PE zajmie się wnioskiem o odebranie immunitetu posłom PiS zgłoszonym przez… poszukiwanego przez policję Rafała Gawła 

– To jest tragiczne i smutne z punktu widzenia PE, że wnioskiem o uchylenie nam immunitetu autoryzuje kryminalistę – powiedział PAP eurodeputowany Tomasz Poręba (PiS) w nawiązaniu do wniosku o odebranie czterem europosłom PiS immunitetu.
 PE zajmie się wnioskiem o odebranie immunitetu posłom PiS zgłoszonym przez… poszukiwanego przez policję Rafała Gawła 
/ pixabay.com

W poniedziałek PE ma zająć się wnioskiem sądu o odebranie immunitetu eurodeputowanym PiS: Tomaszowi Porębie, Beacie Mazurek, Patrykowi Jakiemu oraz Beacie Kempie. To skutek aktu oskarżenia, jaki złożył aktywista Rafał Gaweł - założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych - za spot PiS ostrzegający przed polityką migracyjną PO. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że w poniedziałek sprawa ma zostać skierowana przez PE do komisji prawnej.

Gaweł oskarżył polityków PiS o naruszenie art. 256 Kodeksu karnego mówiącego m.in. o nawoływaniu do nienawiści. Oskarżył zarówno twórców, jak i polityków udostępniających wyborczy spot.

"To jest tragiczne i smutne"

TVP Info podało na początku lutego, że Gaweł "jest kryminalistą, który jeszcze za rządów Platformy usłyszał szereg zarzutów o malwersacje finansowe, został skazany przez sąd, a po wydaniu wyroku wyjechał z kraju i do dziś jest poszukiwany przez policję".

"To jest tragiczne i smutne z punktu widzenia PE, że wnioskiem o uchylenie nam immunitetu autoryzuje kryminalistę. Do tego robi to dziś, po przetrzymaniu sprawy przez półtora roku, ewidentnie włączając się tym samym w rozpoczynająca się w Polsce kampanie wyborczą. Nie jest tajemnicą, że mam być odpowiedzialny za prowadzenie kampanii rządzącej partii. To jest próba zastraszenia. Natomiast zachowanie polskiego sądu, który uznał osobę ściganą listem gończym za wiarygodną i włączył ją do sprawy, pokazuje jak bardzo jest dziś upolityczniony wymiar sprawiedliwości, łamiący często wszelkie zasady prawa i przyzwoitości" - powiedział PAP Poręba.

"To bezprecedensowa sytuacja"

PAP dotarła też do listu europosła, prof. Ryszarda Legutko (PiS) do eurodeputowanych w tej sprawie.

Legutko wskazuje w nim, że Gaweł jest osobą "skazaną prawomocnym wyrokiem na karę bezwzględnego pozbawienia wolności oraz za oszustwo, a obecnie ukrywa się poza Unią Europejską, ponieważ jest poszukiwany listem gończym". Jak dodaje, "jest zatem postacią całkowicie niewiarygodną ze względu na swoją kryminalną przeszłość".

Europoseł w liście zauważa też, że "to nie przypadek, że cała afera o zniesławienie wybuchła właśnie teraz" oraz, że "chodzi o szkalowanie nielubianych polityków i utrudnianie im sprawowania mandatu i prowadzenia kampanii wyborczej".

"Jak widać, to nic innego jak mistyfikacja, mająca na celu wyłącznie zaszkodzenie działalności naszych kolegów jako posłów do PE. Ich polubienie i retweetowanie spotu wyborczego było przejawem wolności słowa i wpisywało się w ramy debaty politycznej. To bezprecedensowa sytuacja, że Parlament Europejski de facto autoryzuje w ramach procedury uchylenia immunitetu. Co więcej, wszystko to dzieje się w momencie, gdy kampania wyborcza w Polsce dopiero się rozpoczyna, a jednym z atakowanych jest szef kampanii wyborczej partii rządzącej. Dzieje się tak właśnie teraz, choć problem znany jest od lat. Atak ten jest zatem wyraźnie bezpodstawny i umotywowany politycznie" - ocenia Legutko.

Z Brukseli Łukasz Osiński, z Warszawy Rafał Białkowski. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Czeski trener ujawnia SMS-a od polskiego trenera. Padły gorzkie słowa o reprezentacji Polski Wiadomości
Czeski trener ujawnia SMS-a od polskiego trenera. Padły gorzkie słowa o reprezentacji Polski

Reprezentacja Polski przegrała w sobotę mecz z reprezentacją Czech 3-1. Media obiegła wiadomość SMS, którą otrzymał znany w Polsce czeski trener — Werner Liczka.

Śmiertelny pożar w Trzcińcu. Nieoficjalnie: Nie żyje znany aktor Wiadomości
Śmiertelny pożar w Trzcińcu. Nieoficjalnie: Nie żyje znany aktor

Do śmiertelnego pożaru doszło w niedzielę rano w miejscowości Trzciniec (Lubelskie). Ze wstępnych ustaleń wynika, że znalezione zwłoki należały do 87-latka, który mieszkał w tym domu. Według lokalnych mediów ofiarą jest Piotr Wysocki, aktor związany przez lata z Teatrem Osterwy w Lublinie.

Skandal w Pałacu Buckingham. Co się stało z profilem syna księcia Harry'ego i Meghan Markle? Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Co się stało z profilem syna księcia Harry'ego i Meghan Markle?

Profil księcia Archiego na stronie internetowej Pałacu Buckingham zniknął – donosi Daily Mail.

Ukraina: Sytuację w Bachmucie udało się ustabilizować Wiadomości
Ukraina: "Sytuację w Bachmucie udało się ustabilizować"

Ukraińskiej armii udało się ustabilizować sytuację w rejonie Bachmutu, jednak walki ciągle trwają, przeciwnik podejmuje ataki – oświadczył w niedzielę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.

„PiS daje ochłapy”. Partia rządząca reaguje na słowa Tuska [WIDEO] Wiadomości
„PiS daje ochłapy”. Partia rządząca reaguje na słowa Tuska [WIDEO]

Największe w historii wsparcie dla samorządów, przekazywane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości to dla D. Tuska „ochłapy”. Posłuchajmy zatem, co mówią sami samorządowcy – pisze na Twitterze partia rządząca i publikuje nagranie.

Awantura na antenie Polsat News. „Niech pan się nie drze” Wiadomości
Awantura na antenie Polsat News. „Niech pan się nie drze”

W studiu Polsat News podczas programu „Śniadanie Rymanowskiego” doszło do spięcia pomiędzy posłami Stanisławem Tyszką oraz Bartoszem Kownackim.

To nie będzie tych pieniędzy? Minister Puda o niemieckich naciskach na von der Leyen Wiadomości
To nie będzie tych pieniędzy? Minister Puda o niemieckich naciskach na von der Leyen

Z informacji podanych przez niemiecki "Der Spiegel" wynika, że dwaj eurodeputowani z Niemiec odegrali bardzo ważną rolę w przekonaniu szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do zajęcia twardego stanowiska w kwestii wdrożenia mechanizmu praworządności, który uderzył w Polskę i Węgry. Teraz na temat tych doniesień głos zabrał minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

„Nie pamiętam takiej sytuacji w karierze”. Fernando Santos przyznaje Wiadomości
„Nie pamiętam takiej sytuacji w karierze”. Fernando Santos przyznaje

Jeśli pozwolimy rywalowi by wygrywał pojedynki, był szybszy, robił wszystko lepiej, wtedy nasza jakość nie wystarczy. Jeśli nasze poświęcenie będzie odpowiednie, wtedy jakość może zrobić różnicę – powiedział w niedzielę selekcjoner reprezentacji Polski Fernando Santos.

Mecedonia przekaże Ukrainie śmigłowce bojowe? Wiadomości
Mecedonia przekaże Ukrainie śmigłowce bojowe?

Rząd Macedonii Północnej opracowuje kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, w którym znajdzie się 12 śmigłowców bojowych Mi-24 - poinformowała macedońska minister obrony Sławjanka Pietrowska.

Co na to polscy kibice? Znany ekspert bezlitośnie ocenił Roberta Lewandowskiego Wiadomości
Co na to polscy kibice? Znany ekspert bezlitośnie ocenił Roberta Lewandowskiego

Robert Lewandowski zbiera wiele negatywnych ocen po sobotniej porażce biało-czerwonych z Czechami. Teraz na temat samego napastnika Barcelony wypowiedział się Łukasz Gikiewicz.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe