Janusz Kowalski: Inicjatywę Rafała Brzoski przyjmujemy z ostrożnym optymizmem

- Bardzo mi się podoba, że Rafał Brzoska włączył przedwczoraj licznik Donaldowi Tuskowi, że ma 100 dni na przyjęcie tych propozycji - mówi poseł PiS Janusz Kowalski w rozmowie z Mateuszem Kosińskim
Janusz Kowalski Janusz Kowalski: Inicjatywę Rafała Brzoski przyjmujemy z ostrożnym optymizmem
Janusz Kowalski / zbiory Janusza Kowalskiego

Mateusz Kosiński: Rozkręcają się prace nad deregulacją. Czy rzeczywiście ekipa Donalda Tuska zamierza wprowadzić deregulację, czy to jednak tylko dobrze brzmiące w kampanii hasło?

Janusz Kowalski: Rząd Donalda Tuska w kwestii deregulacji kompletnie nic nie zrobił, chyba że mówimy o rozwalaniu państwa, sądownictwa, Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i innych instytucji. Rząd nie zrobił nic, poza blokowaniem czwartej ustawy deregulacyjnej PiS-u autorstwa posła Bartłomieja Wróblewskiego, który z najmocniejszym zespołem ds. deregulacji w polskim Sejmie przygotowywał te ustawy. Warto tu wymienić trzech posłów – to Patryk Wicher, Andrzej Gawron i Grzegorz Gaża. Ci posłowie razem ze mną weszli do nowo utworzonej komisji ds. deregulacji.

 

"Z ostrożnym optymizmem"

Dlaczego więc weszliście do tej komisji?

Z ostrożnym optymizmem przyjęliśmy inicjatywę pana Rafała Brzoski. Inicjatywę uzgodnienia i przygotowania ze stroną społeczną, z obywatelami, z ekspertami, prawnikami, organizacjami pracodawców pewnych rekomendacji ds. deregulacji gospodarki, które powinny wejść w życie. Część z tych rzeczy wpisuje się w to, co robi Prawo i Sprawiedliwość. To m.in. moja i Jacka Sasina ustawa o rewolucyjnej zmianie, żeby termin przedawnienia zobowiązań podatkowych dla wszystkich podatników – zarówno firm, jak i osób fizycznych, skrócić z 5 do 3 lat, tak jak zrobiła to Belgia. Ta propozycja również jest w propozycji pana Rafała Brzoski. Jako partnera traktujemy inicjatywę społeczną SprawdzaMY. Jako konstruktywna opozycja zadeklarowaliśmy wyjęcie tej sprawy spoza sporu politycznego. Sami mamy dużo pomysłów deregulacyjnych i jeśli jest sposobność, chcemy zrobić wszystko, żeby zostały przyjęte nasze postulaty.

Jak ocenia Pan niedawną konferencję w KPRM dotyczącą deregulacji?

Słuchając konferencji zwróciłem uwagę na trzy ważne deklaracje. Po pierwsze – pozytywne spojrzenie na ustawę pana posła Wróblewskiego, która jest kompleksową ustawą deregulacyjną. Zrobimy wszystko, żeby stała się przedmiotem prac komisji deregulacyjnej od pierwszego posiedzenia. Po drugie to co ważne dla nas, po raz pierwszy o 9 lat zaprosiliśmy do Sejmu całą branżę kryptowalut. Aż 2 miliony Polaków inwestuje w kryptowaluty. Firmy inwestują poza granicami kraju, nie płaca w Polsce podatków, ponieważ nie mamy tej kwestii uregulowanej. Komunikat ze strony pana Rafała Brzoski, że jest zwolennikiem otwarcia Polski na kryptowaluty, jest dla nas dobry. Pozytywnie oceniam również to, że powiedział o biometanie. Wraz z posłem Maciejem Małeckim przygotowaliśmy ustawę o biometanie, czyli możliwości wykorzystania w sieci gazowej biometanu pochodzenia rolnego, żeby zastępował gaz ziemny. Tu rząd nic nie zrobił. To trzy przykłady na to, że w ważnych sprawach jesteśmy zwolennikami ponad politycznej pracy.

Nie spodziewałem się po Panu tak konsensualnego tonu...

Mówię to jako Janusz Kowalski, który jest wielkim przeciwnikiem tego rządu i Donalda Tuska. Cały czas przypominam jedną rzecz – w lipcu 2023 r. w środku kampanii wyborczej była przyjmowana moja ustawa dotycząca biogazowni rolniczych, a szczególnie biopaliwa rolniczego E10. Ono od 1 stycznia 2024 r. jest na każdej stacji benzynowej, zastąpiło E5, czyli zawiera większą ilość bioetanolu. To bardzo korzystna zmiana dla polskich rolników. Mimo posiadania większości rządowej poszedłem w okresie najgorętszego sporu do opozycji z prośbą o wyjęcie tej sprawy poza ten spór. Za tą ustawą zagłosowało 448 posłów, żaden się nie wstrzymał, żaden nie był przeciw. Tak powinniśmy procedować w ważnych sprawach – bezpieczeństwa, gospodarki. Niestety w tych najważniejszych sprawach wciąż brakuje konsensusu. Dlatego z ostrożnym optymizmem przyjęliśmy społeczna inicjatywę SprawdzaMY. Chcemy w sposób merytoryczny pracować nad dobrymi rozwiązaniami. Bardzo mi się podoba, że Rafał Brzoska włączył przedwczoraj licznik Donaldowi Tuskowi, że ma 100 dni na przyjęcie tych propozycji.

 

Zakaz podatku katastralnego

Gospodarka odegra dużą rolę w kampanii prezydenckiej?

Oczywiście. Proszę zobaczyć, że dzisiaj jedynym kandydatem, który ma kompleksowy program podatkowy, jest Karol Nawrocki.

Sławomir Mentzen by się nie zgodził...

To porozmawiajmy o konkretach. Sławomir Mentzen mówi „proste i niskie podatki”. Szacunek za to, ale Karol Nawrocki mówi wprost – „proste, niskie i prorodzinne podatki”. Zgłasza m.in. propozycje PIT 0 proc. dla rodzin z dwójką dzieci, dla każdego rodzica z przynajmniej dwójką dzieci do 140 tys. zł dochodu. To rewolucyjna propozycja podatkowa zachęcająca do tego, by posiadać drugie, trzecie i czwarte dziecko. To konkret. Tak samo, jak kwestia dotycząca likwidacji dużej części podatku Belki, wpisanie do konstytucji zakazu podatku katastralnego. To również ustawa - „jeden przelew jedno rozliczenie”, polegające na tym, że PIT, ZUS i składkę zdrowotną przedsiębiorca będzie płacił jednym przelewem. W ten sposób Karol Nawrocki nadał ton kampanii konkretnymi rozwiązaniami. Jeśli usłyszymy od Sławomira Mentzena konkretne rozwiązania dotyczące podatków, to się do nich ustosunkujemy. Mnie się podoba jego sposób myślenia dotyczący upraszczania podatków. Myślę, że to łączy obu kandydatów. Karol Nawrocki zadeklarował, że w ciągu kilku miesięcy od objęcia urzędu zgłosi przełomowe, nowe, proste ustawy podatkowe dotyczące PIT, CIT i VAT. To konkretna propozycja.


 

POLECANE
Wiadomości
iPad mini jako narzędzie edukacyjne dla dzieci – jak tablet może wspierać naukę w domu i szkole?

Nowoczesne technologie odgrywają ogromną rolę w codziennym życiu, a ich zalety są nie do przecenienia. Smartfony, komputery czy tablety są w prawie każdym domu, a ich zastosowanie jest naprawdę szerokie. Co ciekawe, tego typu urządzenia mogą być świetnym wsparciem dla dzieci – nie tylko jako narzędzie do przeglądania Internetu, grania w gry czy oglądania filmów, ale i jako pomoc w nauce. Zarówno w domu, jak i w szkole, nowoczesny sprzęt, taki jak np. iPad mini od Apple, może skutecznie wspierać edukację. Warto przyjrzeć się bliżej, jakie korzyści niesie za sobą wykorzystanie technologii w nauce.

Wiadomości
Dofinansowanie do pieca i inne formy wsparcia – jak obniżyć koszty przy wymianie źródła ciepła?

Wymiana przestarzałego pieca na nowoczesne źródło ciepła nie musi wiązać się z ogromnymi kosztami. W Polsce sukcesywnie od kilku lat działa wiele atrakcyjnych programów wsparcia finansowego dla osób, które decydują się zrobić krok w stronę czystszego powietrza w swoim domu i otoczeniu. Jakie to programy i ile można na nich zyskać? Oto praktyczny przewodnik po dofinansowaniach i pozostałych formach wsparcia!

Wielki Piątek w Stuttgarcie to Cichy Piątek. Iga Świątek dziś nie zagra z ostatniej chwili
Wielki Piątek w Stuttgarcie to "Cichy Piątek". Iga Świątek dziś nie zagra

Wielki Piątek jest w Niemczech obchodzony jako dzień refleksji i wyciszenia przed Wielkanocną Niedzielą. W całym kraju jest dniem wolnym od pracy, stąd w niektórych landach nazywany jest też "Cichym Piątkiem". tego dnia w regionie Badenii-Wirtembergii, gdzie położony jest Stuttgart, nie można organizować żadnych wydarzeń sportowych.

Czterodniowy tydzień pracy? Ministerstwo pracy zakończyło analizy pilne
Czterodniowy tydzień pracy? Ministerstwo pracy zakończyło analizy

Jak wynika z badań, akceptacja społeczna dla pomysłu 4-dniowego dnia pracy, analizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, jest duża. Założeniem ma być zachowanie dotychczasowych wynagrodzeń — krótszy czas pracy nie może oznaczać mniejszych pensji.

Drastyczne treści na Instagramie aborterki ze szpitala w Oleśnicy gorące
Drastyczne treści na Instagramie aborterki ze szpitala w Oleśnicy

Fundacja Pro – Prawo do Życia poinformowała na początku kwietnia, że w szpitalu w Oleśnicy dokonano zabójstwa 9-miesięcznego Felka, wykonując mu zastrzyk w serce z chlorku potasu. Aborcji miała dokonać ginekolog, z-ca dyrektora ds. lecznictwa Gizela Jagielska.

Niemcy kłócą się o loty z Afgańczykami. Nie przyjmować nowych, odesłać przestępców Wiadomości
Niemcy kłócą się o loty z Afgańczykami. "Nie przyjmować nowych, odesłać przestępców"

W Niemczech trwa żywiołowa dyskusja na temat przylotu kolejnych grup Afgańczyków, którym w kraju grożą represje. Dalszym samolotom z przybyszami sprzeciwiają się politycy z CDU/CSU. Zieloni nazywają ich stanowisko "podłym". Tymczasem niemieckie media donoszą, że tamtejsza federalna policja już prowadzi śledztwo w sprawie kilku Afgańczyków, którzy w środę przybyli do kraju.

Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy? Oto co sądzą Polacy [SONDAŻ] Wiadomości
Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy? Oto co sądzą Polacy [SONDAŻ]

Po tym, jak Wigilia stała się oficjalnie dniem wolnym od pracy, wielu Polaków zastanawia się, czy podobne rozwiązanie nie powinno dotyczyć również Wielkiego Piątku. 

Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej pilne
Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

USA grozi: Jeśli nie będzie postępów w rozmowach o pokoju na Ukrainie, przejedziemy do innych spraw z ostatniej chwili
USA grozi: Jeśli nie będzie postępów w rozmowach o pokoju na Ukrainie, przejedziemy do innych spraw

– Stany Zjednoczone w ciągu kilku dni zrezygnują z prób doprowadzenia do pokoju między Rosją i Ukrainą, jeśli nie będzie sygnałów, że porozumienie w tej sprawie jest do osiągnięcia – oświadczył w piątek w Paryżu sekretarz stanu USA Marco Rubio.

Tragedia we Włoszech. Kolejka górska z turystami runęła w dół Wiadomości
Tragedia we Włoszech. Kolejka górska z turystami runęła w dół

Wagonik kolejki łączącej miasto Castellammare di Stabia w prowincji Neapol ze szczytem Faito runął w dół. Jak podała agencja Ansa, powołując się na ekipy ratunkowe, prawdopodobną przyczyną katastrofy był silny wiatr wiejący w tym rejonie.

REKLAMA

Janusz Kowalski: Inicjatywę Rafała Brzoski przyjmujemy z ostrożnym optymizmem

- Bardzo mi się podoba, że Rafał Brzoska włączył przedwczoraj licznik Donaldowi Tuskowi, że ma 100 dni na przyjęcie tych propozycji - mówi poseł PiS Janusz Kowalski w rozmowie z Mateuszem Kosińskim
Janusz Kowalski Janusz Kowalski: Inicjatywę Rafała Brzoski przyjmujemy z ostrożnym optymizmem
Janusz Kowalski / zbiory Janusza Kowalskiego

Mateusz Kosiński: Rozkręcają się prace nad deregulacją. Czy rzeczywiście ekipa Donalda Tuska zamierza wprowadzić deregulację, czy to jednak tylko dobrze brzmiące w kampanii hasło?

Janusz Kowalski: Rząd Donalda Tuska w kwestii deregulacji kompletnie nic nie zrobił, chyba że mówimy o rozwalaniu państwa, sądownictwa, Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i innych instytucji. Rząd nie zrobił nic, poza blokowaniem czwartej ustawy deregulacyjnej PiS-u autorstwa posła Bartłomieja Wróblewskiego, który z najmocniejszym zespołem ds. deregulacji w polskim Sejmie przygotowywał te ustawy. Warto tu wymienić trzech posłów – to Patryk Wicher, Andrzej Gawron i Grzegorz Gaża. Ci posłowie razem ze mną weszli do nowo utworzonej komisji ds. deregulacji.

 

"Z ostrożnym optymizmem"

Dlaczego więc weszliście do tej komisji?

Z ostrożnym optymizmem przyjęliśmy inicjatywę pana Rafała Brzoski. Inicjatywę uzgodnienia i przygotowania ze stroną społeczną, z obywatelami, z ekspertami, prawnikami, organizacjami pracodawców pewnych rekomendacji ds. deregulacji gospodarki, które powinny wejść w życie. Część z tych rzeczy wpisuje się w to, co robi Prawo i Sprawiedliwość. To m.in. moja i Jacka Sasina ustawa o rewolucyjnej zmianie, żeby termin przedawnienia zobowiązań podatkowych dla wszystkich podatników – zarówno firm, jak i osób fizycznych, skrócić z 5 do 3 lat, tak jak zrobiła to Belgia. Ta propozycja również jest w propozycji pana Rafała Brzoski. Jako partnera traktujemy inicjatywę społeczną SprawdzaMY. Jako konstruktywna opozycja zadeklarowaliśmy wyjęcie tej sprawy spoza sporu politycznego. Sami mamy dużo pomysłów deregulacyjnych i jeśli jest sposobność, chcemy zrobić wszystko, żeby zostały przyjęte nasze postulaty.

Jak ocenia Pan niedawną konferencję w KPRM dotyczącą deregulacji?

Słuchając konferencji zwróciłem uwagę na trzy ważne deklaracje. Po pierwsze – pozytywne spojrzenie na ustawę pana posła Wróblewskiego, która jest kompleksową ustawą deregulacyjną. Zrobimy wszystko, żeby stała się przedmiotem prac komisji deregulacyjnej od pierwszego posiedzenia. Po drugie to co ważne dla nas, po raz pierwszy o 9 lat zaprosiliśmy do Sejmu całą branżę kryptowalut. Aż 2 miliony Polaków inwestuje w kryptowaluty. Firmy inwestują poza granicami kraju, nie płaca w Polsce podatków, ponieważ nie mamy tej kwestii uregulowanej. Komunikat ze strony pana Rafała Brzoski, że jest zwolennikiem otwarcia Polski na kryptowaluty, jest dla nas dobry. Pozytywnie oceniam również to, że powiedział o biometanie. Wraz z posłem Maciejem Małeckim przygotowaliśmy ustawę o biometanie, czyli możliwości wykorzystania w sieci gazowej biometanu pochodzenia rolnego, żeby zastępował gaz ziemny. Tu rząd nic nie zrobił. To trzy przykłady na to, że w ważnych sprawach jesteśmy zwolennikami ponad politycznej pracy.

Nie spodziewałem się po Panu tak konsensualnego tonu...

Mówię to jako Janusz Kowalski, który jest wielkim przeciwnikiem tego rządu i Donalda Tuska. Cały czas przypominam jedną rzecz – w lipcu 2023 r. w środku kampanii wyborczej była przyjmowana moja ustawa dotycząca biogazowni rolniczych, a szczególnie biopaliwa rolniczego E10. Ono od 1 stycznia 2024 r. jest na każdej stacji benzynowej, zastąpiło E5, czyli zawiera większą ilość bioetanolu. To bardzo korzystna zmiana dla polskich rolników. Mimo posiadania większości rządowej poszedłem w okresie najgorętszego sporu do opozycji z prośbą o wyjęcie tej sprawy poza ten spór. Za tą ustawą zagłosowało 448 posłów, żaden się nie wstrzymał, żaden nie był przeciw. Tak powinniśmy procedować w ważnych sprawach – bezpieczeństwa, gospodarki. Niestety w tych najważniejszych sprawach wciąż brakuje konsensusu. Dlatego z ostrożnym optymizmem przyjęliśmy społeczna inicjatywę SprawdzaMY. Chcemy w sposób merytoryczny pracować nad dobrymi rozwiązaniami. Bardzo mi się podoba, że Rafał Brzoska włączył przedwczoraj licznik Donaldowi Tuskowi, że ma 100 dni na przyjęcie tych propozycji.

 

Zakaz podatku katastralnego

Gospodarka odegra dużą rolę w kampanii prezydenckiej?

Oczywiście. Proszę zobaczyć, że dzisiaj jedynym kandydatem, który ma kompleksowy program podatkowy, jest Karol Nawrocki.

Sławomir Mentzen by się nie zgodził...

To porozmawiajmy o konkretach. Sławomir Mentzen mówi „proste i niskie podatki”. Szacunek za to, ale Karol Nawrocki mówi wprost – „proste, niskie i prorodzinne podatki”. Zgłasza m.in. propozycje PIT 0 proc. dla rodzin z dwójką dzieci, dla każdego rodzica z przynajmniej dwójką dzieci do 140 tys. zł dochodu. To rewolucyjna propozycja podatkowa zachęcająca do tego, by posiadać drugie, trzecie i czwarte dziecko. To konkret. Tak samo, jak kwestia dotycząca likwidacji dużej części podatku Belki, wpisanie do konstytucji zakazu podatku katastralnego. To również ustawa - „jeden przelew jedno rozliczenie”, polegające na tym, że PIT, ZUS i składkę zdrowotną przedsiębiorca będzie płacił jednym przelewem. W ten sposób Karol Nawrocki nadał ton kampanii konkretnymi rozwiązaniami. Jeśli usłyszymy od Sławomira Mentzena konkretne rozwiązania dotyczące podatków, to się do nich ustosunkujemy. Mnie się podoba jego sposób myślenia dotyczący upraszczania podatków. Myślę, że to łączy obu kandydatów. Karol Nawrocki zadeklarował, że w ciągu kilku miesięcy od objęcia urzędu zgłosi przełomowe, nowe, proste ustawy podatkowe dotyczące PIT, CIT i VAT. To konkretna propozycja.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe