FBI - PÓŁWIECZNE IMPERIUM HOOVERA

FBI - PÓŁWIECZNE IMPERIUM HOOVERA

Równo 99 lat temu w Waszyngtonie John Edgar Hoover został szefem Bureau of Investigation czyli amerykańskiej służby zajmującej się przestępstwami, które swym zasięgiem wykraczają poza granice jednego stanu. Hoover stał się legendą służb nie tylko USA, ale na całym świecie. Swoją władzę dzierżył przez niemal pół wieku! Współpracował z 8 prezydentami USA !  Powstały o nim filmy i książki. I tu, przepraszam zrobię wkręt, bo  akurat upływa 90-rocznica, gdy przed parlamentem w Berlinie Niemcy z rządzącej partu NSDAP urządzili wielkie palenie książek, które stało się symbolem Niemiec Hitlera.

BI zostało założone w 1908 roku, a zmieniło nazwę na FBI w 1935 roku . Gdy Hoover odchodził z urzędu w 1972 roku, okazało się, że był jego szefem przez 75% czasu jego istnienia!

 

FBI jest też amerykańskim kontrwywiadem, ale  gromadzi też dane wywiadowcze. Do jego obowiązków należy również „extraordinary renditions” czyli aresztowanie podejrzanych poza granicami USA. Jego roczny budżet wynosi około 9 miliardów (sic!) USD.

 

Hoover reagował na zmiany dotyczące przestępczości w Ameryce : wymusił np. na Kongresie USA zmianę prawa dotyczącego kidnapingu czyli porywania dla okupu. W 1932 roku Parlament USA uznał to za przestępstwo federalne, reagując na powszechne przypadki porywania ludzi przez przestępców w jednym stanie, po czym ucieczki sprawców do drugiego stanu, gdzie byli bezkarni. To samo dotyczyło napadów na banki. Jednak nie to wcześniej wyniosło do władzy J. E. Hoovera. Zagrożeniem dla bezpieczeństwa USA po I wojnie światowej byli anarchiści, komuniści i radykałowie. Hoover objął władzę dzięki bezkompromisowej walce z tymi środowiskami. Potem FBI infiltrowała środowiska sympatyzujące z Niemcami Hitlera.

 

Złotym czasem dla Hoovera był okres trzech (trzecia niepełna) kadencji prezydenta Franklina Delano Roosevelta, który znacząco zwiększył formalne kompetencje FBI.

 

Szef FBI wykorzystał II wojnę światową do przeszło 5,5-krotnego powiększenia liczebności agentów FBI: rok przed wejściem USA do wojny, w 1940, FBI liczyło niespełna 900 agentów, zaś roku zakończenia wojny było ich prawie 5000.

 

Hoover był mistrzem kuluarowej gry, dzięki której wzmacniał swoją i FBI pozycję w Kongresie USA. Jeszcze w 1934 roku amerykański Kongres zabronił stosowania podsłuchu telefonicznego. Jednak dzięki naciskom Hoovera władze zinterpretowały tę ustawę tak, że nie tyle nie można podsłuchiwać, co nie można... ujawniać informacji o podsłuchu.

 

FBI było dobrze zorganizowane i potrafiło fokusować grupy ludzi, którzy teoretycznie mogliby stanowić zagrożenie. Tak było po napaści Niemiec na Polskę i wybuchu II wojny światowej. Hoover nakazał sporządzenie rejestru obywateli o sympatiach proniemieckich, prokomunistycznych i prowłoskich, aby można było ich od razu internować, gdyby Stany Zjednoczone przystąpiły do wojny. Podobnie po II wojnie światowej, gdy agenci FBI penetrowali… biblioteki interesując się osobami pochodzenia rosyjskiego czy wywodzącymi się z Europy Wschodniej, którzy wypożyczali książki dotyczące zagadnień technicznych!

 

J. E. Hoover rozszerzał swoje prerogatywy i w USA, gdzie uzyskał możliwość włamań do mieszkań prywatnych i rewizji bez pozwolenia sądu (!), jak i poza USA – w 1940 roku powstała w ramach FBI Special Inteligence Service, która zajęła się walką ze szpiegostwem i infiltracją Niemców w... Ameryce Łacińskiej.

 

Agencja Hoovera była sprawna: tylko w pierwsze dwa dni po japońskim ataku na Pearl Harbor w grudniu 1941 roku internowała przeszło 2300, wcześniej zarejestrowanych na specjalnych listach, Japończyków, Niemców i Włochów.

 

Platynową erą dla FBI był czas po II wojnie światowej i walka z infiltracją Związku Sowieckiego. A ta była daleko większa i dużo bardziej efektywna niż ta niemiecka. Hoover i jego „G-Men”, bo tak określano agentów FBI, nie patyczkowali się z organizacjami, które uznali za wywrotowe. Infiltrowali i przeprowadzali spektakularne akcje na przykład przeciwko Żydowskiemu Stowarzyszeniu Kulturalnemu, Amerykańskiemu Bractwu Helleńskiemu czy Związkowi Chińskich Pralni Ręcznych, ale też na przykład organizacji protestujących przeciwko wojnie w Wietnamie.

 

Hoover objął szefostwo w BI (potem FBI) w wieku zaledwie 29 lat, pełnił urząd aż do śmierci (zmarł w wieku 77 lat). W młodości śpiewał w chórze, myślał o zostaniu pastorem, ale w końcu wybrał prawo. Mając zaledwie 18 lat zaczął pracować, niezależnie od nauki, w Bibliotece Kongresu USA, co miało wielki wpływ na jego przyszłą prace w FBI pod kątem gromadzenia dowodów i informacji.

 

Ilu szefów służb w Polsce i na świecie marzyło, marzy i marzyć będzie, aby pełnić swoją funkcję prawie pół wieku, aż do śmierci, jak Hoover?

 

*tekst ukazał się na portalu dorzeczy.pl (11.05.2023)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę. Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie? z ostatniej chwili
"Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę". Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie?

Na Litwie rozmieszczony jest obecnie batalion sił NATO dowodzony przez Niemców i w większości złożony z niemieckich żołnierzy. Batalion liczy sobie 1600 żołnierzy. Podczas szczytu NATO w Madrycie w czerwcu 2022 roku ustalono, że siły mają być rozbudowane do rozmiaru brygady 3 - 5 tysięcy żołnierzy), jednak do tej pory tak się nie stało.

Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia Nigdy Więcej z ostatniej chwili
Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia "Nigdy Więcej"

W czwartek media poinformowały, że stowarzyszenie „Nigdy więcej” złożyło donos na polskiego sędziego w związku z jego wystąpieniem na wydarzeniu organizowanym przez Sławomira Mentzena, jednego z liderów Konfederacji. Nie przeszło to bez echa.

Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi z ostatniej chwili
Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi

UE ma rację, chcąc pociągnąć premiera Węgier Viktora Orbana do odpowiedzialności za stworzony w kraju system, ale łamiąc traktatowe prawa przez odebranie Budapesztowi prezydencji w Radzie UE pomoże mu tylko wypychać Węgry z Unii - uważa Marton Gyongyosi, europoseł i przewodniczący opozycyjnej partii Jobbik.

[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych z ostatniej chwili
[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych

Prezydent USA Joe Biden potknął się i przewrócił na scenie podczas czwartkowej ceremonii rozdawania dyplomów nowym absolwentom Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs. Biden wstał i poszedł o własnych siłach.

Perspektywa mi się zupełnie zmieniła. Poruszający wpis Justyny Kowalczyk z ostatniej chwili
"Perspektywa mi się zupełnie zmieniła". Poruszający wpis Justyny Kowalczyk

"Kacper założył w mojej głowie i sercu mocne stanowisko. Odpadłam z kretesem. Wszystkie przeloty wyrwałam, pokiereszowałam się strasznie, ale stanowisko trzyma. I wytrzyma lawinę smutku" – pisze w poruszającym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych Justyna Kowalczyk-Tekieli. 

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów z ostatniej chwili
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów

Zmieniamy historię lotów kosmicznych! Polacy jako pierwsi w historii lotów kosmicznych badają w ten sposób własnym urządzeniem mózgi kosmonautów!

W Berlinie powstanie projekt mieszkaniowy przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer z ostatniej chwili
W Berlinie powstanie "projekt mieszkaniowy" przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer

W Berlinie ma powstać "projekt mieszkaniowy", przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer; w nowym, "pionierskim w całej Europie", budynku mają powstać 72 mieszkania na wynajem, a także centrum kulturalne i kawiarnia - informuje w czwartek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka z ostatniej chwili
„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka

W poniedziałek 29 maja jeden z najlepszych sędziów piłkarskich na świecie, Szymon Marciniak, wygłosił przemowę na konferencji Everest, której organizatorem był lider Konfederacji Sławomir Mentzen. Nie spodobało się to znanej z poprawności politycznej europejskiej organizacji piłkarskiej UEFA.

„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców z ostatniej chwili
„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców

– Żadnego kraju nie stać na negocjacje z terrorystami, terrorystów trzeba zniszczyć – powiedział Dmitrij Miedwiediew w czwartek, komentując atak dronów na Moskwę.

Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent z ostatniej chwili
Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent

Łotewski prezydent elekt Edgars Rinkeviczs poinformował, że pierwsze wizyty zagraniczne jako głowa państwa złoży w Estonii, na Litwie i w Polsce - podała w czwartek agencja LETA.

Emerytury
Stażowe