Najnowszy TS: Mahomet w Warszawie, czyli kogo by tu wpuścić?

„Polska polityka imigracyjna nie istnieje. W praktyce sprowadza się do zamknięcia granic, bo tego chce większość z nas. Nie dotyczy to tylko Ukraińców. Ale Polski nie oddziela od świata żelazny kordon. Wcześniej czy później z problemem trzeba będzie się zmierzyć” - pisze Maciej Chudkiewicz. Więcej o problemie w najnowszym TS.
 Najnowszy TS: Mahomet w Warszawie, czyli kogo by tu wpuścić?
/ TS
Ponadto w numerze:
Wiek emerytalny do zmiany?

„Wiceszef Komisji Europejskiej kwestionuje polski wiek emerytalny. Frans Timmermans zawyrokował, że różny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn jest pogwałceniem traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Czy czeka nas emerytura w wieku 67 lat?” - pyta Maciej Chudkiewicz. Odpowiedz w najnowszym numerze Tygodnika Solidarność.

Nikogo nie zostawimy
– Aleppo to upiór z opustoszałymi pozostałościami dawnych budynków, w których do niedawna tętniło życie – podkreśla franciszkanin o. Ibrahim Alsabagh, proboszcz rzymskokatolickiego kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu
 w syryjskim Aleppo, w rozmowie z Izabelą Kozłowską.

– Mieszkańcy Aleppo – chrześcijanie i muzułmanie, bo ich też nie zostawiamy bez pomocy, mają pewność, że w Kościele znajdą ratunek. Wiedzieliśmy bowiem, że cokolwiek
 by się działo, nie możemy tych ludzi zostawić. W kościołach udało się uruchomić studnie. Rozdajemy paczki żywnościowe, ponieważ ceny towarów w nielicznych sklepach są ogromne. Pomagamy spłacać kredyty, bo banki upomniały się o zaległe raty. Opłacamy studia i szkoły, wykupujemy lekarstwa i finansujemy leczenie. Rodzinom, których domy zostały zniszczone, pomagamy w znalezieniu nowego lokum. Podjęliśmy się także odbudowywania domów. Nigdy nie przypuszczałem, że będę musiał kiedyś zajmować się murarką i pracami budowlanymi. Dzisiaj już to potrafię. Troszczymy się o osoby starsze, wdowy i sieroty. Co najważniejsze, widzimy, że nasze działania przynoszą także inne efekty – mówi.

Radosław Pazura: Każdy człowiek dostaje od Boga szansę
W życiu nie ma przypadków i dzisiaj wiem, że Bóg sam przyprowadził mnie do kościoła Braci Mniejszych Kapucynów – mówi aktor w rozmowie z Izabelą Kozłowską.

Ekologiczny terroryzm
Jak najszybsze wdrożenie nowej polityki energetycznej uwzględniającej surowcową specyfikę Polski jest niezbędne dla polskiej gospodarki. Wymaga porozumienia ze środowiskami ekologów, ale nie można poddawać się ich dyktatowi – mówił prof. Zbigniew Kasztelewicz, kierownik Katedry Górnictwa Odkrywkowego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na posiedzeniu połączonych zespołów branżowych ds. węgla brunatnego oraz bezpieczeństwa socjalnego górników. Więcej o problemie w artykule Anny Grabowskiej.   

Dlaczego niewielu wierzy w dobre intencje prezydenta?
Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił, wetując ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, że kierował się poczuciem odpowiedzialności za polskie państwo. Takiej motywacji część komentatorów życia politycznego i Polaków prezydentowi odmawia. Dlaczego - pyta Andrzej Berezowski.

Polak, czyli winny
11 sierpnia 1937 roku Ludowy Komisarz Spraw Wewnętrznych ZSRR Nikołaj Jeżow wydał rozkaz rozpoczęcia „operacji polskiej”. Na jego podstawie w kolejnych dwóch latach zamordowano ponad 110 tysięcy Polaków – obywateli radzieckich. Prawie 30 tysięcy trafiło do obozów Gułagu, ponad 100 tysięcy deportowano na Syberię i do Kazachstanu. Jedynym ich „przewinieniem” była narodowość polska. Więcej w artykule Leszka Masieraka.

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe