Niemcy: Producent samochodów elektrycznych oskarżany o łapówkę za wodę
Burmistrz gminy Neuenhagen, położonej niedaleko Berlina, Ansgar Scharnke stwierdził już w październiku, że na tym terenie wcale nie ubywa tyle wody, ile się spodziewano. Scharnke zdecydował zawiesić planowane racjonowanie wody pitnej od 2025 roku. Taka decyzja wymaga zmiany statutu miejscowych wodociągów i jest źródłem wielu konfliktów w tym regionie Niemiec.
Wodociągi Strausberg-Erkner (GPW) chciały nawet tymczasowo wstrzymać odprowadzanie ścieków z tej fabryki, ponieważ limity zanieczyszczeń nie były przestrzegane. Decyzja w tej sprawie została jednak odłożona na później, a prezes Hendryk Pilz podał się do dymisji.
- Monika Rutke zapytała WOŚP o pieniądze dla powodzian
- Koalicjanci odwracają się od Tuska? Zastanawiający nocny tweet
- IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka
- Pałac Buckingham. Pilnie doniesienia w sprawie księżnej Kate
- UE wykorzysta chaos we Francji, by przeforsować kontrowersyjną umowę z Mercosur? Von der Leyen jest już w Urugwaju
Woda dla Tesli, miejsca pracy dla Brandenburgii
Od kiedy w brandenburskiej gminie Grünheide w 2022 roku ruszyły prace jedynej w Europie fabryki samochodów elektrycznych amerykańskiej marki Tesla, temat wody pitnej i ścieków stał się bardzo głośny. W 2023 roku amerykański producent samochodów zużył według własnych danych dokładnie 451 654 m3 wody pitnej i wygenerował 315 333 m3 ścieków. Tesla otrzymała w 2022 roku od landu Brandenburgia pozwolenia na pobór 1,3 mld m3 wody pitnej. Tesla zaczęła jednak pertraktacje z miejscowymi wodociągami na przyszłe lata. Za negocjacje nowego kontraktu z Teslą odpowiedzialny był właśnie Scharnke. Ekolodzy zwracają uwagę na to, że projekt nowej umowy zawiera zwiększenie ilości dopuszczalnych ścieków i podwyższenie norm dla toksycznych substancji zawartych w tych ściekach. Następnie kontrakt ma zawierać niekorzystne dla gminy warunki dotyczące ewentualnego zerwania tej umowy. Wynegocjowane warunki dla Tesli mają być, zdaniem krytyków, sprzeczne z prawem konkurencyjnym i stawiać innych klientów w gorszej sytuacji.
Czy Tesla wygra z ekologami?
4 grudnia zarząd lokalnych wodociągów zdecyduje, czy zgadza się na kontrakt wynegocjowany przez Ansgar Scharnke z Teslą. Towarzyszyć mu będą protesty inicjatyw "Stop Tesli" i "Zakręć kurek Tesli". Organizacje już ogłosiły, że tego dnia przeprowadzą demonstracje.
Powiatowe wodociągi Strausberg-Erkner składają się z 16 uprawnionych do oddania głosu członków (trzy miasta i 13 gmin). Głosy członków nie są jednak równouprawnione, bo tam, gdzie jest więcej mieszkańców, tam głosujący ma większe przełożenie na decyzje. Najważniejsza będzie w tym przypadku decyzja gmin Strausberg, Neuenhagen oraz Hoppegarten.
[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką polskich i niemieckich mediów]