Incydent na konferencji premiera z udziałem naszej dziennikarki. Kompromitacja Tuska międzynarodowym viralem

Kontrowersyjne wypowiedzi premiera Tuska na temat Donalda Trumpa, a także ostatni incydent na jego konferencji podczas której im zaprzeczał, stały się przedmiotem zainteresowania mediów i internautów nie tylko w Polsce.
Donald Tusk Incydent na konferencji premiera z udziałem naszej dziennikarki. Kompromitacja Tuska międzynarodowym viralem
Donald Tusk / PAP/Radek Pietruszka

Incydent na konferencji Tuska

Wszystko zaczęło się w marcu 2023 roku, gdy Tusk, obecny lider Platformy Obywatelskiej, podczas spotkania w Bytomiu zasugerował agenturalne powiązania Donalda Trumpa z Moskwą. Mówił, że dowody są na tyle poważne, iż kwestia rzekomej zależności Trumpa od Rosji „nie podlega już dyskusji”.

Kilka dni temu temat wrócił na tapetę za sprawą dziennikarki „Tygodnika Solidarność”, Moniki Rutke, która zapytała Tuska o jego poprzednie wypowiedzi na konferencji prasowej. Zapytany o to, jak chce prowadzić politykę zagraniczną ze Stanami Zjednoczonymi pod wodzą Donalda Trumpa, biorąc pod uwagę jego wcześniejsze sugestie rzekomej "rosyjskiej agenturalności" Trumpa oraz wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego czy "kierownika ambasady w USA" Bogdana Klicha, Tusk… zaczął mówić o wypowiedzi… Mariusza Błaszczaka. Dopytany przez Monikę Rutkę, zaprzeczył swoim wypowiedziom sprzed kilku miesięcy. - "Nie, tego typu sugestii nigdy nie zgłaszałem" - odparł Tusk. 

Według relacji Moniki Rutke organizująca konferencję podsekretarz stanu KPRM Agnieszka Rucińska zagroziła jej po tym "zakończeniem współpracy", a inni pracownicy KPRM "sprawdzeniem przez służby"

Oświadczenie Moniki Rutke

Nasza dziennikarka zdała relację z zaistniałej sytuacji opisując okoliczności na konferencji Premiera. 

- Nie jest łatwo dostać się na konferencję Donalda Tuska. Próbowałam wiele razy, tym razem się udało. Gdy poproszono dziennikarzy o zgłaszanie się do pytań, zgłosiłam się. Zostałam poinformowana przez jednego ze współpracowników premiera, że najpierw pytanie zada dziennikarz z Polsat News, a potem z Tok FM. Zapytałam, dlaczego taka kolejność. W odpowiedzi usłyszałam, że pierwszeństwo mają media ogólnopolskie. Poinformowałam tę osobę, że zarówno „Tygodnik Solidarność”, jak i Tysol.pl są mediami ogólnopolskimi. Wtedy dowiedziałam się, że kryterium są zasięgi. Oznajmiłam więc, że zasięgi Tok FM i Tysol.pl są porównywalne (Tysol.pl miał w sierpniu ponad 20 milionów wyświetleń i ok. 5 milionów unikalnych użytkowników – przyp. red.). Pani Agnieszka Rucińska powiedziała, że będę mogła zadać pytanie, ale jako trzecia osoba. Do głosu próbował się także dostać kolega z wPolsce24, ale jego prośba o głos została także pominięta, chociaż ostatecznie zadał premierowi pytanie. 

Następnie opisała, że po zadaniu pytania została poinformowana o "końcu współpracy".

Gdy Donald Tusk przybył na konferencję, po krótkim oświadczeniu nadszedł czas zadawania pytań. Pierwszy był dziennikarz Polsat News, potem Tok FM i moja kolej. Zadałam pytanie o to, jak po sugestiach o rzekomą "rosyjską agenturalność" ma zamiar prowadzić politykę zagraniczną ze Stanami Zjednoczonymi, których prezydentem będzie Donald Trump, na które jednak Donald Tusk odpowiedział wymijająco. Dlatego, pomimo że nie miałam już dostępu do mikrofonu, doprecyzowałam swoje pytanie. W tym momencie pani Agnieszka Rucińska poinformowała mnie, że "złamałam zasadę" (nie mam pojęcia jaką, ale prawdopodobnie tym, że doprecyzowałam pytanie) i oznajmiła, że "kończymy współpracę" – tak dokładnie brzmiały słowa Agnieszki Rucińskiej W mediach społecznościowych napisałam, interpretując te słowa, że dotyczyły one niezapraszania mnie na konferencje PDT. W rzeczywistości były to słowa o "końcu współpracy" – czymkolwiek ona jest. Być może ta interpretacja była zbyt pochopna, jednak mam w pamięci sytuację, gdy dziennikarze TV Republika nie byli wpuszczani na konferencje Bartłomieja Sienkiewicza czy na konferencję sztabu kryzysowego Donalda Tuska w związku z powodzią. 

- wyjaśniała Monika Rutke. 

Amerykańskie media publikują nagranie

Sprawą wypowiedzi Tuska zainteresował się m.in. serwis "Washington Reporter", który opublikował szczegółowy artykuł, omawiający zarzuty byłego przewodniczącego Rady Europejskiej dotyczące rzekomych związków Trumpa z rosyjskimi służbami wywiadowczymi. Co więcej, na stronie zamieszczono tłumaczone na angielski nagranie, w którym Tusk podczas spotkania kampanijnego sugeruje, że Trump mógł zostać zwerbowany przez Rosję aż trzy dekady temu.

„Washington Reporter” opisał tę sytuację, jednocześnie przywołując inne momenty z politycznej kariery Tuska, które wywoływały kontrowersje na arenie międzynarodowej. W szczególności amerykańscy dziennikarze przypomnieli o konsultacjach Tuska z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem, w 2008 roku, dotyczących amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce. Spotkanie z Putinem miało wpływ na decyzję Tuska, by po rozmowach w USA dystansować się od planów tarczy, co ściągnęło na niego miażdżącą krytykę. 

 

Burza w komentarzach 

W mediach społecznościowych rozpętała się burza. Nie zabrakło wpisów w tym zagranicznych, komentujących postawę Tuska.

- Ten moment, gdy @donaldtusk powiedział, że @realDonaldTrump jest rosyjskim agentem, a potem skłamał, że nigdy tego nie powiedział 

- Donald Tusk (premier Polski i globalista) o Donaldzie Trumpie jako rosyjskim szpiegu. Kłamstwo nie jest zaskakujące, ponieważ w prt2 Tusk wiedział, że kłamie, gdy powiedział, że Trump jest agentem R. Oba są kłamstwami - jak dobrze wiedział T. tzn. jest globalistą/politykiem

- Czy zaufać Polakowi, a szczególnie Tuskowi? Premier Polski Tusk rok temu w pierwszym nagraniu wideo: Trump, jego zależność od rosyjskich służb nie budzi już dziś wątpliwości. To nie moje założenie. To wynik dochodzenia przeprowadzonego przez amerykańskie służby. Amerykańskie służby nie wykluczają, że 30 lat temu Trump mógł zostać zwerbowany nawet przez rosyjskie służby. Jednym z największych błędów polskiej polityki zagranicznej było niezwykłe uwielbienie Trumpa i nieukrywana niechęć do Demokratów w USA.

- Premier Polski Tusk po wyborze Trumpa w drugim filmie: - Czy podczas spotkania przedwyborczego składał Pan oświadczenia, że ​​Donald Trump może mieć oczywiste powiązania agenturalne z Moskwą? - Nie, nigdy nie robiłem takich założeń.

- Kancelaria Premiera poinformowała już dziennikarkę Monikę Rutke, która zadała Tuskowi niewygodne pytanie, że zrywa z nią wszelką współpracę.

- Dla wielu polityka oznacza umiejętność zmiany postawy w trakcie skoku. Teraz, w związku z przybyciem Trumpa, wielu tak robi. Zmieniają postawę w połowie skoku.

- Polski premier Donald Tusk odwołał swoje słowa, że ​​Trump został zwerbowany przez rosyjskie służby wywiadowcze 30 lat temu i od tamtej pory jest agentem Kremla! Czy Trump zmniejszy rozmiar języka gaduły? Uważaj, Tusk! 

- Gdziekolwiek wieje wiatr...Premier Polski wycofał się ze swojego twierdzenia, że ​​Trump został zwerbowany przez rosyjskie służby wywiadowcze. Rok temu Tusk powiedział, że „nie można wątpić w zależność Trumpa od rosyjskich służb wywiadowczych” i że było to „wynikiem śledztwa przeprowadzonego przez amerykańskie służby wywiadowcze”. Teraz, po wyborze Trumpa, polski dziennikarz przypomniał te słowa premierowi, ale stwierdził, że „takie założenie nigdy nie zostało poczynione”. Dziennikarka poinformowała następnie, że biuro Tuska poinformowało ją, że kończą z nią wszelką współpracę. Jej redakcja Tysol twierdzi, że wolność słowa jest pod presją.

- Haha. Polski premier Tusk zaprzecza teraz swoim twierdzeniom, że Trump jest rosyjskim agentem. (Pierwszy film). Zdaniem Tuska Trump miał niewielkie szanse na wygraną, a Trump jest „rosyjskim agentem” zwerbowanym przez rosyjskie służby 30 lat temu. (Drugi film)

-  Premier Polski Donald Tusk uważa, że ​​Donald Trump jest rosyjskim atutem od 30 lat. Donald Tusk jest globalistą, który nienawidzi prezydenta Trumpa i wolności. Od czasu, gdy został premierem Polski, więzi swoich przeciwników politycznych.

- Premier Polski Donald Tusk wcześniej: 0:55 Trump ma niewielkie szanse na wygranie wyborów 1:00 Trump jest zależny od rosyjskich służb 1:15 Trump został zwerbowany przez rosyjski wywiad 30 lat temu, Trump to postać komiczna i groteskowa Ich spotkanie będzie niezręczne

- czytamy niektóre z wpisów. 

 


 

POLECANE
Burza w Pałacu Buckingham: Król Karol III wściekły na Meghan Markle z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham: Król Karol III wściekły na Meghan Markle

Meghan Markle znów przyćmiewa króla Karola III – kontrowersyjne nagrania oraz terminy premier żony księcia Harry'ego rzucają cień na oficjalne uroczystości brytyjskiego monarchy.

Jest oświadczenie Krystyny Pawłowicz ws. odejścia z Trybunału Konstytucyjnego z ostatniej chwili
Jest oświadczenie Krystyny Pawłowicz ws. odejścia z Trybunału Konstytucyjnego

Krystyny Pawłowicz wydała oświadczenie wyjaśniające powody jej wcześniejszego odejścia z urzędu sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Sędzia skarży się m.in. na akty nienawiści, które spotkały TK i ją osobicie.

Szaleństwo postępuje. KE przedstawiła nowy cel klimatyczny dla UE z ostatniej chwili
Szaleństwo postępuje. KE przedstawiła nowy cel klimatyczny dla UE

Komisja Europejska zaproponowała w środę wyznaczenie celu klimatycznego na 2040 r. Zgodnie z propozycją emisje gazów cieplarnianych powinny wówczas wynieść o 90 proc. mniej względem poziomu z 1990 r. Pomocą w dojściu do celu ma być możliwość wliczania projektów sfinansowanych w krajach trzecich.

Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska

Od poniedziałku 7 lipca ruszają prace modernizacyjne na dwóch ważnych przejazdach torowo-drogowych w Gdańsku: na Błędniku oraz na skrzyżowaniu ulic Kołobrzeska–Chłopska. Remonty oznaczają całkowite zamknięcie tych miejsc zarówno dla samochodów, jak i tramwajów. Utrudnienia potrwają do 20 lipca.

Pilny komunikat polskiej ambasady w Portugalii. Turyści muszą być gotowi na ewakuację z ostatniej chwili
Pilny komunikat polskiej ambasady w Portugalii. Turyści muszą być gotowi na ewakuację

Polska ambasada ostrzega turystów: "W Portugalii panują rekordowe temperatury. Istnieje bardzo wysokie ryzyko wystąpienia samoistnych pożarów. Przestrzegaj zaleceń lokalnych służb, w tym dot. procedur ewakuacyjnych".

Jest ruch TK ws. sędzi Krystyny Pawłowicz z ostatniej chwili
Jest ruch TK ws. sędzi Krystyny Pawłowicz

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego podjęło uchwałę o przeniesieniu w stan spoczynku sędzi TK Krystyny Pawłowicz z dniem 5 grudnia br. – wynika z pisma, do którego w środę dotarła Polska Agencja Prasowa. Sędzia Pawłowicz nie potwierdziła tej informacji.

Będzie nowy minister sprawiedliwości? Padło zaskakujące nazwisko z ostatniej chwili
Będzie nowy minister sprawiedliwości? Padło zaskakujące nazwisko

Zaskakujące informacje nt. zmiany na stanowisku ministra sprawiedliwości podał Leszek Kraskowski, dziennikarz Reporterów Online, który przedstawił ustalenia dotyczące afery Polnordu i wątków posła Romana Giertycha.

Całkowite zamknięcie Heathrow. Nowe informacje z ostatniej chwili
Całkowite zamknięcie Heathrow. Nowe informacje

To jedna z największych awarii tego typu w historii. Brytyjskie władze ujawniły, co było powodem paraliżu lotniska Heathrow, do którego doszło w marcu tego roku.

Poseł KO: Roman Giertych działa na niekorzyść państwa polskiego Wiadomości
Poseł KO: Roman Giertych działa na niekorzyść państwa polskiego

Poseł Jolanta Niezgodzka wypowiedziała się na temat swojego kolegi z klubu poselskiego KO Romana Giertycha. – Działa na niekorzyść państwa polskiego i demokracji – stwierdziła. Z drugiej strony oznajmiła, że Donald Tusk nie jest w stanie zakazać mu wypowiadania się w taki czy inny sposób. Giertych nie uznał wczoraj decyzji SN ws. ważności wyborów, a sędziów nazwał "przebierańcami" i "uzurpatorami".

Na plac Zbawiciela wróci „tęcza” LGBT z ostatniej chwili
Na plac Zbawiciela wróci „tęcza” LGBT

Wygląda na to, że niedługo na plac Zbawiciela w Warszawie wróci instalacja kojarzona z LGBT. Projekt „Nowa Tęcza”, oficjalnie nazwany „Łukiem LGBT+”, został wybrany do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego 2026. To czwarta próba przywrócenia tego symbolu – tym razem zakończona sukcesem.

REKLAMA

Incydent na konferencji premiera z udziałem naszej dziennikarki. Kompromitacja Tuska międzynarodowym viralem

Kontrowersyjne wypowiedzi premiera Tuska na temat Donalda Trumpa, a także ostatni incydent na jego konferencji podczas której im zaprzeczał, stały się przedmiotem zainteresowania mediów i internautów nie tylko w Polsce.
Donald Tusk Incydent na konferencji premiera z udziałem naszej dziennikarki. Kompromitacja Tuska międzynarodowym viralem
Donald Tusk / PAP/Radek Pietruszka

Incydent na konferencji Tuska

Wszystko zaczęło się w marcu 2023 roku, gdy Tusk, obecny lider Platformy Obywatelskiej, podczas spotkania w Bytomiu zasugerował agenturalne powiązania Donalda Trumpa z Moskwą. Mówił, że dowody są na tyle poważne, iż kwestia rzekomej zależności Trumpa od Rosji „nie podlega już dyskusji”.

Kilka dni temu temat wrócił na tapetę za sprawą dziennikarki „Tygodnika Solidarność”, Moniki Rutke, która zapytała Tuska o jego poprzednie wypowiedzi na konferencji prasowej. Zapytany o to, jak chce prowadzić politykę zagraniczną ze Stanami Zjednoczonymi pod wodzą Donalda Trumpa, biorąc pod uwagę jego wcześniejsze sugestie rzekomej "rosyjskiej agenturalności" Trumpa oraz wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego czy "kierownika ambasady w USA" Bogdana Klicha, Tusk… zaczął mówić o wypowiedzi… Mariusza Błaszczaka. Dopytany przez Monikę Rutkę, zaprzeczył swoim wypowiedziom sprzed kilku miesięcy. - "Nie, tego typu sugestii nigdy nie zgłaszałem" - odparł Tusk. 

Według relacji Moniki Rutke organizująca konferencję podsekretarz stanu KPRM Agnieszka Rucińska zagroziła jej po tym "zakończeniem współpracy", a inni pracownicy KPRM "sprawdzeniem przez służby"

Oświadczenie Moniki Rutke

Nasza dziennikarka zdała relację z zaistniałej sytuacji opisując okoliczności na konferencji Premiera. 

- Nie jest łatwo dostać się na konferencję Donalda Tuska. Próbowałam wiele razy, tym razem się udało. Gdy poproszono dziennikarzy o zgłaszanie się do pytań, zgłosiłam się. Zostałam poinformowana przez jednego ze współpracowników premiera, że najpierw pytanie zada dziennikarz z Polsat News, a potem z Tok FM. Zapytałam, dlaczego taka kolejność. W odpowiedzi usłyszałam, że pierwszeństwo mają media ogólnopolskie. Poinformowałam tę osobę, że zarówno „Tygodnik Solidarność”, jak i Tysol.pl są mediami ogólnopolskimi. Wtedy dowiedziałam się, że kryterium są zasięgi. Oznajmiłam więc, że zasięgi Tok FM i Tysol.pl są porównywalne (Tysol.pl miał w sierpniu ponad 20 milionów wyświetleń i ok. 5 milionów unikalnych użytkowników – przyp. red.). Pani Agnieszka Rucińska powiedziała, że będę mogła zadać pytanie, ale jako trzecia osoba. Do głosu próbował się także dostać kolega z wPolsce24, ale jego prośba o głos została także pominięta, chociaż ostatecznie zadał premierowi pytanie. 

Następnie opisała, że po zadaniu pytania została poinformowana o "końcu współpracy".

Gdy Donald Tusk przybył na konferencję, po krótkim oświadczeniu nadszedł czas zadawania pytań. Pierwszy był dziennikarz Polsat News, potem Tok FM i moja kolej. Zadałam pytanie o to, jak po sugestiach o rzekomą "rosyjską agenturalność" ma zamiar prowadzić politykę zagraniczną ze Stanami Zjednoczonymi, których prezydentem będzie Donald Trump, na które jednak Donald Tusk odpowiedział wymijająco. Dlatego, pomimo że nie miałam już dostępu do mikrofonu, doprecyzowałam swoje pytanie. W tym momencie pani Agnieszka Rucińska poinformowała mnie, że "złamałam zasadę" (nie mam pojęcia jaką, ale prawdopodobnie tym, że doprecyzowałam pytanie) i oznajmiła, że "kończymy współpracę" – tak dokładnie brzmiały słowa Agnieszki Rucińskiej W mediach społecznościowych napisałam, interpretując te słowa, że dotyczyły one niezapraszania mnie na konferencje PDT. W rzeczywistości były to słowa o "końcu współpracy" – czymkolwiek ona jest. Być może ta interpretacja była zbyt pochopna, jednak mam w pamięci sytuację, gdy dziennikarze TV Republika nie byli wpuszczani na konferencje Bartłomieja Sienkiewicza czy na konferencję sztabu kryzysowego Donalda Tuska w związku z powodzią. 

- wyjaśniała Monika Rutke. 

Amerykańskie media publikują nagranie

Sprawą wypowiedzi Tuska zainteresował się m.in. serwis "Washington Reporter", który opublikował szczegółowy artykuł, omawiający zarzuty byłego przewodniczącego Rady Europejskiej dotyczące rzekomych związków Trumpa z rosyjskimi służbami wywiadowczymi. Co więcej, na stronie zamieszczono tłumaczone na angielski nagranie, w którym Tusk podczas spotkania kampanijnego sugeruje, że Trump mógł zostać zwerbowany przez Rosję aż trzy dekady temu.

„Washington Reporter” opisał tę sytuację, jednocześnie przywołując inne momenty z politycznej kariery Tuska, które wywoływały kontrowersje na arenie międzynarodowej. W szczególności amerykańscy dziennikarze przypomnieli o konsultacjach Tuska z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem, w 2008 roku, dotyczących amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce. Spotkanie z Putinem miało wpływ na decyzję Tuska, by po rozmowach w USA dystansować się od planów tarczy, co ściągnęło na niego miażdżącą krytykę. 

 

Burza w komentarzach 

W mediach społecznościowych rozpętała się burza. Nie zabrakło wpisów w tym zagranicznych, komentujących postawę Tuska.

- Ten moment, gdy @donaldtusk powiedział, że @realDonaldTrump jest rosyjskim agentem, a potem skłamał, że nigdy tego nie powiedział 

- Donald Tusk (premier Polski i globalista) o Donaldzie Trumpie jako rosyjskim szpiegu. Kłamstwo nie jest zaskakujące, ponieważ w prt2 Tusk wiedział, że kłamie, gdy powiedział, że Trump jest agentem R. Oba są kłamstwami - jak dobrze wiedział T. tzn. jest globalistą/politykiem

- Czy zaufać Polakowi, a szczególnie Tuskowi? Premier Polski Tusk rok temu w pierwszym nagraniu wideo: Trump, jego zależność od rosyjskich służb nie budzi już dziś wątpliwości. To nie moje założenie. To wynik dochodzenia przeprowadzonego przez amerykańskie służby. Amerykańskie służby nie wykluczają, że 30 lat temu Trump mógł zostać zwerbowany nawet przez rosyjskie służby. Jednym z największych błędów polskiej polityki zagranicznej było niezwykłe uwielbienie Trumpa i nieukrywana niechęć do Demokratów w USA.

- Premier Polski Tusk po wyborze Trumpa w drugim filmie: - Czy podczas spotkania przedwyborczego składał Pan oświadczenia, że ​​Donald Trump może mieć oczywiste powiązania agenturalne z Moskwą? - Nie, nigdy nie robiłem takich założeń.

- Kancelaria Premiera poinformowała już dziennikarkę Monikę Rutke, która zadała Tuskowi niewygodne pytanie, że zrywa z nią wszelką współpracę.

- Dla wielu polityka oznacza umiejętność zmiany postawy w trakcie skoku. Teraz, w związku z przybyciem Trumpa, wielu tak robi. Zmieniają postawę w połowie skoku.

- Polski premier Donald Tusk odwołał swoje słowa, że ​​Trump został zwerbowany przez rosyjskie służby wywiadowcze 30 lat temu i od tamtej pory jest agentem Kremla! Czy Trump zmniejszy rozmiar języka gaduły? Uważaj, Tusk! 

- Gdziekolwiek wieje wiatr...Premier Polski wycofał się ze swojego twierdzenia, że ​​Trump został zwerbowany przez rosyjskie służby wywiadowcze. Rok temu Tusk powiedział, że „nie można wątpić w zależność Trumpa od rosyjskich służb wywiadowczych” i że było to „wynikiem śledztwa przeprowadzonego przez amerykańskie służby wywiadowcze”. Teraz, po wyborze Trumpa, polski dziennikarz przypomniał te słowa premierowi, ale stwierdził, że „takie założenie nigdy nie zostało poczynione”. Dziennikarka poinformowała następnie, że biuro Tuska poinformowało ją, że kończą z nią wszelką współpracę. Jej redakcja Tysol twierdzi, że wolność słowa jest pod presją.

- Haha. Polski premier Tusk zaprzecza teraz swoim twierdzeniom, że Trump jest rosyjskim agentem. (Pierwszy film). Zdaniem Tuska Trump miał niewielkie szanse na wygraną, a Trump jest „rosyjskim agentem” zwerbowanym przez rosyjskie służby 30 lat temu. (Drugi film)

-  Premier Polski Donald Tusk uważa, że ​​Donald Trump jest rosyjskim atutem od 30 lat. Donald Tusk jest globalistą, który nienawidzi prezydenta Trumpa i wolności. Od czasu, gdy został premierem Polski, więzi swoich przeciwników politycznych.

- Premier Polski Donald Tusk wcześniej: 0:55 Trump ma niewielkie szanse na wygranie wyborów 1:00 Trump jest zależny od rosyjskich służb 1:15 Trump został zwerbowany przez rosyjski wywiad 30 lat temu, Trump to postać komiczna i groteskowa Ich spotkanie będzie niezręczne

- czytamy niektóre z wpisów. 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe