Przeżyjmy to jeszcze raz. Gala 35-lecia „Tygodnika Solidarność”. FOTORELACJA

Można śmiało powiedzieć, że 35 lat minęło jak jeden dzień. 3 października br. wieczorem w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się jubileuszowa, uroczysta gala z okazji 35-lecia powstania „Tygodnika Solidarność” . Wzięli w niej udział m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, premier Beata Szydło, a także metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głodź. Zachęcamy do obejrzenia uroczystości widzianej okiem naszych fotoreporterów Tomasza Gutrego i Marcina Żeglińskiego.
Zespół redakcyjny „Tygodnika Solidarność” wraz z zarządem i pracownikami spółki Tysol Przeżyjmy to jeszcze raz. Gala 35-lecia „Tygodnika Solidarność”. FOTORELACJA
Zespół redakcyjny „Tygodnika Solidarność” wraz z zarządem i pracownikami spółki Tysol / -
Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że w pierwszym wstępniaku redaktor naczelny wskazał charakter pisma i drogę, którą będzie on szedł.

– Mówiono o sprawiedliwości, mówiono o godności, o szacunku dla pracownika, dla robotnika. Mówiono o Polsce, w której wszyscy powinni mieć równe prawa i w której wszyscy powinni być traktowani równo wobec prawa. Mówiono o Polsce, która powinna być demokratyczna, w której powinna być wolność, która ma być Polską sprawiedliwą, dbającą o swoich obywateli, by mogli swobodnie żyć tam, gdzie mieszkają, gdzie chcą mieszkać. O tym „Tygodnik Solidarność” pisał przez wszystkie te lata i o tym pisze do dzisiaj – mowił.

– Co było wielkie w „Tygodniku Solidarność”? Od samego początku zadeklarowano w tym właśnie wstępniaku: „będziemy pisali prawdę, tym będziemy właśnie różnili się od mediów, które znajdują się w uścisku Komitetu Centralnego i władzy komunistycznej. Będziemy pisali prawdę, a jeżeli nie będziemy mogli napisać prawdy, to będziemy milczeli i to będzie znaczące” – podkreślił.




Prezydent zwrocił uwagę, że obecnie „TS” może poszczycić się młodą obsadą. 

– Bo dzięki temu nadąża za czasami, w jakich żyjemy. Patrzy w nowoczesność i patrzy w przyszłość – zaznaczył.




#NOWA_STRONA#

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda podkreślił, że „Tygodnik Solidarność” opiera się na polskim, społecznym kapitale. Zaznaczył, że „TS” to z jednej strony tradycja, a z drugiej świetlana przyszłość. Dodał, że jak żadna inna gazeta zasługuje na huczne 35 urodziny. 

– Są tygodniki i jest „Tygodnik Solidarność” – zaznaczył Piotr Duda.





Tym, co w Tygodniku pozostaje niezmienne, to jego unikalny na rynku medialnym charakter. Mówił o tym prezes spółki Tysol, wydawcy „TS”, Michał Ossowski.

– Jednoznacznie prospołeczny, konsekwentny reprezentowaniu polskich pracowników i polskiej racji stan. (…) Tygodnik był i pozostaje niezależny. Rodził się z odwagi i pasji ludzi, którzy go tworzyli. Przeciwstawiał się medialnym i politycznym trendom, za co przyszło mu płacić olbrzymią cenę – podkreślił.




#NOWA_STRONA#

W trakcie gali przypomniano redaktorów naczelnych „Tygodnika Solidarność”, którymi byli: Tadeusz Mazowiecki, Jarosław Kaczyński, Andrzej Gelberg, Jerzy Kłosiński. Wręczone zostały także statuetki 35-lecia Tygodnika. Przyznano je prezesowi Prawa i Sprawiedliwości Jarosławowi Kaczyńskiemu, Jerzemu Kosińskiemu (obecnie wiceprezes Polskiego Radia) oraz wieloletniej dziennikarce Tygodnika Teresie Kuczyńskiej i znanemu satyrykowi i felietoniście Janowi Pietrzakowi.









#NOWA_STRONA#

 „Urodziny” Tygodnika świętowali jego byli i obecni pracownicy i współpracownicy. Nie mogło zabraknąć także jego wieloletnich przyjaciół. 








Galę prowadził zgrany duet Anna Popek i redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” Krzysztof Świątek.


#NOWA_STRONA#

Galę uświetnił występ zespołu Zakopower, który wykonał swoje największe hity, m.in. „Boso”, „Bóg wie gdzie”, a także piosenkę do słów Zbigniewa Herberta - współpracownika i przyjaciela „Tygodnika Solidarność”.





Niezwykle wzruszający okazał się spektakl aktorów z XVII LO we Wrocławiu pt. „Co robimy z naszą wolnością”. Uczniowie kultywują pamięć o Żołnierzach Wyklętych, bohaterach naszej wolności. Uczniowie w spektaklu wykonali m.in. piosenki Jana Pietrzaka.










#NOWA_STRONA#

Galę zakończyło wspólne odśpiewanie piosenki Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”. 



Dzięki TVP1 uroczystości z Teatru Polskiego w Warszawie mogło śledzić miliony telewidzów na całym świecie. Sponsorem generalnym gali było Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A., sponsorami głownymi: PKO BP i PZU, zaś partnerem Totalizator Sportowy.

A to my - zespół redakcyjny „Tygodnika Solidarność” wraz z zarządem i pracownikami spółki Tysol.


 

Wszystkim uczestnikom gali w Teatrze Polskim oraz widzom telewizyjnej Jedynki dziękujemy, że byliście razem z nami.


Izabela Kozłowska

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Tak Pilecki uciekł z piekła Wiadomości
Tadeusz Płużański: Tak Pilecki uciekł z piekła

81 lat temu, w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. Witold Pilecki uciekł z KL Auschwitz, do którego dobrowolnie trafił w 1940 r., aby zdobywać informacje o niemieckiej machinie zbrodni i docelowo – wyzwolić obóz.

Wyzwanie przyjęte: dojdzie do debaty Biden kontra Trump z ostatniej chwili
Wyzwanie przyjęte: dojdzie do debaty Biden kontra Trump

Prezydent Joe Biden powiedział w piątek w wywiadzie z kontrowersyjnym prezenterem radiowym Howarderm Sternem, że jest gotowy do debaty z Donaldem Trumpem. Trump zadeklarował, że może debatować z Bidenem nawet na sali sądowej, gdzie odbywa się jego proces karny.

To koniec tanich wakacji all inclusive? Popularna wyspa mówi nie wczasowiczom z ostatniej chwili
To koniec tanich wakacji all inclusive? Popularna wyspa mówi "nie" wczasowiczom

Co roku na hiszpańską Teneryfę przybywają tłumy turystów, często korzystając z hoteli z opcją All Inclusive. Dużą grupę wśród nich stanowią podróżujący z Wielkiej Brytanii i to właśnie do nich zwrócił się ostatnio zastępca burmistrza stolicyTeneryfy, który wezwał ich do przemyślenia swoich wakacyjnych planów, ale ostrzeżenie w istocie dotyczy wszystkich turystów. 

Jest nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy z ostatniej chwili
Jest nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy

Szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił w piątek, że Stany Zjednoczone zakupią dla Ukrainy rakiety Patriot oraz inne rodzaje broni i sprzętu wojskowego o wartości 6 mld dolarów. Jest to największy jak dotąd pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa.

Koniec pewnego rozdziału motoryzacji: te modele samochodów już nie powstaną z ostatniej chwili
Koniec pewnego rozdziału motoryzacji: te modele samochodów już nie powstaną

Portal Autoblog.com przygotował listę pojazdów co do których posiada on potwierdzienie lub raporty świadczące o tym, że zostaną one wycofane w 2024 roku. Zwraca on uwagę, że lista ta jest naprawdę pokaźna i zawiera wiele znanych i uznanych serii. 

Szukasz wakacyjnej inspiracji? Tych pięć miejsc w Grecji po prostu musisz zobaczyć tylko u nas
Szukasz wakacyjnej inspiracji? Tych pięć miejsc w Grecji po prostu musisz zobaczyć

Niesłabnącą popularnością wśród Polaków wciąż cieszą się wakacje w Grecji. Co roku tłumy naszych rodaków udają się do tego kraju zarówno w wyjazdach zorganizowanych, często w formule all inclusive, czy też na własną rękę.

PSL odsłania karty: kogo wystawią w wyborach do europarlamentu? z ostatniej chwili
PSL odsłania karty: kogo wystawią w wyborach do europarlamentu?

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że na listach Trzeciej Drogi z ramienia jego formacji znajdą się wiceministrowie, parlamentarzyści i samorządowcy. "Staramy się wystawić najmocniejsze nazwiska, żeby zmobilizować wyborców do pójścia na te wybory" - mówił.

Sąd umorzył postępowanie wobec sędziego z Suwałk za jazdę po pijanemu z ostatniej chwili
Sąd umorzył postępowanie wobec sędziego z Suwałk za jazdę po pijanemu

– Sąd Okręgowy w Elblągu umorzył postępowanie wobec sędziego z Suwałk, który był oskarżony o jazdę po pijanemu. Sąd ustalił, że w sprawie nie było wymaganego zezwolenia na ściganie. Wyrok jest prawomocny – podał PAP w piątek rzecznik elbląskiego sądu.

Prokuratura umorzyła sprawę Duszy, Pytla i Noska. Prof. Cenckiewicz komentuje z ostatniej chwili
Prokuratura umorzyła sprawę Duszy, Pytla i Noska. Prof. Cenckiewicz komentuje

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo przeciwko byłym szefom Służby Kontrwywiadu Wojskowego - gen. Januszowi Noskowi, gen. Piotrowi Pytlowi oraz pułkownikowi Krzysztofowi Duszy.

Ostatnie Pokolenie zapowiada: Rozpoczynamy akcje, które będą łamały prawo z ostatniej chwili
Ostatnie Pokolenie zapowiada: "Rozpoczynamy akcje, które będą łamały prawo"

– Rozpoczynamy cykl akcji, które będą łamały prawo, będą alarmistyczne, dyskomfortowe, być może radykalne (...). Żądamy nagłej, radykalnej zmiany – zapowiada Łukasz Stanek, ekoaktywista z Ostatniego Pokolenia.

REKLAMA

Przeżyjmy to jeszcze raz. Gala 35-lecia „Tygodnika Solidarność”. FOTORELACJA

Można śmiało powiedzieć, że 35 lat minęło jak jeden dzień. 3 października br. wieczorem w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się jubileuszowa, uroczysta gala z okazji 35-lecia powstania „Tygodnika Solidarność” . Wzięli w niej udział m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, premier Beata Szydło, a także metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głodź. Zachęcamy do obejrzenia uroczystości widzianej okiem naszych fotoreporterów Tomasza Gutrego i Marcina Żeglińskiego.
Zespół redakcyjny „Tygodnika Solidarność” wraz z zarządem i pracownikami spółki Tysol Przeżyjmy to jeszcze raz. Gala 35-lecia „Tygodnika Solidarność”. FOTORELACJA
Zespół redakcyjny „Tygodnika Solidarność” wraz z zarządem i pracownikami spółki Tysol / -
Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że w pierwszym wstępniaku redaktor naczelny wskazał charakter pisma i drogę, którą będzie on szedł.

– Mówiono o sprawiedliwości, mówiono o godności, o szacunku dla pracownika, dla robotnika. Mówiono o Polsce, w której wszyscy powinni mieć równe prawa i w której wszyscy powinni być traktowani równo wobec prawa. Mówiono o Polsce, która powinna być demokratyczna, w której powinna być wolność, która ma być Polską sprawiedliwą, dbającą o swoich obywateli, by mogli swobodnie żyć tam, gdzie mieszkają, gdzie chcą mieszkać. O tym „Tygodnik Solidarność” pisał przez wszystkie te lata i o tym pisze do dzisiaj – mowił.

– Co było wielkie w „Tygodniku Solidarność”? Od samego początku zadeklarowano w tym właśnie wstępniaku: „będziemy pisali prawdę, tym będziemy właśnie różnili się od mediów, które znajdują się w uścisku Komitetu Centralnego i władzy komunistycznej. Będziemy pisali prawdę, a jeżeli nie będziemy mogli napisać prawdy, to będziemy milczeli i to będzie znaczące” – podkreślił.




Prezydent zwrocił uwagę, że obecnie „TS” może poszczycić się młodą obsadą. 

– Bo dzięki temu nadąża za czasami, w jakich żyjemy. Patrzy w nowoczesność i patrzy w przyszłość – zaznaczył.




#NOWA_STRONA#

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda podkreślił, że „Tygodnik Solidarność” opiera się na polskim, społecznym kapitale. Zaznaczył, że „TS” to z jednej strony tradycja, a z drugiej świetlana przyszłość. Dodał, że jak żadna inna gazeta zasługuje na huczne 35 urodziny. 

– Są tygodniki i jest „Tygodnik Solidarność” – zaznaczył Piotr Duda.





Tym, co w Tygodniku pozostaje niezmienne, to jego unikalny na rynku medialnym charakter. Mówił o tym prezes spółki Tysol, wydawcy „TS”, Michał Ossowski.

– Jednoznacznie prospołeczny, konsekwentny reprezentowaniu polskich pracowników i polskiej racji stan. (…) Tygodnik był i pozostaje niezależny. Rodził się z odwagi i pasji ludzi, którzy go tworzyli. Przeciwstawiał się medialnym i politycznym trendom, za co przyszło mu płacić olbrzymią cenę – podkreślił.




#NOWA_STRONA#

W trakcie gali przypomniano redaktorów naczelnych „Tygodnika Solidarność”, którymi byli: Tadeusz Mazowiecki, Jarosław Kaczyński, Andrzej Gelberg, Jerzy Kłosiński. Wręczone zostały także statuetki 35-lecia Tygodnika. Przyznano je prezesowi Prawa i Sprawiedliwości Jarosławowi Kaczyńskiemu, Jerzemu Kosińskiemu (obecnie wiceprezes Polskiego Radia) oraz wieloletniej dziennikarce Tygodnika Teresie Kuczyńskiej i znanemu satyrykowi i felietoniście Janowi Pietrzakowi.









#NOWA_STRONA#

 „Urodziny” Tygodnika świętowali jego byli i obecni pracownicy i współpracownicy. Nie mogło zabraknąć także jego wieloletnich przyjaciół. 








Galę prowadził zgrany duet Anna Popek i redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność” Krzysztof Świątek.


#NOWA_STRONA#

Galę uświetnił występ zespołu Zakopower, który wykonał swoje największe hity, m.in. „Boso”, „Bóg wie gdzie”, a także piosenkę do słów Zbigniewa Herberta - współpracownika i przyjaciela „Tygodnika Solidarność”.





Niezwykle wzruszający okazał się spektakl aktorów z XVII LO we Wrocławiu pt. „Co robimy z naszą wolnością”. Uczniowie kultywują pamięć o Żołnierzach Wyklętych, bohaterach naszej wolności. Uczniowie w spektaklu wykonali m.in. piosenki Jana Pietrzaka.










#NOWA_STRONA#

Galę zakończyło wspólne odśpiewanie piosenki Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”. 



Dzięki TVP1 uroczystości z Teatru Polskiego w Warszawie mogło śledzić miliony telewidzów na całym świecie. Sponsorem generalnym gali było Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A., sponsorami głownymi: PKO BP i PZU, zaś partnerem Totalizator Sportowy.

A to my - zespół redakcyjny „Tygodnika Solidarność” wraz z zarządem i pracownikami spółki Tysol.


 

Wszystkim uczestnikom gali w Teatrze Polskim oraz widzom telewizyjnej Jedynki dziękujemy, że byliście razem z nami.


Izabela Kozłowska


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe