Światowy Dzień Chorego - prawa pacjenta do opieki duszpasterskiej

Pacjent ma zagwarantowane w Konstytucji i ustawach prawo do bezpośredniego kontaktu z kapelanem, uczestnictwa w obrzędach religijnych organizowanych na terenie szpitala czy przyjmowania sakramentów, a personel medyczny powinien zagwarantować chorym realizację tych praw - przypominamy o nich 11 lutego, w Światowym Dniu Chorego.
szpital/zdjęcie poglądowe Światowy Dzień Chorego - prawa pacjenta do opieki duszpasterskiej
szpital/zdjęcie poglądowe / pixabay.com/RyanMcGuire

W 2021 r. Instytut Ordo Iuris opracował poradnik dla kapelanów służby zdrowia pt. "W służbie chorym i potrzebującym". Zawarto w nim najważniejsze zasady posługi duszpasterskiej w służbie zdrowia w oparciu o polskie prawodawstwo, w tym podstawy konstytucyjne i oparcie w ustawach szczegółowych, uprawnienia pacjentów oraz Kościołów i związków wyznaniowych, a także obowiązki podmiotów leczniczych. Poniższe opracowanie opiera się w dużej mierze na tym poradniku.

Rola kapelana

Rola kapelana w szpitalu lub innej placówce służby zdrowia realizowana jest na wielu płaszczyznach. Kapelan z oczywistych względów nie może zastąpić lekarza czy pielęgniarki z drugiej strony, ale jego praca stanowi dopełnienie zadań wykonywanych przez personel medyczny. Członkowie zespołów leczniczych w swojej pracy muszą rozwiązywać bowiem nie tylko problemy medyczne, ale także duchowe, psychologiczne, egzystencjalne i społeczne swoich pacjentów oraz – czego często nie uświadamiają sobie osoby nieznające specyfiki pracy w ochronie zdrowia – także rodzin i najbliższego otoczenia pacjentów.

Konflikty, złe lub niedostateczne kontakty rodzinne, pretensje lub wyrzuty sumienia to elementy życia pacjenta, które zaczyna przepracowywać często w momencie „granicznym”, jaki stanowi choroba, zwłaszcza ciężka lub nieuleczalna. W takiej sytuacji duchowny staje się osobą najbardziej kompetentną do pomocy pacjentowi w wyżej wspomnianym zakresie.

Możliwość skorzystania z opieki duszpasterskiej przez osoby przebywające w szpitalu wynika przede wszystkim z wolności sumienia i religii, którą uznaje i gwarantuje Konstytucja RP i która uznawana jest za jedną z najważniejszych wolności człowieka. Art. 53 ust. 2 Konstytucji stanowi, że "[w]olność religii obejmuje wolność wyznawania lub przyjmowania religii według własnego wyboru oraz uzewnętrzniania indywidualnie lub z innymi, publicznie lub prywatnie, swojej religii przez uprawianie kultu, modlitwę, uczestniczenie w obrzędach, praktykowanie i nauczanie. Wolność religii obejmuje także posiadanie świątyń i innych miejsc kultu w zależności od potrzeb ludzi wierzących oraz prawo osób do korzystania z pomocy religijnej tam, gdzie się znajdują”.

Prawo do opieki duszpasterskiej jest tym z praw pacjenta, które wynika bezpośrednio z Konstytucji RP, a konkretnie z art. 53 ust. 2, potwierdzającego prawo każdego do korzystania z pomocy religijnej tam, gdzie się znajduje – w tym także w szpitalu. Konstytucyjnym obowiązkiem publicznych oraz niepublicznych podmiotów świadczących opiekę zdrowotną jest zapewnienie opieki duszpasterskiej każdemu pacjentowi, który wyraża taką wolę.

Regulacje ustawowe

Pacjent zawsze ma prawo do bezpośredniego kontaktu z duchownym swego wyznania, uczestnictwa w obrzędach religijnych organizowanych na terenie szpitala (w tym w kaplicy szpitalnej) czy przyjmowania sakramentów, a personel szpitala powinien zagwarantować pacjentowi możliwości realizacji tego prawa.

Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta w art. 36 wskazuje: „Pacjent przebywający w podmiocie leczniczym wykonującym działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej ma prawo do opieki duszpasterskiej”.

W sytuacji pogorszenia się stanu zdrowia lub zagrożenia życia podmiot leczniczy "jest obowiązany umożliwić pacjentowi kontakt z duchownym jego wyznania" (art. 37). Podmiot leczniczy ponosi koszty realizacji tychże praw pacjenta (art. 38).

Kodeks zawodowy pielęgniarki i położnej zgodnie z pkt. 6 części szczególnej stwierdza, że pielęgniarka lub położna umożliwia kontakt z duchownym na prośbę pacjenta lub jego rodziny, stwarzając w miarę możliwości odpowiednie ku temu warunki. Także art. 19 Kodeksu Etyki Lekarskiej potwierdza, że chory w trakcie leczenia ma prawo do korzystania z opieki rodziny lub przyjaciół, a także do kontaktów z duchownym.

W związku z tym każdy lekarz zachowujący standardy etyki zawodowej powinien respektować potrzebę chorego do kontaktu z osobą duchowną.

Prawo wykonywania praktyk religijnych

Także ustawy regulujące stosunek państwa do poszczególnych wspólnot religijnych potwierdzają prawo osób przebywających w podmiotach leczniczych do wykonywania praktyk religijnych i korzystania z posług religijnych. Bliźniacze przepisy znajdują się w szeregu tzw. ustaw wyznaniowych. Dla realizacji takiego uprawnienia władze szpitala zatrudniają kapelanów. W przypadku Kościoła katolickiego są oni kierowani do posługi przez właściwego biskupa diecezjalnego.

Zatrudnienie kapelana w szpitalu nie wyłącza możliwości pełnienia posługi na terenie szpitala także przez innego kapłana. Posługa duszpasterska innego kapłana niż zatrudnionego w szpitalu może być szczególnie ważna w okresie urlopu lub choroby kapelana.

Aby umożliwić udział zainteresowanych chorych i podopiecznych we Mszy św. i w innych zbiorowych praktykach religijnych na terenie szpitala, przeznacza się odpowiednie pomieszczenia na kaplice. W przypadku Kościoła katolickiego, zgodnie z kan. 1223 Kodeksu prawa kanonicznego, kaplica to "miejsce przeznaczone, za zezwoleniem ordynariusza, do sprawowania kultu Bożego, dla pożytku jakiejś wspólnoty lub grupy wiernych, którzy się w nim zbierają, do którego za zgodą kompetentnego przełożonego mogą przychodzić także inni wierni". W wyjątkowych wypadkach udostępnia się do tego celu inne pomieszczenia, które nie muszą wówczas spełniać wymogów opisanych w Kodeksie prawa kanonicznego.

Kontakt z duchownym - obowiązek szpitala

W sytuacji pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta tak dalece, że powoduje ono odczucie zagrożenia życia, pacjent ma prawo, aby to szpital niezwłocznie zawiadomił duchownego wyznawanej przez pacjenta religii i umożliwił z nim kontakt. Uprawnienie pacjenta oznacza, że szpital ma obowiązek podjęcia aktywnych działań w celu umożliwienia choremu kontaktu z duchownym jego wyznania. W sytuacji zagrożenia życia obowiązek udzielenia takiego kontaktu musi być realizowany także np. w porze nocnej.

W związku z tym szpital ma prawo zadawać pacjentowi pytania o ewentualną potrzebę opieki duszpasterskiej, o ile zostaną zachowane warunki wymagane przez obowiązujące przepisy o ochronie danych osobowych. Pytanie takie to rodzaj dyspozycji na wypadek braku możliwości samodzielnego wyrażenia woli co do skorzystania z opieki duszpasterskiej.

Obowiązek informowania pacjentów o duchownych w szpitalu

Pacjent ma prawo do różnych informacji na temat posługi kapelanów w szpitalu, w którym przebywa. Informacje takie dotyczą: kapelanów, którzy pracują w szpitalu; sposobu kontaktu z nimi; miejsca i czasu, w którym można się z nimi spotkać; terminów i miejsc odprawiania nabożeństw, wreszcie sposobu dotarcia do miejsca sprawowania kultu.

Informacje te powinny być prezentowane w ogólnodostępnym miejscu (np. na tablicy ogłoszeń) oraz powinny być przekazywane przez personel medyczny pacjentom, którzy o to poproszą – ustnie lub w formie broszury. Jest to szczególnie ważne w przypadku pacjentów, którzy z powodu stanu zdrowia nie mogą zdobyć stosownych informacji inaczej niż w rozmowie z personelem. Jeżeli w szpitalu nie ma duchownego religii, którą pacjent wyznaje, to ma on prawo wiedzieć, kto będzie odpowiedzialny za umożliwienie mu kontaktu z duchownym jego wyznania.

Prawo pacjentów do opieki duszpasterskiej podkreślają też wewnętrzne regulaminy niektórych placówek służby zdrowia, zresztą najczęściej odwołujące się do wspomnianych przepisów ustawy o prawach pacjenta.

Centralny Kliniczny Szpital MSWiA w Warszawie w art. 15 Karty Praw i Obowiązków pacjenta stwierdza, że w kaplicy szpitalnej lub na oddziale, chorzy mają prawo do opieki duszpasterskiej sprawowanej przez kapelana szpitalnego wyznania rzymskokatolickiego.

Kaplica funkcjonuje na I piętrze szpitala. Nabożeństwa odbywają się w dni powszednie o godz. 16.30, w niedziele i święta o godz. 10.00. Jest możliwość kontaktu z kapelanem w niedziele i święta w godz. 9.30-13.00, a w pozostałe dni w godz. 15.00-21.00.

Zespół duszpasterski tworzą o. Zdzisław Gardocki SJ, o. Witold Sokołowski SJ, o. Mieczysław Sołowiej SJ - jezuici z pobliskiego Kolegium Ojców Jezuitów "Bobolanum" – oraz s. Lucyna Gąsior OSU. Kapelani są dostępni pod dyżurnym nr tel. komórkowego. Przy zgłoszeniu chorzy proszeni są o wyjaśnienie, o jaką posługę chodzi, na jakim oddziale, nr sali i nazwisko pacjenta.

Opieka duszpasterska innego wyznania niż rzymskokatolickiego jest możliwa, gdy pacjent poinformuje o tym pielęgniarkę lub zadzwoni pod numer konkretnej parafii lub wspólnoty wyznaniowej. W szpitalu MSWiA wskazane są numery dwóch parafii prawosławnych, jednej Kościoła ewangelicko-reformowanego, do Żydowskiej Gminy Wyznaniowej oraz Strażnicy Towarzystwa Biblijnego i Traktatowego.

Ordo Iuris, lk


 

POLECANE
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika gorące
1 maja Solidarność obchodzi święto św. Józefa Robotnika

1 maja ludzie pracy z całej Polski przybywają do Kalisza, aby wspólnie uczestniczyć Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników do św. Józefa. Podczas tej wyjątkowej uroczystości pracownicy i pracodawcy jednoczą się, by razem modlić się o wstawiennictwo patrona ludzi pracy.

Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć! gorące
Jerzy Kwaśniewski: Barbarzyńskie praktyki aborcyjne w Polsce muszą się skończyć!

W Wielkim Tygodniu – gdy wspominaliśmy męczeńską śmierć Jezusa – wielu Polaków usłyszało o niewinnej śmierci… 9-miesięcznego Felka (takie zmienione imię nadali mu dziennikarze „Gazety Wyborczej”).

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat

Znany kucharz Tomasz Jakubiak zmarł 30 kwietnia 2025 roku w wieku 41 lat. Informację przekazała jego rodzina.

Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem z ostatniej chwili
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem

Krótko trwała środowa rozmowa na Kanale Zero z kandydatem na prezydenta Maciejem Maciakiem. Krzysztof Stanowski wyszedł ze studia, po tym, jak Maciak chwalił Putina.

Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski gorące
Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski

Inżynieria przymusowej migracji stała się bezprecedensową formą nacisku, za pomocą której Federacja Rosyjska realizuje swoje interesy geopolityczne. Wszystko wskazuje na to, że cichymi wspólnikami Rosji w planach zdestabilizowania państwa polskiego są Niemcy. Działania rządu w Berlinie idealnie wpisują się w rosyjską strategię. Czy to oznacza, że aktualna mimo wojny na Ukrainie budowa przestrzeni od Władywostoku do Lizbony ma się dokonać na gruzach państwa i Narodu Polskiego?

Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie

Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Olsztyna na miejskiej plaży. Fragment przemówienia kandydata KO wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych z ostatniej chwili
Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych

29 kwietnia 2025 r. poseł Mathilde Panot i europoseł Manon Aubry dostarczyły do Warszawy 300 pigułek aborcyjnych. Francuzki zapowiedziały, że wyślą ich więcej.

Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu Wiadomości
Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu

Chociaż Niemcy publicznie deklarują odejście od rosyjskich surowców, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jak ujawnia niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, niemiecka państwowa spółka SEFE (następczyni niemieckiego oddziału Gazpromu) sprowadza do kraju ogromne ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) – często omijając własne zakazy i ukrywając faktyczny kierunek dostaw.

Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT

KRRiT krytykuje wykluczenie Telewizji Republika z debaty prezydenckiej TVP z udziałem TVN i Polsatu, która odbędzie się 12 maja.

Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury gorące
Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła w środę dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w trakcie poniedziałkowej debaty kandydatów na prezydenta. Chodzi o zachowanie Grzegorza Brauna w trakcie debaty prezydenckiej "Super Expressu".

REKLAMA

Światowy Dzień Chorego - prawa pacjenta do opieki duszpasterskiej

Pacjent ma zagwarantowane w Konstytucji i ustawach prawo do bezpośredniego kontaktu z kapelanem, uczestnictwa w obrzędach religijnych organizowanych na terenie szpitala czy przyjmowania sakramentów, a personel medyczny powinien zagwarantować chorym realizację tych praw - przypominamy o nich 11 lutego, w Światowym Dniu Chorego.
szpital/zdjęcie poglądowe Światowy Dzień Chorego - prawa pacjenta do opieki duszpasterskiej
szpital/zdjęcie poglądowe / pixabay.com/RyanMcGuire

W 2021 r. Instytut Ordo Iuris opracował poradnik dla kapelanów służby zdrowia pt. "W służbie chorym i potrzebującym". Zawarto w nim najważniejsze zasady posługi duszpasterskiej w służbie zdrowia w oparciu o polskie prawodawstwo, w tym podstawy konstytucyjne i oparcie w ustawach szczegółowych, uprawnienia pacjentów oraz Kościołów i związków wyznaniowych, a także obowiązki podmiotów leczniczych. Poniższe opracowanie opiera się w dużej mierze na tym poradniku.

Rola kapelana

Rola kapelana w szpitalu lub innej placówce służby zdrowia realizowana jest na wielu płaszczyznach. Kapelan z oczywistych względów nie może zastąpić lekarza czy pielęgniarki z drugiej strony, ale jego praca stanowi dopełnienie zadań wykonywanych przez personel medyczny. Członkowie zespołów leczniczych w swojej pracy muszą rozwiązywać bowiem nie tylko problemy medyczne, ale także duchowe, psychologiczne, egzystencjalne i społeczne swoich pacjentów oraz – czego często nie uświadamiają sobie osoby nieznające specyfiki pracy w ochronie zdrowia – także rodzin i najbliższego otoczenia pacjentów.

Konflikty, złe lub niedostateczne kontakty rodzinne, pretensje lub wyrzuty sumienia to elementy życia pacjenta, które zaczyna przepracowywać często w momencie „granicznym”, jaki stanowi choroba, zwłaszcza ciężka lub nieuleczalna. W takiej sytuacji duchowny staje się osobą najbardziej kompetentną do pomocy pacjentowi w wyżej wspomnianym zakresie.

Możliwość skorzystania z opieki duszpasterskiej przez osoby przebywające w szpitalu wynika przede wszystkim z wolności sumienia i religii, którą uznaje i gwarantuje Konstytucja RP i która uznawana jest za jedną z najważniejszych wolności człowieka. Art. 53 ust. 2 Konstytucji stanowi, że "[w]olność religii obejmuje wolność wyznawania lub przyjmowania religii według własnego wyboru oraz uzewnętrzniania indywidualnie lub z innymi, publicznie lub prywatnie, swojej religii przez uprawianie kultu, modlitwę, uczestniczenie w obrzędach, praktykowanie i nauczanie. Wolność religii obejmuje także posiadanie świątyń i innych miejsc kultu w zależności od potrzeb ludzi wierzących oraz prawo osób do korzystania z pomocy religijnej tam, gdzie się znajdują”.

Prawo do opieki duszpasterskiej jest tym z praw pacjenta, które wynika bezpośrednio z Konstytucji RP, a konkretnie z art. 53 ust. 2, potwierdzającego prawo każdego do korzystania z pomocy religijnej tam, gdzie się znajduje – w tym także w szpitalu. Konstytucyjnym obowiązkiem publicznych oraz niepublicznych podmiotów świadczących opiekę zdrowotną jest zapewnienie opieki duszpasterskiej każdemu pacjentowi, który wyraża taką wolę.

Regulacje ustawowe

Pacjent zawsze ma prawo do bezpośredniego kontaktu z duchownym swego wyznania, uczestnictwa w obrzędach religijnych organizowanych na terenie szpitala (w tym w kaplicy szpitalnej) czy przyjmowania sakramentów, a personel szpitala powinien zagwarantować pacjentowi możliwości realizacji tego prawa.

Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta w art. 36 wskazuje: „Pacjent przebywający w podmiocie leczniczym wykonującym działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej ma prawo do opieki duszpasterskiej”.

W sytuacji pogorszenia się stanu zdrowia lub zagrożenia życia podmiot leczniczy "jest obowiązany umożliwić pacjentowi kontakt z duchownym jego wyznania" (art. 37). Podmiot leczniczy ponosi koszty realizacji tychże praw pacjenta (art. 38).

Kodeks zawodowy pielęgniarki i położnej zgodnie z pkt. 6 części szczególnej stwierdza, że pielęgniarka lub położna umożliwia kontakt z duchownym na prośbę pacjenta lub jego rodziny, stwarzając w miarę możliwości odpowiednie ku temu warunki. Także art. 19 Kodeksu Etyki Lekarskiej potwierdza, że chory w trakcie leczenia ma prawo do korzystania z opieki rodziny lub przyjaciół, a także do kontaktów z duchownym.

W związku z tym każdy lekarz zachowujący standardy etyki zawodowej powinien respektować potrzebę chorego do kontaktu z osobą duchowną.

Prawo wykonywania praktyk religijnych

Także ustawy regulujące stosunek państwa do poszczególnych wspólnot religijnych potwierdzają prawo osób przebywających w podmiotach leczniczych do wykonywania praktyk religijnych i korzystania z posług religijnych. Bliźniacze przepisy znajdują się w szeregu tzw. ustaw wyznaniowych. Dla realizacji takiego uprawnienia władze szpitala zatrudniają kapelanów. W przypadku Kościoła katolickiego są oni kierowani do posługi przez właściwego biskupa diecezjalnego.

Zatrudnienie kapelana w szpitalu nie wyłącza możliwości pełnienia posługi na terenie szpitala także przez innego kapłana. Posługa duszpasterska innego kapłana niż zatrudnionego w szpitalu może być szczególnie ważna w okresie urlopu lub choroby kapelana.

Aby umożliwić udział zainteresowanych chorych i podopiecznych we Mszy św. i w innych zbiorowych praktykach religijnych na terenie szpitala, przeznacza się odpowiednie pomieszczenia na kaplice. W przypadku Kościoła katolickiego, zgodnie z kan. 1223 Kodeksu prawa kanonicznego, kaplica to "miejsce przeznaczone, za zezwoleniem ordynariusza, do sprawowania kultu Bożego, dla pożytku jakiejś wspólnoty lub grupy wiernych, którzy się w nim zbierają, do którego za zgodą kompetentnego przełożonego mogą przychodzić także inni wierni". W wyjątkowych wypadkach udostępnia się do tego celu inne pomieszczenia, które nie muszą wówczas spełniać wymogów opisanych w Kodeksie prawa kanonicznego.

Kontakt z duchownym - obowiązek szpitala

W sytuacji pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta tak dalece, że powoduje ono odczucie zagrożenia życia, pacjent ma prawo, aby to szpital niezwłocznie zawiadomił duchownego wyznawanej przez pacjenta religii i umożliwił z nim kontakt. Uprawnienie pacjenta oznacza, że szpital ma obowiązek podjęcia aktywnych działań w celu umożliwienia choremu kontaktu z duchownym jego wyznania. W sytuacji zagrożenia życia obowiązek udzielenia takiego kontaktu musi być realizowany także np. w porze nocnej.

W związku z tym szpital ma prawo zadawać pacjentowi pytania o ewentualną potrzebę opieki duszpasterskiej, o ile zostaną zachowane warunki wymagane przez obowiązujące przepisy o ochronie danych osobowych. Pytanie takie to rodzaj dyspozycji na wypadek braku możliwości samodzielnego wyrażenia woli co do skorzystania z opieki duszpasterskiej.

Obowiązek informowania pacjentów o duchownych w szpitalu

Pacjent ma prawo do różnych informacji na temat posługi kapelanów w szpitalu, w którym przebywa. Informacje takie dotyczą: kapelanów, którzy pracują w szpitalu; sposobu kontaktu z nimi; miejsca i czasu, w którym można się z nimi spotkać; terminów i miejsc odprawiania nabożeństw, wreszcie sposobu dotarcia do miejsca sprawowania kultu.

Informacje te powinny być prezentowane w ogólnodostępnym miejscu (np. na tablicy ogłoszeń) oraz powinny być przekazywane przez personel medyczny pacjentom, którzy o to poproszą – ustnie lub w formie broszury. Jest to szczególnie ważne w przypadku pacjentów, którzy z powodu stanu zdrowia nie mogą zdobyć stosownych informacji inaczej niż w rozmowie z personelem. Jeżeli w szpitalu nie ma duchownego religii, którą pacjent wyznaje, to ma on prawo wiedzieć, kto będzie odpowiedzialny za umożliwienie mu kontaktu z duchownym jego wyznania.

Prawo pacjentów do opieki duszpasterskiej podkreślają też wewnętrzne regulaminy niektórych placówek służby zdrowia, zresztą najczęściej odwołujące się do wspomnianych przepisów ustawy o prawach pacjenta.

Centralny Kliniczny Szpital MSWiA w Warszawie w art. 15 Karty Praw i Obowiązków pacjenta stwierdza, że w kaplicy szpitalnej lub na oddziale, chorzy mają prawo do opieki duszpasterskiej sprawowanej przez kapelana szpitalnego wyznania rzymskokatolickiego.

Kaplica funkcjonuje na I piętrze szpitala. Nabożeństwa odbywają się w dni powszednie o godz. 16.30, w niedziele i święta o godz. 10.00. Jest możliwość kontaktu z kapelanem w niedziele i święta w godz. 9.30-13.00, a w pozostałe dni w godz. 15.00-21.00.

Zespół duszpasterski tworzą o. Zdzisław Gardocki SJ, o. Witold Sokołowski SJ, o. Mieczysław Sołowiej SJ - jezuici z pobliskiego Kolegium Ojców Jezuitów "Bobolanum" – oraz s. Lucyna Gąsior OSU. Kapelani są dostępni pod dyżurnym nr tel. komórkowego. Przy zgłoszeniu chorzy proszeni są o wyjaśnienie, o jaką posługę chodzi, na jakim oddziale, nr sali i nazwisko pacjenta.

Opieka duszpasterska innego wyznania niż rzymskokatolickiego jest możliwa, gdy pacjent poinformuje o tym pielęgniarkę lub zadzwoni pod numer konkretnej parafii lub wspólnoty wyznaniowej. W szpitalu MSWiA wskazane są numery dwóch parafii prawosławnych, jednej Kościoła ewangelicko-reformowanego, do Żydowskiej Gminy Wyznaniowej oraz Strażnicy Towarzystwa Biblijnego i Traktatowego.

Ordo Iuris, lk



 

Polecane
Emerytury
Stażowe