Murański nie przebiera w słowach nt. pracownicy pogotowia ratunkowego

Śmierć Mateusza Murańskiego odbiła się głębokim echem w mediach na początku lutego. Teraz głos na ten temat zabrał ojciec zawodnika FAME MMA – Jacek Murański.

Niepokojące informacje z granicy. Jest komunikat Straży Granicznej Wiadomości
Niepokojące informacje z granicy. Jest komunikat Straży Granicznej

W niedzielę 68 cudzoziemców próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski; największą grupę liczącą 35 osób zatrzymano w okolicach Dubicz Cerkiewnych (Podlaskie) - podała SG w raporcie z minionej doby.

„Pod osłoną nocy politycy Konfederacji wtargnęli do siedziby Mediów Narodowych” Wiadomości
„Pod osłoną nocy politycy Konfederacji wtargnęli do siedziby Mediów Narodowych”

Dziennikarz Mediów Narodowych Michał Jelonek poinformował na Twitterze, że w nocy politycy Ruchu Narodowego i Konfederacji „wtargnęli” do siedziby Telewizji Mediów Narodowych. Strona serwisu medianarodowe.

„Nie mogę kontynuować misji”. Błażej Kmieciak nie jest już przewodniczącym Państwowej Komisji ds. Pedofilii Wiadomości
„Nie mogę kontynuować misji”. Błażej Kmieciak nie jest już przewodniczącym Państwowej Komisji ds. Pedofilii

„Błażej Kmieciak złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego Państwowej Komisji ds. Pedofilii” – przekazano w poniedziałek na stronie Komisji.

Nieoficjalnie: Platforma gotowa do koalicji z Konfederacją? Wiadomości
Nieoficjalnie: Platforma gotowa do koalicji z Konfederacją?

Platforma Obywatelska i Konfederacja w jednej koalicji? Partia Mentzena i Bosaka rośnie w sondażach. Dobry wynik konfederatów może skłonić pozostałe ugrupowania opozycyjne do szerszych rozmów z tą formacją?

Nie żyje znany „twitterowy” ksiądz Wiadomości
Nie żyje znany „twitterowy” ksiądz

Nie żyje popularny wśród użytkowników Twittera ks. Robert Jantczak.

„Były regularnie bite”. Szokujące wyznanie Georginy Rodriguez nt. dzieci Cristiano Ronaldo Wiadomości
„Były regularnie bite”. Szokujące wyznanie Georginy Rodriguez nt. dzieci Cristiano Ronaldo

Georgine Rodriguez – partnerka Christiano Ronaldo – w jednym z popularnych programów telewizyjnych wyznała, że dzieci piłkarza musiały wzmagać się z przemocą.

Dowódca ukraińskich wojsk lądowych: Trwa najintensywniejsza faza walk o Bachmut Wiadomości
Dowódca ukraińskich wojsk lądowych: Trwa najintensywniejsza faza walk o Bachmut

Trwa najintensywniejsza faza walk o Bachmut, sytuacja na froncie jest „stabilnie trudna” – poinformował w poniedziałek dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski, który odwiedził miejsca najostrzejszych walk na tym odcinku frontu.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe