Pascha - opowieść o pierwszym odkupieniu [video]

Pascha jest najprawdopodobniej najważniejszym żydowskim świętem, upamiętniającym i opowiadającym o fundamentalnie pierwszym odkupieniu. Obchodzenie jej jest ważnym wydarzeniem dla Żydów na całym świecie - pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich. W poniedziałek 22 kwietnia wieczorem rozpoczęła się Pascha.
 Pascha - opowieść o pierwszym odkupieniu [video]
/ pixabay.com/ahaval18

Pełna treść komentarza:

Biblia

Jestem przekonana, że wszyscy znają, nawet bardzo dobrze, historię Wyjścia z Egiptu jak i wyzwolenie Narodu Żydowskiego, z Bożą pomocą, z niewoli i ucisku ku wolności. Nie musimy więc tego omawiać.

Jestem również pewna, że znacie biblijne wymogi dotyczące sposobu świętowania tego wydarzenia, opisane w Księdze Powtórzonego Prawa 16. Różnią się one nieco, ale i znacząco od wytycznych dotyczących obchodzenia pierwszej Paschy w Księdze Wyjścia 12.

Instrukcje naprawdę nie są skomplikowane. „Nie rób" to po prostu: „Nie spożywaj żadnego zakwasu ani nie miej go w swoim posiadaniu przez okres jednego tygodnia", a „rób" oznacza  składanie i spożywanie paschalnej ofiary z gorzkimi ziołami i macą. Wydaje się to być całkiem proste. Prawda?

Pascha jest najprawdopodobniej najważniejszym żydowskim świętem, upamiętniającym i opowiadającym o fundamentalnie pierwszym odkupieniu. Obchodzenie jej jest ważnym wydarzeniem dla Żydów na całym świecie.

Tradycje

Przygotowania rozpoczęły się już kilka tygodni temu kiedy stopniowo przestaliśmy kupować produkty zawierające drożdże, starając zjeść wszystkie ciasteczka, krakersy, ciasta, płatki zbożowe i wszystkie inne produkty z drożdżami, które mamy w domu. Nie przechowujemy nic z tych rzeczy w okresie Paschy, więc wszystkie napoczęte opakowania są wyrzucane, a zamknięte oddawane na cele charytatywne. Następnie rozpoczyna się sprzątanie. Przygotowanie domu do Paschy to poważne przedsięwzięcie. Choć niektórzy lubią robić wiosenne porządki o tej porze roku, to w tym wypadku nie ma takiej potrzeby. Praca polegająca na skrupulatnym sprzątaniu kuchni, dziecięcych tornistrów, samochodu i innych miejsc jest wystarczająca! Cała kuchnia, wszystkie naczynia, garnki i pomoce kuchenne zostaną wyczyszczone, wygotowane, wysuszone, przykryte i „przestawione” na „tryb koszerny na Paschę", ponieważ kiedy Bóg mówi, że ma być „bez zakwasu" to mówi to na poważnie.

To, na co wszyscy się przygotowujemy, to specjalny posiłek paschalny, który odbywa się w pierwszą noc tego święta (a także drugiej nocy, jeśli ktoś mieszka poza Izraelem). Kiedy nazywamy to wydarzenie specjalnym posiłkiem, to nie dzieje się to z powodu przygotowywanych potraw. Posiłek ten jest tak naprawdę zatrzymaniem akcji, zawieszeniem wszelkiej aktywności. Rytuał ten nazywany jest „sederem", co [po hebrajsku] oznacza „porządek". Wszystko podczas niego przebiega według ściśle określonego rytualnego porządku określonego w Hagadzie, której większość została zredagowana około III wieku, i która dziś zawiera również popularne średniowieczne pieśni paschalne. Podczas kolacji opowiadamy po raz kolejny historię Bożego wyzwolenia, przypominamy sobie, że każdy z nas został wyzwolony z niewoli, spożywamy symboliczne potrawy, zadajemy pytania, udzielamy na nie bardzo długich odpowiedzi, gramy w gry, pijemy cztery kielichy wina, śpiewamy dziękczynne modlitwy i w którymś momencie rzeczywiście spożywamy posiłek.

Pierwsza noc Paschy, jest wyjątkowa nie tylko dlatego, że spożywamy posiłek sederowy. Biblia - dwa razy w jednym wersecie (Wj 12:42) - określa ją jako „leil shimurim" - noc czuwania. Nasi mędrcy mają wiele różnych sposobów rozumienia tego określenia. Myślę, że mój ulubiony pochodzi od rabina Yehoshua, który stwierdza, że wiemy, iż ostateczne odkupienie również nadejdzie w obecnym czasie, ponieważ ta noc była przeznaczona, chroniona i obserwowana od początku Stworzenia właśnie w tym celu. Oby to odkupienie nadeszło szybko i za naszych dni!

Komentarz w formie wideo

O Autorce

Dr Faydra Shapiro jest specjalistką od współczesnych relacji żydowsko-chrześcijańskich i dyrektorem Israel Center for Jewish-Christian Relations. Za swoją pierwszą publikację (2006) otrzymała National Jewish Book Award. Jej najnowsza książka, wspólnie z Gavinem d'Costą, to „Contemporary Catholic Approaches to the People, Land and State of Israel”. Dr Shapiro jest również wykładowcą w Philos Project i pracownikiem naukowym w Centrum Studiów nad Religiami w Tel Hai College w Izraelu.

Centrum Heschela KUL


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Młody Ukrainiec oskarżony o podżeganie do działania na rzecz obcego wywiadu. Grozi mu dożywocie Wiadomości
Młody Ukrainiec oskarżony o podżeganie do działania na rzecz obcego wywiadu. Grozi mu dożywocie

Lubelski pion PZ Prokuratury Krajowej skierował akt oskarżenia przeciwko 26-letniemu obywatelowi Ukrainy, zarzucając mu podżeganie do działania na rzecz obcego wywiadu. Postępowanie było prowadzone z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

[WIDEO] Nagrano kompromitującą rozmowę radnych PO. Niech on teraz spier***a polityka
[WIDEO] Nagrano kompromitującą rozmowę radnych PO. "Niech on teraz spier***a"

Poseł Suwerennej Polski Sebastian Łukaszewicz opublikował nagranie wideo, na którym słychać rozmowę dwóch radnych PO z sejmiku podlaskiego – Jarosława Dworzańskiego i Karola Pileckiego. 

Rosja sprawdza Zachód. O co chodzi z granicznymi prowokacjami Wiadomości
Rosja sprawdza Zachód. O co chodzi z granicznymi prowokacjami

Głośne i ostre reakcje wywołała w Europie rosyjska sugestia korekty granic morskich na Bałtyku. Chwilę potem rosyjscy pogranicznicy ostentacyjnie usunęli boje sygnalizacyjne rozmieszczone wcześniej na granicznej rzece Narwa przez Estończyków. Do tego ćwiczenia z taktyczną bronią jądrową. Moskwa prowokuje Zachód, bada jego reakcje, no i odwraca uwagę od najważniejszego obecnie frontu walki wolnego świata z reżimem putinowskim: wojny na Ukrainie.

Warszawa: Samolot z Turcji awaryjnie lądował na Okęciu z ostatniej chwili
Warszawa: Samolot z Turcji awaryjnie lądował na Okęciu

Jak donosi RMF FM, na warszawskim Okęciu we wtorek wieczorem awaryjnie lądował samolot z Turcji. Był to Boeing 737 lecący z tureckiego Izmiru. Na pokładzie było 117 osób. 

Nalot izraelskiego lotnictwa na obóz dla przesiedleńców w Rafah. Departament Stanu USA zabiera głos Wiadomości
Nalot izraelskiego lotnictwa na obóz dla przesiedleńców w Rafah. Departament Stanu USA zabiera głos

USA wezwały Izrael do przeprowadzenia pełnego śledztwa w sprawie ataku na Rafah na południu Strefy Gazy, gdzie w nalocie zginęło 21 osób. Waszyngton będzie uważnie śledził wyniki tego dochodzenia - poinformował we wtorek rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Matthew Miller.

Trzaskowski po zdjęciu krzyży w Warszawie drastycznie spadł w rankingu zaufania [SONDAŻ] polityka
Trzaskowski po "zdjęciu" krzyży w Warszawie drastycznie spadł w rankingu zaufania [SONDAŻ]

Z najnowszego sondażu IBRIS dla Onetu wynika, że decyzja prezydenta Rafała Trzaskowskiego ws. zakazu eksponowania symboli religijnych w stołecznym urzędzie przyniosła mu poważne straty wizerunkowe.

Rząd podał kwotę 14. emerytury. Dużo niższa niż w ubiegłym roku Wiadomości
Rząd podał kwotę 14. emerytury. Dużo niższa niż w ubiegłym roku

Rada Ministrów przyjęła we wtorek rozporządzenie określające, że wypłata 14. emerytury nastąpi we wrześniu 2024 r. Świadczenie wyniesie 1780,96 zł, czyli tyle, ile wynosi najniższa emerytura.

Szczyt amunicyjny ws. Ukrainy w Czechach. Odpowiedzialność leży po stronie państw Zachodu Wiadomości
Szczyt amunicyjny ws. Ukrainy w Czechach. "Odpowiedzialność leży po stronie państw Zachodu"

Prezydent Andrzej Duda przybył po południu do czeskiej Pragi, gdzie bierze udział w nadzwyczajnym szczycie amunicyjnym zwołanym przez Premiera Czech Petra Fialę. Spotkanie w Pradze to pokłosie czeskiej inicjatywy amunicyjnej, będącej elementem szerszych zabiegów międzynarodowych o odpowiednie zaopatrzenie walczącej Ukrainy w broń i amunicję.

Andrzej Duda: Każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi liczyć się z twardą odpowiedzią Wiadomości
Andrzej Duda: Każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi liczyć się z twardą odpowiedzią

Każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi się liczyć z tym, że żołnierze twardo na ten atak odpowiedzą - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda, nawiązując do wtorkowego ataku migranta na polskiego żołnierza na granicy polsko-białoruskiej.

Nowe, potężne uderzenie Zielonego Ładu w przemysł krajów Europy Wiadomości
Nowe, potężne uderzenie Zielonego Ładu w przemysł krajów Europy

W poniedziałek UE ostatecznie zatwierdziła rozporządzenie ustanawiające ramy środków mających na celu wzmocnienie europejskiego ekosystemu produkcyjnego opartego na technologii zerowej netto, znane jako „ustawa o przemyśle o zerowej emisji netto”. Problem stanowi fakt, że cały dokument opiera się na błędnych założeniach, iż sztucznie narzucona na przemysł transformacja energetyczna wzmocni gospodarkę, i zupełnie nie uwzględnia rzeczywistych potrzeb i kosztów przedsiębiorstw. Oznacza to, że nie zahamuje on ich odpływu z Europy. Doprowadzi za to do bankructw i bezprecedensowego kryzysu.

REKLAMA

Pascha - opowieść o pierwszym odkupieniu [video]

Pascha jest najprawdopodobniej najważniejszym żydowskim świętem, upamiętniającym i opowiadającym o fundamentalnie pierwszym odkupieniu. Obchodzenie jej jest ważnym wydarzeniem dla Żydów na całym świecie - pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich. W poniedziałek 22 kwietnia wieczorem rozpoczęła się Pascha.
 Pascha - opowieść o pierwszym odkupieniu [video]
/ pixabay.com/ahaval18

Pełna treść komentarza:

Biblia

Jestem przekonana, że wszyscy znają, nawet bardzo dobrze, historię Wyjścia z Egiptu jak i wyzwolenie Narodu Żydowskiego, z Bożą pomocą, z niewoli i ucisku ku wolności. Nie musimy więc tego omawiać.

Jestem również pewna, że znacie biblijne wymogi dotyczące sposobu świętowania tego wydarzenia, opisane w Księdze Powtórzonego Prawa 16. Różnią się one nieco, ale i znacząco od wytycznych dotyczących obchodzenia pierwszej Paschy w Księdze Wyjścia 12.

Instrukcje naprawdę nie są skomplikowane. „Nie rób" to po prostu: „Nie spożywaj żadnego zakwasu ani nie miej go w swoim posiadaniu przez okres jednego tygodnia", a „rób" oznacza  składanie i spożywanie paschalnej ofiary z gorzkimi ziołami i macą. Wydaje się to być całkiem proste. Prawda?

Pascha jest najprawdopodobniej najważniejszym żydowskim świętem, upamiętniającym i opowiadającym o fundamentalnie pierwszym odkupieniu. Obchodzenie jej jest ważnym wydarzeniem dla Żydów na całym świecie.

Tradycje

Przygotowania rozpoczęły się już kilka tygodni temu kiedy stopniowo przestaliśmy kupować produkty zawierające drożdże, starając zjeść wszystkie ciasteczka, krakersy, ciasta, płatki zbożowe i wszystkie inne produkty z drożdżami, które mamy w domu. Nie przechowujemy nic z tych rzeczy w okresie Paschy, więc wszystkie napoczęte opakowania są wyrzucane, a zamknięte oddawane na cele charytatywne. Następnie rozpoczyna się sprzątanie. Przygotowanie domu do Paschy to poważne przedsięwzięcie. Choć niektórzy lubią robić wiosenne porządki o tej porze roku, to w tym wypadku nie ma takiej potrzeby. Praca polegająca na skrupulatnym sprzątaniu kuchni, dziecięcych tornistrów, samochodu i innych miejsc jest wystarczająca! Cała kuchnia, wszystkie naczynia, garnki i pomoce kuchenne zostaną wyczyszczone, wygotowane, wysuszone, przykryte i „przestawione” na „tryb koszerny na Paschę", ponieważ kiedy Bóg mówi, że ma być „bez zakwasu" to mówi to na poważnie.

To, na co wszyscy się przygotowujemy, to specjalny posiłek paschalny, który odbywa się w pierwszą noc tego święta (a także drugiej nocy, jeśli ktoś mieszka poza Izraelem). Kiedy nazywamy to wydarzenie specjalnym posiłkiem, to nie dzieje się to z powodu przygotowywanych potraw. Posiłek ten jest tak naprawdę zatrzymaniem akcji, zawieszeniem wszelkiej aktywności. Rytuał ten nazywany jest „sederem", co [po hebrajsku] oznacza „porządek". Wszystko podczas niego przebiega według ściśle określonego rytualnego porządku określonego w Hagadzie, której większość została zredagowana około III wieku, i która dziś zawiera również popularne średniowieczne pieśni paschalne. Podczas kolacji opowiadamy po raz kolejny historię Bożego wyzwolenia, przypominamy sobie, że każdy z nas został wyzwolony z niewoli, spożywamy symboliczne potrawy, zadajemy pytania, udzielamy na nie bardzo długich odpowiedzi, gramy w gry, pijemy cztery kielichy wina, śpiewamy dziękczynne modlitwy i w którymś momencie rzeczywiście spożywamy posiłek.

Pierwsza noc Paschy, jest wyjątkowa nie tylko dlatego, że spożywamy posiłek sederowy. Biblia - dwa razy w jednym wersecie (Wj 12:42) - określa ją jako „leil shimurim" - noc czuwania. Nasi mędrcy mają wiele różnych sposobów rozumienia tego określenia. Myślę, że mój ulubiony pochodzi od rabina Yehoshua, który stwierdza, że wiemy, iż ostateczne odkupienie również nadejdzie w obecnym czasie, ponieważ ta noc była przeznaczona, chroniona i obserwowana od początku Stworzenia właśnie w tym celu. Oby to odkupienie nadeszło szybko i za naszych dni!

Komentarz w formie wideo

O Autorce

Dr Faydra Shapiro jest specjalistką od współczesnych relacji żydowsko-chrześcijańskich i dyrektorem Israel Center for Jewish-Christian Relations. Za swoją pierwszą publikację (2006) otrzymała National Jewish Book Award. Jej najnowsza książka, wspólnie z Gavinem d'Costą, to „Contemporary Catholic Approaches to the People, Land and State of Israel”. Dr Shapiro jest również wykładowcą w Philos Project i pracownikiem naukowym w Centrum Studiów nad Religiami w Tel Hai College w Izraelu.

Centrum Heschela KULOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe