Potężny cyberatak na niemiecką CDU

Chadecy wycofują część swojej struktury z internetu
Po stwierdzeniu ataku w sobotę CDU odłączyła część swojej infrastruktury IT od internetu i odizolowała ją jako środek zapobiegawczy. Następnie miało dojść do spotkania między federalną minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser a liderem CDU Friedrichem Merzem.
Niemieckie media donoszą, że sekretarz generalny CDU Carsten Linnemann sklasyfikował atak jako rażąco poważny. CDU zaznacza w rozmowach z mediami, że ściśle współpracuje z niemieckimi organami bezpieczeństwa i zewnętrznymi ekspertami ds. bezpieczeństwa, a Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało już ostrzeżenie dla wszystkich partii w niemieckim Bundestagu.
Organy bezpieczeństwa wzmocniły wszystkie środki ochronne przed zagrożeniami cyfrowymi i hybrydowymi. Wyjaśniamy źródło niebezpieczeństwa. (…) Po raz kolejny widzimy, jak bardzo musimy się chronić przed takimi atakami, zwłaszcza przed wyborami
– powiedział rzecznik niemieckiego MSW.
Niemiecki gigant ogłosił upadłość
Niemieckie partie polityczne na celowniku hakerów
W zeszłym roku ofiarą cyberataku padła niemiecka partia rządząca SPD. Wówczas zhakowano konta e-mail w siedzibie Socjaldemokratów. Niemiecki rząd wskazał wtedy jednostkę rosyjskiego wywiadu wojskowego, która miała za to odpowiadać. W rezultacie Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało wysokiego rangą rosyjskiego dyplomatę i wezwało niemieckiego ambasadora w Moskwie, Alexandra Grafa Lambsdorffa, z powrotem do Berlina na konsultacje.
Niemiecka policja kryminalna (BKA) opracowała raport sytuacyjny dotyczący cyberprzestępczości w 2023. Z danych raportu wynika, że w zeszłym roku ponad 800 niemieckich firm i instytucji zgłosiło, że padło ofiarą cyberataku. W tym gronie były firmy z sektora logistyki, obronności, lotnictwa i usług IT. Według SPD było to możliwe dzięki luce w zabezpieczeniach oprogramowania firmy Microsoft, która w tamtym czasie była jeszcze nieznana.
Haker – szpieg i szkodnik
Cyberprzestępcy działają często, aby zdobyć wrażliwe dane i je wykorzystać wywiadowczo, ale także czysto przestępczo. Przechwytują dane i uzyskują dostęp do systemów internetowych poprzez luki w zabezpieczeniach. W 2023 roku szczególnie często cyberprzestępcy w Niemczech paraliżowali rządowe strony internetowe za pomocą kampanii DDoS i szyfrowali systemy informatyczne firm za pomocą oprogramowania ransomware w celu szantażowania swoich ofiar. Według stowarzyszenia Bitkom całkowite szkody gospodarcze spowodowane bezpośrednio przez cyberataki w 2023 roku ponownie osiągnęły bardzo wysoki poziom rzędu 148 mld euro.
[Aleksandra Fedorska – dziennikarka pisząca dla polskich i niemieckich mediów, ekspert ds. gospodarki i Niemiec]