Inauguracja pontyfikatu. Leon XIV otrzymał paliusz i Pierścień Rybaka

Paliusz
Na Placu św. Piotra kardynał Mario Zenari nałożył papieżowi paliusz. Pochodzący z Demokratycznej Republiki Konga kardynał prezbiter Fridolin Ambongo Besungu specjalną modlitwą wezwał obecności i pomocy Pana dla Następcy Piotra. Z kolei filipiński kardynał biskup Luis Antonio Tagle nałożył papieżowi Pierścień Rybaka.
Paliusz, przysługujący metropolitom (papież jest metropolitą rzymskiej prowincji kościelnej) i oznaczający ich pasterską posługę w Kościele, jest długim okrągłym pasem z białej wełny z wetkniętymi w niego sześcioma krzyżami (czerwonymi w przypadku papieża, czarnymi w przypadku pozostałych metropolitów, symbolizującymi rany Chrystusa na krzyżu) i dwoma końcami opadającymi na plecy i piersi. Wełna do utkania tych przedmiotów pochodzi z dwóch baranków, które papieże przyjmują w liturgiczne wspomnienie św. Agnieszki (21 stycznia) w kaplicy Urbana VIII w Watykanie. Wcześniej święci się je podczas Mszy św. w rzymskiej bazylice pod wezwaniem tej męczennicy, wzniesionej nad jej grobem przy via Nomentana.
Pierścień Rybaka
Z kolei pierścień Rybaka oznacza, że noszący go jest następcą św. Piotra, który zanim został papieżem był rybakiem, a Chrystus uczynił go „rybakiem ludzi”. Pierścień, który będzie nosił Leon XIV, zawiera wizerunek św. Piotra z kluczami w ręku. Został wykonany z pozłacanego srebra według projektu Enrico Manfriniego za pontyfikatu Pawła VI. Kiedyś należał do nieżyjącego już sekretarza tamtego papieża, bp. Pasquale Macchiego.
Papież pobłogosławił zebranych Ewangeliarzem. Następnie odśpiewano „Ad multos annos” [łac. dosłownie "na wiele lat", w wolnym tłumaczeniu życzenia stu lat].
Obediencja
Kardynałowie: Frank Leo z Kanady, Jaime Spengler z Brazylii i John Ribat z Papui Nowej Gwinei dokonali obrzędu „obediencji” - posłuszeństwa. Wzięli w nim również udział: biskup Callao w Peru, Luis Alberto Barrera Pacheco, kapłan, diakon, dwie osoby konsekrowane: siostra Oonah O'Shea, przełożona generalna zakonnic Notre Dame de Sion i przewodnicząca Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych oraz przełożony generalny jezuitów Arturo Sosa, a także małżeństwo i dwoje młodych ludzi.
- Zmiany pokoleniowe w wierze Polaków
- Jak przebiegnie niedzielna inauguracja pontyfikatu Leona XIV?
- Jak dzisiejsza uroczystość św. Andrzeja Boboli przebiegnie w jego sanktuariach?
- Leon XIV nominował pierwszego biskupa swojego pontyfikatu
- Biskupi: Unia Europejska wykorzystuje Afrykę jako „śmietnik” dla własnych celów ekologicznych
- Watykan upublicznił oficjalną fotografię papieża Leona XIV [foto wewnątrz]
- Abp Galbas w sanktuarium św. Andrzeja Boboli: Na dialog zdobywają się tylko ludzie pokorni i mądrzy
Liturgia Słowa
Wcześniej w Liturgii Słowa odczytano po hiszpańsku fragment z Dziejów Apostolskich (4, 8-12) ze słowami: „On jest kamieniem, odrzuconym przez was budujących, tym, który stał się głowicą węgła…”; po angielsku fragment z Pierwszego Listu św. Piotra Apostoła oraz, po łacinie i grecku, diakoni odśpiewali fragment Ewangelii według św. Jana ze słowami: „Gdy Jezus ukazał się uczniom swoim, rzekł do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham»…”.
Liturgia słowa nawiązywała do powołania Piotra jako opoki Kościoła i powierzenia mu misji pasterskiej przez Chrystusa. Potrójnemu ewangelicznemu pytaniu i potrójnej odpowiedzi Jezusa towarzyszy zaproszenie do pasienia „Jego baranków” i „Jego owiec”. Potrójne pytanie i potrójna odpowiedź przypominają i naprawiają potrójną zdradę. Pomimo swojej słabości, a raczej właśnie z jej powodu, skruszony Piotr będzie w stanie utwierdzać swoich braci w wierze.
tom, Vatican News