„Misje sercem Kościoła” – w najbliższą niedzielę Światowy Dzień Misyjny

W najbliższą niedzielę 22 października pod hasłem „Misje sercem Kościoła” będzie obchodzony Światowy Dzień Misyjny. Jest to święto patronalne Papieskich Dzieł Misyjnych oraz dzień solidarności misyjnej w całym Kościele powszechnym, a także dzień modlitwy za misjonarzy posługujących na całym świecie i okazja do wsparcia misyjnych projektów. Z tej okazji jak co roku Papieskie Dzieła Misyjne zorganizowały konferencję prasową w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.
zdjęcie poglądowe „Misje sercem Kościoła” – w najbliższą niedzielę Światowy Dzień Misyjny
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/Pexels

W tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Misyjny papież Franciszek opiera na fragmencie Ewangelii wg św. Łukasza o uczniach zmierzających do Emaus (por. Łk 24, 13-35). Papież szczególną uwagę zwraca na przemianę, jaka zachodzi w uczniach po spotkaniu ze zmartwychwstałym Chrystusem. Wskazuje na ich "rozpalone serca", rozpoznające Jezusa, ich oczy oraz "nogi gotowe do drogi".

W tym kontekście przypomina o misji ad gentes, jaką Kościołowi powierzył Jezus po swoim zmartwychwstaniu. Odwołując się do adhortacji apostolskiej "Evangelii gaudium", Franciszek przypomina, że „działalność misyjna stanowi wzorzec każdego dzieła Kościoła”, dlatego nawrócenie misyjne pozostaje najważniejszym celem, który powinniśmy stawiać przed sobą jako jednostki i jako wspólnota.

Opowiedzieć o Jezusie

"Nie można prawdziwie spotkać Jezusa Zmartwychwstałego, nie będąc rozpalonym pragnieniem opowiedzenia tego wszystkim. Dlatego pierwszym i głównym bogactwem misji są ci, którzy rozpoznali Chrystusa Zmartwychwstałego w Piśmie Świętym i Eucharystii, i którzy noszą w sercu jego ogień. W swoim spojrzeniu Jego światłem mogą oni dać świadectwo życia, które nigdy nie umiera, nawet w najtrudniejszych sytuacjach i najbardziej mrocznych chwilach" - napisał Franciszek, cytowany podczas konferencji przez ks. Macieja Będzińskiego, dyrektora krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

O tym, co trzeba robić, aby misje były prawdziwym sercem Kościoła w jego wymiarze parafialnym i diecezjalnym, mówił biskup płocki Szymon Stułkowski, członek Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

- Kiedy udzielam młodzieży sakramentu bierzmowania, dziękuję rodzicom, że udało im się zrealizować zobowiązania, które podjęli przynosząc dzieci do chrztu kilkanaście lat wcześniej, a teraz ponownie je przyprowadzają. A młodzi potwierdzają, że przychodzą, bo chcą. To pokazuje, że działalność misyjna w wymiarze parafii i rodziny, która przekazuje wiarę, jest żywa. Oczywiście to wszystko mogłoby być bardziej gorące i promieniujące, ale podziękowanie rodzicom, że spełniliście swoją rolę, do której zobowiązaliście się w mocy Ducha Świętego, trochę im chyba dodaje skrzydeł - mówił bp Stułkowski.

Pomoc

Jak dodał, oprócz bycia środowiskiem, które ewangelizuje i mówi o Bogu, parafia nie może zapominać o wymiarze charytatywnym swojej wspólnotowej posługi i stwierdził, że nawet dziś, gdy dzięki programom społecznym tego ubóstwa jest w Polsce mniej, trzeba nadal wychodzić do osób ubogich, szukać innych rodzajów ubóstwa, które trzeba wspierać. Dodał za św. Janem Pawłem II, że prawdziwa ewangelizacja jest skuteczna wtedy, gdy ubodzy czują się u nas jak w domu. Konieczny jest też powrót do duchowości chrzcielnej, do dzielenia się wiarą. To jest najprostsze działanie misyjne.

W Światowy Dzień Misyjny można w parafiach zorganizować festyn misyjny, z którego dochód wsparłby pracę misjonarzy z danej diecezji w konkretnym kraju misyjnym. Może się nań złożyć np. kiermasz wydawnictw misyjnych, spotkanie z kapłanem z dalekiego kraju, koncert muzyki z danego regionu misyjnego. Może temu towarzyszyć ożywienie działalności misyjnej dzieci, które na przełomie roku jako kolędnicy misyjny będą zbierać datki na swoich rówieśników w dalekich krajach.

Południowa Afryka

Ks. Zbigniew Chwaja SCJ, do niedawna misjonarz posługujący przez wiele lat w RPA, a obecnie sekretarz Misji Zagranicznych Księży Sercanów, wskazał, że świadomość misyjna w danym kraju zaczyna się od samego misjonarza i jego starań, aby nią się dzielić. Zgromadzenie księży sercanów rozpoczęło posługę misyjną w Afryce południowej dokładnie 100 lat temu. - Zgodnie z naszym charyzmatem, poszliśmy w tę część kraju, która była zupełnie opuszczona. Istniały tam tylko małe wspólnoty chrześcijańskie, nie istniały żadne struktury diecezjalne. Pierwsza diecezja, w centralnej, pustynnej części kraju, powstała dopiero w 1961 r. Te małe wspólnoty istnieją do dziś, dojeżdżamy do nich, pokonując w niedzielę nawet 100-150 km. Księży w tej diecezji jest zaledwie kilku, głównie z naszego zgromadzenia

Jak wyjaśnił, pierwsi misjonarze posługujący na terenach dzisiejszej RPA pochodzili z krajów zachodnich, głównie z USA i Niemiec, potem też z Polski. Powoli ta sytuacja się zmienia, gdyż obecnie księża przybywający do RPA pochodzą już z sąsiednich krajów afrykańskich. Dodał, że wielką wartością pracy misyjnej tam jest wzajemne oddziaływanie na siebie i współpraca różnych wspólnot chrześcijańskich, w tym katolików na protestantów, w tym pluralistycznym środowisku. Wyzwaniem w pracy misyjnej jest trudna sytuacja materialna i społeczna w RPA, istnieje potrzeba walki z plagą wirusa HIV i współpracy z władzami dążącymi do obniżania skali przestępczości dławiącej ten kraj od dawna.

Wskazał też, że duchowość sercańska polega na dzieleniu się sercem Pana Jezusa, ale też osobistym przeżywaniem wiary. - Skoro doświadczyliśmy miłości Bożej i jesteśmy wewnętrznie o niej przekonani, niesiemy ją w sercu, to chcemy się nią podzielić z potrzebującymi, a w Afryce jest ich cała masa. Gdy wyjeżdżałem z RPA, jeden z moich parafian powiedział, że bardzo wszyscy cenią sobie moje kazania i pracę duszpasterską, ale najważniejsze było dla niego to, że byłem w tej wspólnocie - powiedział ks. Zbigniew Chwaja SCJ.

Fundusz

Ks. Jarosław Tomaszewski, przez 8 lat misjonarz w Urugwaju, a obecnie sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, podsumował projekty zrealizowane dzięki funduszowi solidarności PDRW z Niedzieli Misyjnej 2022. Jak stwierdził, dane dotyczące materialnej pomocy misyjnej mimo niedawnej pandemii rosną i napawają optymizmem.

Ofiary składane na tacę w Światowy Dzień Misyjny we wszystkich parafiach świata, również tych najbiedniejszych, tworzą Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

Z tych środków utrzymywani są księża i katechiści pracujący na terenach misyjnych, zarówno misjonarze pochodzący z Europy, w tym również z Polski, jak i miejscowi kapłani. Z tej pomocy korzystają ci, którzy pracują na obszarach podlegających Dykasterii ds. Ewangelizacji, z których pochodzą prośby w formie projektów o pomoc finansową kierowane do Sekretariatu Generalnego Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary w Rzymie. Dotyczą one najczęściej pomocy przy budowie lub remoncie kościoła. Specjalna komisja przydziela kraje, które mają opłacić zatwierdzone projekty.

Realizowane projekty mogą mieć charakter: pomocy zwyczajnej, obejmującej m.in. działania o charakterze administracyjnym; pomocy dla katechistów, dotyczącej formacji oraz prowadzonej przez nich działalności wspierania misjonarzy; wreszcie pomocy nadzwyczajnej, dotyczącej budowy świątyń czy budynków na użytek działalności parafialnej oraz misyjnej.

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce w 2023 r. sfinansowały projekty na kwotę 1 mln 006 tys. 113 dol., z czego 749 tys. 156 dol. przeznaczono na projekty o różnym charakterze, realizowane w trzech krajach: Tanzanii, Tajwanie, Kazachstanie. Z kolei 65 tys. 771 dol. przekazano na utrzymanie domów studenckich w Rzymie dla kleryków misyjnych i sióstr zakonnych, a 191 tys. 185 dol. na funkcjonowanie sekretariatu generalnego w Rzymie.

lk / Warszawa

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
TSUE zdecydował. Ważny wyrok dla frankowiczów z ostatniej chwili
TSUE zdecydował. Ważny wyrok dla frankowiczów

Sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obwiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta; wyłączenie stosowania nieuczciwych warunków umowy nie może być zawieszone albo uzależnione od spełnienia dodatkowych przesłanek przewidzianych w prawie krajowym lub orzecznictwie - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Król Karol III ma plan, jak oddać koronę Williamowi z ostatniej chwili
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Król Karol III ma plan, jak oddać koronę Williamowi

Ostatnio brytyjskie media obiegła sensacyjna wiadomość. Okazuje się, że książę William może zastąpić króla Karola III znacznie wcześniej, niż się spodziewamy. O sprawie informował „The Express”. Tymczasem pojawiły się nowe informacje, które wskazują na konkretny plan monarchy.

Poseł KO atakuje prezydenta Dudę: „Wierny partii i pazernym kolegom do końca” z ostatniej chwili
Poseł KO atakuje prezydenta Dudę: „Wierny partii i pazernym kolegom do końca”

Poseł Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz uderza w prezydenta Andrzeja Dudę. „Wierny partii i pazernym kolegom do końca” – napisała.

„Komuś zależy na zrujnowaniu tego programu”. Burza wokół TVN z ostatniej chwili
„Komuś zależy na zrujnowaniu tego programu”. Burza wokół TVN

Wokół „Dzień dobry TVN” w mediach społecznościowych po raz kolejny zawrzało. Widzowie nie kryją rozczarowania wprowadzonymi zmianami.

Co się dzieje na granicy? Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Co się dzieje na granicy? Straż Graniczna wydała komunikat

Ośmiu cudzoziemców próbowało w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski; zatrzymano czterech Afgańczyków, cztery kolejne osoby na widok polskich patroli zawróciły na Białoruś – podała Straż Graniczna w raporcie z minionej doby.

Strzelanina na uniwersytecie w Las Vegas. „Bandyta był profesorem, który szukał pracy” z ostatniej chwili
Strzelanina na uniwersytecie w Las Vegas. „Bandyta był profesorem, który szukał pracy”

Funkcjonariusz organów ścigania twierdzi, że bandyta, który w środę zabił trzy osoby i ciężko ranił czwartą w ataku na Uniwersytecie Nevada w Las Vegas, był profesorem, który bezskutecznie szukał pracy w tej uczelni, poinformowała AP.

Strzelanina na uniwersytecie w Las Vegas – jest wiele ofiar z ostatniej chwili
Strzelanina na uniwersytecie w Las Vegas – jest wiele ofiar

Na Uniwersytecie Nevada w Las Vegas doszło do strzelaniny, jest „wiele ofiar” – podała w środę miejscowa policja. Służby poinformowały, że podejrzany o użycie broni palnej nie żyje, a jego ciało zostało już odnalezione.

John Kirby: Jeśli Putin odniesie zwycięstwo na Ukrainie, być może weźmie się za naszych sojuszników z NATO z ostatniej chwili
John Kirby: Jeśli Putin odniesie zwycięstwo na Ukrainie, być może weźmie się za naszych sojuszników z NATO

– Doskonale rozumiemy, dlaczego Polacy mogą być zaniepokojeni brakiem porozumienia w Kongresie w sprawie dalszego wspierania Ukrainy; bo kiedy Putin skończy z Ukrainą, będzie na wschodniej flance NATO – oświadczył w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Dodał, że wstrzymanie pomocy byłoby wielkim prezentem dla Rosji i znacząco wpłynęło na zdolności Ukrainy do dalszej walki.

Nowe stanowisko Artura Sobonia. Jest decyzja prezydenta z ostatniej chwili
Nowe stanowisko Artura Sobonia. Jest decyzja prezydenta

Prezydent Andrzej Duda postanowieniem z dnia 6 grudnia br. powołał Artura Sobonia na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego – poinformowano w środę na stronie internetowej Prezydenta RP.

Szydło: Dlaczego dziennikarz Onetu wyciął tylko fragment mojego wpisu? z ostatniej chwili
Szydło: Dlaczego dziennikarz Onetu wyciął tylko fragment mojego wpisu?

„Dlaczego Kamil Dziubka wyciął tylko fragment mojego wpisu i komentuje ten fragment, jakby to była całość? Kolejna «wielka chwila dziennikarstwa» Onetu” – komentuje zachowanie dziennikarza Onetu była premier Beata Szydło.

REKLAMA

„Misje sercem Kościoła” – w najbliższą niedzielę Światowy Dzień Misyjny

W najbliższą niedzielę 22 października pod hasłem „Misje sercem Kościoła” będzie obchodzony Światowy Dzień Misyjny. Jest to święto patronalne Papieskich Dzieł Misyjnych oraz dzień solidarności misyjnej w całym Kościele powszechnym, a także dzień modlitwy za misjonarzy posługujących na całym świecie i okazja do wsparcia misyjnych projektów. Z tej okazji jak co roku Papieskie Dzieła Misyjne zorganizowały konferencję prasową w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.
zdjęcie poglądowe „Misje sercem Kościoła” – w najbliższą niedzielę Światowy Dzień Misyjny
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/Pexels

W tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Misyjny papież Franciszek opiera na fragmencie Ewangelii wg św. Łukasza o uczniach zmierzających do Emaus (por. Łk 24, 13-35). Papież szczególną uwagę zwraca na przemianę, jaka zachodzi w uczniach po spotkaniu ze zmartwychwstałym Chrystusem. Wskazuje na ich "rozpalone serca", rozpoznające Jezusa, ich oczy oraz "nogi gotowe do drogi".

W tym kontekście przypomina o misji ad gentes, jaką Kościołowi powierzył Jezus po swoim zmartwychwstaniu. Odwołując się do adhortacji apostolskiej "Evangelii gaudium", Franciszek przypomina, że „działalność misyjna stanowi wzorzec każdego dzieła Kościoła”, dlatego nawrócenie misyjne pozostaje najważniejszym celem, który powinniśmy stawiać przed sobą jako jednostki i jako wspólnota.

Opowiedzieć o Jezusie

"Nie można prawdziwie spotkać Jezusa Zmartwychwstałego, nie będąc rozpalonym pragnieniem opowiedzenia tego wszystkim. Dlatego pierwszym i głównym bogactwem misji są ci, którzy rozpoznali Chrystusa Zmartwychwstałego w Piśmie Świętym i Eucharystii, i którzy noszą w sercu jego ogień. W swoim spojrzeniu Jego światłem mogą oni dać świadectwo życia, które nigdy nie umiera, nawet w najtrudniejszych sytuacjach i najbardziej mrocznych chwilach" - napisał Franciszek, cytowany podczas konferencji przez ks. Macieja Będzińskiego, dyrektora krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

O tym, co trzeba robić, aby misje były prawdziwym sercem Kościoła w jego wymiarze parafialnym i diecezjalnym, mówił biskup płocki Szymon Stułkowski, członek Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

- Kiedy udzielam młodzieży sakramentu bierzmowania, dziękuję rodzicom, że udało im się zrealizować zobowiązania, które podjęli przynosząc dzieci do chrztu kilkanaście lat wcześniej, a teraz ponownie je przyprowadzają. A młodzi potwierdzają, że przychodzą, bo chcą. To pokazuje, że działalność misyjna w wymiarze parafii i rodziny, która przekazuje wiarę, jest żywa. Oczywiście to wszystko mogłoby być bardziej gorące i promieniujące, ale podziękowanie rodzicom, że spełniliście swoją rolę, do której zobowiązaliście się w mocy Ducha Świętego, trochę im chyba dodaje skrzydeł - mówił bp Stułkowski.

Pomoc

Jak dodał, oprócz bycia środowiskiem, które ewangelizuje i mówi o Bogu, parafia nie może zapominać o wymiarze charytatywnym swojej wspólnotowej posługi i stwierdził, że nawet dziś, gdy dzięki programom społecznym tego ubóstwa jest w Polsce mniej, trzeba nadal wychodzić do osób ubogich, szukać innych rodzajów ubóstwa, które trzeba wspierać. Dodał za św. Janem Pawłem II, że prawdziwa ewangelizacja jest skuteczna wtedy, gdy ubodzy czują się u nas jak w domu. Konieczny jest też powrót do duchowości chrzcielnej, do dzielenia się wiarą. To jest najprostsze działanie misyjne.

W Światowy Dzień Misyjny można w parafiach zorganizować festyn misyjny, z którego dochód wsparłby pracę misjonarzy z danej diecezji w konkretnym kraju misyjnym. Może się nań złożyć np. kiermasz wydawnictw misyjnych, spotkanie z kapłanem z dalekiego kraju, koncert muzyki z danego regionu misyjnego. Może temu towarzyszyć ożywienie działalności misyjnej dzieci, które na przełomie roku jako kolędnicy misyjny będą zbierać datki na swoich rówieśników w dalekich krajach.

Południowa Afryka

Ks. Zbigniew Chwaja SCJ, do niedawna misjonarz posługujący przez wiele lat w RPA, a obecnie sekretarz Misji Zagranicznych Księży Sercanów, wskazał, że świadomość misyjna w danym kraju zaczyna się od samego misjonarza i jego starań, aby nią się dzielić. Zgromadzenie księży sercanów rozpoczęło posługę misyjną w Afryce południowej dokładnie 100 lat temu. - Zgodnie z naszym charyzmatem, poszliśmy w tę część kraju, która była zupełnie opuszczona. Istniały tam tylko małe wspólnoty chrześcijańskie, nie istniały żadne struktury diecezjalne. Pierwsza diecezja, w centralnej, pustynnej części kraju, powstała dopiero w 1961 r. Te małe wspólnoty istnieją do dziś, dojeżdżamy do nich, pokonując w niedzielę nawet 100-150 km. Księży w tej diecezji jest zaledwie kilku, głównie z naszego zgromadzenia

Jak wyjaśnił, pierwsi misjonarze posługujący na terenach dzisiejszej RPA pochodzili z krajów zachodnich, głównie z USA i Niemiec, potem też z Polski. Powoli ta sytuacja się zmienia, gdyż obecnie księża przybywający do RPA pochodzą już z sąsiednich krajów afrykańskich. Dodał, że wielką wartością pracy misyjnej tam jest wzajemne oddziaływanie na siebie i współpraca różnych wspólnot chrześcijańskich, w tym katolików na protestantów, w tym pluralistycznym środowisku. Wyzwaniem w pracy misyjnej jest trudna sytuacja materialna i społeczna w RPA, istnieje potrzeba walki z plagą wirusa HIV i współpracy z władzami dążącymi do obniżania skali przestępczości dławiącej ten kraj od dawna.

Wskazał też, że duchowość sercańska polega na dzieleniu się sercem Pana Jezusa, ale też osobistym przeżywaniem wiary. - Skoro doświadczyliśmy miłości Bożej i jesteśmy wewnętrznie o niej przekonani, niesiemy ją w sercu, to chcemy się nią podzielić z potrzebującymi, a w Afryce jest ich cała masa. Gdy wyjeżdżałem z RPA, jeden z moich parafian powiedział, że bardzo wszyscy cenią sobie moje kazania i pracę duszpasterską, ale najważniejsze było dla niego to, że byłem w tej wspólnocie - powiedział ks. Zbigniew Chwaja SCJ.

Fundusz

Ks. Jarosław Tomaszewski, przez 8 lat misjonarz w Urugwaju, a obecnie sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, podsumował projekty zrealizowane dzięki funduszowi solidarności PDRW z Niedzieli Misyjnej 2022. Jak stwierdził, dane dotyczące materialnej pomocy misyjnej mimo niedawnej pandemii rosną i napawają optymizmem.

Ofiary składane na tacę w Światowy Dzień Misyjny we wszystkich parafiach świata, również tych najbiedniejszych, tworzą Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary.

Z tych środków utrzymywani są księża i katechiści pracujący na terenach misyjnych, zarówno misjonarze pochodzący z Europy, w tym również z Polski, jak i miejscowi kapłani. Z tej pomocy korzystają ci, którzy pracują na obszarach podlegających Dykasterii ds. Ewangelizacji, z których pochodzą prośby w formie projektów o pomoc finansową kierowane do Sekretariatu Generalnego Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary w Rzymie. Dotyczą one najczęściej pomocy przy budowie lub remoncie kościoła. Specjalna komisja przydziela kraje, które mają opłacić zatwierdzone projekty.

Realizowane projekty mogą mieć charakter: pomocy zwyczajnej, obejmującej m.in. działania o charakterze administracyjnym; pomocy dla katechistów, dotyczącej formacji oraz prowadzonej przez nich działalności wspierania misjonarzy; wreszcie pomocy nadzwyczajnej, dotyczącej budowy świątyń czy budynków na użytek działalności parafialnej oraz misyjnej.

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce w 2023 r. sfinansowały projekty na kwotę 1 mln 006 tys. 113 dol., z czego 749 tys. 156 dol. przeznaczono na projekty o różnym charakterze, realizowane w trzech krajach: Tanzanii, Tajwanie, Kazachstanie. Z kolei 65 tys. 771 dol. przekazano na utrzymanie domów studenckich w Rzymie dla kleryków misyjnych i sióstr zakonnych, a 191 tys. 185 dol. na funkcjonowanie sekretariatu generalnego w Rzymie.

lk / Warszawa

 

 Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe