Kazimierz Szmigiel, działacz "S" z bielskiej FSM odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości

W poniedziałek 15 maja 2023 r. w siedzibie podbeskidzkiej “Solidarności” odbyła się uroczystość odznaczenia Kazimierza Szmigla, działacza “Solidarności” z bielskiej FSM, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Kazimierz Szmigiel i Marek Bogusz Kazimierz Szmigiel, działacz
Kazimierz Szmigiel i Marek Bogusz / fot. NSZZ "S" Region Podbeskidzie

Medal przyznany został przez Prezydenta Andrzeja Dudę jeszcze w ubiegłym roku, jednak Kazimierz, mieszkający na stałe w USA, dopiero teraz mógł pojawić się w kraju i przyjąć to odznaczenie. Wręczenia medalu dokonał wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed w obecności szefa Regionu Podbeskidzie Marka Bogusza oraz Bogdana Szozdy, prezesa Stowarzyszenia “Podbeskidzie Wspólna Pamięć”, które było inicjatorem uhonorowania Kazimierza tym odznaczeniem. W kameralnej uroczystości wzięli udział także przyjaciele i współpracownicy Kazika: Zdzisław Honkisz, Wiesław Pyzio, Henryk Urban i Mirosław Styczeń.

Kim jest Kazimierz Szmigiel

Kazimierz Szmigiel urodził się 16 IV 1954 r. w Kazimierzy Wielkiej. W latach 1972–1981 pracował jako kontroler Wydziału Kontroli w Zakładzie 1 B Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej. W dniach 29–30 VIII 1980 r. był uczestnikiem strajku w FSM i członkiem Komitetu Robotniczego. Później był członkiem Komisji Założycielskiej, nast. prezydium KZ Zakładu nr 1 FSM, a równocześnie – od września 1980 r. do czerwca 1981 r. członkiem Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego Regionu Podbeskidzie. W czasie podbeskidzkiego strajku generalnego był członkiem prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego i sygnatariuszem porozumienia kończącego tamten protest.

Po wprowadzeniu stanu wojennego był uczestnikiem pierwszych konspiracyjnych spotkań w Bielsku-Białej i jednym z organizatorów podziemnych regionalnych struktur „Solidarności” jako członek 5-osobowego kierownictwa tzw. Drugiego Szeregu „S” Regionu Podbeskidzie. Już 29 XII 1981 r. został aresztowany, a 6 I 1982 r. skazany w trybie doraźnym przez Sąd Wojewódzki w Bielsku-Białej na 5 lat pozbawienia wolności. Z więzienia został warunkowo zwolniony 8 IV 1983 r. W XI 1983 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszka do dzisiaj. Za swą działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Iustitia ujawnia jak będzie tworzyć listy proskrypcyjne niewygodnych dla kasty sędziów z ostatniej chwili
"Iustitia" ujawnia jak będzie tworzyć "listy proskrypcyjne" niewygodnych dla "kasty" sędziów

Stowarzyszenie sędziów "Iustitia" uznawane za organizację skupiającą tzw. "nadzwyczajną kastę" pracuje nad projektem zmian w sądownictwie powszechnym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Spięcie Kaczyńskiego z reporterem TVN24. Stacja grozi krokami prawnymi z ostatniej chwili
Spięcie Kaczyńskiego z reporterem TVN24. Stacja grozi "krokami prawnymi"

W trakcie konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kopczanach doszło do spięcia prezesa PiS z dziennikarzem TVN24.

Serbia: Nie przygotowujemy się do interwencji w Kosowie z ostatniej chwili
Serbia: Nie przygotowujemy się do interwencji w Kosowie

Serbia nie przygotowuje się do interwencji w Kosowie, ale jesteśmy gotowi na każdy scenariusz - powiedział w sobotę serbski minister spraw zagranicznych Ivica Daczić, komentując utrzymywanie stanu najwyższej gotowości wojska z powodu kolejnych napięć za południową granicą kraju.

Mularczyk: Wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych z ostatniej chwili
Mularczyk: Wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych

Wysłałem listy do wszystkich posłów Bundestagu wraz z raportem o stratach wojennych poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej; liczę, że wywoła to dyskusję w Bundestagu i doprowadzi do zmiany stanowiska rządu Niemiec ws. odszkodowań dla Polski - powiedział PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

W niemieckich szkołach szerzy się antysemityzm z ostatniej chwili
W niemieckich szkołach szerzy się antysemityzm

Niemiecki komisarz rządu federalnego ds. antysemityzmu Felix Klein ostrzega przed rosnącą nienawiścią do Żydów w niemieckich szkołach.

Co z sankcjami dla Rosjan? Niemcy zabrali głos z ostatniej chwili
Co z sankcjami dla Rosjan? Niemcy zabrali głos

W drugim roku rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie większość Niemców nadal popiera zachodnie sankcje nałożone na Rosję - wynika z nowego badania zleconego przez Instytut Gospodarki Niemieckiej (IW). Z rezultatami ankiety zapoznał się portal tygodnika "Der Spiegel".

Przedstawiciel Kremla. Spięcie między Kaczyńskim a reporterem TVN24 z ostatniej chwili
"Przedstawiciel Kremla". Spięcie między Kaczyńskim a reporterem TVN24

W trakcie konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kopczanach doszło do spięcia prezesa PiS z dziennikarzem TVN.

Musimy wybrać kogoś innego niż Putin. Zaskakujące słowa w rosyjskiej telewizji [VIDEO] z ostatniej chwili
"Musimy wybrać kogoś innego niż Putin". Zaskakujące słowa w rosyjskiej telewizji [VIDEO]

Ukraiński polityk Anton Geraszczenko za pośrednictwem mediów społecznościowych opublikował nagranie przedstawiające fragment programu z rosyjskiej telewizji.

New York Times: Na czołgach Abrams ćwiczy w Niemczech pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich z ostatniej chwili
"New York Times": Na czołgach Abrams ćwiczy w Niemczech pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich

Pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich szkoli się w Niemczech z obsługi amerykańskich czołgów M1 Abrams - poinformował w sobotę dziennik "New York Times" powołując się na komunikat Pentagonu. Grupa ta liczy około 400 wojskowych.

Rosja podała Ukrainie warunki zakończenia wojny. Szybka odpowiedź z Kijowa z ostatniej chwili
Rosja podała Ukrainie warunki zakończenia wojny. Szybka odpowiedź z Kijowa

Wiceszef MSZ Rosji w rozmowie z agencją TASS postawił Ukrainie warunki zakończenia wojny. Rosjanie wymagają od władz z Kijowa między innymi odmowy przystąpienia do NATO i Unii Europejskiej.

Emerytury
Stażowe