Premier Beata Szydło: Rząd wsłuchuje się w głos obywateli

"Starajmy się mądrze rozmawiać i słuchać – to jest teraz najbardziej potrzebne. Dziękuję tym wszystkim, którzy prowadzą dialog i chcą go prowadzić. Zachęcam tych, którzy tak nie czynią, by do tego dialogu przystąpili" – powiedziała premier Beata Szydło podczas uroczystości powołania przez prezydenta RP nowych członków Rady Dialogu Społecznego i przekazania stronie rządowej przewodnictwa w RDS.
P. Tracz/KPRM Premier Beata Szydło: Rząd wsłuchuje się w głos obywateli
P. Tracz/KPRM / premier.gov.pl

Obowiązkiem rządzących, bez względu na to jakie pełnią funkcje, jest wsłuchiwać się w głos obywateli i ludzi, którzy na tę służbę nas wysłali. Chcę zapewnić, że rząd, którym mam zaszczyt kierować, od początku swojego działania wsłuchuje się w głos obywateli i ten dialog prowadzi – oświadczyła szefowa rządu.
 

Dialog na różnych płaszczyznach
Premier podkreśliła, że Rada Dialogu Społecznego (RDS) jest szczególnym forum, określonym ustawowo, ale dialog należy prowadzić na różnych płaszczyznach. Należy go prowadzić zawsze i wszędzie. Tak rozumiem moją misję i tak rozumie ją rząd, którego jestem reprezentantem – zaznaczyła.

W trakcie uroczystości nastąpiło przekazanie przewodnictwa w Radzie stronie rządowej. Bardzo się cieszę, że to właśnie teraz, w tym niełatwym okresie, rząd będzie przejmował kierownictwo w Radzie Dialogu Społecznego, a w imieniu rządu – pani minister Elżbieta Rafalska. Myślę, że jest to najbardziej odpowiednia osoba, która może ten dialog prowadzić nie tylko skutecznie, ale też może nadać nową formułę pracom, które toczone są w Radzie – mówiła szefowa rządu. Premier pogratulowała nominacji  szefowej resortu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Podziękowała również prezydent Konfederacji Lewiatan Henryce Bochniarz i  przewodniczącemu Komisji Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność Piotrowi Dudzie za ostatnie dwa lata współpracy w RDS przedstawicieli pracowników, pracodawców i rządu.

Realizacja programu uzgadnianego z Polakami
Szefowa rządu przypomniała, że niebawem miną dwa lata rządów, w czasie których podjęto wiele trudnych reform i decyzji. Podkreśliła, że nie zawsze były one akceptowane przez wszystkich. Jak zaznaczyła rządzenie polega na tym, by brać odpowiedzialność, za to, co ma się napisane w swoim programie i konsekwentnie ten program realizować. Jesteśmy powołani po to, czego oczekują od nas obywatele. Często liczy się tu czas. W ciągu dwóch lat wprowadziliśmy bardzo dużo trudnych reform, które wymagały dialogu i kompromisu ale myślę, że wszyscy tu obecni powinni sobie pogratulować, że udało się zrobić coś dobrego dla ludzi w Polsce i dla naszego państwa. To, że Polacy żyją dzisiaj godniej, że jest bezpieczne państwo to jest zasługa nas wszystkich – mówiła szefowa rządu.

W ocenie premier obecna władza przejęła odpowiedzialność za państwo po bardzo wnikliwej ocenie sytuacji społecznej, konsultacjach społecznych i dialogu, który był prowadzony podczas licznych spotkań z Polakami w całym kraju.

Polacy powiedzieli nam jak wyobrażają sobie Polskę i czego oczekują od rządzących. Staraliśmy się jak najlepiej przełożyć te oczekiwania na projekty i programy, które rząd już zrealizował i które rozpoczyna – mówiła.

My, rządzący, musimy pamiętać przede wszystkim o jednym – ten dialog jest potrzebny polskiemu państwu i naszym obywatelom. Tym wszystkim, którzy powierzyli nam odpowiedzialną służbę za nich samych, za ich sprawy i za polskie państwo – oświadczyła premier.

Projekt zmian w ustawie
Podczas obrad Rady Dialogu Społecznego Prezydent Andrzej Duda przedstawił własny projekt nowelizacji ustawy o Radzie. Wśród zaprezentowanych Radzie do konsultacji zmian prezydent zaproponował rozszerzenie przedstawicieli z głosem doradczym o Głównego Inspektora Pracy - obok przedstawicieli prezydenta, prezesów NBP i GUS. Zmianie mają ulec także m.in. zasady głosowania korespondencyjnego Rady i zmiany w finansowaniu wojewódzkich rad dialogu.

Podczas posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego premier Beata Szydło podkreśliła, że dialog polega na tym, że wszyscy wzajemnie ze sobą rozmawiają i potrafią wysłuchać wszystkie strony. Możemy budować kolejne instytucje, ale jeśli nie będziemy wzajemnie się słuchali i współpracowali to niewiele z tego dobrego wyjdzie – zaznaczyła.

Premier zaproponowała, by przy okazji omawianej nowelizacji zastanowić się, czy tryb konsultacji ustaw nie powinien być realizowany w inny sposób, tak, żeby ten proces przyspieszyć. Zgadzam się z panem prezydentem, że nie mogą być projekty konsultowane tak długo i ja również nie mogę sobie na to pozwolić – stwierdziła.

Może powinni zasiadać w Radzie przedstawiciele prezydiów Sejmu i Senatu. Skoro parlament przygotowuje projekty ustawodawcze, może warto się nad tym zastanowić – powiedziała szefowa rządu.

Myślę, że najważniejsze jest to, abyśmy pamiętali i rozumieli, że jesteśmy tu wszyscy, przy tym stole dialogu społecznego nie dla siebie, nie dla rządu, nie dla parlamentu, nie dla pana prezydenta, nie dla organizacji związkowych, tylko dla obywateli – dla Polaków – zaznaczyła premier Beata Szydło.

źródło: premier.gov.pl

#REKLAMA_POZIOMA#


 

POLECANE
Jest oświadczenie Krystyny Pawłowicz ws. odejścia z Trybunału Konstytucyjnego z ostatniej chwili
Jest oświadczenie Krystyny Pawłowicz ws. odejścia z Trybunału Konstytucyjnego

Krystyny Pawłowicz wydała oświadczenie wyjaśniające powody jej wcześniejszego odejścia z urzędu sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Sędzia skarży się m.in. na akty nienawiści, które spotkały TK i ją osobicie.

Szaleństwo postępuje. KE przedstawiła nowy cel klimatyczny dla UE z ostatniej chwili
Szaleństwo postępuje. KE przedstawiła nowy cel klimatyczny dla UE

Komisja Europejska zaproponowała w środę wyznaczenie celu klimatycznego na 2040 r. Zgodnie z propozycją emisje gazów cieplarnianych powinny wówczas wynieść o 90 proc. mniej względem poziomu z 1990 r. Pomocą w dojściu do celu ma być możliwość wliczania projektów sfinansowanych w krajach trzecich.

Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska

Od poniedziałku 7 lipca ruszają prace modernizacyjne na dwóch ważnych przejazdach torowo-drogowych w Gdańsku: na Błędniku oraz na skrzyżowaniu ulic Kołobrzeska–Chłopska. Remonty oznaczają całkowite zamknięcie tych miejsc zarówno dla samochodów, jak i tramwajów. Utrudnienia potrwają do 20 lipca.

Pilny komunikat polskiej ambasady w Portugalii. Turyści muszą być gotowi na ewakuację z ostatniej chwili
Pilny komunikat polskiej ambasady w Portugalii. Turyści muszą być gotowi na ewakuację

Polska ambasada ostrzega turystów: "W Portugalii panują rekordowe temperatury. Istnieje bardzo wysokie ryzyko wystąpienia samoistnych pożarów. Przestrzegaj zaleceń lokalnych służb, w tym dot. procedur ewakuacyjnych"

Jest ruch TK ws. sędzi Krystyny Pawłowicz z ostatniej chwili
Jest ruch TK ws. sędzi Krystyny Pawłowicz

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego podjęło uchwałę o przeniesieniu w stan spoczynku sędzi TK Krystyny Pawłowicz z dniem 5 grudnia br. - wynika z pisma, do którego w środę dotarła Polska Agencja Prasowa. Sędzia Pawłowicz nie potwierdziła tej informacji.

Będzie nowy minister sprawiedliwości? Padło zaskakujące nazwisko z ostatniej chwili
Będzie nowy minister sprawiedliwości? Padło zaskakujące nazwisko

Zaskakujące informacje nt. zmiany na stanowisku ministra sprawiedliwości podał Leszek Kraskowski, dziennikarz Reporterów Online, który przedstawił ustalenia dotyczące afery Polnordu i wątków posła Romana Giertycha.

Całkowite zamknięcie Heathrow. Nowe informacje z ostatniej chwili
Całkowite zamknięcie Heathrow. Nowe informacje

To jedna z największych awarii tego typu w historii. Brytyjskie władze ujawniły, co było powodem paraliżu lotniska Heathrow, do którego doszło w marcu tego roku.

Poseł KO: Roman Giertych działa na niekorzyść państwa polskiego Wiadomości
Poseł KO: Roman Giertych działa na niekorzyść państwa polskiego

Poseł Jolanta Niezgodzka wypowiedziała się na temat swojego kolegi z klubu poselskiego KO Romana Giertycha. – Działa na niekorzyść państwa polskiego i demokracji – stwierdziła. Z drugiej strony oznajmiła, że Donald Tusk nie jest w stanie zakazać mu wypowiadania się w taki czy inny sposób. Giertych nie uznał wczoraj decyzji SN ws. ważności wyborów, a sędziów nazwał "przebierańcami" i "uzurpatorami".

Na plac Zbawiciela wróci „tęcza” LGBT z ostatniej chwili
Na plac Zbawiciela wróci „tęcza” LGBT

Wygląda na to, że niedługo na plac Zbawiciela w Warszawie wróci instalacja kojarzona z LGBT. Projekt „Nowa Tęcza”, oficjalnie nazwany „Łukiem LGBT+”, został wybrany do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego 2026. To czwarta próba przywrócenia tego symbolu – tym razem zakończona sukcesem.

Ważny komunikat dla mieszkańców województwa pomorskiego Wiadomości
Ważny komunikat dla mieszkańców województwa pomorskiego

Mieszkańców województwa pomorskiego i niektórych turystów, którzy zawitają w te rejony, czekają istotne zmiany. Od 4 sierpnia bilety okresowe komunikacji miejskiej w Trójmieście i metropolii pomorskiej będzie można kupić tylko za pomocą nowego systemu dystrybucji.

REKLAMA

Premier Beata Szydło: Rząd wsłuchuje się w głos obywateli

"Starajmy się mądrze rozmawiać i słuchać – to jest teraz najbardziej potrzebne. Dziękuję tym wszystkim, którzy prowadzą dialog i chcą go prowadzić. Zachęcam tych, którzy tak nie czynią, by do tego dialogu przystąpili" – powiedziała premier Beata Szydło podczas uroczystości powołania przez prezydenta RP nowych członków Rady Dialogu Społecznego i przekazania stronie rządowej przewodnictwa w RDS.
P. Tracz/KPRM Premier Beata Szydło: Rząd wsłuchuje się w głos obywateli
P. Tracz/KPRM / premier.gov.pl

Obowiązkiem rządzących, bez względu na to jakie pełnią funkcje, jest wsłuchiwać się w głos obywateli i ludzi, którzy na tę służbę nas wysłali. Chcę zapewnić, że rząd, którym mam zaszczyt kierować, od początku swojego działania wsłuchuje się w głos obywateli i ten dialog prowadzi – oświadczyła szefowa rządu.
 

Dialog na różnych płaszczyznach
Premier podkreśliła, że Rada Dialogu Społecznego (RDS) jest szczególnym forum, określonym ustawowo, ale dialog należy prowadzić na różnych płaszczyznach. Należy go prowadzić zawsze i wszędzie. Tak rozumiem moją misję i tak rozumie ją rząd, którego jestem reprezentantem – zaznaczyła.

W trakcie uroczystości nastąpiło przekazanie przewodnictwa w Radzie stronie rządowej. Bardzo się cieszę, że to właśnie teraz, w tym niełatwym okresie, rząd będzie przejmował kierownictwo w Radzie Dialogu Społecznego, a w imieniu rządu – pani minister Elżbieta Rafalska. Myślę, że jest to najbardziej odpowiednia osoba, która może ten dialog prowadzić nie tylko skutecznie, ale też może nadać nową formułę pracom, które toczone są w Radzie – mówiła szefowa rządu. Premier pogratulowała nominacji  szefowej resortu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Podziękowała również prezydent Konfederacji Lewiatan Henryce Bochniarz i  przewodniczącemu Komisji Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność Piotrowi Dudzie za ostatnie dwa lata współpracy w RDS przedstawicieli pracowników, pracodawców i rządu.

Realizacja programu uzgadnianego z Polakami
Szefowa rządu przypomniała, że niebawem miną dwa lata rządów, w czasie których podjęto wiele trudnych reform i decyzji. Podkreśliła, że nie zawsze były one akceptowane przez wszystkich. Jak zaznaczyła rządzenie polega na tym, by brać odpowiedzialność, za to, co ma się napisane w swoim programie i konsekwentnie ten program realizować. Jesteśmy powołani po to, czego oczekują od nas obywatele. Często liczy się tu czas. W ciągu dwóch lat wprowadziliśmy bardzo dużo trudnych reform, które wymagały dialogu i kompromisu ale myślę, że wszyscy tu obecni powinni sobie pogratulować, że udało się zrobić coś dobrego dla ludzi w Polsce i dla naszego państwa. To, że Polacy żyją dzisiaj godniej, że jest bezpieczne państwo to jest zasługa nas wszystkich – mówiła szefowa rządu.

W ocenie premier obecna władza przejęła odpowiedzialność za państwo po bardzo wnikliwej ocenie sytuacji społecznej, konsultacjach społecznych i dialogu, który był prowadzony podczas licznych spotkań z Polakami w całym kraju.

Polacy powiedzieli nam jak wyobrażają sobie Polskę i czego oczekują od rządzących. Staraliśmy się jak najlepiej przełożyć te oczekiwania na projekty i programy, które rząd już zrealizował i które rozpoczyna – mówiła.

My, rządzący, musimy pamiętać przede wszystkim o jednym – ten dialog jest potrzebny polskiemu państwu i naszym obywatelom. Tym wszystkim, którzy powierzyli nam odpowiedzialną służbę za nich samych, za ich sprawy i za polskie państwo – oświadczyła premier.

Projekt zmian w ustawie
Podczas obrad Rady Dialogu Społecznego Prezydent Andrzej Duda przedstawił własny projekt nowelizacji ustawy o Radzie. Wśród zaprezentowanych Radzie do konsultacji zmian prezydent zaproponował rozszerzenie przedstawicieli z głosem doradczym o Głównego Inspektora Pracy - obok przedstawicieli prezydenta, prezesów NBP i GUS. Zmianie mają ulec także m.in. zasady głosowania korespondencyjnego Rady i zmiany w finansowaniu wojewódzkich rad dialogu.

Podczas posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego premier Beata Szydło podkreśliła, że dialog polega na tym, że wszyscy wzajemnie ze sobą rozmawiają i potrafią wysłuchać wszystkie strony. Możemy budować kolejne instytucje, ale jeśli nie będziemy wzajemnie się słuchali i współpracowali to niewiele z tego dobrego wyjdzie – zaznaczyła.

Premier zaproponowała, by przy okazji omawianej nowelizacji zastanowić się, czy tryb konsultacji ustaw nie powinien być realizowany w inny sposób, tak, żeby ten proces przyspieszyć. Zgadzam się z panem prezydentem, że nie mogą być projekty konsultowane tak długo i ja również nie mogę sobie na to pozwolić – stwierdziła.

Może powinni zasiadać w Radzie przedstawiciele prezydiów Sejmu i Senatu. Skoro parlament przygotowuje projekty ustawodawcze, może warto się nad tym zastanowić – powiedziała szefowa rządu.

Myślę, że najważniejsze jest to, abyśmy pamiętali i rozumieli, że jesteśmy tu wszyscy, przy tym stole dialogu społecznego nie dla siebie, nie dla rządu, nie dla parlamentu, nie dla pana prezydenta, nie dla organizacji związkowych, tylko dla obywateli – dla Polaków – zaznaczyła premier Beata Szydło.

źródło: premier.gov.pl

#REKLAMA_POZIOMA#



 

Polecane
Emerytury
Stażowe