W chrześcijańskiej szkole zastrzeliła sześć osób. Wg mediów miała się identyfikować jako osoba transpłciowa

W poniedziałek w prywatnej chrześcijańskiej szkole podstawowej w Nashville w stanie Tennessee zginęło sześć osób. Według policji, troje dzieci w wieku 9 lat i troje dorosłych, w tym dyrektorka zostało zastrzelonych.
Napastniczka zarejestrowana przez szkolne kamery W chrześcijańskiej szkole zastrzeliła sześć osób. Wg mediów miała się identyfikować jako osoba transpłciowa
Napastniczka zarejestrowana przez szkolne kamery / EPA/METRO NASHVILLE POLICE DEPARTMENT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY, NO SALES HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

Strzelanina

Napastniczka zaatakowała szkołę podstawową, w której zastrzeliła sześć osób, w tym kilkoro dzieci. W ciągu kilku minut po ataku funkcjonariusze na miejscu zabili 28-letnią napastniczkę wyposażoną w dwa karabiny półautomatyczne. Sprawczyni zabójstwa, Audrey Elisabeth Hale, była dawną uczennicą szkoły, która - według policji - była niezadowolona z okresu swojej edukacji w placówce.

Szkoła

Szkoła, w której doszło do tragedii jest prywatną placówką Kościoła ewangelicko-prezbiteriańskiego. Katolicka diecezja Nashville wezwała w swoich mediach społecznościowych do modlitwy za ofiary strzelaniny i ich rodziny oraz zaprosiła na nabożeństwo żałobne z miejscowym biskupem Markiem Spaldingiem.

Reakcje 

Jak wynika z poniedziałkowego komunikatu diecezji, kwestia bezpieczeństwa w szkołach jest traktowana z wielkim niepokojem. Procedury posiadania broni powinny być zaostrzone, ponieważ życie dzieci jest "najwyższym priorytetem".

- Pomimo licznych strzelanin w amerykańskich szkołach, nigdy nie sądzono, że coś takiego może się u nas wydarzyć – powiedział proboszcz ks. Ed Steiner z kościoła pw. św. Filipa Apostoła we Franklin.

Prezydent

Prezydent USA Joe Biden ponownie wezwał do zaostrzenia prawa do posiadania broni szturmowej. Wcześniej amerykański przywódca wezwał Kongres do uchwalenia ograniczenia sprzedaży broni.

Transgender

Amerykańskie i brytyjskie media podają, że napastniczka identyfikowała się jako osoba transpłciowa i była w trakcie procesu tranzycji płci na męską. 

"Policja z Nashville ujawniła, że 28-latka, która zastrzeliła sześć osób w Szkole Przymierza, w tym troje dzieci, zidentyfikowała się jako osoba transpłciowa i miała szczegółowy manifest ataku na chrześcijańską placówkę" - pisze New York Post. Podobne informacje przekazują także stacje NBC i Fox News oraz wiele portali m.in. Sky News, Telegraph.co.uk, DayliMail.co.uk.

„Mamy manifest, mamy kilka pism, które przeglądamy, które dotyczą tego dnia” – powiedział dziennikarzom szef policji metropolitalnej Nashville, John Drake.

Policja przyznaje, że jest w posiadaniu manifestu, który miała przy sobie sprawczyni, ale podkreśla, że motywy zbrodni są dopiero we wstępnej fazie badań.

Według Johna Drake'a Audrey Hale miała przy sobie plany ataku na inną szkołę i mogła uczynić więcej szkód. Strzelać miała ona do wszystkich, których napotkała. 

tom (KAI) / Waszyngton

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę. Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie? z ostatniej chwili
"Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę". Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie?

Na Litwie rozmieszczony jest obecnie batalion sił NATO dowodzony przez Niemców i w większości złożony z niemieckich żołnierzy. Batalion liczy sobie 1600 żołnierzy. Podczas szczytu NATO w Madrycie w czerwcu 2022 roku ustalono, że siły mają być rozbudowane do rozmiaru brygady 3 - 5 tysięcy żołnierzy), jednak do tej pory tak się nie stało.

Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia Nigdy Więcej z ostatniej chwili
Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia "Nigdy Więcej"

W czwartek media poinformowały, że stowarzyszenie „Nigdy więcej” złożyło donos na polskiego sędziego w związku z jego wystąpieniem na wydarzeniu organizowanym przez Sławomira Mentzena, jednego z liderów Konfederacji. Nie przeszło to bez echa.

Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi z ostatniej chwili
Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi

UE ma rację, chcąc pociągnąć premiera Węgier Viktora Orbana do odpowiedzialności za stworzony w kraju system, ale łamiąc traktatowe prawa przez odebranie Budapesztowi prezydencji w Radzie UE pomoże mu tylko wypychać Węgry z Unii - uważa Marton Gyongyosi, europoseł i przewodniczący opozycyjnej partii Jobbik.

[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych z ostatniej chwili
[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych

Prezydent USA Joe Biden potknął się i przewrócił na scenie podczas czwartkowej ceremonii rozdawania dyplomów nowym absolwentom Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs. Biden wstał i poszedł o własnych siłach.

Perspektywa mi się zupełnie zmieniła. Poruszający wpis Justyny Kowalczyk z ostatniej chwili
"Perspektywa mi się zupełnie zmieniła". Poruszający wpis Justyny Kowalczyk

"Kacper założył w mojej głowie i sercu mocne stanowisko. Odpadłam z kretesem. Wszystkie przeloty wyrwałam, pokiereszowałam się strasznie, ale stanowisko trzyma. I wytrzyma lawinę smutku" – pisze w poruszającym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych Justyna Kowalczyk-Tekieli. 

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów z ostatniej chwili
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów

Zmieniamy historię lotów kosmicznych! Polacy jako pierwsi w historii lotów kosmicznych badają w ten sposób własnym urządzeniem mózgi kosmonautów!

W Berlinie powstanie projekt mieszkaniowy przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer z ostatniej chwili
W Berlinie powstanie "projekt mieszkaniowy" przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer

W Berlinie ma powstać "projekt mieszkaniowy", przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer; w nowym, "pionierskim w całej Europie", budynku mają powstać 72 mieszkania na wynajem, a także centrum kulturalne i kawiarnia - informuje w czwartek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka z ostatniej chwili
„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka

W poniedziałek 29 maja jeden z najlepszych sędziów piłkarskich na świecie, Szymon Marciniak, wygłosił przemowę na konferencji Everest, której organizatorem był lider Konfederacji Sławomir Mentzen. Nie spodobało się to znanej z poprawności politycznej europejskiej organizacji piłkarskiej UEFA.

„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców z ostatniej chwili
„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców

– Żadnego kraju nie stać na negocjacje z terrorystami, terrorystów trzeba zniszczyć – powiedział Dmitrij Miedwiediew w czwartek, komentując atak dronów na Moskwę.

Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent z ostatniej chwili
Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent

Łotewski prezydent elekt Edgars Rinkeviczs poinformował, że pierwsze wizyty zagraniczne jako głowa państwa złoży w Estonii, na Litwie i w Polsce - podała w czwartek agencja LETA.

Emerytury
Stażowe