Minister Semeniuk-Patkowska: Propozycje programowe Donalda Tuska to ekonomiczne „czary-mary”

Wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska, która była gościem Radia Wnet, komentowała propozycje programowe wysuwane przez Donalda Tuska: – Ja również mogę dzisiaj przygotować autorski program „czary-mary” i go pokazać bez oceny skutków regulacji, bez oceny ryzyka finansowego.
Olga Semeniuk-Patkowska Minister Semeniuk-Patkowska: Propozycje programowe Donalda Tuska to ekonomiczne „czary-mary”
Olga Semeniuk-Patkowska / Wikipedia CC BY 3,0 pl Gov.pl

Problem polega na tym, że Donald Tusk wraz ze swoją partią nie są w stanie wprowadzić skutecznie żadnego z tych programów, bo nie znają i nie rozumieją finansów, stanu budżetu, relacji gospodarczych, rynków finansowych i całej makro- i mikroekonomii z tym związanej. Stąd właśnie te czary-mary i program, który ja i pan redaktor bylibyśmy w stanie dzisiaj napisać

– podkreśliła wiceminister rozwoju.

 

Niewypłacalność amerykańskich banków

Olga Semeniuk-Patkowska mówiła również o skali niepewności związanych ze światową gospodarką, w tym ogłoszenia niewypłacalności trzech banków w Stanach Zjednoczonych. Zdaniem wiceminister Donald Tusk przedstawiając swoje propozycje, nie bierze pod uwagę niestabilnej sytuacji na światowych rynkach: – Problem polega na tym, że Donald Tusk daje odrealnione propozycje, których nigdy nie wdrażał w czasach, kiedy miał dobre prosperity, w których naprawdę gospodarka była rozwinięta. Dzisiaj czasy są trudne gospodarczo. W Stanach Zjednoczonych w ostatni weekend upadek trzech banków, dwóch związanych z kryptowalutą i z pakietem inwestycyjnym i ze start-upami, a jeden z tych trzech banków miał szesnastą pozycję w skali wszystkich banków amerykańskich. Tutaj będziemy przyglądali się temu, jak będą reagowały rynki finansowe, co zrobi Fed w tej sytuacji. 

 

Program dla kobiet

Przedstawicielka rządu wskazała, że rząd pracuje nad nowym rządowym programem dla kobiet działających w biznesie: – Miliard złotych ogłoszone przez pana premiera Mateusza Morawieckiego dla kobiet przedsiębiorczych i mogę tylko zdradzić, że taki pilotażowy program  dla kobiet przedsiębiorczych przygotowujemy również w Ministerstwie Rozwoju Technologii. Myślę, że dzisiaj powinniśmy fokusować się na tematach, które dotyczą kobiet, które zdejmują z nich wielozadaniowość, która została trochę nam jako kobietom narzucona. Przeprowadzimy pilotażowy program dla kobiet przedsiębiorczych i dla biznesu.

 

NCBR

Wiceminister rozwoju odniosła się do afery związanej z wydawaniem środków z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: – Konsekwencje wobec pana ministra Jacka Żalka zostały wyciągnięte. Pan minister Jacek Żalek podał się do dymisji. Jeszcze raz podkreślam w kontekście NCBR, że żadna umowa i żadna złotówka nie została wydana, a odpowiednie organy i podmioty są od tego, aby tę sytuację dzisiaj skontrolować.

Wicemister Semeniuk-Patkowska wskazała, że w ramach toczącej się kampanii w obozie rządzącym panuje pełna mobilizacja: – Pani premier Beata Szydło zawsze była w tej polityce krajowej bardzo ważną osobą i cały czas nią jest. Wszystkie ręce na pokład i każda z osób z komitetu politycznego, z otoczenia Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy zrobi wszystko, aby te wybory wygrać.

 

Atak na Jana Pawła II

Tematem rozmowy był także atak mediów lewicowych i liberalnych na papieża Jana Pawła II i przełożenie tej dyskusji na sytuację wyborczą: – Nie wiem, czy to nada nowe rozdanie w polityce bieżącej, ale na pewno jest ważnym elementem, który będzie też decydował przy urnach wyborczych o tym, za czym Polacy są, a dzisiaj Polacy są za obroną i ochroną.

W sejmie PiS podejmowało wspólnie z PSL-em uchwały w obronie Jana Pawła II. Zdaniem wiceminister Semeniuk to może doprowadzić do porozumienie między tymi dwiema partiami: – PSL zawsze na przestrzeni wielu ostatnich lat wykazywał tendencje konserwatywne, tendencje prospołeczne i oczywiście w tym wymiarze są z nami. Bardzo się cieszę, ale nie tylko oni. Tak jak już powiedziałam, to nie chodzi dzisiaj o formację i frakcje polityczne. Tu chodzi dzisiaj o podejście społeczne do tego, co jest państwem. 

Nie, nie ja o tym decyduję i to nie ja takie decyzje podejmuję. Niemniej jednak taką wartością, jaką jest Kościół dzisiaj, wspólne zdanie w tym zakresie jest bardzo dobrym prognostykiem – odpowiedziała Olga Semeniuk-Patkowska na pytanie, czy obrona postaci św. Jana Pawła II może być fundamentem dla jakiejś przyszłej koalicji PiS-u z PSL-em.
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sikorski musi przeprosić. Kaczyński wygrał w sądzie Wiadomości
Sikorski musi przeprosić. Kaczyński wygrał w sądzie

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wygrał sprawę sądową przeciwko Radosławowi Sikorskiemu o ochronę dóbr osobistych - przekazał PAP pełnomocnik szefa PiS mec. Adrian Salus. Chodzi o twitterowy wpis polityka PO, w którym stwierdził, że prezydent Lech Kaczyński "walnie przyczynił się do katastrofy smoleńskiej".

Wspólna lista opozycji? Polityk Razem ostro: „Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Nitrasa” Wiadomości
Wspólna lista opozycji? Polityk Razem ostro: „Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Nitrasa”

"Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Sławomira Nitrasa" – napisał w mediach społecznościowych jeden z członków Rady Krajowej partii Razem Adam Kościelak.

Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

W sumie 86 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. W okolicach Bobrownik i Krynek (Podlaskie) łącznie ponad dwadzieścia osób przeprawiło się przez graniczną rzekę Świsłocz – podała SG w raporcie z minionej doby.

Nie żyje gwiazda „Harry’ego Pottera” Wiadomości
Nie żyje gwiazda „Harry’ego Pottera”

Nie żyje znany aktor Paul Grant. Zasłynął rolami w „Harrym Potterze” i „Gwiezdnych wojnach”. O jego śmierci poinformowała córka. Miał 56 lat.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o ich dziecko Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o ich dziecko

Wielkimi krokami zbliża się koronacja króla Karola III. Jak donosi „Express”, książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o jeden konkretny aspekt podczas ceremonii.

Rzecznik PiS: Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem Wiadomości
Rzecznik PiS: Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem

– Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem, bo formuła Zjednoczonej Prawicy się sprawdziła, choć ostateczne decyzje jeszcze przed nami – podkreślił we wtorek rzecznik PiS Rafał Bochenek, pytany, czy PiS wystartuje w wyborach z Solidarną Polską i Pawłem Kukizem.

Wiadomości
Czy warto posiadać antyradar we własnym aucie?

Często podróżując po polskich drogach nieuniknione jest trafienie na kontrolę drogową. Najczęściej jest to rutynowa sprawa, jednak każdemu z nas zdarza się popełnić jakieś wykroczenie, z nieuwagi lub pośpiechu. Jeżeli często jesteśmy nieuważni i chcemy uniknąć potencjalnych mandatów i punktów karnych, z pomocą przychodzą nam aplikacje ostrzegające o fotoradarach i kontrolach drogowych. Są to zarówno aplikacje mobilne, jak i dedykowane urządzenia typu antyradar. Co warto o nich wiedzieć?

Adam Małysz napisał do Dawida Kubackiego. Wiadomo, co odpisał Wiadomości
Adam Małysz napisał do Dawida Kubackiego. Wiadomo, co odpisał

Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Wicelider PŚ nie weźmie udziału w pozostałych zawodach cyklu w sezonie 2022/2023.

Złe wieści dla polskiej reprezentacji. Pilny komunikat PZPN Wiadomości
Złe wieści dla polskiej reprezentacji. Pilny komunikat PZPN

Obrońca piłkarskiej reprezentacji Polski Kamil Piątkowski z KAA Gent z powodu kontuzji nie weźmie udziału w meczach eliminacji Euro 2024 z Czechami i Albanią – potwierdził wieczorem PZPN. Już wcześniej powołano do kadry dodatkowo Bartosza Salamona z Lecha Poznań.

Eksplozje na Krymie. Nieoficjalnie: Atak dronów kamikadze Wiadomości
Eksplozje na Krymie. Nieoficjalnie: Atak dronów kamikadze

Według lokalnych źródeł w mieście Dżankoj na Krymie słychać eksplozje.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe