IKEA zapowiada bojkot TV Republika. Internauci zapowiadają bojkot sieci sklepów IKEA

„Od jutra nie będzie już naszych reklam w TV Republika” – pisze na swoich oficjalnych kanałach w mediach społecznościowych IKEA Polska. Informacja ta wywołała spore oburzenie wśród internautów.
IKEA IKEA zapowiada bojkot TV Republika. Internauci zapowiadają bojkot sieci sklepów IKEA
IKEA / pixabay.com / screen X

IKEA wycofuje swoje reklamy z Telewizji Republika

Reklama w tv republika 😡😡😡 @IKEAPolska dlaczego sponsorujecie telewizję propagującą: homofobię, rasizm i ksenofobię?

– zapytała na platformie X (dawniej Twitter) internautka Ewa, do wpisu dołączając screen, na którym widać reklamę sieci sklepów IKEA, która wyświetlała się na youtube’owym kanale Telewizji Republika.

W odpowiedzi sieć sklepów IKEA podziękowała za informację i przekazała, że sprawa została sprawdzona z domem mediowym Wavemaker, który w imieniu IKEA odpowiada za zakup czasu reklamowego w mediach. 

Okazało się, że Tv Republika od niedawna jest częścią pakietu stacji tematycznych, oferowanych przez Polsat. Pakiet kupuje się w całości, zatem nie byliśmy świadomi zmiany oferty. Od jutra nie będzie już naszych reklam w Tv Republika

– poinformowała sieć sklepów IKEA w kolejnym wpisie.

 

 

Oburzenie w sieci

Po wydaniu powyższego oświadczenia wielu internautów dało upust swemu niezadowoleniu w komentarzach. Wielu z nich podkreśla, że w związku z politycznym zaangażowaniem sieci sklepów nie będzie robiło więcej zakupów w sieci IKEA; powstał również hashtag „NieKupujewIKEA”.

 

 

Słowa Jana Pietrzaka – kontekst

Oświadczenie wydane przez IKEA jest pokłosiem słów, które w niedzielę na antenie Telewizji Republika wypowiedział satyryk i publicysta Jan Pietrzak. 

Mam okrutny żart z tymi imigrantami, że oni liczą na to, że Polacy są przygotowani, bo mamy baraki. Mamy baraki dla imigrantów: w Auschwitz, w Majdanku, w Treblince, w Stutthofie. Mamy dużo baraków zbudowanych tu przez Niemców. I tam będziemy (…) tych imigrantów, wpychanych nam nielegalnie przez Niemców, ponieważ nielegalni nie są ci ludzie, którzy uciekają do lepszego świata. Nielegalne są te władze, które ich wpuszczają, czyli nielegalni są Niemcy. Ich hasło witające przybyszów było nielegalne, pozatraktatowe, niezgodne z jakimikolwiek prawami. To jest nielegalna działalność niemiecka. Powinniśmy na to się uczulić w nadchodzącym roku, bo zdaje się, że na głowę zaczynają nam bardzo wchodzić

– powiedział Jan Pietrzak. Jego słowa wywołały prawdziwą burzę; szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski wszczął postępowanie sprawdzające. Na łamach Tysol.pl swoją opinią w sprawie podzielił się m.in. publicysta Paweł Jędrzejewski.

„Dowcip” Jana Pietrzaka niefortunny, bo obozy koncentracyjne i zagłady z zasady nie nadają się do dowcipów, ale te zarzuty i wszczynanie śledztwa jest idiotyzmem. Przecież Pietrzak nie zaatakował imigrantów, wezwanie do umieszczenia ich w niemieckich obozach to oczywista IRONIA. Pietrzak zaatakował Niemcy (niemiecki rząd, jego wpływ na decyzje UE), bo ci imigranci będą przymusowo, wbrew ich woli przywożeni do Polski, oni nie chcą być w Polsce, tylko w Zachodniej Europie, więc wzywanie o umieszczenie ich w NIEMIECKICH obozach jest ironią skierowaną przeciw Niemcom

– pisze Paweł Jędrzejewski.

Czytaj więcej: Szef KRRiT reaguje po słowach Jana Pietrzaka: „Wydałem polecenie…”

IKEA – kontrowersje

To nie pierwsza kontrowersyjna sytuacja związana z działającą w Polsce szwedzką siecią sklepów IKEA. W 2019 r. władze sieci IKEA umieściły na firmowym forum artykuł propagujący ideologiczne postulaty ruchu LGBT. Pracownik sieci Janusz Komenda wyraził swoją negatywną opinię na temat treści tekstu, posiłkując się w komentarzu dwoma cytatami z Pisma Świętego, odnoszącymi się do praktyk homoseksualnych. Kierownictwo firmy zdecydowało z tego powodu o zwolnieniu pracownika. W grudniu 2019 r. Sąd Rejonowy dla Krakowa-Nowej Huty uznał, że rozwiązanie umowy było bezprawne i nakazał firmie przywrócenie Janusza Komendy do pracy. 

Zdaniem sądu „miejsce pracy powinno być wolne od indoktrynacji światopoglądowej”. 

Chrześcijanie mają prawo do swojej wiary i do swoich przekonań. Pracownik mógł odebrać postępowanie pracodawcy jako uderzenie w jego wartości

– komentował wyrok sądu mec. Jerzy Kwaśniewski z Ordo Iuris, podkreślając, że „wypowiedź pracownika nie miała charakteru groźby”, a „Janusz Komenda działał w obronie swoich wartości”.

Czytaj więcej: Pracownik IKEA wyrzucony za cytowanie Biblii przywrócony do pracy


 

POLECANE
Archeologiczne odkrycie wszech czasów. Wstrzymano aukcję prawdziwego skarbu pilne
"Archeologiczne odkrycie wszech czasów". Wstrzymano aukcję prawdziwego skarbu

Jak poinformowało BBC, rząd Indii chce wstrzymać aukcję klejnotów w Hongkongu związanych z relikwiami Buddy.

Jest odpowiedź Karola Nawrockiego ws. pisma marszałka Sejmu Szymona Hołowni Wiadomości
Jest odpowiedź Karola Nawrockiego ws. pisma marszałka Sejmu Szymona Hołowni

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia skierował do kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego pismo z zaproszeniem na posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości. Na tę inicjatywę Nawrocki odpowiedział podczas rozmowy na kanale Rymanowski Live.

z ostatniej chwili
Piwo bezalkoholowe: alternatywa, która ratuje piwowarów

Branża piwowarska od kilku lat zmaga się z trudną rzeczywistością: kurczący się rynek, zmieniające się nawyki konsumenckie, rosnące koszty produkcji. W takiej sytuacji pojawia się światełko w tunelu: piwo bezalkoholowe. Ten segment, jeszcze kilka lat temu marginalny, dziś rośnie w zawrotnym tempie, stając się nie tylko alternatywą dla konsumentów, ale i szansą dla browarów.

Konferencja środowisk konserwatywnych CPAC w Polsce. Padła data Wiadomości
Konferencja środowisk konserwatywnych CPAC w Polsce. Padła data

Szef organizacji CPAC Matt Schlapp podczas wywiadu dla Telewizji Republika poinformował, że najbliższa konferencja środowisk konserwatywnych odbędzie się w Polsce 27 maja w Rzeszowie.

Nie żyje Czesław Nalepa z ostatniej chwili
Nie żyje Czesław Nalepa

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje Czesław Nalepa, brat brat wybitnego bluesmana.

Pomocy dostarczałem zawsze, kiedy ona była potrzebna – Karol Nawrocki u Bogdana Rymanowskiego pilne
"Pomocy dostarczałem zawsze, kiedy ona była potrzebna" – Karol Nawrocki u Bogdana Rymanowskiego

– Gdybym miał biznesowe intencje, jeśli zależałoby mi na tym, żeby korzystać z tego mieszkania, to co bym zrobił w roku 2017 z panem Jerzym Ż., gdybym nie miał do niego wrażliwości i chęci pomagania mu? Od 2017 roku do 2025 roku pan Jerzy mieszka w moim mieszkaniu, czyli 8 lat. Przelewam regularnie za to mieszkanie środki finansowe, nie mam do niego kluczy i nie czerpię z tego mieszkania żadnych korzyści – powiedział Karol Nawrocki, będący gościem kanału Bogdana Rymanowskiego na YT.

To absolutny precedens w powojennej historii - ekspert o przegranej Merza Wiadomości
"To absolutny precedens w powojennej historii" - ekspert o przegranej Merza

Merz, kandydat trójpartyjnej koalicji CDU, CSU i SPD na kanclerza, w pierwszym, tajnym głosowaniu, które odbyło się we wtorek w Bundestagu, uzyskał poparcie 310 deputowanych. Oznacza to, że 18 deputowanych koalicji nie wzięło udziału w głosowaniu, mimo że byli w gmachu Bundestagu, lub głosowało przeciwko własnemu kandydatowi.

Trybunał Konstytucyjny orzekł. Ustawa budżetowa w zakresie cięć środków dla TK i KRS niezgodna z Konstytucją z ostatniej chwili
Trybunał Konstytucyjny orzekł. Ustawa budżetowa w zakresie cięć środków dla TK i KRS niezgodna z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny obradował we wtorek ws. ustawy budżetowej na rok 2025 r, rozpatrywanej na wniosek prezydenta Andrzej Dudy. Wniosek dotyczył m.in. cięć większości parlamentarnej na budżetach wybranych instytucji, w tym samego Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał orzekł, że ustawa w części dotyczącej cięć wydatków TK i KRS jest niezgodna z Konstytucją. Wyrok jest ostateczny.

Niemcy w szoku po przegranej Friedricha Merza. Głos zabierają ekonomiści: Druzgocący sygnał z ostatniej chwili
Niemcy w szoku po przegranej Friedricha Merza. Głos zabierają ekonomiści: "Druzgocący sygnał"

Niemcy nie mogą się otrząsnąć po porażce Friedricha Merza w wyborach na kanclerza federalnego. Głosowanie nowej koalicji miało być formalnością, a jednak legło w gruzach. Głos zabrali przedstawiciele niemieckiego biznesu.  - Fakt, że Merz poniósł porażkę w pierwszej turze głosowania, wysyła społeczeństwu i gospodarce druzgocący sygnał - przyznał Jens Südekum, profesor ekonomii międzynarodowej. 

Braun zerwał flagę, tym razem UE. Policja podjęła działania Wiadomości
Braun zerwał flagę, tym razem UE. Policja podjęła działania

Podczas wizyty w Ministerstwie Przemysłu w Katowicach Grzegorz Braun ponownie zerwał flagę, tym razem była to flaga Unii Europejskiej. Incydent został nagrany i opublikowany w mediach społecznościowych.

REKLAMA

IKEA zapowiada bojkot TV Republika. Internauci zapowiadają bojkot sieci sklepów IKEA

„Od jutra nie będzie już naszych reklam w TV Republika” – pisze na swoich oficjalnych kanałach w mediach społecznościowych IKEA Polska. Informacja ta wywołała spore oburzenie wśród internautów.
IKEA IKEA zapowiada bojkot TV Republika. Internauci zapowiadają bojkot sieci sklepów IKEA
IKEA / pixabay.com / screen X

IKEA wycofuje swoje reklamy z Telewizji Republika

Reklama w tv republika 😡😡😡 @IKEAPolska dlaczego sponsorujecie telewizję propagującą: homofobię, rasizm i ksenofobię?

– zapytała na platformie X (dawniej Twitter) internautka Ewa, do wpisu dołączając screen, na którym widać reklamę sieci sklepów IKEA, która wyświetlała się na youtube’owym kanale Telewizji Republika.

W odpowiedzi sieć sklepów IKEA podziękowała za informację i przekazała, że sprawa została sprawdzona z domem mediowym Wavemaker, który w imieniu IKEA odpowiada za zakup czasu reklamowego w mediach. 

Okazało się, że Tv Republika od niedawna jest częścią pakietu stacji tematycznych, oferowanych przez Polsat. Pakiet kupuje się w całości, zatem nie byliśmy świadomi zmiany oferty. Od jutra nie będzie już naszych reklam w Tv Republika

– poinformowała sieć sklepów IKEA w kolejnym wpisie.

 

 

Oburzenie w sieci

Po wydaniu powyższego oświadczenia wielu internautów dało upust swemu niezadowoleniu w komentarzach. Wielu z nich podkreśla, że w związku z politycznym zaangażowaniem sieci sklepów nie będzie robiło więcej zakupów w sieci IKEA; powstał również hashtag „NieKupujewIKEA”.

 

 

Słowa Jana Pietrzaka – kontekst

Oświadczenie wydane przez IKEA jest pokłosiem słów, które w niedzielę na antenie Telewizji Republika wypowiedział satyryk i publicysta Jan Pietrzak. 

Mam okrutny żart z tymi imigrantami, że oni liczą na to, że Polacy są przygotowani, bo mamy baraki. Mamy baraki dla imigrantów: w Auschwitz, w Majdanku, w Treblince, w Stutthofie. Mamy dużo baraków zbudowanych tu przez Niemców. I tam będziemy (…) tych imigrantów, wpychanych nam nielegalnie przez Niemców, ponieważ nielegalni nie są ci ludzie, którzy uciekają do lepszego świata. Nielegalne są te władze, które ich wpuszczają, czyli nielegalni są Niemcy. Ich hasło witające przybyszów było nielegalne, pozatraktatowe, niezgodne z jakimikolwiek prawami. To jest nielegalna działalność niemiecka. Powinniśmy na to się uczulić w nadchodzącym roku, bo zdaje się, że na głowę zaczynają nam bardzo wchodzić

– powiedział Jan Pietrzak. Jego słowa wywołały prawdziwą burzę; szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski wszczął postępowanie sprawdzające. Na łamach Tysol.pl swoją opinią w sprawie podzielił się m.in. publicysta Paweł Jędrzejewski.

„Dowcip” Jana Pietrzaka niefortunny, bo obozy koncentracyjne i zagłady z zasady nie nadają się do dowcipów, ale te zarzuty i wszczynanie śledztwa jest idiotyzmem. Przecież Pietrzak nie zaatakował imigrantów, wezwanie do umieszczenia ich w niemieckich obozach to oczywista IRONIA. Pietrzak zaatakował Niemcy (niemiecki rząd, jego wpływ na decyzje UE), bo ci imigranci będą przymusowo, wbrew ich woli przywożeni do Polski, oni nie chcą być w Polsce, tylko w Zachodniej Europie, więc wzywanie o umieszczenie ich w NIEMIECKICH obozach jest ironią skierowaną przeciw Niemcom

– pisze Paweł Jędrzejewski.

Czytaj więcej: Szef KRRiT reaguje po słowach Jana Pietrzaka: „Wydałem polecenie…”

IKEA – kontrowersje

To nie pierwsza kontrowersyjna sytuacja związana z działającą w Polsce szwedzką siecią sklepów IKEA. W 2019 r. władze sieci IKEA umieściły na firmowym forum artykuł propagujący ideologiczne postulaty ruchu LGBT. Pracownik sieci Janusz Komenda wyraził swoją negatywną opinię na temat treści tekstu, posiłkując się w komentarzu dwoma cytatami z Pisma Świętego, odnoszącymi się do praktyk homoseksualnych. Kierownictwo firmy zdecydowało z tego powodu o zwolnieniu pracownika. W grudniu 2019 r. Sąd Rejonowy dla Krakowa-Nowej Huty uznał, że rozwiązanie umowy było bezprawne i nakazał firmie przywrócenie Janusza Komendy do pracy. 

Zdaniem sądu „miejsce pracy powinno być wolne od indoktrynacji światopoglądowej”. 

Chrześcijanie mają prawo do swojej wiary i do swoich przekonań. Pracownik mógł odebrać postępowanie pracodawcy jako uderzenie w jego wartości

– komentował wyrok sądu mec. Jerzy Kwaśniewski z Ordo Iuris, podkreślając, że „wypowiedź pracownika nie miała charakteru groźby”, a „Janusz Komenda działał w obronie swoich wartości”.

Czytaj więcej: Pracownik IKEA wyrzucony za cytowanie Biblii przywrócony do pracy



 

Polecane
Emerytury
Stażowe