REKLAMA

Sejmowe „tak” dla wolnych niedziel. Odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu

We wtorek 4 października w Sejmie miało miejsce pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy ograniczającej handel w niedzielę. Większość klubów poselskich opowiedziała się za dalszymi pracami nad projektem. Przeciwni inicjatywie byli jedynie posłowie PO i Nowoczesnej. Deklarowane sejmowe poparcie dla projektu rodzi nadzieje, że wkrótce wielu pracowników sektora handlu będzie mogło odetchnąć z ulgą i spędzać niedziele z bliskimi.
M. Żegliński Sejmowe „tak”  dla wolnych niedziel. Odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu
M. Żegliński / Tygodnik Solidarność
– Nie ulega wątpliwości, że do dorobku naszej polskiej tysiącletniej tradycji należy świętowanie niedzieli. Nawet w okresie komunizmu nie dokonano tak wielkiego zamachu na polską tradycję, na kultywowanie wiary ojców, jakiego dokonano w okresie ostatnich 26 lat wolnej Polski. Zrobiono to w imię wolności gospodarczej, stawiając ją ponad wszystkie inne wolności i ich kosztem. Dlatego 4 października to dzień niezwykle ważny dla pracowników handlu. Wreszcie przestaną być traktowani w swoim własym kraju jak obywatele drugiej kategorii – powiedział Alfred Bujara, szef Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „S”, podczas sejmowego wystąpienia.

Nie zakaz, lecz ograniczenie
Alfred Bujara zapewnił także, iż projekt ustawy to wynik szerokich konsultacji, wypracowany podczas dyskusji wielu środowisk. Dodał, że w propozycji ustawy nie chodzi o całkowity zakaz, lecz ograniczenie handlu do niezbędnego minimum, a także wyraził przekonanie, iż obecnemu sejmowi uda się doprowadzić to przedsięwzięcie do końca. – Naszym celem nie jest doprowadzenie do sytuacji, w której w niedzielę nie da się kupić podstawowych artykułów żywnościowych – zaznaczył. – Projekt zakłada długą listę typów placówek handlowych, które będą mogły prowadzić działalność w niedzielę. Czynne w tym dniu będą mogły być m.in. stacje benzynowe, piekarnie, sklepy usytuowane na dworcach kolejowych i lotniskach czy kioski z prasą. Handlować będą mogły również małe osiedlowe sklepy, pod warunkiem że za ladą stanie ich właściciel, a nie zatrudniony tam pracownik. Projekt zakłada też ustanowienie siedmiu tzw. niedziel handlowych w ciągu roku. Sklepy będą mogły być czynne m.in. w niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz Wielkanoc, a także w okresach, w których organizowane są wyprzedaże, oraz przed wakacjami i po nich – wyliczał najważniejsze punkty projektu.

Anna Brzeska

Cały artykuł w najnowszym numerze "TS", dostępnym także w wersji cyfrowej tutaj

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura