"Nieuzasadnione ograniczenie kompetencji Rady Dialogu Społecznego". Strona społeczna RDS negatywnie ocenia propozycję rządu

"Strona pracowników i strona pracodawców Rady Dialogu Społecznego (RDS) negatywnie opiniują propozycję uchylenia art. 20 ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych przedstawia stronie pracowników i stronie pracodawców RDS informację o przebiegu wykonania ustawy budżetowej za pierwsze półrocze bieżącego roku w terminie do dnia 10 września każdego roku" - piszą w uchwale przyjętej 20 grudnia przedstawiciele strony społecznej Rady Dialogu Społecznego.
Rada Dialogu Społecznego
Rada Dialogu Społecznego / fot. M. Żegliński

Związkowcy odnoszą się do pomysłu uchylenia art. 20 ustawy o Radzie Dialogu Społecznego mówiącym o obowiązku przedstawiania przez ministra finansów stronie pracowników i stronie pracodawców RDS informacji o przebiegu wykonania ustawy budżetowej za pierwsze półrocze bieżącego roku.

"Nieuzasadnione ograniczenie kompetencji RDS"

Ich zdaniem uchylenie art. 20 ustawy o Radzie Dialogu Społecznego stanowi kolejny krok w kierunku nieuzasadnionego ograniczenia kompetencji RDS, po zmianach wprowadzonych niedawno w ustawie o Radzie Fiskalnej.

"Zauważamy, że prawo wyrażenia stanowiska na temat informacji o przebiegu wykonania ustawy budżetowej za pierwsze półrocze daje Radzie Dialogu Społecznego możliwość realizacji jednej z jej kluczowych kompetencji, polegającej na sprawowaniu społecznej kontroli nad wykonaniem planu finansowego państwa. Jest to istotny element, który pozwala partnerom społecznym na wyrażanie opinii w tym zakresie oraz sprawowanie nadzoru nad efektywnością wydatkowania środków publicznych"

- przekonują autorzy pisma.

Strona pracowników i strona pracodawców Rady Dialogu Społecznego zwracają uwagę, że bieżące publikowanie na stronie internetowej Ministerstwa Finansów danych o wykonaniu ustawy budżetowej – co leży u podstaw propozycji uchylenia art. 20 ustawy o RDS – nie może stanowić wystarczającej przesłanki do automatycznego zniesienia obowiązku przedkładania Radzie Dialogu Społecznego informacji na temat wykonania ustawy budżetowej za pierwsze półrocze.

"Choć w dobie cyfryzacji dostęp do danych online stał się powszechny i łatwiejszy, nie można uznać, że taki sposób prezentacji danych pozwala na pełną i efektywną współpracę strony społecznej ze stroną rządową. Szczególnie, że część danych, które otrzymuje Rada Dialogu Społecznego, różni się zarówno pod względem formy prezentacji, jak i szczegółowości od danych publikowanych na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Informacje te, prezentowane w postaci ogólnych komunikatów, nie zawsze odpowiadają na wszystkie pytania i wątpliwości, jakie pojawiają się w trakcie debaty w RDS po stronie związków zawodowych i organizacji pracodawców"

- napisano w uchwale.

"Dialog społeczny powinien opierać się na wymianie poglądów"

Strona pracowników i strona pracodawców RDS zauważają, że dialog społeczny, zwłaszcza w kontekście spraw społecznych i finansowych, powinien opierać się na wymianie poglądów w Radzie Dialogu Społecznego, co stanowi fundament jego efektywności. Tylko w ten sposób możliwe jest podejmowanie rzetelnych decyzji oraz wypracowywanie konsensusu w ramach RDS, uwzględniającego różnorodne potrzeby pracowników i pracodawców.

"Utrzymanie obowiązku przekazywania partnerom społecznym informacji o wykonaniu ustawy budżetowej jest zatem niezbędne, ponieważ pozwala parterom społecznym na dogłębną analizę i ocenę sytuacji finansowej państwa, co ma kluczowe znaczenie w kontekście jakości prowadzonej dialogu społecznego"

- dodają.

Autorzy pisma podkreślają ponadto, iż obowiązek systematycznego przedstawiania Radzie Dialogu Społecznego informacji o wykonaniu budżetu państwa umożliwia stronie rządowej lepsze zrozumienie potrzeb i oczekiwań różnych grup społecznych, co przekłada się na skuteczniejsze i bardziej adekwatne działania państwa. Pozwala ich zdaniem również na szybsze identyfikowanie problemów oraz obszarów wymagających interwencji, co znacząco poprawia efektywność zarządzania finansami publicznymi.

"Co więcej, utrzymanie tego mechanizmu wspiera przejrzystość procesu budżetowego, umożliwiając Radzie Dialogu Społecznego nie tylko analizę przekazanych danych, ale również formułowanie wniosków i opinii wpływających na kierunki polityki finansowej państwa. Ma to szczególne znaczenie w zakresie planowania dochodów i wydatków, które bezpośrednio oddziałują na warunki życia pracowników i prowadzenia działalności gospodarczej. Zredukowanie tej formy współpracy negatywnie wpłynie na jakość debaty publicznej oraz efektywność podejmowanych decyzji przez Radę Dialogu Społecznego"

- czytamy w uchwale.

Strony pracowników i pracodawców Rady Dialogu Społecznego wnoszą do strony rządowej o pilne odstąpienie od uchylenia art. 20 ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, podkreślając, że planowana zmiana doprowadzi do nieuzasadnionego osłabienia pozycji RDS w sprawowaniu kontroli społecznej nad wydatkami publicznymi oraz nadmiernej centralizacji w zarządzaniu finansami państwa.

ZOBACZ TAKŻE: "To świadome narażanie Polski na ryzyko powstania «luki mocowej»"

ZOBACZ TAKŻE: Przedstawiciele wszystkich sieci handlowych apelują do prezydenta. Chodzi o handel w niedziele


 

POLECANE
Tȟašúŋke Witkó: Homo Germanicus tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Homo Germanicus

Osobiście przewiduję – dziś nieco jeszcze żartobliwie i szyderczo – że w pomieszczeniach służbowych Bundeswehry, do tego na poczesnych miejscach, zawisną wkrótce konterfekty jakiegoś znanego działacza lewicowego. Na początek może to być Alfred Willi Rudi Dutschke, a z czasem – kiedy w miarę postępu niemieckiego socjalizmu, walka klas zaostrzy się – można go będzie wymienić, ot choćby na wizerunek Ulrike Marie Meinhof.

Legendarny aktor okradziony. Trwa śledztwo Wiadomości
Legendarny aktor okradziony. Trwa śledztwo

Joaquin Phoenix, jeden z najbardziej rozpoznawalnych aktorów swojego pokolenia, znalazł się w centrum zainteresowania mediów. Tym razem nie z powodu nowej roli, lecz przykrego incydentu. Z jego posiadłości w Los Angeles skradziono luksusowy samochód marki Volvo. Sprawą zajmuje się policja.

Dramat w centrum Stuttgartu. Samochód wjechał w grupę ludzi Wiadomości
Dramat w centrum Stuttgartu. Samochód wjechał w grupę ludzi

Groźny incydent w Niemczech. Samochód wjechał w grupę pieszych.

Nowa operacja zabezpieczenia przestrzeni powietrznej. Szef MON ujawnił szczegóły Wiadomości
Nowa operacja zabezpieczenia przestrzeni powietrznej. Szef MON ujawnił szczegóły

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował o rozpoczęciu nowej operacji wojskowej, która ma zapewnić bezpieczeństwo i kontrolę nad przestrzenią powietrzną w regionie Bałtyku, w obliczu m.in. niedawnych prowokacji ze strony Rosji.

Prezydent: Nominacje generalskie to wielkie zobowiązanie Wiadomości
Prezydent: Nominacje generalskie to wielkie zobowiązanie

To wielkie zobowiązanie, które zostaje złożone na państwa barki w trudnych czasach dla Rzeczpospolitej, naszej części Europy, a także dla świata - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia nominacji generalskich.

Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać

Niepokojąca wiadomość dla rodziców i opiekunów. Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące popularnego produktu dla dzieci. Chodzi o czekoladowego zajączka, sprzedawanego w okresie wielkanocnym przez firmę „Wolność” Sp. z o.o.

Hansi Flick zdecydował. Wiadomo, kto zastąpi Szczęsnego w bramce Wiadomości
Hansi Flick zdecydował. Wiadomo, kto zastąpi Szczęsnego w bramce

W sobotnim meczu ligowym z Realem Valladolid w bramce FC Barcelony nie zobaczymy Wojciecha Szczęsnego. Trener „Blaugrany” Hansi Flick zapowiedział zmianę - między słupkami stanie Marc-André ter Stegen.

Wielkie emocje na PGE Narodowym. Legia Warszawa z Pucharem Polski Wiadomości
Wielkie emocje na PGE Narodowym. Legia Warszawa z Pucharem Polski

Piłkarze Legii Warszawa po raz 21. w historii zdobyli Puchar Polski. W finale na stołecznym PGE Narodowym pokonali Pogoń Szczecin 4:3 (1:1). "Portowcy" zostali pokonani w drugim finale z rzędu, a swoim piątym w historii.

Kradli fragmenty lokomotyw i bocznice. Policja zatrzymała kolejowych złodziei Wiadomości
Kradli fragmenty lokomotyw i bocznice. Policja zatrzymała "kolejowych" złodziei

Policjanci z Jaworzna zatrzymali na gorącym uczynku dwóch mężczyzn podejrzanych o liczne kradzieże elementów lokomotyw oraz infrastruktury kolejowej. Złodzieje, którym może grozić do 10 lat więzienia, decyzją sadu zostali aresztowani.

Były prezydent Brazylii przeszedł operację. Co wiadomo? z ostatniej chwili
Były prezydent Brazylii przeszedł operację. Co wiadomo?

Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro opuścił oddział intensywnej terapii po operacji jamy brzusznej, którą przeszedł w kwietniu, ale nadal pozostanie w szpitalu - podała w piątek telewizja Globo, powołując się na dyrekcję kliniki w Brasilii, stolicy kraju. Lekarze nie sprecyzowali, kiedy polityk będzie mógł opuścić szpital.

REKLAMA

"Nieuzasadnione ograniczenie kompetencji Rady Dialogu Społecznego". Strona społeczna RDS negatywnie ocenia propozycję rządu

"Strona pracowników i strona pracodawców Rady Dialogu Społecznego (RDS) negatywnie opiniują propozycję uchylenia art. 20 ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych przedstawia stronie pracowników i stronie pracodawców RDS informację o przebiegu wykonania ustawy budżetowej za pierwsze półrocze bieżącego roku w terminie do dnia 10 września każdego roku" - piszą w uchwale przyjętej 20 grudnia przedstawiciele strony społecznej Rady Dialogu Społecznego.
Rada Dialogu Społecznego
Rada Dialogu Społecznego / fot. M. Żegliński

Związkowcy odnoszą się do pomysłu uchylenia art. 20 ustawy o Radzie Dialogu Społecznego mówiącym o obowiązku przedstawiania przez ministra finansów stronie pracowników i stronie pracodawców RDS informacji o przebiegu wykonania ustawy budżetowej za pierwsze półrocze bieżącego roku.

"Nieuzasadnione ograniczenie kompetencji RDS"

Ich zdaniem uchylenie art. 20 ustawy o Radzie Dialogu Społecznego stanowi kolejny krok w kierunku nieuzasadnionego ograniczenia kompetencji RDS, po zmianach wprowadzonych niedawno w ustawie o Radzie Fiskalnej.

"Zauważamy, że prawo wyrażenia stanowiska na temat informacji o przebiegu wykonania ustawy budżetowej za pierwsze półrocze daje Radzie Dialogu Społecznego możliwość realizacji jednej z jej kluczowych kompetencji, polegającej na sprawowaniu społecznej kontroli nad wykonaniem planu finansowego państwa. Jest to istotny element, który pozwala partnerom społecznym na wyrażanie opinii w tym zakresie oraz sprawowanie nadzoru nad efektywnością wydatkowania środków publicznych"

- przekonują autorzy pisma.

Strona pracowników i strona pracodawców Rady Dialogu Społecznego zwracają uwagę, że bieżące publikowanie na stronie internetowej Ministerstwa Finansów danych o wykonaniu ustawy budżetowej – co leży u podstaw propozycji uchylenia art. 20 ustawy o RDS – nie może stanowić wystarczającej przesłanki do automatycznego zniesienia obowiązku przedkładania Radzie Dialogu Społecznego informacji na temat wykonania ustawy budżetowej za pierwsze półrocze.

"Choć w dobie cyfryzacji dostęp do danych online stał się powszechny i łatwiejszy, nie można uznać, że taki sposób prezentacji danych pozwala na pełną i efektywną współpracę strony społecznej ze stroną rządową. Szczególnie, że część danych, które otrzymuje Rada Dialogu Społecznego, różni się zarówno pod względem formy prezentacji, jak i szczegółowości od danych publikowanych na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Informacje te, prezentowane w postaci ogólnych komunikatów, nie zawsze odpowiadają na wszystkie pytania i wątpliwości, jakie pojawiają się w trakcie debaty w RDS po stronie związków zawodowych i organizacji pracodawców"

- napisano w uchwale.

"Dialog społeczny powinien opierać się na wymianie poglądów"

Strona pracowników i strona pracodawców RDS zauważają, że dialog społeczny, zwłaszcza w kontekście spraw społecznych i finansowych, powinien opierać się na wymianie poglądów w Radzie Dialogu Społecznego, co stanowi fundament jego efektywności. Tylko w ten sposób możliwe jest podejmowanie rzetelnych decyzji oraz wypracowywanie konsensusu w ramach RDS, uwzględniającego różnorodne potrzeby pracowników i pracodawców.

"Utrzymanie obowiązku przekazywania partnerom społecznym informacji o wykonaniu ustawy budżetowej jest zatem niezbędne, ponieważ pozwala parterom społecznym na dogłębną analizę i ocenę sytuacji finansowej państwa, co ma kluczowe znaczenie w kontekście jakości prowadzonej dialogu społecznego"

- dodają.

Autorzy pisma podkreślają ponadto, iż obowiązek systematycznego przedstawiania Radzie Dialogu Społecznego informacji o wykonaniu budżetu państwa umożliwia stronie rządowej lepsze zrozumienie potrzeb i oczekiwań różnych grup społecznych, co przekłada się na skuteczniejsze i bardziej adekwatne działania państwa. Pozwala ich zdaniem również na szybsze identyfikowanie problemów oraz obszarów wymagających interwencji, co znacząco poprawia efektywność zarządzania finansami publicznymi.

"Co więcej, utrzymanie tego mechanizmu wspiera przejrzystość procesu budżetowego, umożliwiając Radzie Dialogu Społecznego nie tylko analizę przekazanych danych, ale również formułowanie wniosków i opinii wpływających na kierunki polityki finansowej państwa. Ma to szczególne znaczenie w zakresie planowania dochodów i wydatków, które bezpośrednio oddziałują na warunki życia pracowników i prowadzenia działalności gospodarczej. Zredukowanie tej formy współpracy negatywnie wpłynie na jakość debaty publicznej oraz efektywność podejmowanych decyzji przez Radę Dialogu Społecznego"

- czytamy w uchwale.

Strony pracowników i pracodawców Rady Dialogu Społecznego wnoszą do strony rządowej o pilne odstąpienie od uchylenia art. 20 ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, podkreślając, że planowana zmiana doprowadzi do nieuzasadnionego osłabienia pozycji RDS w sprawowaniu kontroli społecznej nad wydatkami publicznymi oraz nadmiernej centralizacji w zarządzaniu finansami państwa.

ZOBACZ TAKŻE: "To świadome narażanie Polski na ryzyko powstania «luki mocowej»"

ZOBACZ TAKŻE: Przedstawiciele wszystkich sieci handlowych apelują do prezydenta. Chodzi o handel w niedziele



 

Polecane
Emerytury
Stażowe