Minister Semeniuk-Patkowska: Propozycje programowe Donalda Tuska to ekonomiczne „czary-mary”

Problem polega na tym, że Donald Tusk wraz ze swoją partią nie są w stanie wprowadzić skutecznie żadnego z tych programów, bo nie znają i nie rozumieją finansów, stanu budżetu, relacji gospodarczych, rynków finansowych i całej makro- i mikroekonomii z tym związanej. Stąd właśnie te czary-mary i program, który ja i pan redaktor bylibyśmy w stanie dzisiaj napisać
– podkreśliła wiceminister rozwoju.
Niewypłacalność amerykańskich banków
Olga Semeniuk-Patkowska mówiła również o skali niepewności związanych ze światową gospodarką, w tym ogłoszenia niewypłacalności trzech banków w Stanach Zjednoczonych. Zdaniem wiceminister Donald Tusk przedstawiając swoje propozycje, nie bierze pod uwagę niestabilnej sytuacji na światowych rynkach: – Problem polega na tym, że Donald Tusk daje odrealnione propozycje, których nigdy nie wdrażał w czasach, kiedy miał dobre prosperity, w których naprawdę gospodarka była rozwinięta. Dzisiaj czasy są trudne gospodarczo. W Stanach Zjednoczonych w ostatni weekend upadek trzech banków, dwóch związanych z kryptowalutą i z pakietem inwestycyjnym i ze start-upami, a jeden z tych trzech banków miał szesnastą pozycję w skali wszystkich banków amerykańskich. Tutaj będziemy przyglądali się temu, jak będą reagowały rynki finansowe, co zrobi Fed w tej sytuacji.
Program dla kobiet
Przedstawicielka rządu wskazała, że rząd pracuje nad nowym rządowym programem dla kobiet działających w biznesie: – Miliard złotych ogłoszone przez pana premiera Mateusza Morawieckiego dla kobiet przedsiębiorczych i mogę tylko zdradzić, że taki pilotażowy program dla kobiet przedsiębiorczych przygotowujemy również w Ministerstwie Rozwoju Technologii. Myślę, że dzisiaj powinniśmy fokusować się na tematach, które dotyczą kobiet, które zdejmują z nich wielozadaniowość, która została trochę nam jako kobietom narzucona. Przeprowadzimy pilotażowy program dla kobiet przedsiębiorczych i dla biznesu.
NCBR
Wiceminister rozwoju odniosła się do afery związanej z wydawaniem środków z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: – Konsekwencje wobec pana ministra Jacka Żalka zostały wyciągnięte. Pan minister Jacek Żalek podał się do dymisji. Jeszcze raz podkreślam w kontekście NCBR, że żadna umowa i żadna złotówka nie została wydana, a odpowiednie organy i podmioty są od tego, aby tę sytuację dzisiaj skontrolować.
Wicemister Semeniuk-Patkowska wskazała, że w ramach toczącej się kampanii w obozie rządzącym panuje pełna mobilizacja: – Pani premier Beata Szydło zawsze była w tej polityce krajowej bardzo ważną osobą i cały czas nią jest. Wszystkie ręce na pokład i każda z osób z komitetu politycznego, z otoczenia Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy zrobi wszystko, aby te wybory wygrać.
Atak na Jana Pawła II
Tematem rozmowy był także atak mediów lewicowych i liberalnych na papieża Jana Pawła II i przełożenie tej dyskusji na sytuację wyborczą: – Nie wiem, czy to nada nowe rozdanie w polityce bieżącej, ale na pewno jest ważnym elementem, który będzie też decydował przy urnach wyborczych o tym, za czym Polacy są, a dzisiaj Polacy są za obroną i ochroną.
W sejmie PiS podejmowało wspólnie z PSL-em uchwały w obronie Jana Pawła II. Zdaniem wiceminister Semeniuk to może doprowadzić do porozumienie między tymi dwiema partiami: – PSL zawsze na przestrzeni wielu ostatnich lat wykazywał tendencje konserwatywne, tendencje prospołeczne i oczywiście w tym wymiarze są z nami. Bardzo się cieszę, ale nie tylko oni. Tak jak już powiedziałam, to nie chodzi dzisiaj o formację i frakcje polityczne. Tu chodzi dzisiaj o podejście społeczne do tego, co jest państwem.
Nie, nie ja o tym decyduję i to nie ja takie decyzje podejmuję. Niemniej jednak taką wartością, jaką jest Kościół dzisiaj, wspólne zdanie w tym zakresie jest bardzo dobrym prognostykiem – odpowiedziała Olga Semeniuk-Patkowska na pytanie, czy obrona postaci św. Jana Pawła II może być fundamentem dla jakiejś przyszłej koalicji PiS-u z PSL-em.