Sejm ustanowił dzień Pamięci Ofiar Zagłady Osób z Zaburzeniami Psychicznymi
Za projektem uchwały opowiedziało się 430 posłów, nikt nie był przeciw i nie wstrzymał się od głosu.
Uchwała
"Zagłada osób chorych psychicznie podczas II wojny światowej w okupowanej Polsce była jedną z pierwszych zbrodni ludobójczych III Rzeszy. Po raz pierwszy też wobec Osób z Zaburzeniami Psychicznymi Niemcy zastosowali gaz do mordowania ludzi na skalę przemysłową. W wyniku ekstermistycznych działań hitlerowskiego okupanta skierowanych przeciwko najsłabszym i całkowicie bezbronnym śmierć poniosło około 20 tys. polskich obywateli. Wśród sprawców tych zbrodni wymienić trzeba Herberta Langego, który kierował mordami na pacjentach szpitali psychiatrycznych na ziemiach polskich" - napisano w uchwale.
Podano, że "chorzy psychicznie zarówno na podbitych terytoriach, jak i w samych Niemczech (około 200 tys. osób w ramach tzw. akcji T4) uznani za +niezdolnych do współżycia społecznego i wiodących żywot niegodny życia+ posłużyli funkcjonariuszom państwa niemieckiego do przetestowania skutecznych metod zabijania ludzi na skalę przemysłową".
"Ten haniebny proceder na ziemiach polskich rozpoczął się najprawdopodobniej już w trzecim tygodniu wojny. Znamy konkretną i pewną datę planowej eksterminacji pensjonariuszy Krajowego Zakładu Psychiatrycznego w Kocborowie na Pomorzu — 22 września 1939 r. Tam mordowano także dzieci i dorosłych pacjentów przywiezionych z Niemiec" - zwrócono uwagę.
"Oddając hołd pomordowanym, pamiętamy również o heroicznej postawie polskich psychiatrów, takich jak doktor Karol Mikulski, doktor Halina Jankowska, doktor Renata Katz i doktor Józef Bednarz, a także pielęgniarek i personelu medycznego, którzy próbowali uchronić swoich pacjentów od śmierci lub ginęli razem z nimi" - napisano.
Czytaj także: Szydło: powodzianie potrzebują pomocy, a nie tyrad Tuska
Czytaj także: Afera: KE tłumaczy się z absurdalnie wysokich zarobków konsultanta
22 września
Uchwała głosi, że "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie złożyć hołd tym najsłabszym, całkowicie bezbronnym ofiarom ludobójczych zbrodni III Rzeszy i utrwalić pamięć o ich losie". "Dlatego ustanawia dzień 22 września Dniem Pamięci Ofiar Zagłady Osób z Zaburzeniami Psychicznymi na terenach okupowanej Polski podczas II wojny światowej" - wyjaśniono.
Dodano, że Sejm "zwraca się do Organizacji Narodów Zjednoczonych o uznanie 22 września za Dzień Pamięci Ofiar Zagłady Osób z Zaburzeniami Psychicznymi na terenach okupowanej Polski podczas II wojny światowej".