Wybory do PE. Gdzie jest najwyższa frekwencja, a gdzie najniższa? Różnica jest kolosalna

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Frekwencja
O godz. 13:30 Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego na godz. 12 wyniosła 11,66 proc.
Frekwencja. Gdzie jest najwyższa?
Szef komisji Sylwester Marciniak przekazał, że dotychczas najwyższa frekwencja w wyborach do Europarlamentu jest w mieście Krynica Morska. Liczba uprawnionych do głosowania wynosi tam 1510 osób, a wydanych kart zostało 682. Daje to 45,17 proc. wynik.
– Można powiedzieć, że to już tradycyjnie, bo pięć lat temu również w Krynicy Morskiej była najwyższa frekwencja – oświadczył Marciniak.
Frekwencja. Gdzie jest najniższa?
Na drugim końcu znalazła się gmina Radłów w woj. opolskim, gdzie frekwencja na godz. 12 wyniosła 4,47 proc. Na 3291 uprawnionych do głosowania osób wydano 147 kart do głosowania.
Konferencje prasowe PKW
Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) w niedzielę zorganizuje jeszcze dwie konferencje prasowe:
- 18:30 – Frekwencja według stanu na godz. 17:00
- 22:00 – Ostatnia konferencja
Cisza wyborcza
Do końca głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza. W tym czasie nie można prowadzić agitacji wyborczej, organizować zgromadzeń ani rozpowszechniać materiałów wyborczych. W lokalu wyborczym zabronione jest eksponowanie symboli i znaków kojarzonych z kandydatami.
Złamanie ciszy wyborczej
Plakaty rozwieszone przed ciszą wyborczą nie muszą być zrywane, ale nie można jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi. W internecie niedopuszczalne jest aktualizowanie czy publikowanie nowych treści. Nie wolno także publikować sondaży przedwyborczych.
Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna.
Koniec głosowania oznacza zakończenie ciszy wyborczej. Po godz. 21 stacje TVP, TVN i Polsat podadzą szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll.