Szydło do Tuska przed szczytem w Brukseli: Życzę odwagi

W czwartek w Brukseli rozpocznie się szczyt Rady Europejskiej, na którym szefowie państw i rządów będą rozmawiać o dalszym wspieraniu Ukrainy, rewizji unijnego budżetu, bezpieczeństwie, obronności i sytuacji na Bliskim Wschodzie. Po raz pierwszy po wyborach 15 października do Brukseli w nowej roli zawita premier polskiego rządu Donald Tusk.
Czytaj również: Konfederacja podjęła decyzję w sprawie Grzegorza Brauna
Beata Szydło: Życzę odwagi
W związku z wizytą lidera Platformy Obywatelskiej w Brukseli była premier, a obecnie europoseł Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło opublikowała w mediach społecznościowych nagranie, w którym zwróciła się do premiera Tuska.
W Brukseli rozpoczyna się szczyt Rady Europejskiej. Dzisiaj Rada Europejska będzie rozmawiać o współpracy z krajami Bałkanów Zachodnich, ale od jutra będzie realizowany normalny program posiedzenia Rady Europejskiej. Polskę będzie reprezentował po raz pierwszy w nowej roli po ostatnich wyborach premier Donald Tusk
– rozpoczęła Beata Szydło. Jak wskazała, „warto przypomnieć panu Tuskowi, że siedząc przy stole obrad w Brukseli, należy zawsze reprezentować interes Polski i Polaków”.
Dbać o nasze sprawy, nie ulegać wpływom, bo jest pan przecież premierem polskiego rządu. I tak robią przedstawiciele wszystkich krajów członkowskich. A więc czekamy na decyzje Donalda Tuska i jak będzie reprezentował nasz kraj na posiedzeniach Rady. Tutaj właśnie jest wielki sprawdzian. Wiem, że będzie mile witany przez swoich niemieckich, i nie tylko, kolegów, ale to naprawdę nie wystarczy. Odwagi, panie premierze
– podsumowała europoseł PiS.
Czytaj także: Janusz Korwin-Mikke i Stanisław Michalkiewicz zakładają nową partię
Premierze @donaldtusk, życzę odwagi w walce o polskie interesy w Brukseli. pic.twitter.com/B0v7onr3yU
— Beata Szydło (@BeataSzydlo) December 13, 2023
Szczyt Rady Europejskiej w Brukseli
„24 lutego 2022 r. był punktem zwrotnym w historii Europy. Od wybuchu wojny na naszym kontynencie podjęliśmy szereg bezprecedensowych decyzji wspierających Ukrainę i równolegle wzmacniających suwerenność Europy. Dziewiętnaście miesięcy później ponownie stanęliśmy przed koniecznością podjęcia odważnych decyzji. Wymagają one naszej zbiorowej siły i determinacji oraz odwagi, by dokonywać właściwych wyborów” – napisał Charles Michel.
„Musimy wywiązać się z naszych zobowiązań wobec Ukrainy i nadal być wiarygodnym i silnym partnerem. Musimy zapewnić Ukrainie stałe i zrównoważone wsparcie polityczne, finansowe i wojskowe, a w szczególności dojść do porozumienia w sprawie przeznaczenia 50 mld euro na jej długoterminową stabilność. Musimy również zgodzić się na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą, dając jej tym samym niezbędny sygnał i przybliżając ją do naszej europejskiej rodziny” – postulował szef Rady Europejskiej, dodając, że Unia musi podejmować istotne decyzje wobec innych państw aspirujących do członkostwa, „jednocześnie pracując nad tym, aby nasza Unia była przygotowana na przyszłość i gotowa na przyjęcie nowych członków”.
„Nowe wyzwania pociągają za sobą nowe obowiązki. Rewizja wieloletnich ram finansowych przebiegała intensywnie i nieprzerwanie. Z uwagą zapoznałem się ze wszystkimi Państwa obawami i priorytetami i przedstawiłem wniosek, który ma na celu pogodzenie różnych stanowisk przy stole. Jak w przypadku każdego rozwiązania kompromisowego apeluję o gotowość do budowania kompromisu w imię jedności. Osiągnięcie konsensusu będzie rzeczywiście wymagało zdecydowanego wspólnego wysiłku i silnego zaangażowania politycznego ze strony Was wszystkich” – zaapelował Michel.
Kolejnym tematem rozmów ma być bezpieczeństwo i obrona.
„Należy zrobić więcej, aby szybko osiągnąć cele Unii dotyczące zwiększenia gotowości obronnej. Musimy także pracować nad stworzeniem wewnętrznego rynku obronności, co ma kluczowe znaczenie dla wzmocnienia naszej Unii w tym obszarze” – zauważył szef Rady Europejskiej.
„Ważnym punktem naszego programu będzie także rozwój wydarzeń na Bliskim Wschodzie. Musimy wezwać do uwolnienia wszystkich zakładników i zdecydowanie zająć się alarmującą sytuacją humanitarną w Gazie. Musimy być zdecydowani, wspierać prawo Izraela do istnienia i obrony przed Hamasem, a także jednoznacznie bronić prawa międzynarodowego i międzynarodowego prawa humanitarnego. Nasza szersza refleksja obejmie działania na rzecz bezpieczeństwa i stabilności w regionie oraz perspektyw trwałego pokoju w oparciu o rozwiązanie dwupaństwowe. Powinniśmy także zająć się wszelkimi formami nienawiści, antysemityzmu, nietolerancji, rasizmu i ksenofobii, w tym nienawiścią wobec muzułmanów” – skonkludował Charles Michel.