Jak poprawić wymowę ucząc się języka obcego?

Powszechnie wiadomo, że w obecnych czasach znajomość języków obcych jest wręcz niezbędna do znalezienia pracy, jak również jest bardzo przydatna chociażby dla osób, które lubią podróżować i poznawać coraz to nowe kraje. Nie jest również tajemnicą, iż szkolnictwo powszechne w naszym kraju wciąż nie poświęca nauce języków obcych wystarczającej uwagi – zarówno lekcji, jak i możliwych do wyboru języków jest zdecydowanie zbyt mało.
 Jak poprawić wymowę ucząc się języka obcego?

Wątpliwości można mieć również co do samego programu nauczania w szkołach publicznych – opierają się one przede wszystkim na znajomości gramatyki, umiejętności pisania i czytania, ale niekoniecznie na rozmawianiu. Nie ma na to po prostu czasu, żeby w ciągu paru 45-minutowych lekcji w tygodniu zapewnić każdemu spośród 30 uczniów czasu na szlifowanie wymowy. W dzisiejszym artykule postaramy się więc zaproponować parę ciekawych sposobów na poprawę wymowy podczas nauki każdego języka obcego.

  1. Oglądanie filmów w języku obcym

Pierwszy sposób jest z pewnością bardzo przyjemny. Polega bowiem na oglądaniu filmów lub seriali w aktualnie szlifowanym języku obcym. Warto na początku – korzystając z ustawień w serwisach streamingowych – wybrać opcję z polskimi napisami i dźwiękiem oryginalnym, by w miarę czasu, przejść wyłącznie na wersję obcojęzyczną. Słuchanie konwersacji w filmach i serialach pozwala znakomicie osłuchać się z poszczególnymi sformułowaniami i zwrotami. Warto powtarzać pod nosem wypowiadane przez aktorów kwestie. Nauka w ten sposób jest czystą przyjemnością!

  1. Słuchanie obcojęzycznych piosenek

Drugim sposobem na naukę wymowy zwrotów w danym języku jest słuchanie i uczenie się piosenek. Można to robić praktycznie w każdym czasie – zarówno wolnym, jak i podczas nauki innych przedmiotów. Słuchanie piosenek obcojęzycznych jest szczególnie przydatne w przypadku nauki języków obcych, w przypadku których mówi się szybko – przykładem jest język włoski, w którym poszczególne słowa niejako zlewają się w całość. Oczywiście zapamiętane piosenki warto następnie śpiewać, a jeżeli brak akurat umiejętności wokalnych, przynajmniej recytować. Wymowa poszczególnych fraz pozostanie w pamięci naprawdę na bardzo długo!

  1. Kanały na YouTube i podcasty

Zarówno na YouTube, jak i w innych serwisach streamingowych dostępna jest masa treści edukacyjnych, skupionych właśnie na poprawnej wymowie. Takie filmiki są niezwykle przydatne przy nauce wymowy, ponieważ w profesjonalny sposób pozwalają niejako wyćwiczyć chociażby ułożenie buzi przy formułowaniu poszczególnych słów, czy też zwrotów. W każdym języku jest wiele pułapek, których opanowanie pozwoli płynniej komunikować się nawet z osobami na co dzień mieszkającymi w krajach, których języków się uczymy.

W celu podsumowania warto na zakończenie dodać, że generalnie w nauce języków obcych nie jest najważniejsza znajomość wszystkich możliwych zasad gramatyki. Nie trzeba również znać wszystkich słówek i wyrazów (co zresztą wydaje się być niemożliwym). Przede wszystkim istotna jest sama umiejętność komunikowania się. Dlatego w szczególności warto szlifować wymowę w danym języku obcym w każdej wolnej chwili – taka umiejętność na pewno będzie bardzo przydatna w życiu. Warto również dodać, że nauka konwersacji w języku obcym jest znacznie prostsza przy pomocy doświadczonego korepetytora (na przykład native speakera). Można go z łatwością znaleźć przy pomocy BUKI, na której oferują się przygotowani do nauczania nauczyciele. Dziękujemy za lekturę!


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Daily Telegraph: Powinniśmy wzmacniać więzi z Polską. To nowa potęga Europy Wiadomości
"Daily Telegraph": Powinniśmy wzmacniać więzi z Polską. To nowa potęga Europy

Jeśli Wielka Brytania będzie chciała odbudowywać więzi z Europą, powinna to robić poprzez kraje takie jak Polska czy Słowacja. Znacznie lepiej rozumieją one wspólne wyzwania, a Polska staje się nowym europejskim mocarstwem - pisze w czwartek dziennik "Daily Telegraph".

Zapytano Lewandowskiego o Świątek. Piłkarz nie krył zaskoczenia Wiadomości
Zapytano Lewandowskiego o Świątek. Piłkarz nie krył zaskoczenia

Zabawne obrazki, które są zwane powszechnie "memami", są również tworzone w kontekście dwójki ambasadorów polskiego sportu – Igi Świątek i Roberta Lewandowskiego. To właśnie na ich temat pytanie otrzymał kapitan reprezentacji Polski.

Bizneswoman miała przebierać się za policjantkę i napadać z partnerem ludzi w ich domach [WIDEO] Wiadomości
Bizneswoman miała przebierać się za policjantkę i napadać z partnerem ludzi w ich domach [WIDEO]

Reporterzy „Magazynu śledczego Anity Gargas” na tropie bizneswoman, która miała podawać się za policjantkę i wraz z partnerem napadać ludzi w domach. W tle skandaliczne zaniedbania, których mieli dopuszczać się prawdziwi policjanci oraz bierność prokuratury. 

Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje Wiadomości
Stan zdrowia papieża Franciszka. Nowe informacje

Papież Franciszek, przebywający w rzymskiej klinice Gemelli z powodu infekcji dróg oddechowych, pozostanie tam jeszcze prawdopodobnie dwa lub trzy dni - podał włoski dziennik "La Stampa".

Zabraknie papieru toaletowego jak w PRL? To skutek nowych przepisów UE Wiadomości
Zabraknie papieru toaletowego jak w PRL? To skutek nowych przepisów UE

Papier toaletowy może się stać w najbliższym czasie towarem deficytowym? Zagraniczne media zwracają uwagę na nowe przepisy Unii Europejskiej, które mają zakazać sprawdzania produktów związanych z wylesieniem.

Śmigłowce wojskowe i wybuchy w Warszawie. Wydano komunikat Wiadomości
Śmigłowce wojskowe i wybuchy w Warszawie. Wydano komunikat

W piątek 31 marca na warszawskim Rembertowie będą odbywać się ćwiczenia wojskowe z użyciem śmigłowców oraz materiałów wybuchowych; podobne treningi – w okolicach Piaseczna we wtorek, 4 kwietnia; to standardowa działalność – informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Poseł PiS złożył mandat Wiadomości
Poseł PiS złożył mandat

Jak podaje portal i.pl, poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Zagórski złożył rezygnację z mandatu posła. Informacje zostały potwierdzone u samego parlamentarzysty.

Mężczyzna popełnił samobójstwo. Po rozmowie z chatbotem postanowił „poświęcić się dla planety” Wiadomości
Mężczyzna popełnił samobójstwo. Po rozmowie z chatbotem postanowił „poświęcić się dla planety”

Z informacji belgijskiego dziennika „La Libre” wynika, że chatbot amerykańskiej firmy Chai nakłonił młodego mężczyznę do popełnienia samobójstwa.

Córka zabiera głos w sprawie stanu zdrowia Beaty Tyszkiewicz Wiadomości
Córka zabiera głos w sprawie stanu zdrowia Beaty Tyszkiewicz

Według krążących w sieci plotek pogarsza się stan zdrowia Beaty Tyszkiewicz, która ma nawet wymagać już całodobowej opieki. Głos w sprawie postanowiła zabrać jej córka.

Atak na biuro poselskie szefa MON. Policja zatrzymała podejrzanego mężczyznę Wiadomości
Atak na biuro poselskie szefa MON. Policja zatrzymała podejrzanego mężczyznę

Policjanci z podwarszawskiego Legionowa zatrzymali mężczyznę podejrzanego o wybicie szyby w biurze poselskim wicepremiera, szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka – dowiedziała się w czwartek PAP.

Emerytury
Stażowe