Maria Ochaman: Z przedwyborczych zapewnień na temat reformy ochrony zdrowia niewiele zostało

W posiedzeniu RDS 30 października w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli m.in. Prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło. Była to inauguracja trzeciego roku funkcjonowania dialogu pod rządami nowej ustawy i przejęcie przewodnictwa w Radzie przez stronę rządową, reprezentowaną przez minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietę Rafalską.
W części merytorycznej posiedzenia rozmawiano m.in. o reformie ochrony zdrowia oraz Europejskim Filarze Praw Socjalnych.
Marzenia i odpowiedzialność
Dyskusję na temat rozwiązań służących poprawie funkcjonowania ochrony zdrowia rozpoczął minister Konstanty Radziwiłł. Przypomniał o decyzji rządu w sprawie podwyższenia wydatków z budżetu państwa na zdrowie do 6 proc. PKB w 2025 r., zaznaczając, że ma ona charakter historyczny. Mówił o rozwoju informatyzacji w ochronie zdrowia, o szkolnych gabinetach lekarskich, wzroście wynagrodzeń lekarzy i pielęgniarek. Zaznaczył, że powołany przez niego w ostatnich dniach zespół ma jedynie charakter doradczy i w żaden sposób nie dyskredytuje prac Rady. Jednocześnie jednak zauważył, że uchwały RDS w sprawie ochrony zdrowia zostały przyjęte jedynie przez stronę społeczną. Jednak resort uwzględnia je w swoich pracach.
Minister odniósł się też do zakończonego właśnie protestu głodowego lekarzy rezydentów, zaznaczając, że to dobry znak, a rezydenci otrzymają podwyżki. W opinii ministra, bardzo ważne jest, aby w pracach nad przyszłością finansowania ochrony zdrowia uczestniczyli również przedstawiciele środowisk pacjentów. Dodał, że dodatkowe środki, jakie pojawiają się w budżecie, już są przekazywane na ochronę zdrowia, co absolutnie dowodzi dobrej woli rządu.
- podsumował Konstanty Radziwiłł.- Oprócz marzeń mamy jednak również odpowiedzialność

#REKLAMA_POZIOMA#