"Warner Bros. Discovery stał się pułapką". Właściciel TVN w tarapatach

Warner Bros. Discovery przeprowadza zmiany, które mają utrzymać go na trudnym i dynamicznym rynku medialnym. Jak wynika jednak z ostatnich danych, trudno mówić o sukcesie. Sytuacja zaważy na stale w Polsce żywo komentowanej potencjalnej sprzedaży TVN, jednej z największych, a jednocześnie najbardziej zaangażowanych politycznie stacji telewizyjnych w naszym kraju.
Warner Bros. Discovery
Warner Bros. Discovery / zrzut z ekranu z YouTube'a

Jak donoszą branżowe media, Warner Bros. Discovery odnotował słaby kwartał, ze spadkiem przychodów rok do roku o 2,5 proc. i stratą 0,20 USD w czwartym kwartale zeszłego roku (Q4). 

Firma medialna jest w trakcie tworzenia nowej struktury korporacyjnej, a takie ruchy są powszechne w przypadku zakłócania działalności

– podkreślają analitycy portalu seekingalpha.com.

"Warner Bros. Discovery stał się pułapką". Właściciel TVN w tarapatach

Warner Bros. Discovery musiał pogodzić się z kolejnym rozczarowującym kwartałem, z przychodami poniżej szacunków o 140 milionów dolarów. Przychody spadły o 2,5 proc. w porównaniu z poprzednim Q4, "kontynuując trend spadków rok do roku".

Do sukcesów z kolei firma może zaliczyć znaczny wzrost liczby abonentów krajowych DTC (Direct-to-Consumer, sprzedaż bezpośrednia do konsumenta) – rok do roku o ok. 10 proc., a liczba abonentów międzynarodowych osiągnęła 59,8 mln, co przełożyło się na 1 mld USD rocznych przychodów.

W znacznej mierze wiąże się on w budowaniu biznesu DTC za pośrednictwem platformy streamingowej Max.

Podczas konferencji prasowej poświęconej 4 kwartałowi dyrektor generalny David Zaslav podkreślił, że DTC ma na celu osiągnięcie 150 milionów subskrybentów w następujący sposób:

Dzięki uruchomieniu Max na arenie międzynarodowej w 2024 r. mamy teraz globalny biznes subskrypcyjny, który zwiększa liczbę subskrypcji, przychody i EBITDA. Mamy jasną, możliwą do udowodnienia ścieżkę do co najmniej 150 milionów subskrybentów do końca 2026 r., co napędza dalszy wzrost przychodów i EBITDA

– mówił David Zaslav w grudniu 2024 r. 

Jednak choć Max jest na ścieżce wzrostu, Netflix (NFLX) nadal prowadzi w tym segmencie pod względem wielkości i zasięgu.

Udział Maxa w rynku usług streamingowych wynosi zaledwie 1,3 proc., co daje mu niższe noty od takich konkurentów jak Netflix i Disney. Rodzi to obawy o długoterminowy sukces i zaangażowanie widzów

– czytamy na portalu seekingalpha.com.

Poza tym korzyści płynące ze streamingu zostały zniwelowane przez segment sieciowy, który odpowiada za prawie 50 proc. działalności Warner Bros. Discovery. A to z kolei wskazuje na powody trwających problemów z przychodami firmy.

Ponadto oświadczenie spółki zawarte w liście do akcjonariuszy wskazuje na zakłócenia operacyjne spowodowane reorganizacją korporacyjną w pierwszej połowie roku.

Wysokie zadłużenie i spadająca liczba abonentów telewizji kablowej zniwelowały zyski z DTC, przez co Warner Bros. stał się pułapką wartości z ograniczonym potencjałem wzrostu akcji przy obecnych cenach

– podkreślili analitycy w kluczowych wnioskach.

Sytuacja ta ma odzwierciedlenie także w polskiej filii spółki – nadającej w Polsce stacji TVN.

A tymczasem w TVN nerwowo

Niedawno prezes TVN Warner Bros. Discovery w Polsce Katarzyna Kieli napisała uspokajający list do pracowników stacji. Odniosła się w nim do potencjalnej sprzedaży Grupy TVN.

WBD rozważa różne opcje i jedną z nich jest potencjalna sprzedaż różnych aktywów. Czy do takiej sprzedaży dojdzie, jeszcze nie wiadomo. Co wiadomo, to że do potencjalnych inwestorów zostanie rozesłana informacja dotycząca naszego biznesu

– napisała w liście Katarzyna Kieli.

Zwróciła również uwagę na to, że w przeszłości TVN kilka razy zmieniał swojego właściciela.

Z każdej zmiany wychodziliśmy mocniejsi. Razem przeszliśmy przez ostatnie, bardzo trudne lata i niezależnie od tego, czy do zmiany właściciela dojdzie czy nie, chciałabym żebyście mieli wszyscy pewność, że zarówno ja, jak i cały polski management jesteśmy razem z Wami. I tym razem przejdziemy przez to jeszcze mocniejsi

– stwierdziła prezes TVN Warner Bros. Discovery.

W liście Katarzyna Kieli przekonuje pracowników, że niezależność dziennikarska jest dla nadawcy kluczowa.

Oprócz tego, że jest to fantastyczna firma, z fantastycznymi pracownikami, to wartości którym wszyscy hołdujemy, na czele z niezależnością dziennikarską, są naszym trwałym fundamentem. I to się nigdy nie zmieni

– zapewniła Kieli.

Sprzedaż TVN

Jak podawała Agencja Reutera, cztery osoby zaznajomione ze sprawą sprzedaży Grupy TVN miały potwierdzić rozpoczęcie całego procesu zmiany właściciela. Akcjonariusz Warner Bros. Discovery podjął współpracę z doradcami z JP Morgan, której celem na być sprzedaż TVN.

Bank miał też kontaktować się z potencjalnymi nabywcami aktywów w ostatnich tygodniach, a materiały sprzedażowe mają zostać rozesłane na początku przyszłego roku.

Trwają spekulacje nt. przejęcia TVN przez nowego właściciela, który mógłby wpłynąć na linię redakcyjną stacji. 

Mówiło się również o zakupie całego Warner Bros. Discovery przez koncern FOX, do którego należy konserwatywna telewizja informacyjna FOX News. A także o ewentualnym zakupie TVN przez imperium medialne rodziny Berlusconich.

Ostatecznie, według doniesień "Rzeczpospolitej", wpłynęły trzy oferty – funduszu należącego do miliardera Michała Sołowowa, konsorcjum z Wirtualną Polską oraz Media For Europe – grupy należącej do spadkobierców Silvio Berlusconiego, która jednak, według doniesień medialnych, miała się wycofać.

 


 

POLECANE
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat z ostatniej chwili
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz i juror miał 41 lat

Znany kucharz Tomasz Jakubiak zmarł 30 kwietnia 2025 roku w wieku 41 lat. Informację przekazała jego rodzina.

Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem z ostatniej chwili
Stanowski opuścił studio podczas rozmowy z Maciakiem

Krótko trwała środowa rozmowa na Kanale Zero z kandydatem na prezydenta Maciejem Maciakiem. Krzysztof Stanowski wyszedł ze studia, po tym, jak Maciak chwalił Putina.

Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski gorące
Niemcy cichym wspólnikiem Rosji w destabilizacji Polski

Inżynieria przymusowej migracji stała się bezprecedensową formą nacisku, za pomocą której Federacja Rosyjska realizuje swoje interesy geopolityczne. Wszystko wskazuje na to, że cichymi wspólnikami Rosji w planach zdestabilizowania państwa polskiego są Niemcy. Działania rządu w Berlinie idealnie wpisują się w rosyjską strategię. Czy to oznacza, że aktualna mimo wojny na Ukrainie budowa przestrzeni od Władywostoku do Lizbony ma się dokonać na gruzach państwa i Narodu Polskiego?

Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie z ostatniej chwili
Dziwne zachowanie Trzaskowskiego w Olsztynie. Jest nagranie

Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Olsztyna na miejskiej plaży. Fragment przemówienia kandydata KO wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych z ostatniej chwili
Europoseł z Francji przywiozła do Warszawy setki pigułek aborcyjnych

29 kwietnia 2025 r. poseł Mathilde Panot i europoseł Manon Aubry dostarczyły do Warszawy 300 pigułek aborcyjnych. Francuzki zapowiedziały, że wyślą ich więcej.

Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu Wiadomości
Gazowa hipokryzja Niemiec. Tak do Europy trafiają miliardy metrów sześciennych rosyjskiego gazu

Chociaż Niemcy publicznie deklarują odejście od rosyjskich surowców, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Jak ujawnia niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, niemiecka państwowa spółka SEFE (następczyni niemieckiego oddziału Gazpromu) sprowadza do kraju ogromne ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) – często omijając własne zakazy i ukrywając faktyczny kierunek dostaw.

Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT z ostatniej chwili
Debata prezydencka TVP. Ostra reakcja KRRiT

KRRiT krytykuje wykluczenie Telewizji Republika z debaty prezydenckiej TVP z udziałem TVN i Polsatu, która odbędzie się 12 maja.

Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury gorące
Słowa Grzegorza Brauna podczas debaty. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła w środę dochodzenie w sprawie znieważenia Żydów oraz nawoływania do nienawiści w trakcie poniedziałkowej debaty kandydatów na prezydenta. Chodzi o zachowanie Grzegorza Brauna w trakcie debaty prezydenckiej "Super Expressu".

Znamy nazwisko nowego rzecznika niemieckiego rządu. To dziennikarz z ostatniej chwili
Znamy nazwisko nowego rzecznika niemieckiego rządu. To dziennikarz

Dziennikarz i publicysta "Sueddeutsche Zeitung" Stefan Kornelius obejmie stanowisko rzecznika nowego, chadecko-socjaldemokratycznego rządu Niemiec – poinformował portal dziennika.

Nowości Netflix – maj 2025. Morderstwo, obława i polityczne intrygi z ostatniej chwili
Nowości Netflix – maj 2025. Morderstwo, obława i polityczne intrygi

Netflix w maju 2025 kusi miniserialem true crime, docuserią o Bin Ladenie, komediami i odważnym serialem animowanym.

REKLAMA

"Warner Bros. Discovery stał się pułapką". Właściciel TVN w tarapatach

Warner Bros. Discovery przeprowadza zmiany, które mają utrzymać go na trudnym i dynamicznym rynku medialnym. Jak wynika jednak z ostatnich danych, trudno mówić o sukcesie. Sytuacja zaważy na stale w Polsce żywo komentowanej potencjalnej sprzedaży TVN, jednej z największych, a jednocześnie najbardziej zaangażowanych politycznie stacji telewizyjnych w naszym kraju.
Warner Bros. Discovery
Warner Bros. Discovery / zrzut z ekranu z YouTube'a

Jak donoszą branżowe media, Warner Bros. Discovery odnotował słaby kwartał, ze spadkiem przychodów rok do roku o 2,5 proc. i stratą 0,20 USD w czwartym kwartale zeszłego roku (Q4). 

Firma medialna jest w trakcie tworzenia nowej struktury korporacyjnej, a takie ruchy są powszechne w przypadku zakłócania działalności

– podkreślają analitycy portalu seekingalpha.com.

"Warner Bros. Discovery stał się pułapką". Właściciel TVN w tarapatach

Warner Bros. Discovery musiał pogodzić się z kolejnym rozczarowującym kwartałem, z przychodami poniżej szacunków o 140 milionów dolarów. Przychody spadły o 2,5 proc. w porównaniu z poprzednim Q4, "kontynuując trend spadków rok do roku".

Do sukcesów z kolei firma może zaliczyć znaczny wzrost liczby abonentów krajowych DTC (Direct-to-Consumer, sprzedaż bezpośrednia do konsumenta) – rok do roku o ok. 10 proc., a liczba abonentów międzynarodowych osiągnęła 59,8 mln, co przełożyło się na 1 mld USD rocznych przychodów.

W znacznej mierze wiąże się on w budowaniu biznesu DTC za pośrednictwem platformy streamingowej Max.

Podczas konferencji prasowej poświęconej 4 kwartałowi dyrektor generalny David Zaslav podkreślił, że DTC ma na celu osiągnięcie 150 milionów subskrybentów w następujący sposób:

Dzięki uruchomieniu Max na arenie międzynarodowej w 2024 r. mamy teraz globalny biznes subskrypcyjny, który zwiększa liczbę subskrypcji, przychody i EBITDA. Mamy jasną, możliwą do udowodnienia ścieżkę do co najmniej 150 milionów subskrybentów do końca 2026 r., co napędza dalszy wzrost przychodów i EBITDA

– mówił David Zaslav w grudniu 2024 r. 

Jednak choć Max jest na ścieżce wzrostu, Netflix (NFLX) nadal prowadzi w tym segmencie pod względem wielkości i zasięgu.

Udział Maxa w rynku usług streamingowych wynosi zaledwie 1,3 proc., co daje mu niższe noty od takich konkurentów jak Netflix i Disney. Rodzi to obawy o długoterminowy sukces i zaangażowanie widzów

– czytamy na portalu seekingalpha.com.

Poza tym korzyści płynące ze streamingu zostały zniwelowane przez segment sieciowy, który odpowiada za prawie 50 proc. działalności Warner Bros. Discovery. A to z kolei wskazuje na powody trwających problemów z przychodami firmy.

Ponadto oświadczenie spółki zawarte w liście do akcjonariuszy wskazuje na zakłócenia operacyjne spowodowane reorganizacją korporacyjną w pierwszej połowie roku.

Wysokie zadłużenie i spadająca liczba abonentów telewizji kablowej zniwelowały zyski z DTC, przez co Warner Bros. stał się pułapką wartości z ograniczonym potencjałem wzrostu akcji przy obecnych cenach

– podkreślili analitycy w kluczowych wnioskach.

Sytuacja ta ma odzwierciedlenie także w polskiej filii spółki – nadającej w Polsce stacji TVN.

A tymczasem w TVN nerwowo

Niedawno prezes TVN Warner Bros. Discovery w Polsce Katarzyna Kieli napisała uspokajający list do pracowników stacji. Odniosła się w nim do potencjalnej sprzedaży Grupy TVN.

WBD rozważa różne opcje i jedną z nich jest potencjalna sprzedaż różnych aktywów. Czy do takiej sprzedaży dojdzie, jeszcze nie wiadomo. Co wiadomo, to że do potencjalnych inwestorów zostanie rozesłana informacja dotycząca naszego biznesu

– napisała w liście Katarzyna Kieli.

Zwróciła również uwagę na to, że w przeszłości TVN kilka razy zmieniał swojego właściciela.

Z każdej zmiany wychodziliśmy mocniejsi. Razem przeszliśmy przez ostatnie, bardzo trudne lata i niezależnie od tego, czy do zmiany właściciela dojdzie czy nie, chciałabym żebyście mieli wszyscy pewność, że zarówno ja, jak i cały polski management jesteśmy razem z Wami. I tym razem przejdziemy przez to jeszcze mocniejsi

– stwierdziła prezes TVN Warner Bros. Discovery.

W liście Katarzyna Kieli przekonuje pracowników, że niezależność dziennikarska jest dla nadawcy kluczowa.

Oprócz tego, że jest to fantastyczna firma, z fantastycznymi pracownikami, to wartości którym wszyscy hołdujemy, na czele z niezależnością dziennikarską, są naszym trwałym fundamentem. I to się nigdy nie zmieni

– zapewniła Kieli.

Sprzedaż TVN

Jak podawała Agencja Reutera, cztery osoby zaznajomione ze sprawą sprzedaży Grupy TVN miały potwierdzić rozpoczęcie całego procesu zmiany właściciela. Akcjonariusz Warner Bros. Discovery podjął współpracę z doradcami z JP Morgan, której celem na być sprzedaż TVN.

Bank miał też kontaktować się z potencjalnymi nabywcami aktywów w ostatnich tygodniach, a materiały sprzedażowe mają zostać rozesłane na początku przyszłego roku.

Trwają spekulacje nt. przejęcia TVN przez nowego właściciela, który mógłby wpłynąć na linię redakcyjną stacji. 

Mówiło się również o zakupie całego Warner Bros. Discovery przez koncern FOX, do którego należy konserwatywna telewizja informacyjna FOX News. A także o ewentualnym zakupie TVN przez imperium medialne rodziny Berlusconich.

Ostatecznie, według doniesień "Rzeczpospolitej", wpłynęły trzy oferty – funduszu należącego do miliardera Michała Sołowowa, konsorcjum z Wirtualną Polską oraz Media For Europe – grupy należącej do spadkobierców Silvio Berlusconiego, która jednak, według doniesień medialnych, miała się wycofać.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe