USA: Fatalne wiadomości dla Bidena. Tak chcą głosować Amerykanie w wyborach [SONDAŻ]

Zgodnie z sondażem Washington Post-ABC News więcej Amerykanów opowiada się za Donaldem Trumpem niż Joe Bidenem jako następnym prezydentem USA. Wybory do Białego Domu odbędą się w listopadzie 2024 roku.
Joe Biden USA: Fatalne wiadomości dla Bidena. Tak chcą głosować Amerykanie w wyborach [SONDAŻ]
Joe Biden / PAP/EPA/Chris Kleponis / POOL

Trump wygrywa w sondażu z Bidenem w stosunku 49 do 42 proc. Aprobata dla obecnego przywódcy USA zmniejszyła się wśród wielu grup, które znacznie bardziej niż Trumpa poparły go 2020 roku. Wśród Amerykanów poniżej 30 roku życia wynosi 26 proc., dorosłych nie-białych 42 proc., mieszkańców miast 41 proc., a osób bez przynależności religijnej 46 proc.

Trump wygrywa praktycznie na wszystkich polach

Wśród niezależnych, którzy głosowali na Bidena w 2020 roku, 57 proc. go aprobuje, a 30 proc. ma przeciwną opinię. Z niezależnych, którzy wcześniej głosowali na Trumpa, 96 proc. wyraża dezaprobatę wobec obecnego prezydenta.

Także większość Amerykanów, w stosunku 54 do 36 proc., ocenia, że Republikanin Trump lepiej radził sobie z gospodarką niż teraz Demokrata.

Uczestnicy sondażu woleliby także Trumpa jako bardziej zdolnego skutecznie pełnić urząd prezydenta niż jego konkurent ze względu na bystrość umysłu (54 proc.) i formę fizyczną (64 proc). W porównaniu z tym Biden zyskał pozytywną ocenę odpowiednio 32 proc. oraz 33 proc.

Na początku drugiej kadencji w roku 2025 Biden miałby 82 lata. Trump jest o cztery lata młodszy.

Obydwaj politycy nie są w pełni pozytywnie postrzegani w kwestiach uczciwości i wiarygodności. 33 proc. twierdzi, że Trump jest uczciwy i godny zaufania, podczas gdy 63 proc. ma odmienne zdanie. Dla porównania, według 41 proc. ankietowanych Biden jest uczciwy i godny zaufania, a 54 proc. uważa, że nie jest.

Republikanie i Demokraci pozostają głęboko podzieleni

Republikanie i Demokraci pozostają głęboko podzieleni w sprawie głosowania w 2024 roku. 88 proc. wyborców GOP twierdzi, że zdecydowanie lub prawdopodobnie głosowałoby na Trumpa. 83 proc. Demokratów opowiedziałoby się za Bidenem.

Wśród niezależnych 42 proc. zdecydowanie lub prawdopodobnie głosowałoby na Trumpa, 34 proc. na Bidena, a prawie jedna czwarta jest niezdecydowana. Nie opowiedziałaby się za żadnym z nich lub nie głosowałaby w ogóle.

Sondaż Washington Post-ABC News przeprowadzono od 28 kwietnia do 3 maja, wśród 1006 dorosłych mieszkańców USA.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Były doradca Margaret Thatcher: Haniebny atak na Polskę z ostatniej chwili
Były doradca Margaret Thatcher: Haniebny atak na Polskę

Kilka dni temu na łamach internetowej wersji The New York Times opublikowano skandaliczny artykuł dwójki dziennikarzy o polsko brzmiących nazwiskach - Jarosława Kuisza i Karoliny Wigury - "Polska nie jest przyjacielem "Zachodu". Artykuł wywołał potężne kontrowersje.

Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar? z ostatniej chwili
Ministrowie spraw wewnętrznych UE zdecydowali. Polska, która przyjęła miliony uchodźców z Ukrainy, zapłaci miliardy euro kar?

Ministrowie spraw wewnętrznych, obradujący w czwartek w Luksemburgu, po kilkunastu godzinach negocjacji, przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego.

Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła z ostatniej chwili
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła

Niejednokrotnie słyszałem: Nie chce mi się uczestniczyć we Mszy świętej. Nie mam czasu na chodzenie do kościoła. Nudzę się podczas liturgii. Smutne deklaracje. Podobnie jak ograniczanie udziału w największym cudzie na ziemi do spełniania obowiązku wynikającego z Bożego i kościelnego przykazania. Kierowanie się tylko taką motywacją wynika z braku zachwytu obecnością Chrystusa w sakramencie Eucharystii i słabej wiary.

Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju z ostatniej chwili
Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w czwartek wieczorem alarm przeciwlotniczy. Media poinformowały o odgłosach eksplozji w obwodzie czerkaskim.

Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele z ostatniej chwili
Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele

Co najmniej 35 samochodów w berlińskiej dzielnicy Pankow zostało uszkodzonych przez grupę radykalnych aktywistów klimatycznych w nocy ze środy na czwartek. W autach - za cel wzięto drogie modele, głównie typu SUV - poprzecinano opony, czym grupa pochwaliła się we wpisie na Twitterze – poinformował w czwartek portal „Tagesspiegel”.

W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód z ostatniej chwili
W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód

Dziś w całej Polsce odbywają się procesje Bożego Ciała. W większości przypadków przebiegają spokojnie, niestety na warszawskim Ursynowi doszło do przykrego incydentu.

Nie żyje amerykański aktor i komik z ostatniej chwili
Nie żyje amerykański aktor i komik

Nie żyje amerykański gwiazdor filmowy i komik Pat Cooper. Znany był najlepiej z takich produkcji jak "Aniołki Charliego", "Depresja gangstera" i "Kroniki Seinfelda". Odszedł w wieku 93 lat.

Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? z ostatniej chwili
Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie?"

W dniu 13 czerwca 2023 roku odbędzie się konferencja „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych latach 2020-2022”.

Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską z ostatniej chwili
Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską

Najnowszy sondaż IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl ukazał aktualne preferencje polityczne Polaków. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że Polacy najwyższym zaufaniem darzą Zjednoczoną Prawicę, która uzyskała 35 proc. Jest to taki sam wynik, jaki partia miała 20 maja 2023 roku.

Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz z ostatniej chwili
Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz

Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie musiał wykonywać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie wstrzymania przeniesienia trójki sędziów - napisała m.in. we wtorkowym oświadczeniu przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Emerytury
Stażowe