Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa - bogaty program wydarzeń w całym kraju

Spotkania z doradcami na temat przezwyciężania kryzysu i budowania wzajemnej więzi, turnieje i gry terenowe, ponowne randki oraz modlitwa i odnowienie przyrzeczeń małżeńskich - to tylko niektóre wydarzenia dla par zaplanowane w całej Polsce w ramach Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa. Przypada on w dniach 7-14 lutego. W Polsce inicjatywa odbędzie się w kilkudziesięciu miastach.
Młoda para Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa - bogaty program wydarzeń w całym kraju
Młoda para / pixabay.com/Pexels

Festiwal małżeństwa

Celem wydarzenia jest stworzenie cyklicznej tradycji, swoistego „festiwalu małżeństwa”, celebrowania i cieszenia się małżeństwem w „okresie walentynkowym”. Ma ono też motywować społeczeństwo, a szczególnie specjalistów, osoby publiczne i media do promowania znaczenia zdrowych relacji małżeńskich. Sami małżonkowie mają w tym czasie okazję do pogłębienia wzajemnej więzi, twórczo spędzając czas m.in. na debatach i warsztatach oraz w wydarzeniach artystycznych czy psychoedukacyjnych.

W Polsce Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa w tym roku odbędzie się w niemal trzydziestu mniejszych i większych miastach, m.in. Bełchatowie, Bochni, Ełku, Gdańsku, Łukowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

Warszawa

W stolicy miejscem wydarzeń Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa jest kościół pw. Wszystkich Świętych na Placu Grzybowskim. Działa tam wspólnota Młodych Małżeństw, która czerpie z nauczania Jana Pawła II na ten temat i promuje je w społeczeństwie.

Warszawskie obchody rozpoczną się w piątek 7 lutego modlitwą za małżeństwa i rodziny przez wstawiennictwo bł. rodziny Ulmów. Będzie to indywidualna modlitwa przy relikwiach rodziny wyniesionej na ołtarze w 2023 r. a będącej wzorem wiary, społecznego zaangażowania, otwarcia na świat, wzajemnego wspierania się i miłości. W kościele Wszystkich Świętych ta modlitwa odbywa się przy ołtarzy bocznym, w tzw. “Zakątku Miłosierdzia i Rodziny”, przy kaplicy adoracji.

W kolejnych dniach odbywać się będą tematyczne spotkania na temat budowania uważności we wzajemnych relacjach między małżonkami oraz przezwyciężania kryzysów. W niedzielę 9 lutego, w Światowym Dniu Małżeństwa, nastąpi odnowienie przyrzeczeń małżeńskich podczas mszy świętych o 11:00, 12:30 i 18:30).

Swoistą kulminacją warszawskich obchodów będzie odtańczenie poloneza na 100 par na placu przed kościołem św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Początek o godz. 12.45.

Stołeczne obchody są przygotowywane przez Wspólnotę Młodych Małżeństw oraz Fundację Gaudium w parafii Wszystkich Świętych, a także Małżeńskie Drogi – grupę małżeństw i księży zgromadzonych wokół tematu małżeństwa sakramentalnego. Jej celem jest głoszenie Dobrej Nowiny o miłości małżeńskiej. MD organizują m.in. kurs bezpośredniego przygotowania do małżeństwa, rekolekcje dla małżeństw i spotkania dla młodych małżeństw. 

Wszelkie informacje są dostępne na oficjalnej stronie Tygodnia Małżeństwa w Warszawie pod adresem: https://wsercustolicy.pl/

Inne miasta

W Poznaniu na uczestników czekają m.in. rodzinna gra terenowa, warsztaty kulinarne oraz turniej dla małżeństw, a także niedzielna (16 lutego) Msza św. w intencji małżeństw w kościele pw. Błogosławionej Poznańskiej Piątki.

W Pszczynie doradca rodzinny Marta Franczak zaprasza 11 lutego od 18.45 na warsztaty poświęcone empatii.

W Krakowie na małżonków czekać będzie znany duszpasterz o. Adam Szustak OP, który po Mszy św. (o godz. 18.00) wygłosi konferencję "Pełni wzajemnej uważności".

W Miastkowie Kościelnym można pójść na randkę małżeńską "Zachwyć się raz jeszcze". Gdzie i kiedy? 9 lutego (18.00-21.00) do miejscowej szkoły publicznej.

Z szeregiem wydarzeń na małżonków czeka także Olsztyn. W programie m.in. "Małżeńskie SPA (Seks, Przyjaźń, Akceptacja"), rozmowa z Jackiem Pulikowskim o przebaczeniu w małżeństwie, sesja fotograficzna "Jacy byliśmy wczoraj, jacy jesteśmy dziś" i odnowienie przyrzeczeń małżeńskich.

Obchody w sieci

W ramach Tygodnia Małżeństwa na chętnych czeka ponadto wiele wydarzeń w internecie.

Zaplanowano m.in. debatę online "Pełni wzajemnej uważności" - początek 9 lutego o godz. 19.00. Poruszone podczas niej zostaną pytania: jak być naprawdę uważnym w relacji małżeńskiej; czego potrzebuje On, a czego Ona oraz jak odnaleźć siebie nawzajem, gdy życie pędzi coraz szybciej?

Transmisja odbędzie się na kanale diecezjalnej telewizji FARO.TV

Warto też znaleźć czas na spotkanie online z ks. Markiem Dziewieckim „Pokonywanie trudności w małżeństwie” (organizatorem jest Fundacja dla Rodziny z Oławy) - 10 lutego o godz. 20.00. Zapisy i udział: https://dlarodziny.eu/ https://dlarodziny.eu/warsztaty-online/pokonywanie-trudnosci/

Szczegółowe programy wydarzeń we wszystkich miastach można znaleźć na stronie https://www.tydzienmalzenstwa.pl/

Historia obchodów

W 1993 r. papież Jan Paweł II, który przez cały swój pontyfikat zwracał uwagę na wyjątkową relację kobiety i mężczyzny, ustanowił Światowy Dzień Małżeństwa. Przypada on w drugą niedzielę lutego (w tym roku 9 lutego). Cztery lata później w Wielkiej Brytanii zorganizowany został pierwszy “małżeński tydzień”, który rozwinął się w następnych latach w Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa.

Dziś jest to społeczna kampania promująca szczególną, komplementarną więź kobiety i mężczyzny. Tydzień Małżeństwa odbywa się równolegle w 22 krajach zawsze w tym samym terminie: 7-14 lutego. W Polsce projekt został zainicjowany w 2015 r. przez Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich. Od tego czasu odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, rekreacyjnym i rozrywkowym.

lk


 

POLECANE
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego

W sobotę uruchomiono wakacyjną, bezpłatną linię autobusową z Kielc na Święty Krzyż. Kursy realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę do 28 września. Pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o atrakcjach turystycznych regionu i zaprezentuje najciekawsze miejsca na Łysej Górze.

Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje

Służby zakończyły działania na terenie terminala promowego na półwyspie Westerplatte w Gdańsku, gdzie w południe doszło do uszkodzenia gazociągu z gazem ziemnym. Nikomu nic się nie stało.

Nie czuję lewej nogi. Polska wokalistka bardzo chora Wiadomości
"Nie czuję lewej nogi". Polska wokalistka bardzo chora

Maja Hyży ponownie trafiła do szpitala. Wokalistka przeszła już dziewiątą operację związaną z rzadką chorobą biodra, na którą cierpi od dzieciństwa. Niestety, zabieg nie przebiegł bez komplikacji. W mediach społecznościowych artystka podzieliła się z niepokojącymi informacjami.

Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS z ostatniej chwili
Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS

Upały, brak wiatru i opadów to idealne warunki do pojawienia się sinic w jeziorach i zalewach. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował 4 lipca o czasowym zamknięciu trzech kąpielisk śródlądowych z powodu zakwitu tych bakterii. Czerwona flaga oznacza całkowity zakaz kąpieli – nawet chwilowy kontakt z wodą może być niebezpieczny dla zdrowia.

Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos z ostatniej chwili
Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos

Nie boję się o stabilność koalicji; nie boję się o porozumienie naszych czterech formacji - uspokajał w sobotę szef PSL, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do informacji o spotkaniu lidera Polski 2050 Szymona Hołowni z politykami PiS.

Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Są ranni Wiadomości
Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Są ranni

Sześć osób zostało rannych podczas ewakuacji pasażerów samolotu linii Ryanair na lotnisku Palma de Mallorca; wcześniej na pokładzie maszyny włączył się alarm przeciwpożarowy. Port lotniczy funkcjonuje bez zakłóceń.

Harry został wychłostany. Burza w Pałacu Buckingham Wiadomości
"Harry został wychłostany". Burza w Pałacu Buckingham

Meghan Markle znów znalazła się w centrum medialnych doniesień. Tym razem chodzi o jej życie w brytyjskiej rodzinie królewskiej, a dokładniej o trudności z zaakceptowaniem pozycji, jaką zajęła po ślubie z księciem Harrym.

Inwestycja warta miliardy. Polski gigant zdecydował z ostatniej chwili
Inwestycja warta miliardy. Polski gigant zdecydował

KGHM Polska Miedź S.A. wybuduje trzy nowe szyby górnicze na terenie Zagłębia Miedziowego. Zarząd Spółki podjął decyzję o rozpoczęciu prac w zakresie rozpoznania geologiczno-hydrogeologicznego dla projektów: GG-2 "Odra", Retków oraz Gaworzyce.

REKLAMA

Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa - bogaty program wydarzeń w całym kraju

Spotkania z doradcami na temat przezwyciężania kryzysu i budowania wzajemnej więzi, turnieje i gry terenowe, ponowne randki oraz modlitwa i odnowienie przyrzeczeń małżeńskich - to tylko niektóre wydarzenia dla par zaplanowane w całej Polsce w ramach Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa. Przypada on w dniach 7-14 lutego. W Polsce inicjatywa odbędzie się w kilkudziesięciu miastach.
Młoda para Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa - bogaty program wydarzeń w całym kraju
Młoda para / pixabay.com/Pexels

Festiwal małżeństwa

Celem wydarzenia jest stworzenie cyklicznej tradycji, swoistego „festiwalu małżeństwa”, celebrowania i cieszenia się małżeństwem w „okresie walentynkowym”. Ma ono też motywować społeczeństwo, a szczególnie specjalistów, osoby publiczne i media do promowania znaczenia zdrowych relacji małżeńskich. Sami małżonkowie mają w tym czasie okazję do pogłębienia wzajemnej więzi, twórczo spędzając czas m.in. na debatach i warsztatach oraz w wydarzeniach artystycznych czy psychoedukacyjnych.

W Polsce Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa w tym roku odbędzie się w niemal trzydziestu mniejszych i większych miastach, m.in. Bełchatowie, Bochni, Ełku, Gdańsku, Łukowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

Warszawa

W stolicy miejscem wydarzeń Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa jest kościół pw. Wszystkich Świętych na Placu Grzybowskim. Działa tam wspólnota Młodych Małżeństw, która czerpie z nauczania Jana Pawła II na ten temat i promuje je w społeczeństwie.

Warszawskie obchody rozpoczną się w piątek 7 lutego modlitwą za małżeństwa i rodziny przez wstawiennictwo bł. rodziny Ulmów. Będzie to indywidualna modlitwa przy relikwiach rodziny wyniesionej na ołtarze w 2023 r. a będącej wzorem wiary, społecznego zaangażowania, otwarcia na świat, wzajemnego wspierania się i miłości. W kościele Wszystkich Świętych ta modlitwa odbywa się przy ołtarzy bocznym, w tzw. “Zakątku Miłosierdzia i Rodziny”, przy kaplicy adoracji.

W kolejnych dniach odbywać się będą tematyczne spotkania na temat budowania uważności we wzajemnych relacjach między małżonkami oraz przezwyciężania kryzysów. W niedzielę 9 lutego, w Światowym Dniu Małżeństwa, nastąpi odnowienie przyrzeczeń małżeńskich podczas mszy świętych o 11:00, 12:30 i 18:30).

Swoistą kulminacją warszawskich obchodów będzie odtańczenie poloneza na 100 par na placu przed kościołem św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Początek o godz. 12.45.

Stołeczne obchody są przygotowywane przez Wspólnotę Młodych Małżeństw oraz Fundację Gaudium w parafii Wszystkich Świętych, a także Małżeńskie Drogi – grupę małżeństw i księży zgromadzonych wokół tematu małżeństwa sakramentalnego. Jej celem jest głoszenie Dobrej Nowiny o miłości małżeńskiej. MD organizują m.in. kurs bezpośredniego przygotowania do małżeństwa, rekolekcje dla małżeństw i spotkania dla młodych małżeństw. 

Wszelkie informacje są dostępne na oficjalnej stronie Tygodnia Małżeństwa w Warszawie pod adresem: https://wsercustolicy.pl/

Inne miasta

W Poznaniu na uczestników czekają m.in. rodzinna gra terenowa, warsztaty kulinarne oraz turniej dla małżeństw, a także niedzielna (16 lutego) Msza św. w intencji małżeństw w kościele pw. Błogosławionej Poznańskiej Piątki.

W Pszczynie doradca rodzinny Marta Franczak zaprasza 11 lutego od 18.45 na warsztaty poświęcone empatii.

W Krakowie na małżonków czekać będzie znany duszpasterz o. Adam Szustak OP, który po Mszy św. (o godz. 18.00) wygłosi konferencję "Pełni wzajemnej uważności".

W Miastkowie Kościelnym można pójść na randkę małżeńską "Zachwyć się raz jeszcze". Gdzie i kiedy? 9 lutego (18.00-21.00) do miejscowej szkoły publicznej.

Z szeregiem wydarzeń na małżonków czeka także Olsztyn. W programie m.in. "Małżeńskie SPA (Seks, Przyjaźń, Akceptacja"), rozmowa z Jackiem Pulikowskim o przebaczeniu w małżeństwie, sesja fotograficzna "Jacy byliśmy wczoraj, jacy jesteśmy dziś" i odnowienie przyrzeczeń małżeńskich.

Obchody w sieci

W ramach Tygodnia Małżeństwa na chętnych czeka ponadto wiele wydarzeń w internecie.

Zaplanowano m.in. debatę online "Pełni wzajemnej uważności" - początek 9 lutego o godz. 19.00. Poruszone podczas niej zostaną pytania: jak być naprawdę uważnym w relacji małżeńskiej; czego potrzebuje On, a czego Ona oraz jak odnaleźć siebie nawzajem, gdy życie pędzi coraz szybciej?

Transmisja odbędzie się na kanale diecezjalnej telewizji FARO.TV

Warto też znaleźć czas na spotkanie online z ks. Markiem Dziewieckim „Pokonywanie trudności w małżeństwie” (organizatorem jest Fundacja dla Rodziny z Oławy) - 10 lutego o godz. 20.00. Zapisy i udział: https://dlarodziny.eu/ https://dlarodziny.eu/warsztaty-online/pokonywanie-trudnosci/

Szczegółowe programy wydarzeń we wszystkich miastach można znaleźć na stronie https://www.tydzienmalzenstwa.pl/

Historia obchodów

W 1993 r. papież Jan Paweł II, który przez cały swój pontyfikat zwracał uwagę na wyjątkową relację kobiety i mężczyzny, ustanowił Światowy Dzień Małżeństwa. Przypada on w drugą niedzielę lutego (w tym roku 9 lutego). Cztery lata później w Wielkiej Brytanii zorganizowany został pierwszy “małżeński tydzień”, który rozwinął się w następnych latach w Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa.

Dziś jest to społeczna kampania promująca szczególną, komplementarną więź kobiety i mężczyzny. Tydzień Małżeństwa odbywa się równolegle w 22 krajach zawsze w tym samym terminie: 7-14 lutego. W Polsce projekt został zainicjowany w 2015 r. przez Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich. Od tego czasu odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, rekreacyjnym i rozrywkowym.

lk



 

Polecane
Emerytury
Stażowe