Skandal w Pałacu Buckigham. Rodzina królewska przywłaszczyła własność państwową?

Ostatnie doniesienia dot. prywatnej kolekcji znaczków należących do królewskiej rodziny wywołały kontrowersje i ponownie podniosły pytania na temat sposobu traktowania oficjalnych prezentów państwowych przez Pałac Buckingham – donosi w czwartkowej publikacji The Guardian.
Król Karol III z Królową Kamilą Skandal w Pałacu Buckigham. Rodzina królewska przywłaszczyła własność państwową?
Król Karol III z Królową Kamilą / Wikipedia /ukhouseoflords /CC BY 2.0

Według dziennika The Guardian, dwa zestawy znaczków – kolekcja historycznych kanadyjskich znaczków oraz rzadki zestaw znaczków z Laosu – zostały przekazane królewskiej rodzinie jako oficjalne prezenty państwowe. Mimo to obecnie stały się częścią prywatnej kolekcji filatelistycznej króla Karola III. Wartość całej prywatnej kolekcji rzadkich znaczków króla szacowana jest na co najmniej 100 milionów funtów.

To nie pierwszy taki przypadek

Nie jest to pierwszy przypadek, gdy rodzina królewska wzbudza kontrowersje w związku z traktowaniem prezentów państwowych jako swoją prywatną własność

– podano w publikacji. W ubiegłym tygodniu brytyjskie media donosiły, że król Karol III i królowa Elżbieta II zarobili prawie 2 miliony funtów ze sprzedaży koni, które otrzymali jako prezenty od szejka z Dubaju, przywódcy religijnego muzułmanów oraz saudyjskiego księcia. Pałac Buckingham wskazał, że konie były "osobistymi" prezentami, ale nie odniósł się w ten sposób do kanadyjskich i laotańskich znaczków.

Według specjalistów, prywatna kolekcja znaczków króla Karola III powinna być przekazana do królewskiej kolekcji, której dzieła sztuki nie są własnością monarchów, ale są trzymane w ich zaufaniu dla narodu. Kolekcja znaczków króla składa się z 328 albumów zebranych przez Jerzego V, a także 30 kolejnych albumów zebranych przez Jerzego VI i królową Elżbietę II. Czterech ekspertów powiedziało Guardianowi, że jej wartość wynosi co najmniej 100 milionów funtów.

Jest komentarz Pałacu Buckingham

Królewska kolekcja filatelistyczna jest własnością prywatną, dlatego nie będziemy komentować żadnej z poruszonych przez ciebie kwestii

– krótko skomentował doniesienia prasowe rzecznik Pałacu Buckingham. Wiele wskazuje na to, że powyższa publikacji pobudzi dalsze pytania o to, czy rodzina królewska przestrzega wytycznych, które zabraniają traktowania oficjalnych prezentów jako własności prywatnej.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach z ostatniej chwili
"Rzecznik MSZ zawieszony w obowiązkach"

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina został zawieszony w obowiązkach i jest na bezterminowym urlopie, z którego zapewne nie powróci na stanowisko - dowiedział się nieoficjalnie dziennikarz RMF FM.

Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA z ostatniej chwili
Szokujący wpis Tomasz Lisa. Jest reakcja wiceszefa MSWiA

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o podpisaniu ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, oraz że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. Sprawa najwyraźniej wyjątkowo oburzyła byłego naczelnego tygodnika „Newsweeka”, Tomasza Lisa, który w swoim szokującym wpisie przekroczył kolejną granicę. Jest reakcja wiceszefa MSWiA.

Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa z ostatniej chwili
Koniec kariery Roberta Lewandowskiego w kadrze? Jest reakcja Fernando Santosa

Koniec Roberta Lewandowskiego w reprezentacji Polski może nadejść szybciej, niż spodziewali się tego kibice? Do słów kapitana reprezentacji Polski odniósł się selekcjoner Fernando Santos.

Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: Musimy chronić strefę Schengen z ostatniej chwili
Wiceszef MSWiA po spotkaniu z szefową MSW Niemiec: Musimy chronić strefę Schengen

Musimy chronić strefę Schengen; to cel, który chce zdestabilizować zarówno Władimir Putin, jak i Alaksandr Łukaszenka - powiedział we wtorek w Świecku wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki po spotkaniu z szefową niemieckiego MSW Nancy Faeser.

Kojarzony z kastą sędzia Michał Laskowski wybiera się na marsz 4 czerwca. Jak to się ma do konstytucyjnego zakazu? z ostatniej chwili
Kojarzony z "kastą" sędzia Michał Laskowski wybiera się na "marsz 4 czerwca". Jak to się ma do konstytucyjnego zakazu?

- Jako obywatel ja się na ten marsz wybieram, bo już nie wiem jak miałbym inaczej protestować - powiedział w RMF sędzia Michał Laskowski, obecnie szef Izby Karnej Sądu Najwyższego, wcześniej rzecznik SN za czasów prezesury Małgorzaty Gersdorf.

Media: Jeden z dronów spadł pod Moskwą niedaleko rezydencji Putina z ostatniej chwili
Media: Jeden z dronów spadł pod Moskwą niedaleko rezydencji Putina

Jeden z dronów, które pojawiły się w obwodzie moskiewskim, został strącony niedaleko rezydencji Władimira Putina w Nowo-Ogariowie pod Moskwą - podała we wtorek agencja Ukrinform, powołując się na doniesienia z Rosji.

Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Są ofiary śmiertelne

Kierowca i dwoje pasażerów, w tym dziecko, zginęli w wyniku zderzenia toyoty, którą jechali, z samochodem ciężarowym na obwodnicy Słupska – poinformował we wtorek oficer prasowy KMP w Słupsku mł. asp. Jakub Bagiński. Droga jest zablokowana.

Incydent na polsko-białoruskim przejściu granicznym. Samochód sforsował granicę. Kierowcę zatrzymano z ostatniej chwili
Incydent na polsko-białoruskim przejściu granicznym. Samochód sforsował granicę. Kierowcę zatrzymano

Na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Terespolu doszło do incydentu. Samochód marki BMW nielegalnie sforsował granicę.

Odrażający wpis Tomasz Lisa. Będzie miał kłopoty? z ostatniej chwili
Odrażający wpis Tomasz Lisa. Będzie miał kłopoty?

- Znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora - co prawdopodobnie było reakcją na podpisanie przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Rosja chce wpłynąć na wybory na Słowacji? Nad sprawą pracuje policja z ostatniej chwili
Rosja chce wpłynąć na wybory na Słowacji? Nad sprawą pracuje policja

Słowackie media piszą we wtorek o informacji byłego ministra obrony Słowacji Jaroslava Nad’a, że Rosja chce wpływać na przedterminowe wybory na Słowacji. Dziennik „SME” napisał, że nad informacją pracuje policja. Według „Pravdy” były premier Eduard Heger potwierdził doniesienia b. ministra obrony.

Emerytury
Stażowe