Zaskakujące doniesienia. W pobliżu miejsca wybuchu gazociągu Nord Stream odnotowano anomalne wstrząsy

13 maja w pobliżu duńskiej wyspy Bornholm, niedaleko miejsca, gdzie dokonano sabotażu gazociągów Nord Stream, odnotowano tajemnicze wstrząsy. Do tej pory nie zdołano wyjaśnić ich pochodzenia. Lokalne władze są skonsternowane. Badacze również nie są w stanie wyjaśnić tej nietypowej sytuacji.
Nord Stream Zaskakujące doniesienia. W pobliżu miejsca wybuchu gazociągu Nord Stream odnotowano anomalne wstrząsy
Nord Stream / Wikimedia Commons/PjotrMahh1/CC-BY-SA-4.0

Zaniepokojeni mieszkańcy, którzy usłyszeli dudnienie i stukanie, powiadomili władze. Wiadomo, że siła wstrząsu to 2,3 w skali Richtera. Można ją porównać do małego trzęsienia ziemi.

„Wstrząsy były prawdopodobnie spowodowane «falami ciśnienia z jednego lub więcej zdarzeń gdzieś w atmosferze»” – podejrzewa GEUS.

Uszkodzenie gazociągów Nord Stream

Przypomnijmy, że gazociągi Nord Stream 1 i Nord Stream 2 zostały uszkodzone 26 września minionego roku. Rosja uznała tę sytuację za „akt międzynarodowego terroryzmu”, natomiast inne kraje, takie jak Niemcy, Dania i Szwecja, wszczęły śledztwo w tej sprawie, dochodząc do wniosku, że musiał to być sabotaż.

W sprawie od samego początku nie brakuje mnóstwa spekulacji. Podejrzewano m.in., że za incydentem może stać „proukraińska grupa”.

„Te operacje są frustrujące dla amerykańskich oficjeli, którzy uważają, że nie poprawiają one znacząco pozycji Ukrainy na polu bitwy, ale ryzykują alienację europejskich sojuszników i poszerzenie wojny” – pisało „NYT”.

Natomiast niemiecka „Die Zeit”, podobnie jak „The Washington Post” wspominały o polskim jachcie, za którego pośrednictwem miano zniszczyć gazociągi.

W ostatnich dniach szwedzka telewizja SVT, duńska DR, norweska NRK i fiński Yle przekazały, że pięć dni przed wysadzeniem gazociągów widziano dwa rosyjskie okręty wojenne, a także specjalistyczny holownik. 

– Dane wskazują na aktywność pod powierzchnią morza. Istnieje zapis ze statków, które wraz z pozycjami wskazują, że na dnie morskim wydarzyło się coś, co mogło mieć związek z eksplozjami – powiedział Jens Wenzel Kristoffersen, kapitan marynarki i analityk wojskowy na Uniwersytecie w Kopenhadze.

Wiadomo, że rosyjskie statki nie miały włączonych transponderów (systemu AIS), by utrudnić śledzenie ich trasy i lokalizację. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Przełom w śledztwie ws. wybuchu gazociągu Nord Stream? Są zdjęcia


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Natalia Janoszek przerywa milczenie i zapowiada pozew! Szybka odpowiedź Stanowskiego z ostatniej chwili
Natalia Janoszek przerywa milczenie i zapowiada pozew! Szybka odpowiedź Stanowskiego

Natalia Janoszek długo nie odpowiadała na film opublikowany przez dziennikarza sportowego Krzysztofa Stanowskiego. Teraz zapowiedziała pozew.

Sąd Najwyższy uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego z ostatniej chwili
Sąd Najwyższy uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego

Sąd Najwyższy uchylił we wtorek umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego i innych b. szefów CBA, skazanych w pierwszej instancji i ułaskawionych przez prezydenta. Sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania do sądu okręgowego.

Atak nożownika w Warszawie. Nowe informacje z ostatniej chwili
Atak nożownika w Warszawie. Nowe informacje

W poniedziałek późnym wieczorem warszawscy policjanci zatrzymali Józefa Ś., podejrzanego o zabójstwo mężczyzny z użyciem noża na warszawskich Bielanach – informuje serwis tvp.info.

Skandal w Pałacu Buckingham. Król Karol III został upokorzony przez syna z ostatniej chwili
Skandal w Pałacu Buckingham. Król Karol III został upokorzony przez syna

W Pałacu Buckingham po raz kolejny zawrzało. Brytyjskie media informują o kolejnym upokorzeniu króla Karola III przez księcia Harry'ego. Sytuacja miała miejsce przed drugimi urodzinami córki Harry'ego - Lilibet, które odbyły się w niedzielę.

„Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier” – wystawa plenerowa poświęcona polskiemu premierowi na Uchodźstwie z ostatniej chwili
„Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier” – wystawa plenerowa poświęcona polskiemu premierowi na Uchodźstwie

2 czerwca w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Tomasz Arciszewski 1877-1955. Robotnik, polityk, premier”. Przygotowana przez Instytut De Republica ekspozycja jest częścią procesu odbudowywania pamięci o władzach RP na Uchodźstwie, jak również początkiem debaty na temat losów i działalności premiera Tomasza Arciszewskiego. Wystawę można zwiedzać bezpłatnie do końca czerwca bieżącego roku.

Wyraźny wzrost Platformy Obywatelskiej [SONDAŻ] z ostatniej chwili
Wyraźny wzrost Platformy Obywatelskiej [SONDAŻ]

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, na PiS zagłosowałoby 34,4 proc. ankietowanych, na PO – 29,1 proc., a na Konfederację – 13,4 proc. – wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla Radia ZET.

Małgorzata Rozenek wystartuje do Sejmu z list PO? Sensacyjne doniesienia z ostatniej chwili
Małgorzata Rozenek wystartuje do Sejmu z list PO? Sensacyjne doniesienia

W mediach pojawiły się sensacyjne doniesienia w sprawie Małgorzaty Rozenek. – Spodziewam się i przypuszczam, że wystartuje w wyborach do Sejmu – powiedział w rozmowie z „Super Expressem” Paweł Poncyljusz, wiceprzewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej.

Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

53 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Libii i Pakistanu. Dwóch obywateli Konga nielegalnie przekroczyło granicę brzegiem granicznego jeziora Szlamy – podała SG w raporcie z minionej doby.

Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce. Prezydent Zełenski zwołuje Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony z ostatniej chwili
Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce. Prezydent Zełenski zwołuje Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwołuje naradę Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RNBiO) w związku z wysadzeniem przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce, w okupowanej części obwodu chersońskiego.

Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa

Xavi podsumował sezon w wykonaniu FC Barcelony. Na pomeczowej konferencji prasowej padły mocne słowa o polskim napastniku.

Emerytury
Stażowe