REKLAMA

USA zrywa współpracę z Rosją ws. Syrii. "Cierpliwość wobec Rosji jest na skraju wyczerpania"

Departament Stanu USA ogłosił w poniedziałek, że zawiesza rozmowy z Rosją, oskarżając stronę rosyjską, że nie wypełniła zobowiązań wynikających z umowy o zawieszeniu broni zawartej 9 września w Genewie. Co zatem z politycznym zakończeniem konfliktu w Syrii?
 USA zrywa współpracę z Rosją ws. Syrii. "Cierpliwość wobec Rosji jest na skraju wyczerpania"
/ Pixabay.com/CC0
Zdaniem amerykańskich władz, Rosja przede wszystkim nie wywiązała się z działań humanitarnych, czy dostarczenia pomocy do oblężonych miejsc, a także "okazała się niezdolna do zapewnienia", że popierany przez nią syryjski reżim wstrzyma bombardowania pozycji umiarkowanych rebeliantów.

- Przeciwnie, Rosja i syryjski reżim zdecydowały się iść dalej drogą militarną

- oświadczył w komunikacie rzecznik Departamentu Stanu John Kirby.

- Cierpliwość wobec Rosji jest na skraju wyczerpania. (...) Nie ma już nic w sprawie Syrii, o czym USA i Rosja mogłyby rozmawiać

- oświadczył z kolei rzecznik Białego Domu Josh Earnest.

Departament Stanu sprecyzował, że mimo wstrzymania rozmów w sprawie rozejmu utrzymane zostaną kanały kontaktowe USA z Rosją w celu unikania sytuacji konfliktowych w Syrii, czyli np. incydentu z udziałem samolotów obu stron.

Rosja w reakcji na to oświadczyła, że Stany Zjednoczone chcą w ten sposób na nią przerzucić odpowiedzialność za brak zawieszenia broni. Rzeczniczka MSZ w Moskwie Maria Zacharowa powiedziała, że to USA nie zrealizowały kluczowych postanowień umowy z 9 września. Dodała, że Rosja podjęła kroki w celu utrzymania rozejmu w mocy.

Rozejm uzgodniony 9 września załamał się już 22 września pośród wzajemnych oskarżeń obu stron o jego naruszanie. W szczególności USA zarzucają Rosji bombardowania rebelianckich dzielnic Aleppo, które stało się obecnie główną sceną syryjskiego konfliktu.

W Syrii zginęło już co najmniej 300 tys. ludzi; konflikt ten doprowadził do największego kryzysu humanitarnego od czasów drugiej wojny światowej. Według danych ONZ w całej Syrii ok. 600 tys. ludzi żyje obecnie w oblężonych miastach.

Polskie Radio

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura