Rolnicy walczą za nas – Jakub Pacan zachęca do lektury najnowszego „Tygodnika Solidarność”

Strajk rolników w Warszawie, który wsparła NSZZ „Solidarność”, pokazał wielowymiarowość problemów, jakie niesie ze sobą Zielony Ład. W numerze nasi dziennikarze wraz z ekspertami merytorycznie pokazują, jak jest naprawdę z Zielonym Ładem i dlaczego skutkami jego wprowadzenia zagrożeni są nie tylko producenci rolni, ale wszyscy Polacy.
Rolnicy walczą za nas Rolnicy walczą za nas – Jakub Pacan zachęca do lektury najnowszego „Tygodnika Solidarność”
Rolnicy walczą za nas / grafika: Tygodnik Solidarność nr 11/2024

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

W felietonie otwierającym temat numeru Rafał Woś pisze o krętych drogach brukselskich dygnitarzy chcących za wszelką cenę przeforsować radykalne zapisy Zielonego Ładu.

„W tych dniach z Brukseli dochodzą przeróżne sygnały. Co chwila pojawiają się zapowiedzi «wsłuchania się w głosy krytyków» albo «konkretnych zmian», potem zaś te deklaracje są relatywizowane. A karawana jedzie dalej, pokazując, że chyba jednak skłonność do ustępowania z czegokolwiek jest wśród polityków w stylu Ursuli von der Leyen i innych znikoma. Oni po prostu odzwyczaili się od liczenia się z jakąkolwiek innością” – pisze zastępca redaktora naczelnego.

 

Uliczny pogrzeb Zielonego Ładu

„Dziesiątki tysięcy protestujących zjechały 6 marca do Warszawy, by zaprotestować przeciwko unijnej polityce Europejskiego Zielonego Ładu oraz niekontrolowanemu napływowi produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Solidarność wsparła protest zorganizowany przez NSZZ Rolników Indywidualnych «S». Policja użyła siły wobec demonstrantów”

– pisze w tekście otwierającym temat numeru Marcin Krzeszowiec.

 

Do stolicy Polski przyjechali między innymi związkowcy z Regionu Podlaskiego, Środkowo-Wschodniego, Gdańskiego, Podkarpackiego, Częstochowskiego, Toruńsko-Włocławskiego, Zielonogórskiego, Ziemi Łódzkiej, Śląsko-Dąbrowskiego, Zagłębia Miedziowego, Dolnego Śląska, a także z zakładów Volkswagena, grupy Azoty, Lasów Państwowych, Kopalni Węgla Kamiennego Piast, ZG „Sobieski” czy Kopalni Węgla Brunatnego „Turów”. Nie sposób wymienić wszystkich, ale każdy z nich przyjechał do stolicy, by okazać swoją solidarność i stanąć „murem za polskim rolnikiem”.

Stojąc na scenie przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, przewodniczący Solidarności wspominał rok 2011. – Przypominam sobie, jakby to było przed chwilą: w tym budynku mieliśmy spotkanie delegacji Solidarności z panem premierem Tuskiem podczas naszego protestu. Wówczas Solidarność bardzo głośno mówiła o tzw. pakiecie klimatycznym. Pakiecie, który zabije polskie górnictwo, rolnictwo, cały polski przemysł. Odbyła się ponad 100-tysięczna demonstracja Solidarności.

W artykule Marcina Krzeszowca przeczytamy, jak naprawdę zachowywała się policja, jaka była atmosfera protestu oraz poznamy opinie rolników, z którymi bezpośrednio rozmawiali dziennikarze „Tygodnika Solidarność”.

 

Z klimatyzmem walczyliśmy, zanim to było modne

– pisze z kolei Agnieszka Żurek w artykule o roli Solidarności w przestrzeganiu przed szaleństwem klimatycznym UE.

 Solidarność wskazuje na zagrożenia polityki klimatycznej Unii Europejskiej od dwóch dekad. Bywała w tej walce osamotniona i krytykowana, ale się nie poddała. I dobrze.

– Walka z „globalnym ociepleniem” przypomina niegdysiejszą walkę o uniknięcie zaćmienia słońca. Władzę w tej kwestii uzurpował sobie faraon, a poddani mu byli zmuszani do składania kolejnych ofiar na jego rzecz, aby uniknąć w ten sposób rzekomej straszliwej katastrofy – mówi Kazimierz Grajcarek, były przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.

Unijna polityka w kwestii emisji CO2 zaczynała się niewinnie, a stopniowo stawała się coraz bardziej restrykcyjna, obejmując kolejne obszary działalności człowieka. Solidarność zwróciła na to uwagę już w 2007 roku.

Niestety apele górników o ucywilizowanie polityki klimatycznej były głosem wołającym na puszczy.

 

Zielony Ład jest sprzeczny z europejską solidarnością

– Obecna polityka klimatyczna prowadzi do wzrostu kosztów produkcji żywności, a wiele krajów na świecie mających tańszą produkcję rolną już puka do Europy ze swoją ofertą – mówi Karol Olszanowski, ekspert ds. rynku rolnego, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

Jakub Pacan rozmawia z ekspertem ds. rynku rolnego o zagrożeniach dla bezpieczeństwa żywnościowego Polski, zbożu z Ukrainy, wielkich agroholdingach i polskim rządzie, który ma związane ręce w sprawie obrony polskiego rolnictwa.

Kto tym naprawdę rządzi? Jak rozwiązać problem z ukraińskim transportem ziarna i czy w ogóle jest to jeszcze możliwe? Zachęcamy do przeczytania wywiadu.

 

Zielony Ład pęka, euroestablishment też

– zatytułował swój artykuł Adrian Siwek. Autor pisze o rosnącym buncie zachodnich społeczeństw przeciw brukselskim elitom. Wszystko ma związek z Zielonym Ładem.

„Od Warszawy do Paryża, od Berlina do Madrytu i oczywiście w Brukseli. W unijnych stolicach widać coraz większe niepokoje lewicowo-liberalnego establishmentu o wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego, które mogą okazać się kluczowe dla przyszłości całej wspólnoty” – pisze na wstępie Adrian Siwek.

Rosnący opór przeciwko zmianom uderzającym nie tylko w branżę rolniczą, ale także inne sektory, takie jak transport czy energia, mogą mieć odzwierciedlenie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Już teraz w poszczególnych państwach wspólnoty widać wzrost notowań ugrupowań nastawionych krytycznie do forsowanych zmian.

 

W numerze ponadto:

Nie tak prędko z tą śmiercią konserwatyzmu

– kolejna rozmowa Jakuba Pacana o kondycji polskiego konserwatyzmu po ośmiu latach rządów PiS. Jak w labiryncie sprzecznych idei ma się odnaleźć współczesny konserwatysta?  Tym razem z Kacprem Kitą, analitykiem i publicystą, członkiem redakcji portalu Nowy Ład.

– Uproszczony obraz rzeczywistości, w którym młodzi Europejczycy wkrótce nieodwracalnie zastąpią odchodzących w przeszłość zużytych konserwatywnych Polaków, jest nam sprzedawany regularnie od 1989 r. Gdyby to było takie proste, w III RP nieprzerwanie rządziłyby nami naprzemiennie SLD i Unia Wolności – tłumaczy nasz rozmówca.

– Młodzi ludzie często zmieniają poglądy z wiekiem – zazwyczaj w kierunku bardziej prawicowym. Poza tym PiS nie ma już monopolu na prawicy. W ostatnich wyborach parlamentarnych w grupie 18–29 Konfederacja uzyskała wg exit poll 17 proc., a PiS 15 proc. To razem 32 proc. wobec 43,5 proc. w całości elektoratu – to nie jest jakaś kosmiczna różnica – tłumaczy analityk.

Próbuje się szantażować ludzi o poglądach konserwatywnych, by milczeli – tak jak po październiku 2020 r. milczało wiele osób publicznych, które wcześniej wzywały do zakazu aborcji eugenicznej. Gdy jedna strona milczy, nie próbując nawet przedstawić swoich argumentów, druga wygrywa walkowerem – dodaje.

 

Ach, gdzie się podziało fajnopolactwo?

– pyta dziennikarka „Tygodnika Solidarność” Agnieszka Żurek.

W „100 konkretach na 100 dni rządów” Donalda Tuska próżno szukać zapowiedzi wypowiedzenia wojny Federacji Rosyjskiej. Tymczasem koalicjant premiera, druga osoba w państwie, marszałek Szymon Hołownia zamienił się ostatnio w ułana jazłowieckiego wzywającego rodaków: „Na koń!”.

 

Pakt absolutnie wyjątkowy

Marcin Krzeszowiec z okazji 25-lecia obecności Polski w NATO  podsumowuje, jak Pakt Północnoatlantycki wpływa na naszą politykę i bezpieczeństwo w artykule NATO.

„Tygodnik Solidarność” wzmacnia swoje łamy nowym felietonistą Remigiuszem Okraską. Znany komentator opisuje politykę zaciskania pasa proponowaną przez obecnego ministra finansów Andrzeja Domańskiego.

 

W „Tygodniku Solidarność” także Mariusz Staniszewski pisze o rachunkach, jakie przyjdzie Polsce zapłacić za uleganie obecnej ekipy rządzącej brukselskim elitom, tekst Wojciecha Kuleckiego o globalnym kryzysie bezpieczeństwa, rozmowa Bartosza Boruciaka z Szymonem Gonera, felietony, recenzje filmowe i muzyczne.

 

 

Prenumerata

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>

 


 

POLECANE
Oszust udawał głos sekretarza stanu USA. Kontaktował się z szefami MSZ innych państw Wiadomości
Oszust udawał głos sekretarza stanu USA. Kontaktował się z szefami MSZ innych państw

Ktoś podszywał się pod sekretarza stanu USA Marka Rubio, i zmieniając głos oraz styl pisania przy użyciu sztucznej inteligencji, kontaktował się z wysokiej rangi urzędnikami, w tym co najmniej trzema ministrami spraw zagranicznych - podał we wtorek dziennik „Washington Post”.

Polska 2050 ostro reaguje na odejście Bodnar: Dostała jasny sygnał z ostatniej chwili
Polska 2050 ostro reaguje na odejście Bodnar: "Dostała jasny sygnał"

Polska 2050 ostro zareagowała na odejście poseł Izabeli Bodnar. "Izabela dostała jasny sygnał: wyczyszczenie wątpliwości wokół jej rodzinnej działalności biznesowej albo koniec kariery w Polsce 2050. Wybrała koniec kariery" – czytamy w oświadczeniu partii.

Zabójstwo w Nowem. Wypłynęły dwa nagrania z ostatniej chwili
Zabójstwo w Nowem. Wypłynęły dwa nagrania

Z soboty na niedzielę w Nowem zamordowany został 41-latek. Mężczyzna został pchnięty nożem. Kanał Zero dotarł we wtorek do dwóch nagrań ukazujących te dramatyczne wydarzenia.

Niemców mają dosyć nawet na Majorce Wiadomości
Niemców mają dosyć nawet na Majorce

Rośnie niezadowolenie Hiszpanów z masowej turystyki. Jak donosi portal welt.de szczególnie jest to widoczne na Majorce. Mieszkańcy są źli na Niemców, którzy czują się tam jak u siebie.  

Komunikat dla mieszkańców Lubelszczyzny z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Lubelszczyzny

Lubelskie służby miały już 400 interwencji jeszcze przed zapowiadaną ulewą. We wtorek od godz. 20 obowiązuje alert IMGW 2. stopnia.

Nowe informacje ws. nożownika z Kolumbii i jego kolegów. Jest decyzja sądu z ostatniej chwili
Nowe informacje ws. nożownika z Kolumbii i jego kolegów. Jest decyzja sądu

29-letni Kolumbijczyk, który w poniedziałek usłyszał zarzut zabójstwa 41-latka w Nowem (Kujawsko-Pomorskie), został we wtorek aresztowany na trzy miesiące. Grozi mu dożywotnie więzienie. Trwają posiedzenia aresztowe dwunastu innych uczestników bójki z zarzutami. Sześciu zostało już aresztowanych.

14 godzin bez prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców woj. Śląskiego z ostatniej chwili
14 godzin bez prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców woj. Śląskiego

Mieszkańcy województwa śląskiego muszą przygotować się na kilkunastogodzinne przerwy w dostawie prądu. Od 8 do 11 lipca 2025 roku planowane są szerokie wyłączenia energii elektrycznej w wielu miastach regionu. Niektóre przerwy potrwają aż 14 godzin!

Rozłam w Polsce 2050. Znana poseł odchodzi z partii z ostatniej chwili
Rozłam w Polsce 2050. Znana poseł odchodzi z partii

Poseł Polski 2050 Izabela Bodnar przekazała we wtorek, że zrezygnowała z członkostwa w partii Polska 2050. "Zamierzam pracować jako posłanka niezrzeszona, w ścisłej współpracy z koalicją" – przekazała.

Nie będzie śledztwa ws. słynnej kawalerki pana Jerzego. Prokuratura: Brak podstaw z ostatniej chwili
Nie będzie śledztwa ws. słynnej "kawalerki pana Jerzego". Prokuratura: Brak podstaw

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w zakresie siedmiu wątków przejęcia kawalerki Jerzego Ż. przez prezydenta elekta Karola Nawrockiego i jego małżonkę. Śledczy nie zbadają m.in. doprowadzenia gminy do niekorzystnego rozporządzenia mieniem i oświadczeń przed notariuszem.

Interia w żałobie. Nagła śmierć wydawcy z ostatniej chwili
Interia w żałobie. Nagła śmierć wydawcy

Nie żyje Rafał Cieniek, 37-letni wydawca strony głównej Interii i doktor nauk o mediach, ceniony profesjonalista i serdeczny kolega – poinformowała we wtorek Interia.

REKLAMA

Rolnicy walczą za nas – Jakub Pacan zachęca do lektury najnowszego „Tygodnika Solidarność”

Strajk rolników w Warszawie, który wsparła NSZZ „Solidarność”, pokazał wielowymiarowość problemów, jakie niesie ze sobą Zielony Ład. W numerze nasi dziennikarze wraz z ekspertami merytorycznie pokazują, jak jest naprawdę z Zielonym Ładem i dlaczego skutkami jego wprowadzenia zagrożeni są nie tylko producenci rolni, ale wszyscy Polacy.
Rolnicy walczą za nas Rolnicy walczą za nas – Jakub Pacan zachęca do lektury najnowszego „Tygodnika Solidarność”
Rolnicy walczą za nas / grafika: Tygodnik Solidarność nr 11/2024

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

W felietonie otwierającym temat numeru Rafał Woś pisze o krętych drogach brukselskich dygnitarzy chcących za wszelką cenę przeforsować radykalne zapisy Zielonego Ładu.

„W tych dniach z Brukseli dochodzą przeróżne sygnały. Co chwila pojawiają się zapowiedzi «wsłuchania się w głosy krytyków» albo «konkretnych zmian», potem zaś te deklaracje są relatywizowane. A karawana jedzie dalej, pokazując, że chyba jednak skłonność do ustępowania z czegokolwiek jest wśród polityków w stylu Ursuli von der Leyen i innych znikoma. Oni po prostu odzwyczaili się od liczenia się z jakąkolwiek innością” – pisze zastępca redaktora naczelnego.

 

Uliczny pogrzeb Zielonego Ładu

„Dziesiątki tysięcy protestujących zjechały 6 marca do Warszawy, by zaprotestować przeciwko unijnej polityce Europejskiego Zielonego Ładu oraz niekontrolowanemu napływowi produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Solidarność wsparła protest zorganizowany przez NSZZ Rolników Indywidualnych «S». Policja użyła siły wobec demonstrantów”

– pisze w tekście otwierającym temat numeru Marcin Krzeszowiec.

 

Do stolicy Polski przyjechali między innymi związkowcy z Regionu Podlaskiego, Środkowo-Wschodniego, Gdańskiego, Podkarpackiego, Częstochowskiego, Toruńsko-Włocławskiego, Zielonogórskiego, Ziemi Łódzkiej, Śląsko-Dąbrowskiego, Zagłębia Miedziowego, Dolnego Śląska, a także z zakładów Volkswagena, grupy Azoty, Lasów Państwowych, Kopalni Węgla Kamiennego Piast, ZG „Sobieski” czy Kopalni Węgla Brunatnego „Turów”. Nie sposób wymienić wszystkich, ale każdy z nich przyjechał do stolicy, by okazać swoją solidarność i stanąć „murem za polskim rolnikiem”.

Stojąc na scenie przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, przewodniczący Solidarności wspominał rok 2011. – Przypominam sobie, jakby to było przed chwilą: w tym budynku mieliśmy spotkanie delegacji Solidarności z panem premierem Tuskiem podczas naszego protestu. Wówczas Solidarność bardzo głośno mówiła o tzw. pakiecie klimatycznym. Pakiecie, który zabije polskie górnictwo, rolnictwo, cały polski przemysł. Odbyła się ponad 100-tysięczna demonstracja Solidarności.

W artykule Marcina Krzeszowca przeczytamy, jak naprawdę zachowywała się policja, jaka była atmosfera protestu oraz poznamy opinie rolników, z którymi bezpośrednio rozmawiali dziennikarze „Tygodnika Solidarność”.

 

Z klimatyzmem walczyliśmy, zanim to było modne

– pisze z kolei Agnieszka Żurek w artykule o roli Solidarności w przestrzeganiu przed szaleństwem klimatycznym UE.

 Solidarność wskazuje na zagrożenia polityki klimatycznej Unii Europejskiej od dwóch dekad. Bywała w tej walce osamotniona i krytykowana, ale się nie poddała. I dobrze.

– Walka z „globalnym ociepleniem” przypomina niegdysiejszą walkę o uniknięcie zaćmienia słońca. Władzę w tej kwestii uzurpował sobie faraon, a poddani mu byli zmuszani do składania kolejnych ofiar na jego rzecz, aby uniknąć w ten sposób rzekomej straszliwej katastrofy – mówi Kazimierz Grajcarek, były przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.

Unijna polityka w kwestii emisji CO2 zaczynała się niewinnie, a stopniowo stawała się coraz bardziej restrykcyjna, obejmując kolejne obszary działalności człowieka. Solidarność zwróciła na to uwagę już w 2007 roku.

Niestety apele górników o ucywilizowanie polityki klimatycznej były głosem wołającym na puszczy.

 

Zielony Ład jest sprzeczny z europejską solidarnością

– Obecna polityka klimatyczna prowadzi do wzrostu kosztów produkcji żywności, a wiele krajów na świecie mających tańszą produkcję rolną już puka do Europy ze swoją ofertą – mówi Karol Olszanowski, ekspert ds. rynku rolnego, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

Jakub Pacan rozmawia z ekspertem ds. rynku rolnego o zagrożeniach dla bezpieczeństwa żywnościowego Polski, zbożu z Ukrainy, wielkich agroholdingach i polskim rządzie, który ma związane ręce w sprawie obrony polskiego rolnictwa.

Kto tym naprawdę rządzi? Jak rozwiązać problem z ukraińskim transportem ziarna i czy w ogóle jest to jeszcze możliwe? Zachęcamy do przeczytania wywiadu.

 

Zielony Ład pęka, euroestablishment też

– zatytułował swój artykuł Adrian Siwek. Autor pisze o rosnącym buncie zachodnich społeczeństw przeciw brukselskim elitom. Wszystko ma związek z Zielonym Ładem.

„Od Warszawy do Paryża, od Berlina do Madrytu i oczywiście w Brukseli. W unijnych stolicach widać coraz większe niepokoje lewicowo-liberalnego establishmentu o wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego, które mogą okazać się kluczowe dla przyszłości całej wspólnoty” – pisze na wstępie Adrian Siwek.

Rosnący opór przeciwko zmianom uderzającym nie tylko w branżę rolniczą, ale także inne sektory, takie jak transport czy energia, mogą mieć odzwierciedlenie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Już teraz w poszczególnych państwach wspólnoty widać wzrost notowań ugrupowań nastawionych krytycznie do forsowanych zmian.

 

W numerze ponadto:

Nie tak prędko z tą śmiercią konserwatyzmu

– kolejna rozmowa Jakuba Pacana o kondycji polskiego konserwatyzmu po ośmiu latach rządów PiS. Jak w labiryncie sprzecznych idei ma się odnaleźć współczesny konserwatysta?  Tym razem z Kacprem Kitą, analitykiem i publicystą, członkiem redakcji portalu Nowy Ład.

– Uproszczony obraz rzeczywistości, w którym młodzi Europejczycy wkrótce nieodwracalnie zastąpią odchodzących w przeszłość zużytych konserwatywnych Polaków, jest nam sprzedawany regularnie od 1989 r. Gdyby to było takie proste, w III RP nieprzerwanie rządziłyby nami naprzemiennie SLD i Unia Wolności – tłumaczy nasz rozmówca.

– Młodzi ludzie często zmieniają poglądy z wiekiem – zazwyczaj w kierunku bardziej prawicowym. Poza tym PiS nie ma już monopolu na prawicy. W ostatnich wyborach parlamentarnych w grupie 18–29 Konfederacja uzyskała wg exit poll 17 proc., a PiS 15 proc. To razem 32 proc. wobec 43,5 proc. w całości elektoratu – to nie jest jakaś kosmiczna różnica – tłumaczy analityk.

Próbuje się szantażować ludzi o poglądach konserwatywnych, by milczeli – tak jak po październiku 2020 r. milczało wiele osób publicznych, które wcześniej wzywały do zakazu aborcji eugenicznej. Gdy jedna strona milczy, nie próbując nawet przedstawić swoich argumentów, druga wygrywa walkowerem – dodaje.

 

Ach, gdzie się podziało fajnopolactwo?

– pyta dziennikarka „Tygodnika Solidarność” Agnieszka Żurek.

W „100 konkretach na 100 dni rządów” Donalda Tuska próżno szukać zapowiedzi wypowiedzenia wojny Federacji Rosyjskiej. Tymczasem koalicjant premiera, druga osoba w państwie, marszałek Szymon Hołownia zamienił się ostatnio w ułana jazłowieckiego wzywającego rodaków: „Na koń!”.

 

Pakt absolutnie wyjątkowy

Marcin Krzeszowiec z okazji 25-lecia obecności Polski w NATO  podsumowuje, jak Pakt Północnoatlantycki wpływa na naszą politykę i bezpieczeństwo w artykule NATO.

„Tygodnik Solidarność” wzmacnia swoje łamy nowym felietonistą Remigiuszem Okraską. Znany komentator opisuje politykę zaciskania pasa proponowaną przez obecnego ministra finansów Andrzeja Domańskiego.

 

W „Tygodniku Solidarność” także Mariusz Staniszewski pisze o rachunkach, jakie przyjdzie Polsce zapłacić za uleganie obecnej ekipy rządzącej brukselskim elitom, tekst Wojciecha Kuleckiego o globalnym kryzysie bezpieczeństwa, rozmowa Bartosza Boruciaka z Szymonem Gonera, felietony, recenzje filmowe i muzyczne.

 

 

Prenumerata

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe