Kard. Ryś w Święto Niepodległości: Polska to nie jest jakaś idea [video]

- Polska to nie jest jakaś idea. Polska to nie jest jakaś abstrakcja. Polska to nie jest jakiś program gospodarczy. Kościół to nie jest jakaś idea, to nie jest jakaś abstrakcja. Kościół to nie jest jakiś projekt pastoralny. Jedno i drugie nie jest na pewno jakimś tłumem, nie jest żadną masą. To do czego nas zaprasza dziś apostoł, to byśmy rozumieli te rzeczywistości jako rzeczywiste wspólnoty, w których się widzi ludzi, w których są zawarte relacje, bliskie, trwałe i konkretne – mówił abp Grzegorz Ryś podczas uroczystości 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
kard. Grzegorz Ryś Kard. Ryś w Święto Niepodległości: Polska to nie jest jakaś idea [video]
kard. Grzegorz Ryś / YT print screen/Archidiecezja Łódzka

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Łodzi rozpoczęły się Mszą świętą sprawowaną w archikatedrze łódzkiej, której przewodniczył i homilię wygłosił metropolita łódzki.

Na uroczystości przybyli biskupi i duchowni bratnich Kościołów, przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i samorządowych. Licznie obecne były poczty sztandarowe z łódzkich szkół, przedstawiciele wojska, policji i innych służb miejskich.

"Polska to nie idea"

Kard. Ryś mówił w homilii o odpowiedzialności za Ojczyznę, za Kościół, za drugiego człowieka. Nawiązywał przy tym do listu apostoła Pawła do Rzymian.

- Wziąłeś odpowiedzialność za innych. Znasz ich po imieniu? Co o nich wiesz? Co potrafisz o nich powiedzieć? Jakie dobro czynią? Dlaczego oni w tej wspólnocie, której przewodzisz, są tak niezbędni? Jesteś tym lepszym przewodnikiem, im więcej umiesz mówić o nich, niż o sobie. Kto to są ci, którzy z tobą pracują? Ile mówisz o tych, którzy z tobą pracują, żeby nie było tak, że wszystko robisz sam, i że tylko ty masz być zapamiętany. Zobaczcie, że to, do czego zaprasza nas św. Paweł, to jest rozumienie Kościoła, Ojczyzny, miasta, województwa. Rozumienie ich nie w jakichś kategoriach abstrakcyjnych – zaznaczył kaznodzieja.

- Polska to nie jest jakaś idea. Polska to nie jest jakaś abstrakcja. Polska to nie jest jakiś program gospodarczy.  Kościół to nie jest jakaś idea, to nie jest jakaś abstrakcja. Kościół to nie jest jakiś projekt pastoralny. Jedno i drugie nie jest na pewno jakimś tłumem, nie jest żadną masą. To, do czego nas zaprasza dziś apostoł, to byśmy rozumieli te rzeczywistości jako rzeczywiste wspólnoty, w których się widzi ludzi, w których są zawarte relacje, bliskie, trwałe i konkretne – podkreślił kard. Ryś.

Budowanie wspólnoty

Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii metropolita łódzki zastanawiał się, o jakie relacje chodzi. - Co Pan Jezus mówi na ten temat w Ewangelii? Pozyskujcie sobie przyjaciół! Czy Kościół to jest wspólnota przyjaciół? Ojczyzna to wspólnota przyjaciół? Ta katedra, w której jesteśmy, bo nas łączy jedno i drugie – Kościół i Ojczyzna to jest wspólnota przyjaciół? Czy nam na tym zależy? Czy pozyskujemy siebie, by być dla siebie przyjaciółmi? Tego się nie robi w minutę. To dobrze rozumiemy. Słowo przyjaciel to jest słowo poważne. Relacja opisana tym słowem to relacja poważna. Czy jest coś ważniejszego, co można robić w Polsce, niż budowanie wspólnoty przyjaciół, gdzie przestajemy gadać o abstrakcjach, o ideach, nie wiadomo o czym. Popatrzmy się po sobie – bo jesteśmy osobami – mam imię, mam nazwisko. Odkrywam w nim przyjaciela, bo widzę w nim dobro, widzę co czyni, widzę że bez niego nie mogę robić tego, czego bym bardzo chciał dla tej wspólnoty. On jest mi potrzebny, jest mi konieczny, nawet jeśli to, co robi jest malutkie – zauważył kaznodzieja.

Modlitwa za Ojczyznę

Podczas liturgii eucharystycznej kard. Ryś modlił się w intencji Ojczyzny i wszystkich Polaków II modlitwą eucharystyczną o Tajemnicy Pojednania, w której czytamy m.in.: „Poznajemy Twoją miłość ojcowską, gdy kruszysz twarde ludzkie serca, i w świecie rozdartym przez walki i niezgodę czynisz człowieka gotowym do pojednania. Ty mocą Ducha działasz w głębiach serca, aby nieprzyjaciele szukali zgody, w przeciwnicy podali sobie rękę i ludy doszły do jedności. Twój dar, Ojcze, sprawia, że szczere szukanie pokoju gasi spory, miłość zwycięża nienawiść, a pragnienie zemsty ustaje przez przebaczenie”.

Po błogosławieństwie wierni obecni na liturgii, poczty sztandarowe, przedstawiciele władz i duchowieństwa przeszli przed Grób Nieznanego Żołnierza. Tam złożono kwiaty i zapalono znicze.

Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego została wciągnięta na maszt flaga narodowa, odbyła się uroczysta zmiana warty, a okolicznościowe przemówienie wygłosił wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk. Następnie przedstawiciele wojska odczytali apel poległych i oddali salwę honorową. Uroczystość zakończyła się defiladą kompanii honorowych.

Homilia

Poniżej cała homilia wygłoszona dziś przez kard. Rysia w Archikatedrze Łódzkiej.

xpk, adg


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Lewandowski wkrótce odejdzie z Barcelony? W mediach aż huczy od plotek z ostatniej chwili
Lewandowski wkrótce odejdzie z Barcelony? W mediach aż huczy od plotek

Robert Lewandowski odejdzie z Barcelony? Pojawiły się sensacyjne doniesienia ws. piłkarza. O szczegółach informował niedawno na antenie programu „El Chirinquito” dziennikarz Jose Alvarez. Twierdził, że kapitan reprezentacji Polski ma kłopoty. Podkreślał, że już niedługo piłkarz może zostać „sprzedany", a wszystko przez zawiedzione oczekiwania. 

TSUE zdecydował. Ważny wyrok dla frankowiczów z ostatniej chwili
TSUE zdecydował. Ważny wyrok dla frankowiczów

Sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obwiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta; wyłączenie stosowania nieuczciwych warunków umowy nie może być zawieszone albo uzależnione od spełnienia dodatkowych przesłanek przewidzianych w prawie krajowym lub orzecznictwie - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Król Karol III ma plan, jak oddać koronę Williamowi z ostatniej chwili
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Król Karol III ma plan, jak oddać koronę Williamowi

Ostatnio brytyjskie media obiegła sensacyjna wiadomość. Okazuje się, że książę William może zastąpić króla Karola III znacznie wcześniej, niż się spodziewamy. O sprawie informował „The Express”. Tymczasem pojawiły się nowe informacje, które wskazują na konkretny plan monarchy.

Poseł KO atakuje prezydenta Dudę: „Wierny partii i pazernym kolegom do końca” z ostatniej chwili
Poseł KO atakuje prezydenta Dudę: „Wierny partii i pazernym kolegom do końca”

Poseł Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz uderza w prezydenta Andrzeja Dudę. „Wierny partii i pazernym kolegom do końca” – napisała.

„Komuś zależy na zrujnowaniu tego programu”. Burza wokół TVN z ostatniej chwili
„Komuś zależy na zrujnowaniu tego programu”. Burza wokół TVN

Wokół „Dzień dobry TVN” w mediach społecznościowych po raz kolejny zawrzało. Widzowie nie kryją rozczarowania wprowadzonymi zmianami.

Co się dzieje na granicy? Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Co się dzieje na granicy? Straż Graniczna wydała komunikat

Ośmiu cudzoziemców próbowało w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski; zatrzymano czterech Afgańczyków, cztery kolejne osoby na widok polskich patroli zawróciły na Białoruś – podała Straż Graniczna w raporcie z minionej doby.

Strzelanina na uniwersytecie w Las Vegas. „Bandyta był profesorem, który szukał pracy” z ostatniej chwili
Strzelanina na uniwersytecie w Las Vegas. „Bandyta był profesorem, który szukał pracy”

Funkcjonariusz organów ścigania twierdzi, że bandyta, który w środę zabił trzy osoby i ciężko ranił czwartą w ataku na Uniwersytecie Nevada w Las Vegas, był profesorem, który bezskutecznie szukał pracy w tej uczelni, poinformowała AP.

Strzelanina na uniwersytecie w Las Vegas – jest wiele ofiar z ostatniej chwili
Strzelanina na uniwersytecie w Las Vegas – jest wiele ofiar

Na Uniwersytecie Nevada w Las Vegas doszło do strzelaniny, jest „wiele ofiar” – podała w środę miejscowa policja. Służby poinformowały, że podejrzany o użycie broni palnej nie żyje, a jego ciało zostało już odnalezione.

John Kirby: Jeśli Putin odniesie zwycięstwo na Ukrainie, być może weźmie się za naszych sojuszników z NATO z ostatniej chwili
John Kirby: Jeśli Putin odniesie zwycięstwo na Ukrainie, być może weźmie się za naszych sojuszników z NATO

– Doskonale rozumiemy, dlaczego Polacy mogą być zaniepokojeni brakiem porozumienia w Kongresie w sprawie dalszego wspierania Ukrainy; bo kiedy Putin skończy z Ukrainą, będzie na wschodniej flance NATO – oświadczył w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Dodał, że wstrzymanie pomocy byłoby wielkim prezentem dla Rosji i znacząco wpłynęło na zdolności Ukrainy do dalszej walki.

Nowe stanowisko Artura Sobonia. Jest decyzja prezydenta z ostatniej chwili
Nowe stanowisko Artura Sobonia. Jest decyzja prezydenta

Prezydent Andrzej Duda postanowieniem z dnia 6 grudnia br. powołał Artura Sobonia na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego – poinformowano w środę na stronie internetowej Prezydenta RP.

REKLAMA

Kard. Ryś w Święto Niepodległości: Polska to nie jest jakaś idea [video]

- Polska to nie jest jakaś idea. Polska to nie jest jakaś abstrakcja. Polska to nie jest jakiś program gospodarczy. Kościół to nie jest jakaś idea, to nie jest jakaś abstrakcja. Kościół to nie jest jakiś projekt pastoralny. Jedno i drugie nie jest na pewno jakimś tłumem, nie jest żadną masą. To do czego nas zaprasza dziś apostoł, to byśmy rozumieli te rzeczywistości jako rzeczywiste wspólnoty, w których się widzi ludzi, w których są zawarte relacje, bliskie, trwałe i konkretne – mówił abp Grzegorz Ryś podczas uroczystości 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
kard. Grzegorz Ryś Kard. Ryś w Święto Niepodległości: Polska to nie jest jakaś idea [video]
kard. Grzegorz Ryś / YT print screen/Archidiecezja Łódzka

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Łodzi rozpoczęły się Mszą świętą sprawowaną w archikatedrze łódzkiej, której przewodniczył i homilię wygłosił metropolita łódzki.

Na uroczystości przybyli biskupi i duchowni bratnich Kościołów, przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i samorządowych. Licznie obecne były poczty sztandarowe z łódzkich szkół, przedstawiciele wojska, policji i innych służb miejskich.

"Polska to nie idea"

Kard. Ryś mówił w homilii o odpowiedzialności za Ojczyznę, za Kościół, za drugiego człowieka. Nawiązywał przy tym do listu apostoła Pawła do Rzymian.

- Wziąłeś odpowiedzialność za innych. Znasz ich po imieniu? Co o nich wiesz? Co potrafisz o nich powiedzieć? Jakie dobro czynią? Dlaczego oni w tej wspólnocie, której przewodzisz, są tak niezbędni? Jesteś tym lepszym przewodnikiem, im więcej umiesz mówić o nich, niż o sobie. Kto to są ci, którzy z tobą pracują? Ile mówisz o tych, którzy z tobą pracują, żeby nie było tak, że wszystko robisz sam, i że tylko ty masz być zapamiętany. Zobaczcie, że to, do czego zaprasza nas św. Paweł, to jest rozumienie Kościoła, Ojczyzny, miasta, województwa. Rozumienie ich nie w jakichś kategoriach abstrakcyjnych – zaznaczył kaznodzieja.

- Polska to nie jest jakaś idea. Polska to nie jest jakaś abstrakcja. Polska to nie jest jakiś program gospodarczy.  Kościół to nie jest jakaś idea, to nie jest jakaś abstrakcja. Kościół to nie jest jakiś projekt pastoralny. Jedno i drugie nie jest na pewno jakimś tłumem, nie jest żadną masą. To, do czego nas zaprasza dziś apostoł, to byśmy rozumieli te rzeczywistości jako rzeczywiste wspólnoty, w których się widzi ludzi, w których są zawarte relacje, bliskie, trwałe i konkretne – podkreślił kard. Ryś.

Budowanie wspólnoty

Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii metropolita łódzki zastanawiał się, o jakie relacje chodzi. - Co Pan Jezus mówi na ten temat w Ewangelii? Pozyskujcie sobie przyjaciół! Czy Kościół to jest wspólnota przyjaciół? Ojczyzna to wspólnota przyjaciół? Ta katedra, w której jesteśmy, bo nas łączy jedno i drugie – Kościół i Ojczyzna to jest wspólnota przyjaciół? Czy nam na tym zależy? Czy pozyskujemy siebie, by być dla siebie przyjaciółmi? Tego się nie robi w minutę. To dobrze rozumiemy. Słowo przyjaciel to jest słowo poważne. Relacja opisana tym słowem to relacja poważna. Czy jest coś ważniejszego, co można robić w Polsce, niż budowanie wspólnoty przyjaciół, gdzie przestajemy gadać o abstrakcjach, o ideach, nie wiadomo o czym. Popatrzmy się po sobie – bo jesteśmy osobami – mam imię, mam nazwisko. Odkrywam w nim przyjaciela, bo widzę w nim dobro, widzę co czyni, widzę że bez niego nie mogę robić tego, czego bym bardzo chciał dla tej wspólnoty. On jest mi potrzebny, jest mi konieczny, nawet jeśli to, co robi jest malutkie – zauważył kaznodzieja.

Modlitwa za Ojczyznę

Podczas liturgii eucharystycznej kard. Ryś modlił się w intencji Ojczyzny i wszystkich Polaków II modlitwą eucharystyczną o Tajemnicy Pojednania, w której czytamy m.in.: „Poznajemy Twoją miłość ojcowską, gdy kruszysz twarde ludzkie serca, i w świecie rozdartym przez walki i niezgodę czynisz człowieka gotowym do pojednania. Ty mocą Ducha działasz w głębiach serca, aby nieprzyjaciele szukali zgody, w przeciwnicy podali sobie rękę i ludy doszły do jedności. Twój dar, Ojcze, sprawia, że szczere szukanie pokoju gasi spory, miłość zwycięża nienawiść, a pragnienie zemsty ustaje przez przebaczenie”.

Po błogosławieństwie wierni obecni na liturgii, poczty sztandarowe, przedstawiciele władz i duchowieństwa przeszli przed Grób Nieznanego Żołnierza. Tam złożono kwiaty i zapalono znicze.

Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego została wciągnięta na maszt flaga narodowa, odbyła się uroczysta zmiana warty, a okolicznościowe przemówienie wygłosił wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk. Następnie przedstawiciele wojska odczytali apel poległych i oddali salwę honorową. Uroczystość zakończyła się defiladą kompanii honorowych.

Homilia

Poniżej cała homilia wygłoszona dziś przez kard. Rysia w Archikatedrze Łódzkiej.

xpk, adgOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe