Hutnicy zrzeszeni w polskich, czeskich i słowackich związkach zawodowych spotkali się w Zakopanem

W dniach 21 – 22 września w Zakopanem odbyła się robocza Konferencja hutniczych Związków Zawodowych z Czech – OZ KOVO, ze Słowacji – OS KOVO oraz z Polski – Krajowa Sekcja Hutnictwa NSZZ „Solidarność”, która była organizatorem spotkania.
Konferencja hutniczych związków zawodowych z Czech, Słowacji i Polski Hutnicy zrzeszeni w polskich, czeskich i słowackich związkach zawodowych spotkali się w Zakopanem
Konferencja hutniczych związków zawodowych z Czech, Słowacji i Polski / fot. A. Gębara/NSZZ "S" Region Małopolski

Strona Polska reprezentowana była przez 11 osób, 10 osób reprezentowało Solidarność oraz spoza Związku uczestnikiem był Mirosław Motyka, Prezes Hutniczej Izby Przemysłowo Handlowej, jednocześnie Przewodniczący Związku Pracodawców Przemysłu Hutniczego. Ze strony Sekcji Hutnictwa byli: przewodniczący KSH Andrzej Karol, zastępca przewodniczącego KSH Andrzej Gębara, przewodniczący regionalnych struktur Metalowców w Małopolsce (z ArcelorMittal), przewodniczący Huty Celsa Ostrowiec, Wojciech Krasuski, Przewodniczący Regionu Częstochowa z Huty Częstochowa, Jacek Strączyński, przedstawiciel Węglokoksu Dariusz Chmiel, 4 osoby z Zarządu „S” ArcelorMittal Kraków, koledzy: P. Orzeł, Cz. Bujak, K. Pociecha i P. Pastuszko. W spotkaniu wziął także udział Przewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego Tomasz Zaborowski, przewodniczący Krajowej Sekcji Hutnictwa Cynku i Ołowiu. Działacze ci reprezentują ponad 50.000 pracowników z szeroko rozumianego przemysłu hutniczego, w tym również tzw. „kolorówki”, czyli producentów aluminium, cynku, ołowiu, miedzi itp.

Omówiono problemy przemysłu hutniczego

Po otwarciu spotkania przez przewodniczącego KSH Andrzeja Karola oraz lokalnego gospodarza Metalowców Andrzeja Gębarę, głos oddano pracodawcom. Prezes Czeskiej Hutniczej Izby Przemysłowej w swojej prezentacji przedstawił problemy z jakimi boryka się czeski przemysł hutniczy. Mówił także o powolnym koniecznym odchodzeniu od paliw kopalnych, w tym również gazu, podkreślił niesprawiedliwy system „Fit For 55”, który strona polska również bardzo krytykuje. Dyskutowano o przechodzeniu na źródła odnawialne i energię jądrową, która może okazać się najbardziej ekonomiczną i czystą.

Wszyscy mówcy podkreślali, że zużycie stali w UE w ostatnim roku spadło, ale nadal są dobre perspektywy na rozwój branży, tak w Polsce jak i w UE. Spadek produkcji stali w 2022 r odnotowała także Rosja po wybuchu wojny i też o 7%, a to głównie ze względu na embarga nałożone na Rosję. Natomiast w tym roku Rosja odnotowała już wzrost produkcji o 1%, co jest wynikiem zakupów stali przez tzw. kraje trzecie. W Polsce produkcja stali wynosi ok. 6,6 mln t., a zużywamy ok. 12,5 mln t., czyli jest jeszcze ogromne pole do popisu. Konieczne jest tylko wyparcie z naszego rynku stali importowanej.

W świecie jest ogromna konkurencja i wielcy potentaci walczą o rynki zbytu. I tak np. : UE produkuje ok. 137 mln t. stali, USA ok. 81 mln t., a same Chiny ok. 1 mld 018 mln ton. Jeśli Chiny wyeliminowały by graczy z UE i USA to i tak świat by tego nie zauważył, ponieważ tę lukę od razu by uzupełniły inne państwa azjatyckie wraz z Chinami.

Mówiono również o budowie farm wiatrowych i fotowoltaicznych, największe instalacje solarne znajdują się w Egipcie, Indiach i Pakistanie, gdzie jest tania energia, a do tego nie ma tam opłat i kar za emisję CO2. Stwierdzono, że UE sama się „zamyka” i na własne życzenie pogrąża się w „niemocy energetycznej”.

Polska obecnie mocno się zbroi i dużo stali na ten cel sprowadzamy z zagranicy, ale chcemy, by to była rodzima produkcja. W związku z tym w Rudzie Śląskiej powstanie nowa stalownia i walcownia, jako Spółka Skarbu Państwa.

Wspólna deklaracja

Na zakończenie Konferencji została przygotowana wspólna Deklaracja, w której mowa jest m.in. o: obniżaniu kosztów energii elektrycznej dla przemysłu, co pozytywnie odbije się również cenach rynkowych, o ochronie rynku poprzez uszczelnienie mechanizmu CBAM, o rozwoju technologii CCS/CCU, co oznacza stosowanie technologii wychwytywania i składowania lub wykorzystywania emitowanego CO2 oraz zapobieganiu wywozowi złomu z UE, który obecnie uznawany jest za surowiec strategiczny i ma kluczowe znaczenie dla dekarbonizacji sektora stali.

Deklaracja skierowana jest do przedstawicieli naszych Rządów oraz eurodeputowanych w celu pilnego jej przedstawienia na Forum Komisji Europejskiej i Parlamentu EU, będzie również przedstawiona 4 października w Brukseli w trakcie posiedzenia Komitetu ds. Stali IndustriAll.

Członkowie spotkania apelują do central krajowych i europejskich Związków Zawodowych o poparcie treści Deklaracji.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Za najpotężniejszą osobę w Europie POLITICO uznało... Donalda Tuska z ostatniej chwili
Za najpotężniejszą osobę w Europie POLITICO uznało... Donalda Tuska

Donald Tusk został ogłoszony przez europejską wersję POLITICO, której współwłaścicielem jest Axel Springer, "najpotężniejszą osobą w Europie".

Andrzej Duda: Jestem myślami i modlitwą z rodzinami i bliskimi ofiar z ostatniej chwili
Andrzej Duda: Jestem myślami i modlitwą z rodzinami i bliskimi ofiar

W tej trudnej chwili jestem myślami i modlitwą z rodzinami i bliskimi ofiar oraz z górniczą społecznością - napisał prezydent Andrzej Duda odnosząc się do wypadku w kopalni Sobieski w Jaworznie, w którym zginęły cztery osoby, a dwie zostały ranne.

Beata Szydło: Trwa szerokie przygotowywanie gruntu pod przyjęcie zmian z ostatniej chwili
Beata Szydło: Trwa szerokie przygotowywanie gruntu pod przyjęcie zmian

"Jeśli Komisja Europejska otrzyma nowe kompetencje, to następnie będzie mogła powoływać się na wyniki takich, czy innych „sondaży”, by uzasadnić wprowadzenie nowych podatków" - alarmuje w mediach społecznościowych europoseł PiS Beata Szydło, komentując opublikowany we wtorek sondaż Europejskiego Banku Inwestycyjnego ws. podatku dochodowego.

Gwiazdor Królowych życia nie żyje z ostatniej chwili
Gwiazdor "Królowych życia" nie żyje

Nie żyje gwiazdor "Królowych życia" TTV Gabriel Seweryn.

Gospodarcze trzęsienie ziemi w Niemczech: Fala bankructw niemieckich firm z ostatniej chwili
Gospodarcze trzęsienie ziemi w Niemczech: Fala bankructw niemieckich firm

Niemiecki serwis "Deutsche Welle" informuje o potężnych kłopotach gospodarczych Niemiec związanych ze słabą koniunkturą. Problemy mają odczuwać przede wszystkim niemieckie firmy, także te duże; eksperci mówią o fali bankructw.

Tauron Wydobycie: Potwierdzono zgon jednego górnika w Kopalni Sobieski; z trzema nie ma kontaktu z ostatniej chwili
Tauron Wydobycie: Potwierdzono zgon jednego górnika w Kopalni Sobieski; z trzema nie ma kontaktu

Po wtorkowym wypadku w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie dotąd potwierdzono zgon jednej osoby; z trzema górnikami, którzy pozostają w miejscu zdarzenia nie ma kontaktu - przekazała wieczorem spółka Tauron Wydobycie, do której należy kopalnia.

„Wygląda na to, że Tusk nic się nie zmienił, a polityka resetu z Rosją będzie kontynuowana” z ostatniej chwili
„Wygląda na to, że Tusk nic się nie zmienił, a polityka resetu z Rosją będzie kontynuowana”

Wygląda na to, że Donald Tusk nic, a nic się nie zmienił, a polityka resetu z Rosją będzie kontynuowana - ocenił rzecznik PiS Rafał Bochenek odnosząc się do wypowiedzi lidera PO o tym, że PiS nawet w takiej sprawie jak protest kierowców naraża na szwank fundamentalne interesy Polski z Ukrainą, Rosją i Europą.

Tragiczny wypadek w kopalni Sobieski w Jaworznie. Nie żyje czterech górników? [AKTUALIZACJA] z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek w kopalni Sobieski w Jaworznie. Nie żyje czterech górników? [AKTUALIZACJA]

Cztery osoby zginęły wskutek wypadku, do którego doszło we wtorek po południu w kopalni Sobieski w Jaworznie (Śląskie) - poinformował PAP dyspozytor Wyższego Urzędy Górniczego w Katowicach. Wypadek nastąpił podczas płukania rurociągu podsadzkowego.

Koło na Rzecz Równości i Różnorodności UŚ nie życzy sobie wykładu Łukasza Sakowskiego, który został jako nastolatek nakłoniony do tranzycji przez dorosłego transseksualistę z ostatniej chwili
"Koło na Rzecz Równości i Różnorodności UŚ" nie życzy sobie wykładu Łukasza Sakowskiego, który został jako nastolatek nakłoniony do tranzycji przez dorosłego transseksualistę

"Stanowczo sprzeciwiamy się organizacji spotkania z mgr. Łukaszem Sakowskim na 7. Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach" – pisze w mediach społecznościowych "Koło Naukowe na rzecz Równości i Różnorodności UŚ".

Stoltenberg: Sojusznicy potwierdzili determinację we wspieraniu Ukrainy na jej drodze do NATO z ostatniej chwili
Stoltenberg: Sojusznicy potwierdzili determinację we wspieraniu Ukrainy na jej drodze do NATO

Na spotkaniu szefów MSZ sojusznicy potwierdzili determinację we wspieraniu Ukrainy na jej drodze do NATO oraz niezachwiane poparcie dla Kijowa - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg we wtorek na konferencji kończącej pierwszy dzień spotkania szefów dyplomacji państw Sojuszu w Brukseli.

REKLAMA

Hutnicy zrzeszeni w polskich, czeskich i słowackich związkach zawodowych spotkali się w Zakopanem

W dniach 21 – 22 września w Zakopanem odbyła się robocza Konferencja hutniczych Związków Zawodowych z Czech – OZ KOVO, ze Słowacji – OS KOVO oraz z Polski – Krajowa Sekcja Hutnictwa NSZZ „Solidarność”, która była organizatorem spotkania.
Konferencja hutniczych związków zawodowych z Czech, Słowacji i Polski Hutnicy zrzeszeni w polskich, czeskich i słowackich związkach zawodowych spotkali się w Zakopanem
Konferencja hutniczych związków zawodowych z Czech, Słowacji i Polski / fot. A. Gębara/NSZZ "S" Region Małopolski

Strona Polska reprezentowana była przez 11 osób, 10 osób reprezentowało Solidarność oraz spoza Związku uczestnikiem był Mirosław Motyka, Prezes Hutniczej Izby Przemysłowo Handlowej, jednocześnie Przewodniczący Związku Pracodawców Przemysłu Hutniczego. Ze strony Sekcji Hutnictwa byli: przewodniczący KSH Andrzej Karol, zastępca przewodniczącego KSH Andrzej Gębara, przewodniczący regionalnych struktur Metalowców w Małopolsce (z ArcelorMittal), przewodniczący Huty Celsa Ostrowiec, Wojciech Krasuski, Przewodniczący Regionu Częstochowa z Huty Częstochowa, Jacek Strączyński, przedstawiciel Węglokoksu Dariusz Chmiel, 4 osoby z Zarządu „S” ArcelorMittal Kraków, koledzy: P. Orzeł, Cz. Bujak, K. Pociecha i P. Pastuszko. W spotkaniu wziął także udział Przewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego Tomasz Zaborowski, przewodniczący Krajowej Sekcji Hutnictwa Cynku i Ołowiu. Działacze ci reprezentują ponad 50.000 pracowników z szeroko rozumianego przemysłu hutniczego, w tym również tzw. „kolorówki”, czyli producentów aluminium, cynku, ołowiu, miedzi itp.

Omówiono problemy przemysłu hutniczego

Po otwarciu spotkania przez przewodniczącego KSH Andrzeja Karola oraz lokalnego gospodarza Metalowców Andrzeja Gębarę, głos oddano pracodawcom. Prezes Czeskiej Hutniczej Izby Przemysłowej w swojej prezentacji przedstawił problemy z jakimi boryka się czeski przemysł hutniczy. Mówił także o powolnym koniecznym odchodzeniu od paliw kopalnych, w tym również gazu, podkreślił niesprawiedliwy system „Fit For 55”, który strona polska również bardzo krytykuje. Dyskutowano o przechodzeniu na źródła odnawialne i energię jądrową, która może okazać się najbardziej ekonomiczną i czystą.

Wszyscy mówcy podkreślali, że zużycie stali w UE w ostatnim roku spadło, ale nadal są dobre perspektywy na rozwój branży, tak w Polsce jak i w UE. Spadek produkcji stali w 2022 r odnotowała także Rosja po wybuchu wojny i też o 7%, a to głównie ze względu na embarga nałożone na Rosję. Natomiast w tym roku Rosja odnotowała już wzrost produkcji o 1%, co jest wynikiem zakupów stali przez tzw. kraje trzecie. W Polsce produkcja stali wynosi ok. 6,6 mln t., a zużywamy ok. 12,5 mln t., czyli jest jeszcze ogromne pole do popisu. Konieczne jest tylko wyparcie z naszego rynku stali importowanej.

W świecie jest ogromna konkurencja i wielcy potentaci walczą o rynki zbytu. I tak np. : UE produkuje ok. 137 mln t. stali, USA ok. 81 mln t., a same Chiny ok. 1 mld 018 mln ton. Jeśli Chiny wyeliminowały by graczy z UE i USA to i tak świat by tego nie zauważył, ponieważ tę lukę od razu by uzupełniły inne państwa azjatyckie wraz z Chinami.

Mówiono również o budowie farm wiatrowych i fotowoltaicznych, największe instalacje solarne znajdują się w Egipcie, Indiach i Pakistanie, gdzie jest tania energia, a do tego nie ma tam opłat i kar za emisję CO2. Stwierdzono, że UE sama się „zamyka” i na własne życzenie pogrąża się w „niemocy energetycznej”.

Polska obecnie mocno się zbroi i dużo stali na ten cel sprowadzamy z zagranicy, ale chcemy, by to była rodzima produkcja. W związku z tym w Rudzie Śląskiej powstanie nowa stalownia i walcownia, jako Spółka Skarbu Państwa.

Wspólna deklaracja

Na zakończenie Konferencji została przygotowana wspólna Deklaracja, w której mowa jest m.in. o: obniżaniu kosztów energii elektrycznej dla przemysłu, co pozytywnie odbije się również cenach rynkowych, o ochronie rynku poprzez uszczelnienie mechanizmu CBAM, o rozwoju technologii CCS/CCU, co oznacza stosowanie technologii wychwytywania i składowania lub wykorzystywania emitowanego CO2 oraz zapobieganiu wywozowi złomu z UE, który obecnie uznawany jest za surowiec strategiczny i ma kluczowe znaczenie dla dekarbonizacji sektora stali.

Deklaracja skierowana jest do przedstawicieli naszych Rządów oraz eurodeputowanych w celu pilnego jej przedstawienia na Forum Komisji Europejskiej i Parlamentu EU, będzie również przedstawiona 4 października w Brukseli w trakcie posiedzenia Komitetu ds. Stali IndustriAll.

Członkowie spotkania apelują do central krajowych i europejskich Związków Zawodowych o poparcie treści Deklaracji.Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe