Szydło do Tuska przed szczytem w Brukseli: Życzę odwagi 

„Premierze @donaldtusk, życzę odwagi w walce o polskie interesy w Brukseli” – pisze na platformie X (dawniej Twitter) europoseł PiS i była premier Beata Szydło.
Beata Szydło Szydło do Tuska przed szczytem w Brukseli: Życzę odwagi 
Beata Szydło / PAP/Piotr Polak

W czwartek w Brukseli rozpocznie się szczyt Rady Europejskiej, na którym szefowie państw i rządów będą rozmawiać o dalszym wspieraniu Ukrainy, rewizji unijnego budżetu, bezpieczeństwie, obronności i sytuacji na Bliskim Wschodzie. Po raz pierwszy po wyborach 15 października do Brukseli w nowej roli zawita premier polskiego rządu Donald Tusk.

Czytaj również: Konfederacja podjęła decyzję w sprawie Grzegorza Brauna

Beata Szydło: Życzę odwagi

W związku z wizytą lidera Platformy Obywatelskiej w Brukseli była premier, a obecnie europoseł Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło opublikowała w mediach społecznościowych nagranie, w którym zwróciła się do premiera Tuska.

W Brukseli rozpoczyna się szczyt Rady Europejskiej. Dzisiaj Rada Europejska będzie rozmawiać o współpracy z krajami Bałkanów Zachodnich, ale od jutra będzie realizowany normalny program posiedzenia Rady Europejskiej. Polskę będzie reprezentował po raz pierwszy w nowej roli po ostatnich wyborach premier Donald Tusk

– rozpoczęła Beata Szydło. Jak wskazała, „warto przypomnieć panu Tuskowi, że siedząc przy stole obrad w Brukseli, należy zawsze reprezentować interes Polski i Polaków”. 

Dbać o nasze sprawy, nie ulegać wpływom, bo jest pan przecież premierem polskiego rządu. I tak robią przedstawiciele wszystkich krajów członkowskich. A więc czekamy na decyzje Donalda Tuska i jak będzie reprezentował nasz kraj na posiedzeniach Rady. Tutaj właśnie jest wielki sprawdzian. Wiem, że będzie mile witany przez swoich niemieckich, i nie tylko, kolegów, ale to naprawdę nie wystarczy. Odwagi, panie premierze

– podsumowała europoseł PiS.

Czytaj także: Janusz Korwin-Mikke i Stanisław Michalkiewicz zakładają nową partię

 

 

Szczyt Rady Europejskiej w Brukseli

„24 lutego 2022 r. był punktem zwrotnym w historii Europy. Od wybuchu wojny na naszym kontynencie podjęliśmy szereg bezprecedensowych decyzji wspierających Ukrainę i równolegle wzmacniających suwerenność Europy. Dziewiętnaście miesięcy później ponownie stanęliśmy przed koniecznością podjęcia odważnych decyzji. Wymagają one naszej zbiorowej siły i determinacji oraz odwagi, by dokonywać właściwych wyborów” – napisał Charles Michel.

„Musimy wywiązać się z naszych zobowiązań wobec Ukrainy i nadal być wiarygodnym i silnym partnerem. Musimy zapewnić Ukrainie stałe i zrównoważone wsparcie polityczne, finansowe i wojskowe, a w szczególności dojść do porozumienia w sprawie przeznaczenia 50 mld euro na jej długoterminową stabilność. Musimy również zgodzić się na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą, dając jej tym samym niezbędny sygnał i przybliżając ją do naszej europejskiej rodziny” – postulował szef Rady Europejskiej, dodając, że Unia musi podejmować istotne decyzje wobec innych państw aspirujących do członkostwa, „jednocześnie pracując nad tym, aby nasza Unia była przygotowana na przyszłość i gotowa na przyjęcie nowych członków”.

„Nowe wyzwania pociągają za sobą nowe obowiązki. Rewizja wieloletnich ram finansowych przebiegała intensywnie i nieprzerwanie. Z uwagą zapoznałem się ze wszystkimi Państwa obawami i priorytetami i przedstawiłem wniosek, który ma na celu pogodzenie różnych stanowisk przy stole. Jak w przypadku każdego rozwiązania kompromisowego apeluję o gotowość do budowania kompromisu w imię jedności. Osiągnięcie konsensusu będzie rzeczywiście wymagało zdecydowanego wspólnego wysiłku i silnego zaangażowania politycznego ze strony Was wszystkich” – zaapelował Michel.

Kolejnym tematem rozmów ma być bezpieczeństwo i obrona.

„Należy zrobić więcej, aby szybko osiągnąć cele Unii dotyczące zwiększenia gotowości obronnej. Musimy także pracować nad stworzeniem wewnętrznego rynku obronności, co ma kluczowe znaczenie dla wzmocnienia naszej Unii w tym obszarze” – zauważył szef Rady Europejskiej.

„Ważnym punktem naszego programu będzie także rozwój wydarzeń na Bliskim Wschodzie. Musimy wezwać do uwolnienia wszystkich zakładników i zdecydowanie zająć się alarmującą sytuacją humanitarną w Gazie. Musimy być zdecydowani, wspierać prawo Izraela do istnienia i obrony przed Hamasem, a także jednoznacznie bronić prawa międzynarodowego i międzynarodowego prawa humanitarnego. Nasza szersza refleksja obejmie działania na rzecz bezpieczeństwa i stabilności w regionie oraz perspektyw trwałego pokoju w oparciu o rozwiązanie dwupaństwowe. Powinniśmy także zająć się wszelkimi formami nienawiści, antysemityzmu, nietolerancji, rasizmu i ksenofobii, w tym nienawiścią wobec muzułmanów” – skonkludował Charles Michel.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tortury, bestialstwo, zapomnienie. Wyklętych skazywano na podwójną śmierć Wiadomości
Tortury, bestialstwo, zapomnienie. Wyklętych skazywano na podwójną śmierć

Często słyszymy zarzuty ze strony środowisk lewicowych (ale nie tylko) negujące sens walki Żołnierzy Wyklętych. Pojawiają się też skrajne głosy, jakoby żołnierze podziemia niepodległościowego zwalczali przeciwników „innej opcji politycznej” lub rozpętali „wojnę domową”. De facto zbrodnicze oddziały Gwardii/Armii Ludowej były ekspozyturą sowiecką instalowaną na terenie Polski przez mocodawców z Kremla. Nie był to więc spór o podłożu ideologicznym, lecz rozbieżność w kwestii priorytetowej. Niepodległościowa konspiracja dążyła do suwerenności, natomiast komuna realizowała politykę Stalina.

Lewacka terrorystka aresztowana. Ukrywała się jako aktywistka w organizacji finansowanej przez niemiecki rząd Wiadomości
Lewacka terrorystka aresztowana. Ukrywała się jako aktywistka w organizacji finansowanej przez niemiecki rząd

Berlin: aresztowano terrorystkę RAF, Danielę Klette. Okazuje się, że kobieta przez około trzy dekady ukrywała się w niemieckiej stolicy pod fałszywym nazwiskiem. Terrorystka dobrze ułożyła sobie życie: jako lewicowa aktywistka działała w promigracyjnych organizacjach związanych z rządem i finansowanymi przez podatników. Sieć organizacji, z którymi była związana, otrzymywała miliony euro wsparcia.

Wiele gróźb i kłamstw. Ekspert podsumował orędzie Putina z ostatniej chwili
"Wiele gróźb i kłamstw". Ekspert podsumował orędzie Putina

Władimir Putin kilkakrotnie podczas czwartkowego orędzia użył określenia "Noworosja" i mówił o Ukrainie jako o "terytorium naszego kraju". To potwierdzenie, że jego celem jest zajęcie całej Ukrainy, aż do granic z Polską i Rumunią - powiedział PAP Igor Grecki, rosyjski politolog pracujący w estońskim think tanku ICDS.

Prof. David Engels: To co minister Barbara Nowacka robi w Polsce, na Zachodzie skończyło się spektakularną klapą Wiadomości
Prof. David Engels: To co minister Barbara Nowacka robi w Polsce, na Zachodzie skończyło się spektakularną klapą

Program reform nowej polskiej minister edukacji jest boleśnie znajomy Europejczykowi z Zachodu. Cel jest oczywisty: chodzi o przeformatowanie młodzieży na modłę lewicową, po to aby uniemożliwić jakąkolwiek szansę powrotu do władzy partii konserwatywnych.

Rozbój się nie udał. Napastnik zatrzymany przez policję z ostatniej chwili
"Rozbój się nie udał". Napastnik zatrzymany przez policję

W Goczałkowicach-Zdroju pod Pszczyną (woj. śląskie) doszło do niebezpiecznego incydentu. Zamaskowany mężczyzna wtargnął do jednego z banków i zażądał pieniędzy.

USA reagują na niepokojące słowa Putina z ostatniej chwili
USA reagują na niepokojące słowa Putina

Nie po raz pierwszy słyszeliśmy nieodpowiedzialną retorykę Władimira Putina - powiedział w czwartek rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller. Dodał, że USA ostrzegały Rosję w sprawie konsekwencji użycia broni jądrowej i że nie ma oznak, by Moskwa szykowała się do jego użycia.

Znana aktorka odchodzi z popularnego serialu TVP z ostatniej chwili
Znana aktorka odchodzi z popularnego serialu TVP

Znana aktorka poinformowała w mediach społecznościowych o tym, że odchodzi z serialu „Na dobre i na złe”.

To żaden wstyd. Dramat gwiazdy M jak miłość z ostatniej chwili
"To żaden wstyd". Dramat gwiazdy "M jak miłość"

"M jak miłość" cieszy się dużym zainteresowaniem telewidzów. Jedna z gwiazd produkcji podzieliła się ostatnio ze światem szczerym wyznaniem. Okazuje się, że borykała się z poważnymi problemami.

Emmanuel Macron mówił o wysłaniu wojsk na Ukrainę. Każde moje słowo w tej sprawie jest przemyślane z ostatniej chwili
Emmanuel Macron mówił o wysłaniu wojsk na Ukrainę. "Każde moje słowo w tej sprawie jest przemyślane"

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapewnił w czwartek, kilka dni po wypowiedzi o możliwości wysłania wojsk na Ukrainę, że każde jego słowo w tych kwestiach jest przemyślane i "starannie dobrane". Wiele państw zachodnich po słowach Macrona wykluczyło taką możliwość.

To nie jest wymarzony scenariusz. Tusk zabrał głos po spotkaniu z rolnikami z ostatniej chwili
"To nie jest wymarzony scenariusz". Tusk zabrał głos po spotkaniu z rolnikami

Prawdopodobnie 5 lub 7 marca dojdzie do kolejnego spotkania z protestującymi rolnikami - powiedział w czwartek premier Donald Tusk. Jak dodał, zamierza wtedy poinformować o efektach działań podjętych w sprawie rolniczych protestów.

REKLAMA

Szydło do Tuska przed szczytem w Brukseli: Życzę odwagi 

„Premierze @donaldtusk, życzę odwagi w walce o polskie interesy w Brukseli” – pisze na platformie X (dawniej Twitter) europoseł PiS i była premier Beata Szydło.
Beata Szydło Szydło do Tuska przed szczytem w Brukseli: Życzę odwagi 
Beata Szydło / PAP/Piotr Polak

W czwartek w Brukseli rozpocznie się szczyt Rady Europejskiej, na którym szefowie państw i rządów będą rozmawiać o dalszym wspieraniu Ukrainy, rewizji unijnego budżetu, bezpieczeństwie, obronności i sytuacji na Bliskim Wschodzie. Po raz pierwszy po wyborach 15 października do Brukseli w nowej roli zawita premier polskiego rządu Donald Tusk.

Czytaj również: Konfederacja podjęła decyzję w sprawie Grzegorza Brauna

Beata Szydło: Życzę odwagi

W związku z wizytą lidera Platformy Obywatelskiej w Brukseli była premier, a obecnie europoseł Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło opublikowała w mediach społecznościowych nagranie, w którym zwróciła się do premiera Tuska.

W Brukseli rozpoczyna się szczyt Rady Europejskiej. Dzisiaj Rada Europejska będzie rozmawiać o współpracy z krajami Bałkanów Zachodnich, ale od jutra będzie realizowany normalny program posiedzenia Rady Europejskiej. Polskę będzie reprezentował po raz pierwszy w nowej roli po ostatnich wyborach premier Donald Tusk

– rozpoczęła Beata Szydło. Jak wskazała, „warto przypomnieć panu Tuskowi, że siedząc przy stole obrad w Brukseli, należy zawsze reprezentować interes Polski i Polaków”. 

Dbać o nasze sprawy, nie ulegać wpływom, bo jest pan przecież premierem polskiego rządu. I tak robią przedstawiciele wszystkich krajów członkowskich. A więc czekamy na decyzje Donalda Tuska i jak będzie reprezentował nasz kraj na posiedzeniach Rady. Tutaj właśnie jest wielki sprawdzian. Wiem, że będzie mile witany przez swoich niemieckich, i nie tylko, kolegów, ale to naprawdę nie wystarczy. Odwagi, panie premierze

– podsumowała europoseł PiS.

Czytaj także: Janusz Korwin-Mikke i Stanisław Michalkiewicz zakładają nową partię

 

 

Szczyt Rady Europejskiej w Brukseli

„24 lutego 2022 r. był punktem zwrotnym w historii Europy. Od wybuchu wojny na naszym kontynencie podjęliśmy szereg bezprecedensowych decyzji wspierających Ukrainę i równolegle wzmacniających suwerenność Europy. Dziewiętnaście miesięcy później ponownie stanęliśmy przed koniecznością podjęcia odważnych decyzji. Wymagają one naszej zbiorowej siły i determinacji oraz odwagi, by dokonywać właściwych wyborów” – napisał Charles Michel.

„Musimy wywiązać się z naszych zobowiązań wobec Ukrainy i nadal być wiarygodnym i silnym partnerem. Musimy zapewnić Ukrainie stałe i zrównoważone wsparcie polityczne, finansowe i wojskowe, a w szczególności dojść do porozumienia w sprawie przeznaczenia 50 mld euro na jej długoterminową stabilność. Musimy również zgodzić się na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą, dając jej tym samym niezbędny sygnał i przybliżając ją do naszej europejskiej rodziny” – postulował szef Rady Europejskiej, dodając, że Unia musi podejmować istotne decyzje wobec innych państw aspirujących do członkostwa, „jednocześnie pracując nad tym, aby nasza Unia była przygotowana na przyszłość i gotowa na przyjęcie nowych członków”.

„Nowe wyzwania pociągają za sobą nowe obowiązki. Rewizja wieloletnich ram finansowych przebiegała intensywnie i nieprzerwanie. Z uwagą zapoznałem się ze wszystkimi Państwa obawami i priorytetami i przedstawiłem wniosek, który ma na celu pogodzenie różnych stanowisk przy stole. Jak w przypadku każdego rozwiązania kompromisowego apeluję o gotowość do budowania kompromisu w imię jedności. Osiągnięcie konsensusu będzie rzeczywiście wymagało zdecydowanego wspólnego wysiłku i silnego zaangażowania politycznego ze strony Was wszystkich” – zaapelował Michel.

Kolejnym tematem rozmów ma być bezpieczeństwo i obrona.

„Należy zrobić więcej, aby szybko osiągnąć cele Unii dotyczące zwiększenia gotowości obronnej. Musimy także pracować nad stworzeniem wewnętrznego rynku obronności, co ma kluczowe znaczenie dla wzmocnienia naszej Unii w tym obszarze” – zauważył szef Rady Europejskiej.

„Ważnym punktem naszego programu będzie także rozwój wydarzeń na Bliskim Wschodzie. Musimy wezwać do uwolnienia wszystkich zakładników i zdecydowanie zająć się alarmującą sytuacją humanitarną w Gazie. Musimy być zdecydowani, wspierać prawo Izraela do istnienia i obrony przed Hamasem, a także jednoznacznie bronić prawa międzynarodowego i międzynarodowego prawa humanitarnego. Nasza szersza refleksja obejmie działania na rzecz bezpieczeństwa i stabilności w regionie oraz perspektyw trwałego pokoju w oparciu o rozwiązanie dwupaństwowe. Powinniśmy także zająć się wszelkimi formami nienawiści, antysemityzmu, nietolerancji, rasizmu i ksenofobii, w tym nienawiścią wobec muzułmanów” – skonkludował Charles Michel.

 Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe