Rosjanie twierdzą, że zapobiegli ukraińskiemu atakowi na samoloty wczesnego ostrzegania A-50 na lotnisku w głębi Rosji

W wydanym oświadczeniu Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji poinformowała, że udaremniono atak ukraińskiego drona na lotnisko w obwodzie iwanowskim. Celem ataku miały być samoloty wczesnego ostrzegania A-50.
Rosyjski samolot A-50 Rosjanie twierdzą, że zapobiegli ukraińskiemu atakowi na samoloty wczesnego ostrzegania A-50 na lotnisku w głębi Rosji
Rosyjski samolot A-50 / Wikipedia - Mil.ru/ CC BY-SA 4.0

FSB, działając wspólnie z rosyjskim MSW, udaremniła próbę przeprowadzenia aktu sabotażu, zaplanowanego przez Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, na lotnisko Siewierny w obwodzie iwanowskim, w którym miały uczestniczyć drony wypełnione materiałami wybuchowymi

– czytamy w oświadczeniu. Według FSB sprawcy planowali zaatakować samoloty wczesnego ostrzegania i kontroli A-50.

Rosjanie: Zdemaskowano ukraińską grupę dywersyjną

W oświadczeniu przekazano, że podczas prowadzenia działań poszukiwawczych w Rosji zdemaskowano grupę dywersyjną nadzorowaną przez ukraińskich funkcjonariuszy bezpieczeństwa. 

Członkowie grupy planowali użyć lekkiego samolotu Aeroprakt A-32 do dostarczenia improwizowanych ładunków wybuchowych z osady Blistowa w obwodzie czernihowskim na Ukrainie

– twierdzą Rosjanie. Jak podano, „pilot samolotu i członkowie grupy dywersyjnej zwerbowani przez Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy zostali zatrzymani po wylądowaniu w obwodzie tulskim w Rosji podczas przekazywania ładunków wybuchowych”. Dodano, że trwają poszukiwania pozostałych członków grupy.

A-50 – kluczowy samolot dla bezpieczeństwa Rosji

Samolot A-50 to rosyjski samolot wczesnego ostrzegania i dowodzenia, oparty na platformie transportowego samolotu Ił-76. Jego głównym zadaniem jest wykrywanie i śledzenie celów powietrznych na dużych obszarach, a także zapewnienie dowodzenia w warunkach wojny elektronicznej. A-50 jest wyposażony w specjalistyczne radary, systemy rozpoznawania i łączności, a także w komputerowy system zarządzania walką. Samolot ten jest kluczowym elementem systemu obrony powietrznej Rosji i był wykorzystywany w różnych konfliktach, takich jak wojna w Syrii czy wojna na wschodniej Ukrainie.


 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę. Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie? z ostatniej chwili
"Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę". Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie?

Na Litwie rozmieszczony jest obecnie batalion sił NATO dowodzony przez Niemców i w większości złożony z niemieckich żołnierzy. Batalion liczy sobie 1600 żołnierzy. Podczas szczytu NATO w Madrycie w czerwcu 2022 roku ustalono, że siły mają być rozbudowane do rozmiaru brygady 3 - 5 tysięcy żołnierzy), jednak do tej pory tak się nie stało.

Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia Nigdy Więcej z ostatniej chwili
Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia "Nigdy Więcej"

W czwartek media poinformowały, że stowarzyszenie „Nigdy więcej” złożyło donos na polskiego sędziego w związku z jego wystąpieniem na wydarzeniu organizowanym przez Sławomira Mentzena, jednego z liderów Konfederacji. Nie przeszło to bez echa.

Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi z ostatniej chwili
Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi

UE ma rację, chcąc pociągnąć premiera Węgier Viktora Orbana do odpowiedzialności za stworzony w kraju system, ale łamiąc traktatowe prawa przez odebranie Budapesztowi prezydencji w Radzie UE pomoże mu tylko wypychać Węgry z Unii - uważa Marton Gyongyosi, europoseł i przewodniczący opozycyjnej partii Jobbik.

[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych z ostatniej chwili
[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych

Prezydent USA Joe Biden potknął się i przewrócił na scenie podczas czwartkowej ceremonii rozdawania dyplomów nowym absolwentom Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs. Biden wstał i poszedł o własnych siłach.

Perspektywa mi się zupełnie zmieniła. Poruszający wpis Justyny Kowalczyk z ostatniej chwili
"Perspektywa mi się zupełnie zmieniła". Poruszający wpis Justyny Kowalczyk

"Kacper założył w mojej głowie i sercu mocne stanowisko. Odpadłam z kretesem. Wszystkie przeloty wyrwałam, pokiereszowałam się strasznie, ale stanowisko trzyma. I wytrzyma lawinę smutku" – pisze w poruszającym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych Justyna Kowalczyk-Tekieli. 

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów z ostatniej chwili
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów

Zmieniamy historię lotów kosmicznych! Polacy jako pierwsi w historii lotów kosmicznych badają w ten sposób własnym urządzeniem mózgi kosmonautów!

W Berlinie powstanie projekt mieszkaniowy przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer z ostatniej chwili
W Berlinie powstanie "projekt mieszkaniowy" przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer

W Berlinie ma powstać "projekt mieszkaniowy", przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer; w nowym, "pionierskim w całej Europie", budynku mają powstać 72 mieszkania na wynajem, a także centrum kulturalne i kawiarnia - informuje w czwartek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka z ostatniej chwili
„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka

W poniedziałek 29 maja jeden z najlepszych sędziów piłkarskich na świecie, Szymon Marciniak, wygłosił przemowę na konferencji Everest, której organizatorem był lider Konfederacji Sławomir Mentzen. Nie spodobało się to znanej z poprawności politycznej europejskiej organizacji piłkarskiej UEFA.

„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców z ostatniej chwili
„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców

– Żadnego kraju nie stać na negocjacje z terrorystami, terrorystów trzeba zniszczyć – powiedział Dmitrij Miedwiediew w czwartek, komentując atak dronów na Moskwę.

Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent z ostatniej chwili
Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent

Łotewski prezydent elekt Edgars Rinkeviczs poinformował, że pierwsze wizyty zagraniczne jako głowa państwa złoży w Estonii, na Litwie i w Polsce - podała w czwartek agencja LETA.

Emerytury
Stażowe