Litwini wreszcie doczekają się niemieckiej brygady pancernej?

21 maja Laurynas Kasciunas, litewski minister obrony, spotkał się ze swoim niemieckim odpowiednikiem Borisem Pistoriusem. Litewski polityk, gdzie tylko mógł, wystawiał laurki dla Niemiec. – Nigdy tego nie zapomnimy! – powiedział Kasciunas.
Olaf Scholz Litwini wreszcie doczekają się niemieckiej brygady pancernej?
Olaf Scholz / EPA/HANNIBAL HANSCHKE Dostawca: PAP/EPA

Współpraca obu krajów w dziedzinie obronności nabiera ewidentnie na tempie, co zauważalne jest także pod względem intensywności spotkań obu ministrów, którzy w drugiej połowie maja spotkali się aż dwa razy.
Litwa gorąco dziękuje Niemcom za ich zaangażowanie i przejęcie przywództwa na wschodniej flance. Kasciunas zapowiedział także, że Litwa kupi niemieckie czołgi i system IRIS-T. Niemiecki minister zastrzegał jednak, że jeszcze nie jest wyjaśnione, kiedy IRIS-T będzie do dyspozycji.

 

Bundeswehra na Litwie

Niemieckie ministerstwo obrony zapewnia, że około 4800 niemieckich żołnierzy będzie na stałe stacjonować w litewskiej Rukli i Rūdnikai, a także około 200 cywilnych członków Bundeswehry i towarzyszących im członków rodzin. Wstępnie pierwsi żołnierze w liczbie 21 osób zostali wysłani na Litwę na początku kwietnia. Brygada powinna być w pełni operacyjna do końca 2027 roku. Zapewnienia te są konsekwencją wypowiedzi kanclerza Olafa Scholza z czerwca 2022 roku, który obiecał Litwinom stacjonowanie niemieckiej brygady w tym kraju.

– Rozmieszczenie niemieckiej brygady jest strategicznym projektem dla Litwy – powiedział minister obrony Laurynas Kasciunas.

Osiemdziesiąt pięć procent litewskiego społeczeństwa popiera niemiecką obecność wojskową na Litwie. Teraz musimy przekuć to w sukces. A my jako Litwa zrobimy wszystko, co konieczne, aby powitać waszych żołnierzy, aby poczuli się jak w domu.

Strony zaznaczyły jednak, że obecnie nie mogą podać ostatecznej wysokości kosztów związanych ze stacjonowaniem Bundeswehry na Litwie. Niemcy i Litwa zgodziły się jednak na podział kosztów. Strona litewska wyda blisko miliard euro na infrastrukturę, jak budynki i drogi dla niemieckich żołnierzy. Natomiast Niemcy zapłacą za koszty brygady takie jak ciężki sprzęt. Litwa buduje infrastrukturę Rukli i Rūdnikai. Dla 3000 żołnierzy ma powstać tam hotel. Żołnierze (szacowana ilość to 1500 osób), którzy przyjadą z rodzinami na Litwę, mają osiedlać się w Wilnie.

 

Litwa zdana na Niemcy w zakresie obronności

W ramach ostatnich dwóch spotkań rozmawiano nie tylko o niemieckiej brygadzie, ale także o ścisłej współpracy litewsko-niemieckiej na innych polach obronności. Omawiano na przykład możliwości w zakresie cyberbezpieczeństwa. Litewskie Siły Zbrojne uważają, że niemieckie doświadczenie w tych sprawach może przyspieszyć ich proces budowania struktur cyberbezpieczeństwa, dlatego minister Kasciunas zaprosił Niemcy do dwustronnych rozmów i wspólnych ćwiczeń szkoleniowych, a także do innych projektów.

Miesiąc temu litewskie instytucje rządowe podpisały list intencyjny z niemiecką firmą przemysłu obronnego Rheinmetall w sprawie rozpoczęcia budowy fabryki amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm na Litwie. Jest to znaczący przełom w naszych dążeniach do rozwoju przemysłu obronnego i kolejny znaczący aspekt wzmacniania dwustronnych stosunków niemiecko-litewskich. Takie inwestycje z pewnością zwiększają siłę odstraszania i ułatwiają interoperacyjność między litewskimi i niemieckimi siłami zbrojnymi

– powiedział L. Kasciunas, zachęcając jednocześnie inne niemieckie firm z branży obronnej do inwestowania na Litwie.

Litewski minister zasłynął wcześniej ze swoich słów skierowanych do Niemców, że stałe stacjonowanie Bundeswehry jest już tak daleko zaawansowane, że proces ten nie może zostać już cofnięty. – Point of no return – zaznaczył Kasciunas.

[Aleksandra Fedorska to dziennikarka pisząca dla polskich i niemieckich mediów, ekspert ds. gospodarki i Niemiec]


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Putin czeka na Trumpa? Może się srogo rozczarować Wiadomości
Putin czeka na Trumpa? Może się srogo rozczarować

Izrael przeciąga wojnę w Strefie Gazy i zwodzi administrację Bidena, bo Netanjahu czeka na powrót Trumpa? To wiedzą wszyscy. Ale podobno nie tylko premier państwa żydowskiego odlicza dni do „wielkiego wtorku” w Ameryce. Mainstreamowe media i europejscy politycy jedynie słusznej opcji alarmują, że na wygraną Donalda Trumpa z utęsknieniem czeka Władimir Putin. Nic dwa razy się nie zdarza? A no zdarza! Kolejny raz robią z Trumpa ruskiego agenta. Choć już pierwszy raz pokazał, że to bujda na resorach.

Dantejskie sceny na Wawelu. Demonstranci próbowali rzucić się na samochód Jarosława Kaczyńskiego z ostatniej chwili
Dantejskie sceny na Wawelu. Demonstranci próbowali rzucić się na samochód Jarosława Kaczyńskiego

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przyjechał we wtorek do Krakowa, aby w katedrze wawelskiej wziąć udział w nabożeństwie z okazji swoich 75. urodzin oraz w intencji Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Jak donoszą media, wydarzenie było zakłócane przez grupkę demonstrantów; niektórzy z nich usiłowali rzucić się na samochód, którym jechał prezes PiS. Musiała interweniować policja.

Zbigniew Kuźmiuk: Katastrofa budżetowa zbliża się szybkimi krokami z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Katastrofa budżetowa zbliża się szybkimi krokami

Wczoraj późnym wieczorem, dwa dni po zwyczajowym terminie, ukazał się comiesięczny komunikat Ministerstwa Finansów dotyczący wykonania budżetu państwa w okresie styczeń-maj 2024 roku, z którego wynika, że zaledwie po 5 miesiącach tego roku deficyt budżetowy przekroczył 53 mld zł (dla porównania w tym samym okresie 2023 roku deficyt wynosił tylko 20,8 mld zł). 

„Gorący zwolennik Nord Stream sekretarzem generalnym NATO. To dla nas fatalna kandydatura” z ostatniej chwili
„Gorący zwolennik Nord Stream sekretarzem generalnym NATO. To dla nas fatalna kandydatura”

Wszystko wskazuje na to, że nowym sekretarzem generalnym NATO zostanie premier Holandii Mark Rutte. Przeciwko jego kandydaturze wystąpiła jedynie Rumunia, która wystawiła własnego kandydata. Były prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves wskazuje jednak, że kandydatura Rutte potwierdza lekceważenie Europy Wschodniej przez zachodnie kraje kontynentu.

Blinken: Wsparcie Chin dla machiny wojennej Rosji musi się skończyć Wiadomości
Blinken: Wsparcie Chin dla machiny wojennej Rosji musi się skończyć

Sekretarz stanu USA Antony Blinken, który wystąpił we wtorek w Waszyngtonie na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, oznajmił, że wsparcie Chin dla machiny wojennej Rosji, jej sektora wojskowo-przemysłowego "musi się skończyć".

„Tusk na chwilę zapomniał, że to Weber jest jego szefem, a nie odwrotnie” polityka
„Tusk na chwilę zapomniał, że to Weber jest jego szefem, a nie odwrotnie”

Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Manfred Weber miał promować na wiceszefową EPL Ewę Kopacz, mimo że polska delegacja wskazała europosła Andrzeja Halickiego.

Znany aktor dołączy do serialu Na Wspólnej z ostatniej chwili
Znany aktor dołączy do serialu "Na Wspólnej"

Serial "Na Wspólnej" cieszy się dużą popularnością wśród telewidzów. Media obiegły nowe informacje związane z produkcją.

Czystka Bodnara w sądach. Odwołano kierownictwo sądów w Warszawie, Rzeszowie oraz Krośnie z ostatniej chwili
Czystka Bodnara w sądach. Odwołano kierownictwo sądów w Warszawie, Rzeszowie oraz Krośnie

Szef MS Adam Bodnar wszczął procedurę odwoławczą wobec prezesa Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie Rafała Puchalskiego - poinformowało MS. Puchalski jest wiceprzewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa. MS poinformowało też o wszczęciu tych procedur wobec kierownictwa sądów okręgowych w Warszawie i w Krośnie.

Publikujemy nagranie rozmowy Aleksandry Fedorskiej z biurem prasowym niemieckiego rządu. Nie pozostawia wątpliwości Wiadomości
Publikujemy nagranie rozmowy Aleksandry Fedorskiej z biurem prasowym niemieckiego rządu. Nie pozostawia wątpliwości

Niemieckie Biuro Prasowe i Informacyjne Rządu Federalnego w rozmowie z Aleksandrą Fedorską ujawniło nam, że chociaż Donald Tusk zapowiedział rozmowę z Olafem Scholzem w sprawie incydentu z przewiezieniem migrantów do Polski, to nie doszło do niej, a ponadto nie jest ona nawet planowana. News wywołał wręcz histeryczną reakcję Donalda Tuska.

Farmaceutyczny gigant pozwany. Wiele wprowadzających w błąd oświadczeń z ostatniej chwili
Farmaceutyczny gigant pozwany. "Wiele wprowadzających w błąd oświadczeń"

Gigant farmaceutyczny Pfizer został pozwany przez stan Kansas w USA. Chodzi o wprowadzanie w błąd opinii publicznej w związku z działaniem szczepionki przeciwko koronawirusowi. Firma nie zgadza się z zarzutami i wydała oświadczenie.

REKLAMA

Litwini wreszcie doczekają się niemieckiej brygady pancernej?

21 maja Laurynas Kasciunas, litewski minister obrony, spotkał się ze swoim niemieckim odpowiednikiem Borisem Pistoriusem. Litewski polityk, gdzie tylko mógł, wystawiał laurki dla Niemiec. – Nigdy tego nie zapomnimy! – powiedział Kasciunas.
Olaf Scholz Litwini wreszcie doczekają się niemieckiej brygady pancernej?
Olaf Scholz / EPA/HANNIBAL HANSCHKE Dostawca: PAP/EPA

Współpraca obu krajów w dziedzinie obronności nabiera ewidentnie na tempie, co zauważalne jest także pod względem intensywności spotkań obu ministrów, którzy w drugiej połowie maja spotkali się aż dwa razy.
Litwa gorąco dziękuje Niemcom za ich zaangażowanie i przejęcie przywództwa na wschodniej flance. Kasciunas zapowiedział także, że Litwa kupi niemieckie czołgi i system IRIS-T. Niemiecki minister zastrzegał jednak, że jeszcze nie jest wyjaśnione, kiedy IRIS-T będzie do dyspozycji.

 

Bundeswehra na Litwie

Niemieckie ministerstwo obrony zapewnia, że około 4800 niemieckich żołnierzy będzie na stałe stacjonować w litewskiej Rukli i Rūdnikai, a także około 200 cywilnych członków Bundeswehry i towarzyszących im członków rodzin. Wstępnie pierwsi żołnierze w liczbie 21 osób zostali wysłani na Litwę na początku kwietnia. Brygada powinna być w pełni operacyjna do końca 2027 roku. Zapewnienia te są konsekwencją wypowiedzi kanclerza Olafa Scholza z czerwca 2022 roku, który obiecał Litwinom stacjonowanie niemieckiej brygady w tym kraju.

– Rozmieszczenie niemieckiej brygady jest strategicznym projektem dla Litwy – powiedział minister obrony Laurynas Kasciunas.

Osiemdziesiąt pięć procent litewskiego społeczeństwa popiera niemiecką obecność wojskową na Litwie. Teraz musimy przekuć to w sukces. A my jako Litwa zrobimy wszystko, co konieczne, aby powitać waszych żołnierzy, aby poczuli się jak w domu.

Strony zaznaczyły jednak, że obecnie nie mogą podać ostatecznej wysokości kosztów związanych ze stacjonowaniem Bundeswehry na Litwie. Niemcy i Litwa zgodziły się jednak na podział kosztów. Strona litewska wyda blisko miliard euro na infrastrukturę, jak budynki i drogi dla niemieckich żołnierzy. Natomiast Niemcy zapłacą za koszty brygady takie jak ciężki sprzęt. Litwa buduje infrastrukturę Rukli i Rūdnikai. Dla 3000 żołnierzy ma powstać tam hotel. Żołnierze (szacowana ilość to 1500 osób), którzy przyjadą z rodzinami na Litwę, mają osiedlać się w Wilnie.

 

Litwa zdana na Niemcy w zakresie obronności

W ramach ostatnich dwóch spotkań rozmawiano nie tylko o niemieckiej brygadzie, ale także o ścisłej współpracy litewsko-niemieckiej na innych polach obronności. Omawiano na przykład możliwości w zakresie cyberbezpieczeństwa. Litewskie Siły Zbrojne uważają, że niemieckie doświadczenie w tych sprawach może przyspieszyć ich proces budowania struktur cyberbezpieczeństwa, dlatego minister Kasciunas zaprosił Niemcy do dwustronnych rozmów i wspólnych ćwiczeń szkoleniowych, a także do innych projektów.

Miesiąc temu litewskie instytucje rządowe podpisały list intencyjny z niemiecką firmą przemysłu obronnego Rheinmetall w sprawie rozpoczęcia budowy fabryki amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm na Litwie. Jest to znaczący przełom w naszych dążeniach do rozwoju przemysłu obronnego i kolejny znaczący aspekt wzmacniania dwustronnych stosunków niemiecko-litewskich. Takie inwestycje z pewnością zwiększają siłę odstraszania i ułatwiają interoperacyjność między litewskimi i niemieckimi siłami zbrojnymi

– powiedział L. Kasciunas, zachęcając jednocześnie inne niemieckie firm z branży obronnej do inwestowania na Litwie.

Litewski minister zasłynął wcześniej ze swoich słów skierowanych do Niemców, że stałe stacjonowanie Bundeswehry jest już tak daleko zaawansowane, że proces ten nie może zostać już cofnięty. – Point of no return – zaznaczył Kasciunas.

[Aleksandra Fedorska to dziennikarka pisząca dla polskich i niemieckich mediów, ekspert ds. gospodarki i Niemiec]Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe