Zbigniew Kuźmiuk: Sikorski „niespodziewanie” otrzymał wsparcie od czołowego propagandzisty Kremla

Władimir Sołowiow jest jednym z głównych propagandzistów Kremla, nazywany jest nawet „medialnym żołnierzem Putina”, a swój program w TV Rossija 1 „Wieczór z Sołowiowem” od ponad roku zamienił w jeden wielki „spektakl” ataków na Ukrainę. On i jego goście co wieczór nie tylko wygrażają Ukraińcom, ale wszystkim krajom, które wspierają Ukrainę, po wielokroć zapowiadał już zbombardowanie przez rosyjskie samoloty nie tylko Warszawy, ale także Londynu, a nawet Berlina.
Radosław Sikorski | Władimir Sołowiow Zbigniew Kuźmiuk: Sikorski „niespodziewanie” otrzymał wsparcie od czołowego propagandzisty Kremla
Radosław Sikorski | Władimir Sołowiow / screen wp.tv / fot. Информационное агентство БелТА - Wikipedia CC BY-SA 3.0

Po wielokroć także groził Europie, ale i Stanom Zjednoczonym użyciem przez Rosję broni atomowej, opisując przy okazji, wręcz detalicznie, skalę zniszczeń, jaką to może spowodować.

Jego agresja w stosunku do krajów UE jeszcze wzrosła po tym, jak na skutek kolejnego pakietu unijnych sankcji zaczęto w tych krajach przejmować aktywa, w tym nieruchomości, rosyjskich oligarchów, ale także wszystkich tych Rosjan, którzy znaleźli się na kolejnych listach sankcyjnych.

Na tej podstawie Włochy przejęły warte wiele milionów euro nieruchomości Sołowiowa, znajdujące się w tym kraju, i choć na razie ostatecznie nie zostały one jeszcze mu skonfiskowane, to nie może z nich korzystać ani podejmować jakichkolwiek decyzji dotyczących zarządzania nimi.

Mimo że to zamrożenie jego aktywów we Włoszech miało miejsce w marcu poprzedniego roku, często w swoim programie wraca do tego, mówiąc, że zakupów nieruchomości dokonywał ze swoich legalnych dochodów, o wszystkim informował służby skarbowe, zapłacił podatki, a mimo tego państwo włoskie dokonało „zaboru” jego mienia na podstawie „jakichś tam sankcji”.

Sołowiow w obronie Sikorskiego

Wczoraj „niespodziewanie” Sołowiow stwierdził, że „w Polsce trwa nagonka na Radosława Sikorskiego, jedynego rozsądnego polityka w tym rusofobicznym kraju”, co w oczywisty sposób należy odbierać nie tylko jako formę wsparcia obecnego europosła Platformy.

To stwierdzenie to także uznanie dla polityki Sikorskiego, kiedy był ministrem spraw zagranicznych, oraz pochwała jego ostatnich „głośnych” wypowiedzi, związanych z wojną na Ukrainie.

Rzeczywiście przynajmniej dwie z nich były niezwykle korzystne dla Rosji, zresztą natychmiast po ich pojawieniu się w przestrzeni publicznej rosyjska propaganda skwapliwie i na szeroką skalę z nich skorzystała.

Wpisy i wystąpienia europosła PO

Pierwsza dotyczyła gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Po wybuchach, które zniszczyły ich rury na wodach duńskich i szwedzkich, Sikorski napisał na jednym z portali społecznościowych: „Thank you, USA”, dołączając do tego internetowe zdjęcie pokazujące ich skutki.

Natychmiast ten wpis podchwyciła rzecznik Kremla Maria Zacharowa, pisząc: „czy to oficjalne oświadczenie o zamachu terrorystycznym?” z jednoczesnym podkreśleniem, że napisał to były minister spraw zagranicznych Polski, ze względu na koligacje rodzinne, mający informacje „z pierwszej ręki” z obozu amerykańskiej Partii Demokratycznej.

Ten wpis Sikorskiego zaprezentował, pokazując kartkę ze zdjęciem, także rosyjski przedstawiciel w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, domagając się twardo wyjaśnień od przedstawicielki USA w tej Radzie.

Równie dużym zainteresowaniem w rosyjskiej propagandzie cieszyły się rozważania i sugestie Sikorskiego, w tym w audycji w Radiu ZET, o chęci udziału Polski pod rządami Zjednoczonej Prawicy w rozbiorze Ukrainy.

Były one niezwykle szkodliwe dla Polski, która przecież dokonuje gigantycznego wysiłku wsparcia Ukrainy w jej walce z rosyjskim agresorem, a jednocześnie były minister spraw zagranicznych snuje sensacyjne rozważania niemające żadnego związku z rzeczywistością.

Co najmniej niepokojące

Teraz, kiedy to media zagraniczne, prasa i telewizje (holenderskie i belgijskie) piszą i mówią o 500 tys. USD, które na przestrzeni ostatnich 5 lat Sikorski miał otrzymać od Zjednoczonych Emiratów Arabskich, kraju, który powszechnie jest uważany za autorytarny reżim, wspiera go czołowy kremlowski propagandysta.

Wprawdzie kłamie, pisząc, że to media w Polsce prowadzą jakąś nagonkę na Sikorskiego, ale jednocześnie nazywa go „jedynym rozsądnym politykiem w tym rusofobicznym kraju” i to rosyjskie wsparcie jest co najmniej niepokojące.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sikorski musi przeprosić. Kaczyński wygrał w sądzie Wiadomości
Sikorski musi przeprosić. Kaczyński wygrał w sądzie

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wygrał sprawę sądową przeciwko Radosławowi Sikorskiemu o ochronę dóbr osobistych - przekazał PAP pełnomocnik szefa PiS mec. Adrian Salus. Chodzi o twitterowy wpis polityka PO, w którym stwierdził, że prezydent Lech Kaczyński "walnie przyczynił się do katastrofy smoleńskiej".

Wspólna lista opozycji? Polityk Razem ostro: „Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Nitrasa” Wiadomości
Wspólna lista opozycji? Polityk Razem ostro: „Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Nitrasa”

"Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Sławomira Nitrasa" – napisał w mediach społecznościowych jeden z członków Rady Krajowej partii Razem Adam Kościelak.

Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

W sumie 86 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. W okolicach Bobrownik i Krynek (Podlaskie) łącznie ponad dwadzieścia osób przeprawiło się przez graniczną rzekę Świsłocz – podała SG w raporcie z minionej doby.

Nie żyje gwiazda „Harry’ego Pottera” Wiadomości
Nie żyje gwiazda „Harry’ego Pottera”

Nie żyje znany aktor Paul Grant. Zasłynął rolami w „Harrym Potterze” i „Gwiezdnych wojnach”. O jego śmierci poinformowała córka. Miał 56 lat.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o ich dziecko Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o ich dziecko

Wielkimi krokami zbliża się koronacja króla Karola III. Jak donosi „Express”, książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o jeden konkretny aspekt podczas ceremonii.

Rzecznik PiS: Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem Wiadomości
Rzecznik PiS: Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem

– Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem, bo formuła Zjednoczonej Prawicy się sprawdziła, choć ostateczne decyzje jeszcze przed nami – podkreślił we wtorek rzecznik PiS Rafał Bochenek, pytany, czy PiS wystartuje w wyborach z Solidarną Polską i Pawłem Kukizem.

Wiadomości
Czy warto posiadać antyradar we własnym aucie?

Często podróżując po polskich drogach nieuniknione jest trafienie na kontrolę drogową. Najczęściej jest to rutynowa sprawa, jednak każdemu z nas zdarza się popełnić jakieś wykroczenie, z nieuwagi lub pośpiechu. Jeżeli często jesteśmy nieuważni i chcemy uniknąć potencjalnych mandatów i punktów karnych, z pomocą przychodzą nam aplikacje ostrzegające o fotoradarach i kontrolach drogowych. Są to zarówno aplikacje mobilne, jak i dedykowane urządzenia typu antyradar. Co warto o nich wiedzieć?

Adam Małysz napisał do Dawida Kubackiego. Wiadomo, co odpisał Wiadomości
Adam Małysz napisał do Dawida Kubackiego. Wiadomo, co odpisał

Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Wicelider PŚ nie weźmie udziału w pozostałych zawodach cyklu w sezonie 2022/2023.

Złe wieści dla polskiej reprezentacji. Pilny komunikat PZPN Wiadomości
Złe wieści dla polskiej reprezentacji. Pilny komunikat PZPN

Obrońca piłkarskiej reprezentacji Polski Kamil Piątkowski z KAA Gent z powodu kontuzji nie weźmie udziału w meczach eliminacji Euro 2024 z Czechami i Albanią – potwierdził wieczorem PZPN. Już wcześniej powołano do kadry dodatkowo Bartosza Salamona z Lecha Poznań.

Eksplozje na Krymie. Nieoficjalnie: Atak dronów kamikadze Wiadomości
Eksplozje na Krymie. Nieoficjalnie: Atak dronów kamikadze

Według lokalnych źródeł w mieście Dżankoj na Krymie słychać eksplozje.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe