Kobieta na czele Gubernatoratu Państwa Watykańskiego

Ojciec Święty mianował, z dniem 1 marca 2025 r., Wielebną Siostrę Raffaellę Petrini, FSE, dotychczas Sekretarza Generalnego Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, Przewodniczącą Papieskiej Komisji dla Państwa Watykańskiego i Przewodniczącą Gubernatoratu Państwa Watykańskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Watykan Kobieta na czele Gubernatoratu Państwa Watykańskiego
Watykan / pixabay.com/Bohemidan

Siostra Petrini

Siostra Raffaella Petrini urodziła się w Rzymie 15 stycznia 1969 r. Studiowała nauki polityczne ze specjalizacją w pracy przemysłowej na Międzynarodowym Wolnym Uniwersytecie Studiów Społecznych im. Guido Carliego (LUISS Guido Carli) w Rzymie. Uzyskała doktorat nauk społecznych na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie. Uzyskała również tytuł magistra w dziedzinie zachowań organizacyjnych na University of Hartford's Barney School of Business.

W 2005 r. rozpoczęła pracę w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, później został szefem biura prefekta.

W 2007 r. złożyła uroczystą profesję zakonną w Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek od Eucharystii (FSE).

W latach 2015-2019 wykładała naukę społeczną Kościoła i socjologię zdrowia w Międzynarodowym Instytucie Teologii Pastoralnej Zdrowia „Camillianum ” w Rzymie. W 2019 r. została profesorem zwyczajnym ekonomii dobrobytu i socjologii procesów gospodarczych na Wydziale Nauk Społecznych Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu w Rzymie.

W 2017 r. została członkiem rady generalnej swojej wspólnoty zakonnej.

4 listopada 2021 r. papież Franciszek mianował ją sekretarzem generalnym Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. Była pierwszą kobietą na tym stanowisku.

13 lipca 2022 r. papież Franciszek mianował ją członkiem Dykasterii ds. Biskupów, a 28 października 2022 r. członkiem Administracji Dziedzictwa Stolicy Apostolskiej.

19 stycznia 2025 r . papież Franciszek ogłosił w programie Che tempo che fa jej nominację na przewodniczącą Gubernatoratu Państwa Watykańskiego.

Gubernatorat Państwa Watykańskiego

Gubernatorat Państwa Watykańskiego sprawuje władzę i funkcje mu właściwe, przypisane w celu zagwarantowania Stolicy Apostolskiej absolutnej i widzialnej niezależności, również na polu międzynarodowym, w wykonywaniu powszechnej i duszpasterskiej misji Ojca Świętego. Gubernatorat składa się ze wszystkich organów rządowych i organów, które przyczyniają się do wykonywania władzy wykonawczej Państwa Watykańskiego oraz w dziedzinach wymienionych w artykułach 15 i 16 Traktatu Laterańskiego, w ramach ich szczególnego statusu prawnego. Gubernatorat prowadzi również inne działania, które są wymagane w służbie Stolicy Apostolskiej.

  1. Organizacja i funkcje Gubernatoratu są regulowane przez ustawę o rządzie i rozporządzenia przyjęte przez Papieską Komisję lub jej przewodniczącego.
  2. Gubernatorat, z własną strukturą administracyjną, zapewnia, jako własne i wyłączne zadanie, które wykonuje w obszarach:

        a) bezpieczeństwa, porządku publicznego i ochrony ludności;

        b) ochrony zdrowia, higieny publicznej, środowiska i ekologii;

        (c) działalności gospodarczej, usług pocztowych, filatelistycznych i celnych;

        (d) wszelkiej infrastruktury łączności i sieci, działalności budowlanej, instalacji technicznych, hydraulicznych, elektrycznych oraz ich nadzór i konserwacja;

  1. e) konserwacji, waloryzacji i korzystania z kompleksu artystycznego Muzeów Watykańskich, a także nadzoru nad całym dziedzictwem artystycznym, historycznym, archeologicznym i etnograficznym
  2. f) wszelkich innych funkcji przewidzianych przez prawo lub inne przepisy.

Przewodniczący

  1. Przewodniczący Papieskiej Komisji dla Państwa Watykańskiego sprawuje władzę wykonawczą i przyjmuje tytuł Przewodniczącego Gubernatoratu. W wykonywaniu swoich uprawnień Przewodniczący jest wspomagany przez Sekretarza Generalnego i Wicesekretarza Generalnego, którym może przekazać wykonywanie niektórych funkcji.
  2. Prezydent zapewnia zarządzanie Państwem, zgodnie z art. 5 Ustawy Zasadniczej Państwa Watykańskiego; wydaje dyrektywy niezbędne do jego ogólnej organizacji i określa wytyczne administracji. W wykonywaniu swoich uprawnień może korzystać z pomocy Sekretarza Generalnego, Zastępcy Sekretarza Generalnego oraz, z głosem doradczym, Radnego Generalnego Państwa, innych Radnych Państwa, Dyrektorów i Szefów Organów.
  3. Przewodniczący Komisji Papieskiej jest Przewodniczącym Gubernatoratu i sprawuje funkcję wykonawczą zgodnie z ustawami i innymi przepisami wykonawczymi.
  4. Przewodniczący korzysta z pomocy Gubernatoratu, którego władze i organy przyczyniają się do wykonywania funkcji wykonawczej państwa
  5. Sprawy o doniosłym znaczeniu są przedkładane przez Przewodniczącego, w zależności od ich wagi, Papieżowi lub do rozpatrzenia przez Komisję Papieską do spraw Państwa Watykańskiego.

Państwo Watykańskie jest monarchią absolutną. Suwerenem państwa jest Ojciec Święty, który ma pełnię władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej.

Funkcja ustawodawcza, z wyjątkiem przypadków, które Papież zamierza zarezerwować dla siebie, jest sprawowana przez Papieską Komisję Państwa Watykańskiego, która składa się z kardynałów, w tym przewodniczącego, oraz innych członków mianowanych przez Papieża na pięcioletnią kadencję.

Funkcja wykonawcza jest sprawowana przez Przewodniczącego Papieskiej Komisji, który jest Przewodniczącym Gubernatoratu i jest wspomagany przez Sekretarza Generalnego i Zastępcę Sekretarza Generalnego.

Funkcja sądownicza jest sprawowana w imieniu Papieża przez organy ustanowione zgodnie z systemem sądownictwa oraz przez inne organy, którym prawo przyznaje kompetencje w określonych sprawach.

st


 

POLECANE
Co z kontuzją Lewandowskiego? Jest decyzja ws. ważnego meczu Wiadomości
Co z kontuzją Lewandowskiego? Jest decyzja ws. ważnego meczu

Dobre wieści dla kibiców reprezentacji Polski. Robert Lewandowski będzie gotowy na poniedziałkowy mecz z Maltą. Jeszcze po spotkaniu z Litwą pojawiły się obawy o jego zdrowie, ale wszystko wskazuje na to, że kapitan naszej kadry jest w pełni sił i będzie mógł pomóc drużynie w kolejnym starciu eliminacyjnym.

Rozpoczęły się negocjacje Ukraina - USA. Są szczegóły Wiadomości
Rozpoczęły się negocjacje Ukraina - USA. Są szczegóły

W stolicy Arabii Saudyjskiej Rijadzie rozpoczęła się w niedzielę kolejna runda rozmów ukraińsko-amerykańskich o rozejmie w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie; tematami będą kwestia bezpieczeństwa, ochrona obiektów energetycznych i infrastruktury krytycznej - poinformował minister obrony Ukrainy Rustem Umierow.

Znany aktor zmaga się z nałogiem. To usłyszał od lekarza Wiadomości
Znany aktor zmaga się z nałogiem. To usłyszał od lekarza

Henryk Gołębiewski, ceniony polski aktor znany z takich produkcji jak „Podróż za jeden uśmiech” czy „Stawiam na Tolka Banana”, otwarcie przyznał, że zmaga się z poważnym nałogiem, który odbija się na jego zdrowiu. W rozmowie z „Faktem” opowiedział o swojej walce z paleniem, które od lat towarzyszy mu w codziennym życiu.

Zenon Martyniuk zrobił to na warszawskim lotnisku. Sieć obiegło nagranie Wiadomości
Zenon Martyniuk zrobił to na warszawskim lotnisku. Sieć obiegło nagranie

Zenon Martyniuk, legenda polskiego disco polo, po raz kolejny zaskoczył swoich fanów. Tym razem artysta dał spontaniczny koncert na lotnisku Chopina w Warszawie.

Nie ufam mu. Premier Wielkiej Brytanii nie kryje obaw polityka
"Nie ufam mu". Premier Wielkiej Brytanii nie kryje obaw

Nie ufam Władimirowi Putinowi, bo jestem pewien, że będzie dążył do tego, by Ukraina była bezbronna, co umożliwiłoby mu kolejną inwazję - powiedział brytyjski premier Keir Starmer w opublikowanej w niedzielę rozmowie z amerykańskim dziennikiem "New York Times".

Dramat w Hiszpanii. Runął historyczny most z ostatniej chwili
Dramat w Hiszpanii. Runął historyczny most

Rwące wody rzeki Tag spowodowały w niedzielę nad ranem zawalenie się historycznego mostu w miejscowości Talavera de la Reina w prowincji Toledo w środkowej Hiszpanii. Premier Pedro Sanchez już zapowiedział jego odbudowę.

Nawrocki: zachodnia granica Polski nie jest strzeżona przez państwo, a przez polskich patriotów pilne
Nawrocki: zachodnia granica Polski nie jest strzeżona przez państwo, a przez polskich patriotów

- Jestem zaniepokojony tym, iż konferencja odbyła się w momencie, gdy przez zachodnią polską granicę odbywa napływ nielegalnych migrantów na teren państwa polskiego, a państwo polskie nie wykonuje swoich obowiązków ochrony naszej zachodniej granicy - wyraził zaniepokojenie Karol Nawrocki na swoim przedwyborczym spotkaniu w Żurominie, odnosząc się do wizyty Donalda Tuska przy zaporze na polsko-białoruskiej granicy.

Dom za grosze w malowniczych Włoszech? Jest pewien haczyk Wiadomości
Dom za grosze w malowniczych Włoszech? Jest pewien haczyk

Malownicze włoskie wioski w Trydencie pustoszeją, a władze szukają sposobu, by tchnąć w nie nowe życie. Teraz oferują 100 tysięcy euro na zakup i remont domu w tej górskiej prowincji. Brzmi jak marzenie? Jest jeden haczyk.

Wyjątkowy serial już niedługo na platformie Max Wiadomości
Wyjątkowy serial już niedługo na platformie Max

Już 16 maja na platformie Max zadebiutuje nowy serial „Duster”, za który odpowiadają - J.J. Abrams, twórca kultowego „Lost: Zagubieni”, oraz LaToya Morgan, scenarzystka hitu „The Walking Dead”. Produkcja liczy osiem odcinków, które będą pojawiać się co tydzień.

Niemieccy kibice zdewastowali nowy stadion w Opolu Wiadomości
Niemieccy kibice zdewastowali nowy stadion w Opolu

„Stadion jest ubezpieczony i poradzimy sobie z tymi zniszczeniami. Nie zmienia to faktu, że te akty wandalizmu są paskudne. Jakby przez stadion przewaliła się jakaś dzicz! Bardzo to przygnębiające” - ocenił prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Za zniszczenia dziennikarze oskarżają kibiców z Niemiec, ponieważ do wandalizmu doszło w sektorach przez nich zajmowanych.

REKLAMA

Kobieta na czele Gubernatoratu Państwa Watykańskiego

Ojciec Święty mianował, z dniem 1 marca 2025 r., Wielebną Siostrę Raffaellę Petrini, FSE, dotychczas Sekretarza Generalnego Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, Przewodniczącą Papieskiej Komisji dla Państwa Watykańskiego i Przewodniczącą Gubernatoratu Państwa Watykańskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Watykan Kobieta na czele Gubernatoratu Państwa Watykańskiego
Watykan / pixabay.com/Bohemidan

Siostra Petrini

Siostra Raffaella Petrini urodziła się w Rzymie 15 stycznia 1969 r. Studiowała nauki polityczne ze specjalizacją w pracy przemysłowej na Międzynarodowym Wolnym Uniwersytecie Studiów Społecznych im. Guido Carliego (LUISS Guido Carli) w Rzymie. Uzyskała doktorat nauk społecznych na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie. Uzyskała również tytuł magistra w dziedzinie zachowań organizacyjnych na University of Hartford's Barney School of Business.

W 2005 r. rozpoczęła pracę w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, później został szefem biura prefekta.

W 2007 r. złożyła uroczystą profesję zakonną w Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek od Eucharystii (FSE).

W latach 2015-2019 wykładała naukę społeczną Kościoła i socjologię zdrowia w Międzynarodowym Instytucie Teologii Pastoralnej Zdrowia „Camillianum ” w Rzymie. W 2019 r. została profesorem zwyczajnym ekonomii dobrobytu i socjologii procesów gospodarczych na Wydziale Nauk Społecznych Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu w Rzymie.

W 2017 r. została członkiem rady generalnej swojej wspólnoty zakonnej.

4 listopada 2021 r. papież Franciszek mianował ją sekretarzem generalnym Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. Była pierwszą kobietą na tym stanowisku.

13 lipca 2022 r. papież Franciszek mianował ją członkiem Dykasterii ds. Biskupów, a 28 października 2022 r. członkiem Administracji Dziedzictwa Stolicy Apostolskiej.

19 stycznia 2025 r . papież Franciszek ogłosił w programie Che tempo che fa jej nominację na przewodniczącą Gubernatoratu Państwa Watykańskiego.

Gubernatorat Państwa Watykańskiego

Gubernatorat Państwa Watykańskiego sprawuje władzę i funkcje mu właściwe, przypisane w celu zagwarantowania Stolicy Apostolskiej absolutnej i widzialnej niezależności, również na polu międzynarodowym, w wykonywaniu powszechnej i duszpasterskiej misji Ojca Świętego. Gubernatorat składa się ze wszystkich organów rządowych i organów, które przyczyniają się do wykonywania władzy wykonawczej Państwa Watykańskiego oraz w dziedzinach wymienionych w artykułach 15 i 16 Traktatu Laterańskiego, w ramach ich szczególnego statusu prawnego. Gubernatorat prowadzi również inne działania, które są wymagane w służbie Stolicy Apostolskiej.

  1. Organizacja i funkcje Gubernatoratu są regulowane przez ustawę o rządzie i rozporządzenia przyjęte przez Papieską Komisję lub jej przewodniczącego.
  2. Gubernatorat, z własną strukturą administracyjną, zapewnia, jako własne i wyłączne zadanie, które wykonuje w obszarach:

        a) bezpieczeństwa, porządku publicznego i ochrony ludności;

        b) ochrony zdrowia, higieny publicznej, środowiska i ekologii;

        (c) działalności gospodarczej, usług pocztowych, filatelistycznych i celnych;

        (d) wszelkiej infrastruktury łączności i sieci, działalności budowlanej, instalacji technicznych, hydraulicznych, elektrycznych oraz ich nadzór i konserwacja;

  1. e) konserwacji, waloryzacji i korzystania z kompleksu artystycznego Muzeów Watykańskich, a także nadzoru nad całym dziedzictwem artystycznym, historycznym, archeologicznym i etnograficznym
  2. f) wszelkich innych funkcji przewidzianych przez prawo lub inne przepisy.

Przewodniczący

  1. Przewodniczący Papieskiej Komisji dla Państwa Watykańskiego sprawuje władzę wykonawczą i przyjmuje tytuł Przewodniczącego Gubernatoratu. W wykonywaniu swoich uprawnień Przewodniczący jest wspomagany przez Sekretarza Generalnego i Wicesekretarza Generalnego, którym może przekazać wykonywanie niektórych funkcji.
  2. Prezydent zapewnia zarządzanie Państwem, zgodnie z art. 5 Ustawy Zasadniczej Państwa Watykańskiego; wydaje dyrektywy niezbędne do jego ogólnej organizacji i określa wytyczne administracji. W wykonywaniu swoich uprawnień może korzystać z pomocy Sekretarza Generalnego, Zastępcy Sekretarza Generalnego oraz, z głosem doradczym, Radnego Generalnego Państwa, innych Radnych Państwa, Dyrektorów i Szefów Organów.
  3. Przewodniczący Komisji Papieskiej jest Przewodniczącym Gubernatoratu i sprawuje funkcję wykonawczą zgodnie z ustawami i innymi przepisami wykonawczymi.
  4. Przewodniczący korzysta z pomocy Gubernatoratu, którego władze i organy przyczyniają się do wykonywania funkcji wykonawczej państwa
  5. Sprawy o doniosłym znaczeniu są przedkładane przez Przewodniczącego, w zależności od ich wagi, Papieżowi lub do rozpatrzenia przez Komisję Papieską do spraw Państwa Watykańskiego.

Państwo Watykańskie jest monarchią absolutną. Suwerenem państwa jest Ojciec Święty, który ma pełnię władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej.

Funkcja ustawodawcza, z wyjątkiem przypadków, które Papież zamierza zarezerwować dla siebie, jest sprawowana przez Papieską Komisję Państwa Watykańskiego, która składa się z kardynałów, w tym przewodniczącego, oraz innych członków mianowanych przez Papieża na pięcioletnią kadencję.

Funkcja wykonawcza jest sprawowana przez Przewodniczącego Papieskiej Komisji, który jest Przewodniczącym Gubernatoratu i jest wspomagany przez Sekretarza Generalnego i Zastępcę Sekretarza Generalnego.

Funkcja sądownicza jest sprawowana w imieniu Papieża przez organy ustanowione zgodnie z systemem sądownictwa oraz przez inne organy, którym prawo przyznaje kompetencje w określonych sprawach.

st



 

Polecane
Emerytury
Stażowe