Zażalenie Bodnara na decyzję sądu ws. Romanowskiego. Mocna odpowiedź mec. Lewandowskiego

„W imieniu posła Marcina Romanowskiego złożę stosowną odpowiedź na zażalenie domagając się utrzymania postanowienia w mocy. Jeszcze dzisiaj o oświadczeniu Ministra Sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego i zakwestionowaniu woli Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego zostaną powiadomione pisemnie wszystkie organy Rady Europy” – przekazał mecenas Bartosz Lewandowski.
Adam Bodnar Zażalenie Bodnara na decyzję sądu ws. Romanowskiego. Mocna odpowiedź mec. Lewandowskiego
Adam Bodnar / gov.pl

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar przekazał, że prokuratura złoży zażalenie na decyzję sądu o niezastosowaniu aresztu wobec posła Marcina Romanowskiego.

Działania te Adam Bodnar zapowiedział na antenie RMF FM. 

Zobaczymy, jak do immunitetu podejdzie sąd II instancji. Myślę, że są bardzo poważne argumenty wskazujące, że w tym przypadku immunitet nie przysługuje. Prokuratura złoży takie zażalenie. Cieszą mnie głosy ekspertów i autorytetów, m.in. prof. Andrzeja Zolla czy prof. Marka Safjana, którzy mówili, że w tej sytuacji immunitet nie przysługuje i następuje coś w rodzaju uzurpacji kompetencji przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy 

– powiedział polityk w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim. 

Czytaj także: Romanowski składa zawiadomienie do prokuratury w sprawie Bodnara

Mecenas Lewandowski reaguje

Zapowiedź tę w mediach społecznościowych skomentował pełnomocnik Marcina Romanowskiego mecenas Bartosz Lewandowski. „Zapowiedź ze strony Ministra Sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, że Prokuratura zamierza skierować zażalenie na odmowę zastosowania aresztu wobec posła Marcina Romanowskiego, pomimo jasnego i konsekwnetnego stanowiska Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wskazującego na chroniący posła immunitet, budzi zdumienie. Stanowisko organu Rady Europy jest jasne – postępowanie powinno być wstrzymane, aby Zgromadzenie Parlamentarne zbadało czy zarzuty stawiane posłowi Marcinowi Romanowskiemu nie stanowią represji z przyczyn politycznych. A dowodów na polityczne działanie Prokuratury w tej sprawie jest cała masa” – ocenił.

Strona rządowa twierdzi, że istnieją „niejasne” międzynarodowe regulacje prawne, immunitet jest „wątpliwy”, a Zgromadzenie wykroczyło poza swoje kompetencje. Argumentację taką już kiedyś słyszeliśmy – stwierdził i przywołał sprawę Aleksieja Puszkowa.

 

W 2015 r. Aleksiej Puszkow – przewodniczący komitetu rosyjskiej Dumy Państwowej do spraw międzynarodowych wskazał w kontekście wniosków o zwolnienie z aresztu ukraińskiej deputowanej Nadii Sawczenko: „Regulamin Zgromadzenia nie ma dokładnych wytycznych, co w takich przypadkach daje immunitet (…). Jeśli ktoś został oskarżony o zabójstwo, niezależnie od tego, gdzie zostało dokonane, a oskarżenia zostały przedstawione na pół roku przed posiedzeniem PACE, to żądanie uwolnienia tej osoby z powoływaniem się na immunitet Zgromadzenia parlamentarnego Rady Europy jest absurdem. (…) Uważamy, że immunitet jest zapewniany parlamentarzystom w celu realizowania ich pełnomocnictw, a nie po to, by zapewniać im nietykalność za przestępstwa, dokonane w przeszłości”

– napisał. 

„Nie sądziłem, że w 2024 r. polskie władze formalnie będą kwestionować środki gwarantujące niezależność organów najbardziej znanej organizacji międzynarodowej zajmującej się ochroną praw człowieka, a także członków tych organów. Niestety w przypadku pogwałcenia tego immunitetu nasz kraj mogą czekać surowe konsekwencje na arenie międzynarodowej, w tym możliwe podjęcie natychmiastowych działań ze strony Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. To także katastrofa wizerunkowa Polski na arenie międzynarodowej” – zaznaczył.

W imieniu posła Marcina Romanowskiego złożę stosowną odpowiedź na zażalenie domagając się utrzymania postanowienia w mocy. Jeszcze dzisiaj o oświadczeniu Ministra Sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego i zakwestionowaniu woli Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego zostaną powiadomione pisemnie wszystkie organy Rady Europy

– zapowiedział polityk. 

Kontekst: Sprawa Funduszu Sprawiedliwości

Poseł Suwerennej Polski i były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski został zatrzymany przez ABW na zlecenie Prokuratury Krajowej. Chodzi o śledztwo prokuratury dot. rzekomo nieprawidłowego dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości. Polityk został dowieziony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty 11 przestępstw, w tym m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Sęk jednak w tym, że choć Sejm uchylił Romanowskiemu poselski immunitet, przysługujący mu na mocy bycia polskim parlamentarzystą, Romanowski jest również członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, zatem także z tytułu pełnienia tej funkcji przysługuje mu immunitet. Zdaniem pełnomocnika Romanowskiego mec. Bartosza Lewandowskiego w związku z powyższym zatrzymanie i przedstawienie zarzutów Romanowskiemu było nielegalne i prawnie bezskuteczne.

Mecenas zwrócił się w tej sprawie do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Theodorosa Rousopoulosa, który nie zwlekał z odpowiedzią. Potwierdził, że Marcin Romanowski jest chroniony immunitetem ZPRE. W związku z tym jeszcze we wtorek do sądu trafił wniosek o natychmiastowe zwolnienie posła Romanowskiego, do którego Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa na zebranym w trybie pilnym nocnym posiedzeniu się przychylił. Tuż po północy z 16 na 17 lipca poseł Romanowski został uwolniony.

Czytaj także: Niemcy nie dotrzymują obietnic klimatycznych

 

 


 

POLECANE
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje z ostatniej chwili
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje

Policja potwierdziła odnalezienie ciała 57-letniego Tadeusza Dudy, który od piątku był poszukiwany w związku ze strzelaniną w Starej Wsi koło Limanowej. Mężczyzna zastrzelił swoją córkę i zięcia, po czym uciekł.

Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

REKLAMA

Zażalenie Bodnara na decyzję sądu ws. Romanowskiego. Mocna odpowiedź mec. Lewandowskiego

„W imieniu posła Marcina Romanowskiego złożę stosowną odpowiedź na zażalenie domagając się utrzymania postanowienia w mocy. Jeszcze dzisiaj o oświadczeniu Ministra Sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego i zakwestionowaniu woli Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego zostaną powiadomione pisemnie wszystkie organy Rady Europy” – przekazał mecenas Bartosz Lewandowski.
Adam Bodnar Zażalenie Bodnara na decyzję sądu ws. Romanowskiego. Mocna odpowiedź mec. Lewandowskiego
Adam Bodnar / gov.pl

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar przekazał, że prokuratura złoży zażalenie na decyzję sądu o niezastosowaniu aresztu wobec posła Marcina Romanowskiego.

Działania te Adam Bodnar zapowiedział na antenie RMF FM. 

Zobaczymy, jak do immunitetu podejdzie sąd II instancji. Myślę, że są bardzo poważne argumenty wskazujące, że w tym przypadku immunitet nie przysługuje. Prokuratura złoży takie zażalenie. Cieszą mnie głosy ekspertów i autorytetów, m.in. prof. Andrzeja Zolla czy prof. Marka Safjana, którzy mówili, że w tej sytuacji immunitet nie przysługuje i następuje coś w rodzaju uzurpacji kompetencji przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy 

– powiedział polityk w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim. 

Czytaj także: Romanowski składa zawiadomienie do prokuratury w sprawie Bodnara

Mecenas Lewandowski reaguje

Zapowiedź tę w mediach społecznościowych skomentował pełnomocnik Marcina Romanowskiego mecenas Bartosz Lewandowski. „Zapowiedź ze strony Ministra Sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, że Prokuratura zamierza skierować zażalenie na odmowę zastosowania aresztu wobec posła Marcina Romanowskiego, pomimo jasnego i konsekwnetnego stanowiska Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wskazującego na chroniący posła immunitet, budzi zdumienie. Stanowisko organu Rady Europy jest jasne – postępowanie powinno być wstrzymane, aby Zgromadzenie Parlamentarne zbadało czy zarzuty stawiane posłowi Marcinowi Romanowskiemu nie stanowią represji z przyczyn politycznych. A dowodów na polityczne działanie Prokuratury w tej sprawie jest cała masa” – ocenił.

Strona rządowa twierdzi, że istnieją „niejasne” międzynarodowe regulacje prawne, immunitet jest „wątpliwy”, a Zgromadzenie wykroczyło poza swoje kompetencje. Argumentację taką już kiedyś słyszeliśmy – stwierdził i przywołał sprawę Aleksieja Puszkowa.

 

W 2015 r. Aleksiej Puszkow – przewodniczący komitetu rosyjskiej Dumy Państwowej do spraw międzynarodowych wskazał w kontekście wniosków o zwolnienie z aresztu ukraińskiej deputowanej Nadii Sawczenko: „Regulamin Zgromadzenia nie ma dokładnych wytycznych, co w takich przypadkach daje immunitet (…). Jeśli ktoś został oskarżony o zabójstwo, niezależnie od tego, gdzie zostało dokonane, a oskarżenia zostały przedstawione na pół roku przed posiedzeniem PACE, to żądanie uwolnienia tej osoby z powoływaniem się na immunitet Zgromadzenia parlamentarnego Rady Europy jest absurdem. (…) Uważamy, że immunitet jest zapewniany parlamentarzystom w celu realizowania ich pełnomocnictw, a nie po to, by zapewniać im nietykalność za przestępstwa, dokonane w przeszłości”

– napisał. 

„Nie sądziłem, że w 2024 r. polskie władze formalnie będą kwestionować środki gwarantujące niezależność organów najbardziej znanej organizacji międzynarodowej zajmującej się ochroną praw człowieka, a także członków tych organów. Niestety w przypadku pogwałcenia tego immunitetu nasz kraj mogą czekać surowe konsekwencje na arenie międzynarodowej, w tym możliwe podjęcie natychmiastowych działań ze strony Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. To także katastrofa wizerunkowa Polski na arenie międzynarodowej” – zaznaczył.

W imieniu posła Marcina Romanowskiego złożę stosowną odpowiedź na zażalenie domagając się utrzymania postanowienia w mocy. Jeszcze dzisiaj o oświadczeniu Ministra Sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego i zakwestionowaniu woli Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego zostaną powiadomione pisemnie wszystkie organy Rady Europy

– zapowiedział polityk. 

Kontekst: Sprawa Funduszu Sprawiedliwości

Poseł Suwerennej Polski i były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski został zatrzymany przez ABW na zlecenie Prokuratury Krajowej. Chodzi o śledztwo prokuratury dot. rzekomo nieprawidłowego dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości. Polityk został dowieziony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty 11 przestępstw, w tym m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Sęk jednak w tym, że choć Sejm uchylił Romanowskiemu poselski immunitet, przysługujący mu na mocy bycia polskim parlamentarzystą, Romanowski jest również członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, zatem także z tytułu pełnienia tej funkcji przysługuje mu immunitet. Zdaniem pełnomocnika Romanowskiego mec. Bartosza Lewandowskiego w związku z powyższym zatrzymanie i przedstawienie zarzutów Romanowskiemu było nielegalne i prawnie bezskuteczne.

Mecenas zwrócił się w tej sprawie do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Theodorosa Rousopoulosa, który nie zwlekał z odpowiedzią. Potwierdził, że Marcin Romanowski jest chroniony immunitetem ZPRE. W związku z tym jeszcze we wtorek do sądu trafił wniosek o natychmiastowe zwolnienie posła Romanowskiego, do którego Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa na zebranym w trybie pilnym nocnym posiedzeniu się przychylił. Tuż po północy z 16 na 17 lipca poseł Romanowski został uwolniony.

Czytaj także: Niemcy nie dotrzymują obietnic klimatycznych

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe