Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa - bogaty program wydarzeń w całym kraju

Spotkania z doradcami na temat przezwyciężania kryzysu i budowania wzajemnej więzi, turnieje i gry terenowe, ponowne randki oraz modlitwa i odnowienie przyrzeczeń małżeńskich - to tylko niektóre wydarzenia dla par zaplanowane w całej Polsce w ramach Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa. Przypada on w dniach 7-14 lutego. W Polsce inicjatywa odbędzie się w kilkudziesięciu miastach.
Młoda para Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa - bogaty program wydarzeń w całym kraju
Młoda para / pixabay.com/Pexels

Festiwal małżeństwa

Celem wydarzenia jest stworzenie cyklicznej tradycji, swoistego „festiwalu małżeństwa”, celebrowania i cieszenia się małżeństwem w „okresie walentynkowym”. Ma ono też motywować społeczeństwo, a szczególnie specjalistów, osoby publiczne i media do promowania znaczenia zdrowych relacji małżeńskich. Sami małżonkowie mają w tym czasie okazję do pogłębienia wzajemnej więzi, twórczo spędzając czas m.in. na debatach i warsztatach oraz w wydarzeniach artystycznych czy psychoedukacyjnych.

W Polsce Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa w tym roku odbędzie się w niemal trzydziestu mniejszych i większych miastach, m.in. Bełchatowie, Bochni, Ełku, Gdańsku, Łukowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

Warszawa

W stolicy miejscem wydarzeń Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa jest kościół pw. Wszystkich Świętych na Placu Grzybowskim. Działa tam wspólnota Młodych Małżeństw, która czerpie z nauczania Jana Pawła II na ten temat i promuje je w społeczeństwie.

Warszawskie obchody rozpoczną się w piątek 7 lutego modlitwą za małżeństwa i rodziny przez wstawiennictwo bł. rodziny Ulmów. Będzie to indywidualna modlitwa przy relikwiach rodziny wyniesionej na ołtarze w 2023 r. a będącej wzorem wiary, społecznego zaangażowania, otwarcia na świat, wzajemnego wspierania się i miłości. W kościele Wszystkich Świętych ta modlitwa odbywa się przy ołtarzy bocznym, w tzw. “Zakątku Miłosierdzia i Rodziny”, przy kaplicy adoracji.

W kolejnych dniach odbywać się będą tematyczne spotkania na temat budowania uważności we wzajemnych relacjach między małżonkami oraz przezwyciężania kryzysów. W niedzielę 9 lutego, w Światowym Dniu Małżeństwa, nastąpi odnowienie przyrzeczeń małżeńskich podczas mszy świętych o 11:00, 12:30 i 18:30).

Swoistą kulminacją warszawskich obchodów będzie odtańczenie poloneza na 100 par na placu przed kościołem św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Początek o godz. 12.45.

Stołeczne obchody są przygotowywane przez Wspólnotę Młodych Małżeństw oraz Fundację Gaudium w parafii Wszystkich Świętych, a także Małżeńskie Drogi – grupę małżeństw i księży zgromadzonych wokół tematu małżeństwa sakramentalnego. Jej celem jest głoszenie Dobrej Nowiny o miłości małżeńskiej. MD organizują m.in. kurs bezpośredniego przygotowania do małżeństwa, rekolekcje dla małżeństw i spotkania dla młodych małżeństw. 

Wszelkie informacje są dostępne na oficjalnej stronie Tygodnia Małżeństwa w Warszawie pod adresem: https://wsercustolicy.pl/

Inne miasta

W Poznaniu na uczestników czekają m.in. rodzinna gra terenowa, warsztaty kulinarne oraz turniej dla małżeństw, a także niedzielna (16 lutego) Msza św. w intencji małżeństw w kościele pw. Błogosławionej Poznańskiej Piątki.

W Pszczynie doradca rodzinny Marta Franczak zaprasza 11 lutego od 18.45 na warsztaty poświęcone empatii.

W Krakowie na małżonków czekać będzie znany duszpasterz o. Adam Szustak OP, który po Mszy św. (o godz. 18.00) wygłosi konferencję "Pełni wzajemnej uważności".

W Miastkowie Kościelnym można pójść na randkę małżeńską "Zachwyć się raz jeszcze". Gdzie i kiedy? 9 lutego (18.00-21.00) do miejscowej szkoły publicznej.

Z szeregiem wydarzeń na małżonków czeka także Olsztyn. W programie m.in. "Małżeńskie SPA (Seks, Przyjaźń, Akceptacja"), rozmowa z Jackiem Pulikowskim o przebaczeniu w małżeństwie, sesja fotograficzna "Jacy byliśmy wczoraj, jacy jesteśmy dziś" i odnowienie przyrzeczeń małżeńskich.

Obchody w sieci

W ramach Tygodnia Małżeństwa na chętnych czeka ponadto wiele wydarzeń w internecie.

Zaplanowano m.in. debatę online "Pełni wzajemnej uważności" - początek 9 lutego o godz. 19.00. Poruszone podczas niej zostaną pytania: jak być naprawdę uważnym w relacji małżeńskiej; czego potrzebuje On, a czego Ona oraz jak odnaleźć siebie nawzajem, gdy życie pędzi coraz szybciej?

Transmisja odbędzie się na kanale diecezjalnej telewizji FARO.TV

Warto też znaleźć czas na spotkanie online z ks. Markiem Dziewieckim „Pokonywanie trudności w małżeństwie” (organizatorem jest Fundacja dla Rodziny z Oławy) - 10 lutego o godz. 20.00. Zapisy i udział: https://dlarodziny.eu/ https://dlarodziny.eu/warsztaty-online/pokonywanie-trudnosci/

Szczegółowe programy wydarzeń we wszystkich miastach można znaleźć na stronie https://www.tydzienmalzenstwa.pl/

Historia obchodów

W 1993 r. papież Jan Paweł II, który przez cały swój pontyfikat zwracał uwagę na wyjątkową relację kobiety i mężczyzny, ustanowił Światowy Dzień Małżeństwa. Przypada on w drugą niedzielę lutego (w tym roku 9 lutego). Cztery lata później w Wielkiej Brytanii zorganizowany został pierwszy “małżeński tydzień”, który rozwinął się w następnych latach w Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa.

Dziś jest to społeczna kampania promująca szczególną, komplementarną więź kobiety i mężczyzny. Tydzień Małżeństwa odbywa się równolegle w 22 krajach zawsze w tym samym terminie: 7-14 lutego. W Polsce projekt został zainicjowany w 2015 r. przez Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich. Od tego czasu odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, rekreacyjnym i rozrywkowym.

lk


 

POLECANE
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika gorące
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika

1 maja ludzie pracy z całej Polski przybywają do Kalisza, aby wspólnie uczestniczyć Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników do św. Józefa. Podczas tej wyjątkowej uroczystości pracownicy i pracodawcy jednoczą się, by razem modlić się o wstawiennictwo patrona ludzi pracy.

Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć! gorące
Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć!

W Wielkim Tygodniu – gdy wspominaliśmy męczeńską śmierć Jezusa – wielu Polaków usłyszało o niewinnej śmierci… 9-miesięcznego Felka (takie zmienione imię nadali mu dziennikarze „Gazety Wyborczej”).

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat

Znany kucharz Tomasz Jakubiak zmarł 30 kwietnia 2025 roku w wieku 41 lat. Informację przekazała jego rodzina.

Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem z ostatniej chwili
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem

Krótko trwała środowa rozmowa na Kanale Zero z kandydatem na prezydenta Maciejem Maciakiem. Krzysztof Stanowski wyszedł ze studia, po tym, jak Maciak chwalił Putina.

Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski gorące
Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski

Inżynieria przymusowej migracji stała się bezprecedensową formą nacisku, za pomocą której Federacja Rosyjska realizuje swoje interesy geopolityczne. Wszystko wskazuje na to, że cichymi wspólnikami Rosji w planach zdestabilizowania państwa polskiego są Niemcy. Działania rządu w Berlinie idealnie wpisują się w rosyjską strategię. Czy to oznacza, że aktualna mimo wojny na Ukrainie budowa przestrzeni od Władywostoku do Lizbony ma się dokonać na gruzach państwa i Narodu Polskiego?

Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie

Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Olsztyna na miejskiej plaży. Fragment przemówienia kandydata KO wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych z ostatniej chwili
Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych

29 kwietnia 2025 r. poseł Mathilde Panot i europoseł Manon Aubry dostarczyły do Warszawy 300 pigułek aborcyjnych. Francuzki zapowiedziały, że wyślą ich więcej.

Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu Wiadomości
Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu

Chociaż Niemcy publicznie deklarują odejście od rosyjskich surowców, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jak ujawnia niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, niemiecka państwowa spółka SEFE (następczyni niemieckiego oddziału Gazpromu) sprowadza do kraju ogromne ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) – często omijając własne zakazy i ukrywając faktyczny kierunek dostaw.

Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT

KRRiT krytykuje wykluczenie Telewizji Republika z debaty prezydenckiej TVP z udziałem TVN i Polsatu, która odbędzie się 12 maja.

Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury gorące
Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła w środę dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w trakcie poniedziałkowej debaty kandydatów na prezydenta. Chodzi o zachowanie Grzegorza Brauna w trakcie debaty prezydenckiej "Super Expressu".

REKLAMA

Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa - bogaty program wydarzeń w całym kraju

Spotkania z doradcami na temat przezwyciężania kryzysu i budowania wzajemnej więzi, turnieje i gry terenowe, ponowne randki oraz modlitwa i odnowienie przyrzeczeń małżeńskich - to tylko niektóre wydarzenia dla par zaplanowane w całej Polsce w ramach Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa. Przypada on w dniach 7-14 lutego. W Polsce inicjatywa odbędzie się w kilkudziesięciu miastach.
Młoda para Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa - bogaty program wydarzeń w całym kraju
Młoda para / pixabay.com/Pexels

Festiwal małżeństwa

Celem wydarzenia jest stworzenie cyklicznej tradycji, swoistego „festiwalu małżeństwa”, celebrowania i cieszenia się małżeństwem w „okresie walentynkowym”. Ma ono też motywować społeczeństwo, a szczególnie specjalistów, osoby publiczne i media do promowania znaczenia zdrowych relacji małżeńskich. Sami małżonkowie mają w tym czasie okazję do pogłębienia wzajemnej więzi, twórczo spędzając czas m.in. na debatach i warsztatach oraz w wydarzeniach artystycznych czy psychoedukacyjnych.

W Polsce Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa w tym roku odbędzie się w niemal trzydziestu mniejszych i większych miastach, m.in. Bełchatowie, Bochni, Ełku, Gdańsku, Łukowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

Warszawa

W stolicy miejscem wydarzeń Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa jest kościół pw. Wszystkich Świętych na Placu Grzybowskim. Działa tam wspólnota Młodych Małżeństw, która czerpie z nauczania Jana Pawła II na ten temat i promuje je w społeczeństwie.

Warszawskie obchody rozpoczną się w piątek 7 lutego modlitwą za małżeństwa i rodziny przez wstawiennictwo bł. rodziny Ulmów. Będzie to indywidualna modlitwa przy relikwiach rodziny wyniesionej na ołtarze w 2023 r. a będącej wzorem wiary, społecznego zaangażowania, otwarcia na świat, wzajemnego wspierania się i miłości. W kościele Wszystkich Świętych ta modlitwa odbywa się przy ołtarzy bocznym, w tzw. “Zakątku Miłosierdzia i Rodziny”, przy kaplicy adoracji.

W kolejnych dniach odbywać się będą tematyczne spotkania na temat budowania uważności we wzajemnych relacjach między małżonkami oraz przezwyciężania kryzysów. W niedzielę 9 lutego, w Światowym Dniu Małżeństwa, nastąpi odnowienie przyrzeczeń małżeńskich podczas mszy świętych o 11:00, 12:30 i 18:30).

Swoistą kulminacją warszawskich obchodów będzie odtańczenie poloneza na 100 par na placu przed kościołem św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Początek o godz. 12.45.

Stołeczne obchody są przygotowywane przez Wspólnotę Młodych Małżeństw oraz Fundację Gaudium w parafii Wszystkich Świętych, a także Małżeńskie Drogi – grupę małżeństw i księży zgromadzonych wokół tematu małżeństwa sakramentalnego. Jej celem jest głoszenie Dobrej Nowiny o miłości małżeńskiej. MD organizują m.in. kurs bezpośredniego przygotowania do małżeństwa, rekolekcje dla małżeństw i spotkania dla młodych małżeństw. 

Wszelkie informacje są dostępne na oficjalnej stronie Tygodnia Małżeństwa w Warszawie pod adresem: https://wsercustolicy.pl/

Inne miasta

W Poznaniu na uczestników czekają m.in. rodzinna gra terenowa, warsztaty kulinarne oraz turniej dla małżeństw, a także niedzielna (16 lutego) Msza św. w intencji małżeństw w kościele pw. Błogosławionej Poznańskiej Piątki.

W Pszczynie doradca rodzinny Marta Franczak zaprasza 11 lutego od 18.45 na warsztaty poświęcone empatii.

W Krakowie na małżonków czekać będzie znany duszpasterz o. Adam Szustak OP, który po Mszy św. (o godz. 18.00) wygłosi konferencję "Pełni wzajemnej uważności".

W Miastkowie Kościelnym można pójść na randkę małżeńską "Zachwyć się raz jeszcze". Gdzie i kiedy? 9 lutego (18.00-21.00) do miejscowej szkoły publicznej.

Z szeregiem wydarzeń na małżonków czeka także Olsztyn. W programie m.in. "Małżeńskie SPA (Seks, Przyjaźń, Akceptacja"), rozmowa z Jackiem Pulikowskim o przebaczeniu w małżeństwie, sesja fotograficzna "Jacy byliśmy wczoraj, jacy jesteśmy dziś" i odnowienie przyrzeczeń małżeńskich.

Obchody w sieci

W ramach Tygodnia Małżeństwa na chętnych czeka ponadto wiele wydarzeń w internecie.

Zaplanowano m.in. debatę online "Pełni wzajemnej uważności" - początek 9 lutego o godz. 19.00. Poruszone podczas niej zostaną pytania: jak być naprawdę uważnym w relacji małżeńskiej; czego potrzebuje On, a czego Ona oraz jak odnaleźć siebie nawzajem, gdy życie pędzi coraz szybciej?

Transmisja odbędzie się na kanale diecezjalnej telewizji FARO.TV

Warto też znaleźć czas na spotkanie online z ks. Markiem Dziewieckim „Pokonywanie trudności w małżeństwie” (organizatorem jest Fundacja dla Rodziny z Oławy) - 10 lutego o godz. 20.00. Zapisy i udział: https://dlarodziny.eu/ https://dlarodziny.eu/warsztaty-online/pokonywanie-trudnosci/

Szczegółowe programy wydarzeń we wszystkich miastach można znaleźć na stronie https://www.tydzienmalzenstwa.pl/

Historia obchodów

W 1993 r. papież Jan Paweł II, który przez cały swój pontyfikat zwracał uwagę na wyjątkową relację kobiety i mężczyzny, ustanowił Światowy Dzień Małżeństwa. Przypada on w drugą niedzielę lutego (w tym roku 9 lutego). Cztery lata później w Wielkiej Brytanii zorganizowany został pierwszy “małżeński tydzień”, który rozwinął się w następnych latach w Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa.

Dziś jest to społeczna kampania promująca szczególną, komplementarną więź kobiety i mężczyzny. Tydzień Małżeństwa odbywa się równolegle w 22 krajach zawsze w tym samym terminie: 7-14 lutego. W Polsce projekt został zainicjowany w 2015 r. przez Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich. Od tego czasu odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, rekreacyjnym i rozrywkowym.

lk



 

Polecane
Emerytury
Stażowe