Opłatek Prezydium KK z przedstawicielami sekretariatów i sekcji branżowych. Piotr Duda: Zamknęliśmy ten rok z przytupem

W poniedziałek 8 stycznia w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyło się spotkanie opłatkowe Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” z przedstawicielami sekretariatów i sekcji branżowych. Podsumowując miniony rok, przewodniczący Solidarności Piotr Duda przypomniał o podpisanym w czerwcu porozumieniu pomiędzy rządem a Solidarnością, które określił jako sukces Związku.
 Opłatek Prezydium KK z przedstawicielami sekretariatów i sekcji branżowych. Piotr Duda: Zamknęliśmy ten rok z przytupem
/ fot. Tygodnik Solidarność

Na początku spotkania głos zabrał przewodniczący Solidarności Piotr Duda, który dokonał podsumowania minionych 12 miesięcy. W swoim wystąpieniu szef Związku skupił się na podpisanym 7 czerwca 2023 roku porozumieniu dotyczącym spraw pracowniczych pomiędzy rządem a Solidarnością. W jego ramach udało się uchylić wygasający charakter emerytur pomostowych, wyłączyć z płacy minimalnej dodatek za pracę w warunkach szkodliwych czy podnieść limit odliczenia od dochodu składek członkowskich na rzecz związków zawodowych.

Piotr Duda: Zamknęliśmy ten rok z przytupem

Za najważniejszy punkt tego porozumienia Piotr Duda uznał jednak zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego, które zapewniły skuteczną ochronę działaczom związkowym przed nieuprawnionym zwolnieniem. 

– Szukaliśmy rozwiązań, aby ten immunitet związkowy był skuteczny. Nasze działania poskutkowały tym, że od 23 września mamy ten problem rozwiązany i od tego momentu jest cisza. Teraz już mi nikt nie powie, że boi się założyć w zakładzie pracy związek zawodowy. Nie ma takiej opcji, nie przyjmuję takiego argumentu. Gdybyśmy przeprowadzili te zmiany, kiedy mieliśmy pełnię władzy, za czasów AWS, to jestem przekonany, że uzwiązkowienie byłoby na innym poziomie. Najważniejsze jednak jest to, że te zmiany zostały wprowadzone i dziś już funkcjonują – powiedział przewodniczący Solidarności. 

– Dziś z tego porozumienia, które było porozumieniem systemowym, a nie tylko branżowym, korzystają wszyscy. Łącznie z tymi, którzy mówią, że zdradziliśmy ruch związkowy – dodał. 

– Podpisanie tego porozumienia to był ostatni moment, aby zdążyć z procedurą sejmową i wstrzelić się w okienko prawne. Rok 2023 jako związek zawodowy Solidarność skończyliśmy zatem z przytupem. Uważam, że zamknęliśmy go wielkim sukcesem. Szczególnie te zmiany w k.p.c. są historyczne – stwierdził Piotr Duda.

ZOBACZ TAKŻE: Spotkanie opłatkowe Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „S”. Piotr Duda: Wciąż czekamy na czytanie w Sejmie projektu o emeryturach stażowych

„Solidarność to jednolity związek zawodowy”

Przewodniczący Komisji Krajowej odniósł się również do bieżącej sytuacji politycznej w kraju i przestrzegał przed podziałami w Związku. 

– Solidarność jest związkiem zawodowym jednolitym i jesteśmy po to, aby wspierać każdą branżę i sekcję. Nie możemy dopuścić do tego, aby jedna grupa otrzymała wynagrodzenia kosztem innej grupy zawodowej, bo to nie jest wtedy solidarność. O tym musimy pamiętać, bo rok 2024 będzie dla nas rokiem trudnym. Nowa władza zaczyna robić porządki po swojemu i mają do tego prawo, bo wygrali wybory, ale to musi być robione zgodnie z prawem. Bo niedługo się okaże, że zmienią nam ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele czy rozwiążą RDS za pomocą uchwały. Tym bardziej potrzebne jest to, abyśmy byli Solidarnością, jednolitym związkiem zawodowym – mówił Piotr Duda. 

W kontekście niedziel wolnych od handlu przewodniczący Duda przypomniał, jak liberałowie straszyli zwolnieniami w tej branży, jeśli dniem wolnym od pracy będzie także święto Trzech Króli. W tym dniu Polacy mogą cieszyć się dniem wolnym dzięki staraniom byłego prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego i Solidarności. 

– Okazało się to bzdurą. To święto stało się pięknym rodzinnym dniem, na ulicach odbywają się orszaki, a my jesteśmy razem ze swoimi dziećmi. Koalicja rządząca z Tuskiem na czele przygotowała wówczas rozwiązania, że jeśli święto Trzech Króli przypada w sobotę lub niedzielę, to nie ma żadnych zamienników. I to dotyczyło też 11 listopada. Co wtedy zrobiliśmy? Solidarność przygotowała wtedy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, który przyznał nam rację – przypomniał. 

Piotr Duda zapewnił również, że Solidarność ma „wielkiego sprzymierzeńca i patrona dialogu społecznego, jakim jest prezydent Andrzej Duda”, który nie dopuści do wprowadzenia niekorzystnych dla pracowników zmian w prawie, jeśli takie próby podejmie nowa koalicja rządowa. 

Jednocześnie zadeklarował, że związek zawodowy Solidarność jest przygotowany do prowadzenia z rządem merytorycznego dialogu na forum Rady Dialogu Społecznego

Przewodniczący Solidarności wspomniał również, że wystąpił do marszałka Hołowni z pismem, w którym zwrócił się o przeprowadzenie pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy o emeryturach stażowych.

Następnie głos zabrał wiceprzewodniczący Solidarności Bartłomiej Mickiewicz, który zachęcał przedstawicieli sekretariatów i branży do składania propozycji zmian w Statucie w związku ze zbliżającym się Krajowym Zjazdem Delegatów. Kolejny XXXII KZD odbędzie się najprawdopodobniej w pierwszej połowie 2025 roku i będzie poświęcony właśnie zmianom statutowym. 

Ponadto w czasie spotkania prof. Marcin Zieleniecki wyjaśnił, jakie zmiany zaszły w związku z nowelizacją ustawy o emeryturach pomostowych, a przewodniczący biura zagranicznego KK Mateusz Szymański przedstawił zagrożenia wynikające z proponowanych zmian w unijnych traktatach. Głos zabrał także przewodniczący Krajowego Sekretariatu Kultury i Środków Przekazu Wiesław Murzyn, który mówił o sytuacji pracowników TVP w związku ze zmianami w mediach publicznych. 

ZOBACZ TAKŻE: Przedstawiciele Solidarności Środków Przekazu rozmawiali o mediach publicznych

Po przemówieniach nadszedł czas na składanie życzeń, dzielenie się opłatkiem oraz wspólną modlitwę, którą poprowadził ks. Ludwik Kowalski, proboszcz parafii Świętej Brygidy w Gdańsku.


 

POLECANE
Jarosław Kaczyński zareagował na decyzję Donalda Tuska polityka
Jarosław Kaczyński zareagował na decyzję Donalda Tuska

Nie ma żadnej procedury prawnej, która pozwala na wycofanie kontrasygnaty, to kolejny akt łamania prawa - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Odniósł się w ten sposób to decyzji premiera Donalda Tusk o uchyleniu kontrasygnaty postanowienia prezydenta w sprawie sędziego Krzysztofa Wesołowskiego.

Tomasz Smokowski podjął sensacyjną decyzję ws. Kanału Sportowego z ostatniej chwili
Tomasz Smokowski podjął sensacyjną decyzję ws. Kanału Sportowego

Tomasz Smokowski zdecydował się opuścić Kanał Sportowy.

Rosjanie, którzy nie zdali testu językowego muszą opuścić Łotwę Wiadomości
Rosjanie, którzy nie zdali testu językowego muszą opuścić Łotwę

Nakazy opuszczenia kraju zaczęły trafiać do skrzynek pocztowych zamieszkałych w Łotwie Rosjan, którzy nie zdali obowiązkowego egzaminu języka łotewskiego, poinformował w poniedziałek portal Nastojaszczeje Wriemia. Adresaci mają 30 dni na opuszczenie kraju.

Szereg nieprawidłowości. Nie żyje 11-miesięczna dziewczynka z ostatniej chwili
"Szereg nieprawidłowości". Nie żyje 11-miesięczna dziewczynka

Narodowy Fundusz Zdrowia nałożył 390 tys. zł kary na Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku po kontroli związanej ze śmiercią leczonej tam 11-miesięcznej dziewczynki. W szpitalu doszło do szeregu nieprawidłowości, które przyczyniły się do śmierci dziecka - stwierdzili kontrolerzy NFZ i Rzecznika Praw Pacjenta.

Tusk: Podjąłem decyzję o uchyleniu kontrasygnaty ws. sędziego Wesołowskiego z ostatniej chwili
Tusk: Podjąłem decyzję o uchyleniu kontrasygnaty ws. sędziego Wesołowskiego

W oparciu o skargę sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego podjąłem decyzję o uchyleniu kontrasygnaty postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy ws. sędziego Krzysztofa Wesołowskiego - przekazał premier Donald Tusk w poniedziałek na platformie X.

„Gęby pełne frazesów”. Rusin wściekła na rząd Tuska z ostatniej chwili
„Gęby pełne frazesów”. Rusin wściekła na rząd Tuska

Kinga Rusin, choć od lat przebywa głównie za granicą, nie przestaje interesować się tym, co dzieje się w Polsce. W swoim najnowszym wpisie w mediach społecznościowych ostro skrytykowała działania rządu w kwestii ochrony przyrody, zwłaszcza lasów.

Dramatyczna sytuacja wojsk ukraińskich w Donbasie. Próba okrążenia z ostatniej chwili
Dramatyczna sytuacja wojsk ukraińskich w Donbasie. "Próba okrążenia"

Uwaga świata jest nadal skierowana na działania wojsk ukraińskich w rosyjskim obwodzie kurskim. Tymczasem coraz bardziej niepokojące informacje dochodzą z frontu w Donbasie.

Seniorki oszukane na prawie milion złotych Wiadomości
Seniorki oszukane na prawie milion złotych

Dwie seniorki z Wejherowa (Pomorskie) zostały oszukane i straciły w sumie 900 tys. złotych. Policjanci podali, że oszuści podczas rozmów telefonicznych podszywali się pod listonosza, policjanta oraz prokuratora.

Wadliwy produkt. Znana sieć apeluje do klientów z ostatniej chwili
"Wadliwy produkt". Znana sieć apeluje do klientów

Castorama Polska poinformowała o wadliwym produkcie, który był dostępny w sprzedaży od lutego do czerwca 2024 roku.

Pielęgniarka mordowała dzieci. Teraz chcą ją uwolnić z ostatniej chwili
Pielęgniarka mordowała dzieci. Teraz chcą ją uwolnić

Lucy Letby, brytyjska pielęgniarka z oddziału położniczego, okazała się być seryjną morderczynią gustującą w zabijaniu malutkich dzieci. Mimo tego, znajdują się ludzie, którzy domagają się wypuszczenia zabójczyni dzieci z więzienia.

REKLAMA

Opłatek Prezydium KK z przedstawicielami sekretariatów i sekcji branżowych. Piotr Duda: Zamknęliśmy ten rok z przytupem

W poniedziałek 8 stycznia w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyło się spotkanie opłatkowe Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” z przedstawicielami sekretariatów i sekcji branżowych. Podsumowując miniony rok, przewodniczący Solidarności Piotr Duda przypomniał o podpisanym w czerwcu porozumieniu pomiędzy rządem a Solidarnością, które określił jako sukces Związku.
 Opłatek Prezydium KK z przedstawicielami sekretariatów i sekcji branżowych. Piotr Duda: Zamknęliśmy ten rok z przytupem
/ fot. Tygodnik Solidarność

Na początku spotkania głos zabrał przewodniczący Solidarności Piotr Duda, który dokonał podsumowania minionych 12 miesięcy. W swoim wystąpieniu szef Związku skupił się na podpisanym 7 czerwca 2023 roku porozumieniu dotyczącym spraw pracowniczych pomiędzy rządem a Solidarnością. W jego ramach udało się uchylić wygasający charakter emerytur pomostowych, wyłączyć z płacy minimalnej dodatek za pracę w warunkach szkodliwych czy podnieść limit odliczenia od dochodu składek członkowskich na rzecz związków zawodowych.

Piotr Duda: Zamknęliśmy ten rok z przytupem

Za najważniejszy punkt tego porozumienia Piotr Duda uznał jednak zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego, które zapewniły skuteczną ochronę działaczom związkowym przed nieuprawnionym zwolnieniem. 

– Szukaliśmy rozwiązań, aby ten immunitet związkowy był skuteczny. Nasze działania poskutkowały tym, że od 23 września mamy ten problem rozwiązany i od tego momentu jest cisza. Teraz już mi nikt nie powie, że boi się założyć w zakładzie pracy związek zawodowy. Nie ma takiej opcji, nie przyjmuję takiego argumentu. Gdybyśmy przeprowadzili te zmiany, kiedy mieliśmy pełnię władzy, za czasów AWS, to jestem przekonany, że uzwiązkowienie byłoby na innym poziomie. Najważniejsze jednak jest to, że te zmiany zostały wprowadzone i dziś już funkcjonują – powiedział przewodniczący Solidarności. 

– Dziś z tego porozumienia, które było porozumieniem systemowym, a nie tylko branżowym, korzystają wszyscy. Łącznie z tymi, którzy mówią, że zdradziliśmy ruch związkowy – dodał. 

– Podpisanie tego porozumienia to był ostatni moment, aby zdążyć z procedurą sejmową i wstrzelić się w okienko prawne. Rok 2023 jako związek zawodowy Solidarność skończyliśmy zatem z przytupem. Uważam, że zamknęliśmy go wielkim sukcesem. Szczególnie te zmiany w k.p.c. są historyczne – stwierdził Piotr Duda.

ZOBACZ TAKŻE: Spotkanie opłatkowe Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „S”. Piotr Duda: Wciąż czekamy na czytanie w Sejmie projektu o emeryturach stażowych

„Solidarność to jednolity związek zawodowy”

Przewodniczący Komisji Krajowej odniósł się również do bieżącej sytuacji politycznej w kraju i przestrzegał przed podziałami w Związku. 

– Solidarność jest związkiem zawodowym jednolitym i jesteśmy po to, aby wspierać każdą branżę i sekcję. Nie możemy dopuścić do tego, aby jedna grupa otrzymała wynagrodzenia kosztem innej grupy zawodowej, bo to nie jest wtedy solidarność. O tym musimy pamiętać, bo rok 2024 będzie dla nas rokiem trudnym. Nowa władza zaczyna robić porządki po swojemu i mają do tego prawo, bo wygrali wybory, ale to musi być robione zgodnie z prawem. Bo niedługo się okaże, że zmienią nam ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele czy rozwiążą RDS za pomocą uchwały. Tym bardziej potrzebne jest to, abyśmy byli Solidarnością, jednolitym związkiem zawodowym – mówił Piotr Duda. 

W kontekście niedziel wolnych od handlu przewodniczący Duda przypomniał, jak liberałowie straszyli zwolnieniami w tej branży, jeśli dniem wolnym od pracy będzie także święto Trzech Króli. W tym dniu Polacy mogą cieszyć się dniem wolnym dzięki staraniom byłego prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego i Solidarności. 

– Okazało się to bzdurą. To święto stało się pięknym rodzinnym dniem, na ulicach odbywają się orszaki, a my jesteśmy razem ze swoimi dziećmi. Koalicja rządząca z Tuskiem na czele przygotowała wówczas rozwiązania, że jeśli święto Trzech Króli przypada w sobotę lub niedzielę, to nie ma żadnych zamienników. I to dotyczyło też 11 listopada. Co wtedy zrobiliśmy? Solidarność przygotowała wtedy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, który przyznał nam rację – przypomniał. 

Piotr Duda zapewnił również, że Solidarność ma „wielkiego sprzymierzeńca i patrona dialogu społecznego, jakim jest prezydent Andrzej Duda”, który nie dopuści do wprowadzenia niekorzystnych dla pracowników zmian w prawie, jeśli takie próby podejmie nowa koalicja rządowa. 

Jednocześnie zadeklarował, że związek zawodowy Solidarność jest przygotowany do prowadzenia z rządem merytorycznego dialogu na forum Rady Dialogu Społecznego

Przewodniczący Solidarności wspomniał również, że wystąpił do marszałka Hołowni z pismem, w którym zwrócił się o przeprowadzenie pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy o emeryturach stażowych.

Następnie głos zabrał wiceprzewodniczący Solidarności Bartłomiej Mickiewicz, który zachęcał przedstawicieli sekretariatów i branży do składania propozycji zmian w Statucie w związku ze zbliżającym się Krajowym Zjazdem Delegatów. Kolejny XXXII KZD odbędzie się najprawdopodobniej w pierwszej połowie 2025 roku i będzie poświęcony właśnie zmianom statutowym. 

Ponadto w czasie spotkania prof. Marcin Zieleniecki wyjaśnił, jakie zmiany zaszły w związku z nowelizacją ustawy o emeryturach pomostowych, a przewodniczący biura zagranicznego KK Mateusz Szymański przedstawił zagrożenia wynikające z proponowanych zmian w unijnych traktatach. Głos zabrał także przewodniczący Krajowego Sekretariatu Kultury i Środków Przekazu Wiesław Murzyn, który mówił o sytuacji pracowników TVP w związku ze zmianami w mediach publicznych. 

ZOBACZ TAKŻE: Przedstawiciele Solidarności Środków Przekazu rozmawiali o mediach publicznych

Po przemówieniach nadszedł czas na składanie życzeń, dzielenie się opłatkiem oraz wspólną modlitwę, którą poprowadził ks. Ludwik Kowalski, proboszcz parafii Świętej Brygidy w Gdańsku.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe