Marek Lewandowski w PR Koszalin: Jeśli w firmie uda się stworzyć istotną siłę wśród załogi, to do wielu patologii nie dochodzi

Rzecznik prasowy Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” był gościem porannego „Studia Bałtyk” na antenie Polskiego Radia Koszalin. W rozmowie z Mateuszem Sienkiewiczem skomentował m.in. zmiany w Kodeksie pracy regulujące pracę zdalną. Odniósł się także do niedawnego aktu wandalizmu przed siedzibą Solidarności.
Marek Lewandowski Marek Lewandowski w PR Koszalin: Jeśli w firmie uda się stworzyć istotną siłę wśród załogi, to do wielu patologii nie dochodzi
Marek Lewandowski / fot. M. Żegliński

Marek Lewandowski odniósł się m.in. do nowelizacji Kodeksu pracy regulującej pracę zdalną, która weszła w życie 7 kwietnia. Do niektórych zmian zastrzeżenia zgłosiły związki zawodowe.

Te opinie dotyczą przede wszystkim kwestii pracy zdalnej na życzenie. W ciągu roku, do 24 dni, pracownik sam może o nią wnioskować. Wtedy nie ma jednak płaconego ryczałtu za wykorzystywanie swojego mieszkania, prądu czy ponoszenia innych kosztów. Tutaj obawiamy się, że niektórzy pracodawcy mogą „zachęcać” pracowników, żeby korzystali z tej formy pracy

– powiedział.

Teraz jesteśmy w bardzo ważnym momencie, bo tam gdzie są organizacje związkowe, będą negocjowane regulaminy. Tu też widać doskonałą różnicę. Tam gdzie nie ma związków zawodowych, pracodawca ma praktycznie wolną rękę. A gdy one są – trzeba się dogadać

– dodał.

Podkreślił, że „jeśli w firmie uda się zorganizować istotną część załogi, stworzyć istotną siłę, to do wielu rzeczy patologicznych w ogóle nie dochodzi”. Przekazał także, że mimo zastrzeżeń do części przepisów noweli „co do zasady są to dobre rozwiązania, które były oczekiwane i powinny zostać wprowadzone parę miesięcy temu”.

Nasze główne uwagi skupiają się na elementach, które mogą być wykorzystane przeciwko pracownikom

– wyjaśnił.

Atmosfera wrogości

Pytany, jak ocenia zachowanie ministra Roberta Telusa, który na spotkanie z rolnikami w Szczecinie pojawił się w kamizelce NSZZ RI „Solidarność”, stwierdził:

To polityczny folklor. Tam są bardzo poważne zarzuty i oczekiwania wobec polityków, którzy dopuścili się wielu zaniedbań. Pan minister powinien przychodzić z konkretami, a nie kamizelką.

Marek Lewandowski mówił także o niedawnym akcie wandalizmu przed siedzibą Solidarności. Ktoś zdewastował wystawę o Janie Pawle II.

Mamy w Polsce atmosferę, która sprzyja agresji i wulgaryzmom w przestrzeni publicznej. Spodziewaliśmy się, że wystawa może zostać zniszczona, dlatego uzbroiliśmy ją w dodatkowy monitoring

– powiedział.

Zaczynamy uderzać w fundamenty naszej wolności. Gdyby nie Jan Paweł II, nie powstałaby Solidarność. Gdyby nie Solidarność, nie byłoby wolnej i suwerennej Polski

– dodał.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. System już działa, ale... z ostatniej chwili
Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. "System już działa, ale..."

Zapora elektroniczna na granicy z Białorusią została ukończona. Straż Graniczna rozpoczęła oficjalny odbiór ostatniego odcinka, na którym prace opóźniły się przez zalanie terenu. Cały system jest już włączony na 206 kilometrach - poinformowała rzeczniczka formacji porucznik Anna Michalska.

Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre z ostatniej chwili
Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre

Brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Wydaje się, że książę Harry i Meghan Markle na dobre znikną z przestrzeni publicznej. Jak informuje „Daily Mail”, książę i księżna Sussex postanowili porzucić kręcenie filmów dokumentalnych, publikowanie jakichkolwiek wspomnień i udzielanie wywiadów godzących w rodzinę królewską.

Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA z ostatniej chwili
Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA

Szymon Marciniak nie będzie sędzią finału Ligi Mistrzów? Media informują o donosie, który do UEFA złożyło stowarzyszenie "Nigdu więcej".

„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek? z ostatniej chwili
„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek?

Na 4 czerwca środowiska opozycyjne zaplanowały marsz, który oficjalnie ma uczcić 34. rocznicę „częściowo wolnych” wyborów w Polsce. Do udziału zachęca głównie Platforma Obywatelska pod przewodnictwem Donalda Tuska, a swój udział zadeklarowali członkowie innych ugrupowań opozycyjnych, m.in. Szymon Hołownia czy Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaplanowano już trasę marszu, godziny, w jakich odbędzie się wydarzenie, główne hasło („Czas ulicy”), powstały także grafiki promujące wydarzenie. Co ciekawe, to właśnie jedna z ilustracji promujących marsz budzi obecnie sporą konsternację.

„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu” z ostatniej chwili
„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu”

– Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu sojuszu – oświadczył w czwartek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto na Facebooku; ministra cytuje agencja Reutera.

Dziennikarz pobity do krwi po opisaniu sprawy „szkoły zasłużonej dla LGBTQ” (?) z ostatniej chwili
Dziennikarz pobity do krwi po opisaniu sprawy „szkoły zasłużonej dla LGBTQ” (?)

Czy brutalny atak na dziennikarza lokalnego „Głosu Zabrza i Rudy Śl.” w pobliżu jego redakcji jest wynikiem fali hejtu, jaki spłynął na gazetę w ostatnich dniach ze strony osób wspierających i sympatyzujących ze środowiskiem LGBT?

Santos podjął decyzję. Młody talent pojawi się na zgrupowaniu reprezentacji z ostatniej chwili
Santos podjął decyzję. Młody talent pojawi się na zgrupowaniu reprezentacji

Fernando Santos ponownie zaskoczył. Selekcjoner reprezentacji Polski postanowił włączyć do treningów z kadrą młody talent.

„Przeciwko czemu ty protestujesz”. Burza w popularnym programie TVN z ostatniej chwili
„Przeciwko czemu ty protestujesz”. Burza w popularnym programie TVN

W dzisiejszym wydaniu „Dzień dobry TVN” doszło do niezręcznej sytuacji. Wszystko miało miejsce podczas kąciku show-biznesowego.

Ziobro: Przygotujemy zmiany w przepisach dot. stosowania tymczasowego aresztu z ostatniej chwili
Ziobro: Przygotujemy zmiany w przepisach dot. stosowania tymczasowego aresztu

– Resort sprawiedliwości przygotuje zmiany w prawie, które wykluczą sytuacje, że powoływanie się na stan zdrowia podejrzanych może skutkować niezastosowaniem środków zapobiegawczych, w szczególności tymczasowego aresztu – zapowiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

„K***a, zamknij się i wyp*****laj stąd”. Skandal podczas French Open [WIDEO] z ostatniej chwili
„K***a, zamknij się i wyp*****laj stąd”. Skandal podczas French Open [WIDEO]

Trwa French Open. Na korcie Rolanda Garrosa doszło do skandalicznej sytuacji. Z ust Łotyszki Jeleny Ostapenko padły wulgarne słowa. Wszystko zarejestrowały kamery.

Emerytury
Stażowe