Przewodnik wyborczy "TS" – Szymon Hołownia

Szymon Hołownia z punktu widzenia „Solidarności” wydaje się kandydatem mało atrakcyjnym – zwłaszcza z uwagi na jego niewielką otwartość ws. dialogu społecznego.
Kandydat na prezydenta RP Szymon Hołownia Przewodnik wyborczy
Kandydat na prezydenta RP Szymon Hołownia / PAP/Artur Reszko

Prezydent RP to kluczowy urząd

Prezydent RP to urząd dla Polski kluczowy. I dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by obsadzić go dobrze. A przynajmniej optymalnie. W tym numerze „Tygodnika Solidarność” podpowiadamy, jak to zrobić. Nasi autorzy zbadali programy wyborcze kandydatów. Ze szczególnym zainteresowaniem przyjrzeli się sprawom ważnym dla świata pracy. A konkretnie 9 punktom.

  • Jakie jest stanowisko kandydata/kandydatki w kwestii wieku emerytalnego w Polsce?
  • Czy projekt wprowadzenia emerytur stażowych spotka się z poparciem kandydatka/kandydatki? 
  • Jak kandydat/kandydatka widzi przyszłość europejskich polityk klimatycznych, a zwłaszcza tzw. Zielonego Ładu?
  • Czy ograniczenie handlu w niedziele powinno zostać utrzymane?
  • Czy kandydat/kandydatka jest zwolennikiem dalszego wzrostu płacy minimalnej w Polsce?
  • Czy pozycja związków zawodowych powinna zostać w Polsce wzmocniona, czy raczej jest już na wystarczającym poziomie? 
  • Czy kandydat/kandydatka dostrzega zagrożenie związane z deindustrializacją polskiej gospodarki oraz zwolnieniami grupowymi w wielu kluczowych przedsiębiorstwach produkcyjnych?
  • Czy władza polityczna powinna aktywnie wspierać osiągnięcie przez gospodarkę stanu pełnego zatrudnienia?
  • Czy największe programy społeczne (800+, 13. emerytura) powinny zostać utrzymane, zlikwidowane, czy raczej zmodyfikowane?

 

Kandydat na prezydenta Szymon Hołownia - Zielony Ład i sejmowa zamrażarka

Szymon Hołownia z punktu widzenia „Solidarności” wydaje się kandydatem mało atrakcyjnym – zwłaszcza z uwagi na jego niewielką otwartość na kwestie dotyczące dialogu społecznego. O trzymaniu w sejmowej „zamrażarce” projektu emerytur stażowych już prawie rok temu pisał osobiście do marszałka Sejmu przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Szymon Hołownia jednym z filarów swojego programu wyborczego uczynił Odnawialne Źródła Energii, co czyni go kandydatek nieakceptowanym z punktu widzenia „Solidarności” stanowczo sprzeciwiającej się implementacji założeń tzw. „Zielonego Ładu”. Choć w kampanii wyborczej lider Polski 2050 obiecywał utrzymanie 13. i 14. emerytury, to już jego prawa ręka, Michał Kobosko stwierdził, że „«trzynastka» i «czternastka», to są jakieś erzace, to są jakieś prowizorki, które nie powinny mieć miejsca w poważnym systemie emerytalnym”. Szymon Hołownia opowiada się na razie za utrzymaniem programu 800+ (także dla niepracujących Ukraińców), jednak w „12 gwarancjach Trzeciej Drogi” czytamy: „Mówimy dość nieprzemyślanemu rozdawnictwu pieniędzy, ponieważ wiemy, że prowadzi do nakręcania inflacji, której efektem jest ubożenie obywateli. Wsparcie państwa powinno iść do tych, którzy tego naprawdę potrzebują. Obywatele dostaną swobodę działania, przedsiębiorczości i rozwijania swoich talentów”. Z podobnymi niejasnościami mamy do czynienia w kwestii obniżenia wieku emerytalnego.

Kiedy ktoś mówi, że zmieni coś w wieku emerytalnym, a przede wszystkim go obniży,(...) zwykle nie dodaje drugiej części tego zdania. Jaka będzie wtedy wysokość świadczenia? Bo obawiam się, że niższa

– stwierdził w czasie jednej z debat marszałek Sejmu. Dodał jednak, że „nikt w Polsce przez najbliższe dwie kadencje prezydenta nie będzie ruszał wieku emerytalnego”.

 

Co oznaczałaby dla Polski prezydentura Hołowni?

Prezydentura Szymona Hołowni z pewnością oznaczałaby dalszą deindustrializację Polski w imię utopii pozyskiwania „taniego prądu z polskiego słońca i wiatru” (cytat z programu wyborczego kandydata). 

Polska liderem krajów Morza Bałtyckiego i mocnym elementem europejskiego bezpieczeństwa. Wydatki na obronność kołem zamachowym polskiej gospodarki

– pisze Szymon Hołownia w swoim programie wyborczym.

Deklaracji tych jednak nie da się spełnić bez utrzymania i rozwoju polskiego przemysłu. Ten z kolei jest powoli zabijany przez wymogi „Zielonego Ładu”, tak ochoczo wspieranego przez marszałka Sejmu. „Podstawowym problemem hutnictwa, jak i całego przemysłu energochłonnego naszego kraju jest wysoka cena energii i obawa o jej dostępność w przypadku, gdy UE stanowczo nie zrewiduje swoich ambicji klimatycznych. W Polsce całkowity koszt energii elektrycznej dla odbiorców energochłonnych wzrósł o blisko 80% w porównaniu ze średnim kosztem w 2020 r. Brak zdecydowanej reakcji rządu na wskazywane wielokrotnie rozwiązania, które powinny być pilnie wdrażane, powoduje likwidację tysięcy miejsc pracy i doprowadza do zwolnień wieloletnich, doświadczonych w branży pracowników. W chwili, gdy podkreśla się polityczne i gospodarcze znaczenie branż energochłonnych, w obliczu wojny na wschodzie redukowane są kolejne moce produkcyjne naszego kraju” – alarmuje hutnicza Solidarność. Warto przywołać słowa hutników w kontekście zapowiadanego niedawno przez marszałka Sejmu planu „wgniecenia Putina w ziemię”. Bez stabilnego i działającego na wysokich obrotach własnego przemysłu stalowego plan ów może okazać się niebezpieczną utopią. Wychwalana przez Hołownię i narzucona przez politykę unijną „zielona energia” w zestawieniu z rosyjskim przemysłem ciężkim wygląda na smutny żart.

Na plus trzeba jednak oddać Hołowni zweryfikowanie przez niego swojego stanowiska w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Byłem zaprzysięgłym przeciwnikiem budowy CPK; uważałem to za projekt megalomański, ale kiedy widzę, jak bardzo ważne jest to aspiracyjnie dla wielu Polaków, żebyśmy takie lotnisko mieli, to weryfikuję swój pogląd. Uważam, że powinniśmy dać tej inwestycji szansę

– stwierdził marszałek Sejmu.


 

POLECANE
Karol Nawrocki o sytuacji na granicy z Niemcami: Zwołam Radę Gabinetową Wiadomości
Karol Nawrocki o sytuacji na granicy z Niemcami: Zwołam Radę Gabinetową

Prezydent elekt Karol Nawrocki zapowiedział w poniedziałek, że po zaprzysiężeniu na prezydenta, czyli po 6 sierpnia, zwoła Radę Gabinetową w sprawie sytuacji na zachodniej granicy z Niemcami. Podkreślił, że będzie chciał poznać wszelkie dane statystyczne dot. nielegalnych migrantów.

Starcie Donalda Tuska z Samuelem Pereirą Wiadomości
Starcie Donalda Tuska z Samuelem Pereirą

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej doszło do starcia między Donaldem Tuskiem z Samuelem Pereirą. Dziennikarz wPolsce24 zapytał się szefa rządu na temat nagrań udostępnionych przez jego stację. Chodzi o taśmy z udziałem Romana Giertycha.

Pokojowe cuda Trumpa tylko u nas
Pokojowe cuda Trumpa

Nie wiemy, ilu ludziom ocalił życie w ostatnich tygodniach Donald Trump. Nie da się tego policzyć. Jednak jest pewne, że wielu mieszkańcom Afryki i Azji.

Nie dam się zastraszyć. Robert Bąkiewicz odpowiada Tuskowi ws. Ruchu Obrony Granic Wiadomości
"Nie dam się zastraszyć". Robert Bąkiewicz odpowiada Tuskowi ws. Ruchu Obrony Granic

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz zamieścił oświadczenie ws. wypowiedzi premiera Donalda Tuska na temat sytuacji na granicy z Niemcami.

Kto będzie w Kancelarii Prezydenta odpowiadał za sprawy międzynarodowe? Karol Nawrocki ujawnił nazwisko polityka
Kto będzie w Kancelarii Prezydenta odpowiadał za sprawy międzynarodowe? Karol Nawrocki ujawnił nazwisko

Prezydent elekt Karol Nawrocki w rozmowie na antenie Polsat News poinformował, kto w jego kancelarii będzie odpowiadał za sprawy międzynarodowe.

Jacek Sasin o sytuacji w PiS: Nie zmienia się zwycięskiego lidera polityka
Jacek Sasin o sytuacji w PiS: Nie zmienia się zwycięskiego lidera

– Nie zmienia się zwycięskiego lidera w czasie wyścigu wyborczego, a my jesteśmy na początku drogi – podkreślił Jacek Sasin, komentując kongres PiS oraz wybór Jarosława Kaczyńskiego na prezesa ugrupowania.

Teheran nie zrezygnuje ze wzbogacania uranu? Jest komunikat ambasadora Iranu Wiadomości
Teheran nie zrezygnuje ze wzbogacania uranu? Jest komunikat ambasadora Iranu

Ambasador Iranu przy ONZ Amir Said Irawani zadeklarował, że jego kraj "nigdy nie przestanie wzbogacać uranu". Dyplomata argumentował w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS, że Teheran ma do tego "niezbywalne prawo" jako państwo-strona traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).

Andrzej Duda: Dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w ochronę granicy Wiadomości
Andrzej Duda: Dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w ochronę granicy

Prezydent Andrzej Duda podziękował wszystkim, którzy działają na granicy z Niemcami, m.in. tym osobom, które zaangażowały się w Ruch Obrony Granic.

Nowy komunikat Sądu Najwyższego. Tak wyglądała część protestów wyborczych Wiadomości
Nowy komunikat Sądu Najwyższego. Tak wyglądała część "protestów wyborczych"

Sąd Najwyższy opublikował dokumenty, którymi nie zajmie się w ramach protestów wyborczych. W komunikacie podkreśla, że otrzymał na przykład wydruki wiadomości mailowej od Romana Giertycha, w której znajdowała się instrukcja składania protestu wyborczego.

Kim był Tadeusz Duda? Sąsiedzi mordercy spod Limanowej przerywają milczenie z ostatniej chwili
Kim był Tadeusz Duda? Sąsiedzi mordercy spod Limanowej przerywają milczenie

Tadeusz Duda, 57-latek ze Starej Wsi pod Limanową, zabił swoją córkę i zięcia, a także ciężko ranił teściową. Choć dramatyczne wydarzenia rozegrały się w piątek 27 czerwca, z każdym dniem na jaw wychodzą kolejne szczegóły. Mieszkańcy Starej Wsi, Zalesia i Młyńczysk opowiadają o tym, kim był Duda i jak doszło do koszmaru, którym od kilku dni żyje cała Polska.

REKLAMA

Przewodnik wyborczy "TS" – Szymon Hołownia

Szymon Hołownia z punktu widzenia „Solidarności” wydaje się kandydatem mało atrakcyjnym – zwłaszcza z uwagi na jego niewielką otwartość ws. dialogu społecznego.
Kandydat na prezydenta RP Szymon Hołownia Przewodnik wyborczy
Kandydat na prezydenta RP Szymon Hołownia / PAP/Artur Reszko

Prezydent RP to kluczowy urząd

Prezydent RP to urząd dla Polski kluczowy. I dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by obsadzić go dobrze. A przynajmniej optymalnie. W tym numerze „Tygodnika Solidarność” podpowiadamy, jak to zrobić. Nasi autorzy zbadali programy wyborcze kandydatów. Ze szczególnym zainteresowaniem przyjrzeli się sprawom ważnym dla świata pracy. A konkretnie 9 punktom.

  • Jakie jest stanowisko kandydata/kandydatki w kwestii wieku emerytalnego w Polsce?
  • Czy projekt wprowadzenia emerytur stażowych spotka się z poparciem kandydatka/kandydatki? 
  • Jak kandydat/kandydatka widzi przyszłość europejskich polityk klimatycznych, a zwłaszcza tzw. Zielonego Ładu?
  • Czy ograniczenie handlu w niedziele powinno zostać utrzymane?
  • Czy kandydat/kandydatka jest zwolennikiem dalszego wzrostu płacy minimalnej w Polsce?
  • Czy pozycja związków zawodowych powinna zostać w Polsce wzmocniona, czy raczej jest już na wystarczającym poziomie? 
  • Czy kandydat/kandydatka dostrzega zagrożenie związane z deindustrializacją polskiej gospodarki oraz zwolnieniami grupowymi w wielu kluczowych przedsiębiorstwach produkcyjnych?
  • Czy władza polityczna powinna aktywnie wspierać osiągnięcie przez gospodarkę stanu pełnego zatrudnienia?
  • Czy największe programy społeczne (800+, 13. emerytura) powinny zostać utrzymane, zlikwidowane, czy raczej zmodyfikowane?

 

Kandydat na prezydenta Szymon Hołownia - Zielony Ład i sejmowa zamrażarka

Szymon Hołownia z punktu widzenia „Solidarności” wydaje się kandydatem mało atrakcyjnym – zwłaszcza z uwagi na jego niewielką otwartość na kwestie dotyczące dialogu społecznego. O trzymaniu w sejmowej „zamrażarce” projektu emerytur stażowych już prawie rok temu pisał osobiście do marszałka Sejmu przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Szymon Hołownia jednym z filarów swojego programu wyborczego uczynił Odnawialne Źródła Energii, co czyni go kandydatek nieakceptowanym z punktu widzenia „Solidarności” stanowczo sprzeciwiającej się implementacji założeń tzw. „Zielonego Ładu”. Choć w kampanii wyborczej lider Polski 2050 obiecywał utrzymanie 13. i 14. emerytury, to już jego prawa ręka, Michał Kobosko stwierdził, że „«trzynastka» i «czternastka», to są jakieś erzace, to są jakieś prowizorki, które nie powinny mieć miejsca w poważnym systemie emerytalnym”. Szymon Hołownia opowiada się na razie za utrzymaniem programu 800+ (także dla niepracujących Ukraińców), jednak w „12 gwarancjach Trzeciej Drogi” czytamy: „Mówimy dość nieprzemyślanemu rozdawnictwu pieniędzy, ponieważ wiemy, że prowadzi do nakręcania inflacji, której efektem jest ubożenie obywateli. Wsparcie państwa powinno iść do tych, którzy tego naprawdę potrzebują. Obywatele dostaną swobodę działania, przedsiębiorczości i rozwijania swoich talentów”. Z podobnymi niejasnościami mamy do czynienia w kwestii obniżenia wieku emerytalnego.

Kiedy ktoś mówi, że zmieni coś w wieku emerytalnym, a przede wszystkim go obniży,(...) zwykle nie dodaje drugiej części tego zdania. Jaka będzie wtedy wysokość świadczenia? Bo obawiam się, że niższa

– stwierdził w czasie jednej z debat marszałek Sejmu. Dodał jednak, że „nikt w Polsce przez najbliższe dwie kadencje prezydenta nie będzie ruszał wieku emerytalnego”.

 

Co oznaczałaby dla Polski prezydentura Hołowni?

Prezydentura Szymona Hołowni z pewnością oznaczałaby dalszą deindustrializację Polski w imię utopii pozyskiwania „taniego prądu z polskiego słońca i wiatru” (cytat z programu wyborczego kandydata). 

Polska liderem krajów Morza Bałtyckiego i mocnym elementem europejskiego bezpieczeństwa. Wydatki na obronność kołem zamachowym polskiej gospodarki

– pisze Szymon Hołownia w swoim programie wyborczym.

Deklaracji tych jednak nie da się spełnić bez utrzymania i rozwoju polskiego przemysłu. Ten z kolei jest powoli zabijany przez wymogi „Zielonego Ładu”, tak ochoczo wspieranego przez marszałka Sejmu. „Podstawowym problemem hutnictwa, jak i całego przemysłu energochłonnego naszego kraju jest wysoka cena energii i obawa o jej dostępność w przypadku, gdy UE stanowczo nie zrewiduje swoich ambicji klimatycznych. W Polsce całkowity koszt energii elektrycznej dla odbiorców energochłonnych wzrósł o blisko 80% w porównaniu ze średnim kosztem w 2020 r. Brak zdecydowanej reakcji rządu na wskazywane wielokrotnie rozwiązania, które powinny być pilnie wdrażane, powoduje likwidację tysięcy miejsc pracy i doprowadza do zwolnień wieloletnich, doświadczonych w branży pracowników. W chwili, gdy podkreśla się polityczne i gospodarcze znaczenie branż energochłonnych, w obliczu wojny na wschodzie redukowane są kolejne moce produkcyjne naszego kraju” – alarmuje hutnicza Solidarność. Warto przywołać słowa hutników w kontekście zapowiadanego niedawno przez marszałka Sejmu planu „wgniecenia Putina w ziemię”. Bez stabilnego i działającego na wysokich obrotach własnego przemysłu stalowego plan ów może okazać się niebezpieczną utopią. Wychwalana przez Hołownię i narzucona przez politykę unijną „zielona energia” w zestawieniu z rosyjskim przemysłem ciężkim wygląda na smutny żart.

Na plus trzeba jednak oddać Hołowni zweryfikowanie przez niego swojego stanowiska w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Byłem zaprzysięgłym przeciwnikiem budowy CPK; uważałem to za projekt megalomański, ale kiedy widzę, jak bardzo ważne jest to aspiracyjnie dla wielu Polaków, żebyśmy takie lotnisko mieli, to weryfikuję swój pogląd. Uważam, że powinniśmy dać tej inwestycji szansę

– stwierdził marszałek Sejmu.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe