Prezydent Andrzej Duda liderem rankingu zaufania. Zobacz najnowszy sondaż dla Onetu

Prezydent Andrzej Duda jest liderem rankingu zaufania do polityków (41,4 proc. zaufania), na dwóch kolejnych miejscach znaleźli się: prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (40,3 proc. zaufania) i premier Mateusz Morawiecki (38,3 proc. zaufania) – wynika z sondażu IBRiS dla Onetu.
Andrzej Duda Prezydent Andrzej Duda liderem rankingu zaufania. Zobacz najnowszy sondaż dla Onetu
Andrzej Duda / prezydent.pl

Według sondażu, w kwietniu zaufanie do prezydenta Andrzeja Dudy zadeklarowało 41,4 proc. ankietowanych, nieufność - 38,8 proc. badanych, a neutralność 18,7 proc.

Na drugim miejscu uplasował się prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, któremu ufa - według kwietniowego sondażu - 40,3 proc. badanych, nie ufa - 46,9 proc., a neutralne zdanie ma na jego temat 11,7 proc. ankietowanych.

Podium zamyka premier Morawiecki

Na trzecim miejscu w rankingu znalazł się premier Mateusz Morawiecki. W sondażu z kwietnia premierowi ufa 38,3 proc. badanych; brak zaufania do Morawieckiego zadeklarowało 54 proc. osób; a neutralne zdanie ma 6,6 proc. respondentów.

Na kolejnym miejscu znalazł się wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak z 35,6 proc. zaufania; nieufność wobec ministra ON zadeklarowało 48,1 proc. badanych, a obojętność - 11,9 proc.

Dalej uplasował się prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zaufanie wobec lidera Prawa i Sprawiedliwości zadeklarowało w kwietniu 34,3 proc. respondentów, nieufność - 50,3 proc., a obojętność - 13,8 proc.

Na kolejnych miejscach znaleźli się: szef PO Donald Tusk (33,8 proc. zaufania, 54 proc. nieufności; 11,1 proc. obojętności), lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (32,2 proc. zaufania, 35,8 proc. nieufności, 26,4 proc. obojętności), marszałek Sejmu Elżbieta Witek (31,2 proc. zaufania, 48,5 proc. nieufności, 12,8 proc. obojętności), była premier Beata Szydło (30,1 proc. zaufania, 53,3 proc. nieufności, 15,5 proc. obojętności).

Liderowi Polski 2050 Szymonowi Hołowni ufa 28 proc. badanych, nie ufa mu 45,8 proc. Liderowi Nowej Lewicy Robertowi Biedroniowi ufa 27,6 proc., nie ufa mu 47 proc. Politykowi PSL, wicemarszałkowi Sejmu Piotrowi Zgorzelskiemu ufa 27,5 proc., nie ufa mu 18,6 proc. (przy czym nie zna go 41,5 proc.). Marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu ufa 27,1 proc., nie ufa 43,3 proc. badanych.

Ministrowi edukacji i nauki Przemysławowi Czarnkowi ufa 21,4 proc. badanych, nie ufa mu 63,8 proc. Ministrowi sprawiedliwości, szefowi Suwerennej Polski Zbigniewowi Ziobrze ufa 20,5 proc., nie ufa 65,1 proc. Posłowi Lewicy, liderowi Partii Razem Adrianowi Zandbergowi ufa 20,5 proc. badanych, nie ufa 39 proc. Liderowi partii Nowa Nadzieja (wchodzącej w skład Konfederacji) Sławomirowi Mentzenowi ufa 16,8 proc. badanych, nie ufa mu 32,5 proc. (przy czym 38,9 proc. deklaruje, że go nie zna).

Posłowi Konfederacji, politykowi Ruchu Narodowego Krzysztofowi Bosakowi ufa 15,8 proc., nie ufa 51,8 proc. Liderowi AgroUnii Michałowi Kołodziejczykowi ufa 11,5 proc. respondentów, nie ufa mu 29,9 proc. (przy czym 50,9 proc. deklaruje, że go nie zna)

Na pierwszym miejscu w rankingu nieufności znalazł się minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro; nieufność wobec niego wyraziło w kwietniu 65,1 proc. respondentów. Na drugim miejscu znalazł się szef MEiN Przemysław Czarnek, któremu nie ufa 63,8 proc. badanych. Na trzeciej pozycji w rankingu nieufności znaleźli się ex aequo: premier Mateusz Morawiecki i lider Platformy Donald Tusk - z 54 proc. nieufności. Na kolejnych miejscach znaleźli się: była premier Beata Szydło (53,3 proc. nieufności), polityk Konfederacji Krzysztof Bosak (51,8 proc. nieufności) oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński (50,3 proc. nieufności).

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dniach 27-28 kwietnia 2023 r. na ogólnopolskiej próbie 1,1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła z ostatniej chwili
Ks. Janusz Chyła: Skarb Kościoła

Niejednokrotnie słyszałem: Nie chce mi się uczestniczyć we Mszy świętej. Nie mam czasu na chodzenie do kościoła. Nudzę się podczas liturgii. Smutne deklaracje. Podobnie jak ograniczanie udziału w największym cudzie na ziemi do spełniania obowiązku wynikającego z Bożego i kościelnego przykazania. Kierowanie się tylko taką motywacją wynika z braku zachwytu obecnością Chrystusa w sakramencie Eucharystii i słabej wiary.

Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju z ostatniej chwili
Ukraina: Alarm przeciwlotniczy w całym kraju

Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w czwartek wieczorem alarm przeciwlotniczy. Media poinformowały o odgłosach eksplozji w obwodzie czerkaskim.

Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele z ostatniej chwili
Berlin: Aktywiści klimatyczni uszkodzili kilkadziesiąt aut. Na celowniku najdroższe modele

Co najmniej 35 samochodów w berlińskiej dzielnicy Pankow zostało uszkodzonych przez grupę radykalnych aktywistów klimatycznych w nocy ze środy na czwartek. W autach - za cel wzięto drogie modele, głównie typu SUV - poprzecinano opony, czym grupa pochwaliła się we wpisie na Twitterze – poinformował w czwartek portal „Tagesspiegel”.

W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód z ostatniej chwili
W tłum uczestników procesji Bożego Ciała na warszawskim Ursynowie wjechał samochód

Dziś w całej Polsce odbywają się procesje Bożego Ciała. W większości przypadków przebiegają spokojnie, niestety na warszawskim Ursynowi doszło do przykrego incydentu.

Nie żyje amerykański aktor i komik z ostatniej chwili
Nie żyje amerykański aktor i komik

Nie żyje amerykański gwiazdor filmowy i komik Pat Cooper. Znany był najlepiej z takich produkcji jak "Aniołki Charliego", "Depresja gangstera" i "Kroniki Seinfelda". Odszedł w wieku 93 lat.

Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? z ostatniej chwili
Zaproszenie na konferencję: „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie?"

W dniu 13 czerwca 2023 roku odbędzie się konferencja „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie? Wyzwania i rekomendacje dla wychowania, profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego po trudnych latach 2020-2022”.

Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską z ostatniej chwili
Jest nowy sondaż. Zmniejsza się dystans pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a Koalicją Obywatelską

Najnowszy sondaż IPSOS dla portalu DoRzeczy.pl ukazał aktualne preferencje polityczne Polaków. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że Polacy najwyższym zaufaniem darzą Zjednoczoną Prawicę, która uzyskała 35 proc. Jest to taki sam wynik, jaki partia miała 20 maja 2023 roku.

Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz z ostatniej chwili
Polska wygrała z aborterkami przed ETPCz

Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie nie musiał wykonywać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie wstrzymania przeniesienia trójki sędziów - napisała m.in. we wtorkowym oświadczeniu przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Jarocinem. Nie żyje motocyklista

W czwartek rano w powiecie jarocińskim doszło do śmiertelnego wypadku. W jego wyniku zginął 34-letni mężczyzna - mieszkaniec gminy Kotlin, który nie miał uprawnień do kierowania motocyklem.

Washington Post: Ukraińska kontrofensywa już się rozpoczęła z ostatniej chwili
"Washington Post": Ukraińska kontrofensywa już się rozpoczęła

Rozpoczęła się długo oczekiwana ukraińska kontrofensywa - podał w czwartek amerykański dziennik "Washington Post", powołując się na ukraińskich żołnierzy. Według gazety, atakom przewodzą brygady wyszkolone i wyposażone przez państwa zachodnie.

Emerytury
Stażowe