Niemieckie media: Komisja Europejska wspierała aktywistów klimatycznych uderzających w elektrownie węglowe

Według niemieckiej gazety "Die Welt" Komisja Europejska miała wspierać finansowo aktywistów klimatycznych uderzających w elektrownie węglowe.
Gmach Komisji Europejskiej Niemieckie media: Komisja Europejska wspierała aktywistów klimatycznych uderzających w elektrownie węglowe
Gmach Komisji Europejskiej / Pixabay

Co musisz wiedzieć?

  • Według niemieckich mediów Komisja Europejska miała zawierać tajne umowy z organizacjami pozarządowymi.
  • Aktywiści klimatyczni mieli m.in. uderzać w elektrownie węglowe.
  • Jak podają media, mieli otrzymać nawet do 700 tysięcy euro.

 

Tajne umowy ujawnione przez media

Według doniesień niemieckiego dziennika Die Welt am Sonntag, Komisja Europejska miała zawierać tajne umowy z organizacjami pozarządowymi, przekazując im blisko milion euro z pieniędzy podatników. 

Celem było przekonanie opinii publicznej do polityki klimatycznej UE – w zamian za to wypłacono miliony euro z pieniędzy podatników. Według gazety poszczególne organizacje pozarządowe (NGO) miały otrzymać nawet do 700 000 euro 

- podaje za "Die Welt am Sonntag" portal niemieckiego dziennika informacyjnego Tagesschau.de.

Niektóre organizacje miały otrzymać nawet do 700 000 euro na działania takie jak kampanie medialne, posty w mediach społecznościowych, listy lobbingowe czy pozwy sądowe przeciwko firmom, głównie z Niemiec.

 

Przykłady finansowania i celów działań

  • ClientEarth miała otrzymać 350 000 euro na prowadzenie spraw sądowych przeciwko niemieckim elektrowniom węglowym, aby „zwiększyć ryzyko prawne i finansowe” operatorów.
  • Friends of the Earth rzekomo miała zleconą kampanię przeciwko umowie o wolnym handlu Mercosur.
  • Inne organizacje miały wpływać na decyzje Parlamentu Europejskiego dotyczące pestycydów i chemikaliów.

 

Brak przejrzystości w finansowaniu

Umowy z aktywistami klimatycznymi miały zostać zawarte w 2022 r. W tej sprawie wypowiedziała się m.in. europoseł CSU Monika Hohlmeier.

Niestety, za kadencji byłych komisarzy Virginijusa Sinkevičiusa i Fransa Timmermansa, ogólne dotacje przyznano organizacjom, które w swoich programach pracy umieściły radykalne działania, tajny lobbing polityczny i wywieranie presji na decydentów

- powiedziała w rozmowie z "Welt am sonntag" Monika Hohlmeier.

Szczególnie zszokowały mnie wywrotowe plany, zgodnie z którymi wszystko, od gospodarstw rolnych po elektrownie węglowe, miały zostać zmuszone do porzucenia swojej działalności gospodarczej poprzez pozwy sądowe i masowe zaostrzenie wymogów dotyczących dokumentacji

- dodała europoseł CSU, cytowana przez Tagesschau.de.

Europejski Trybunał Obrachunkowy już wcześniej zwracał uwagę na brak przejrzystości.

Finansowanie UE dla organizacji pozarządowych jest zbyt nieprzejrzyste i cierpi z powodu braku przejrzystości. I nie mówimy tu o groszach. W ciągu trzech badanych lat, od 2021 do 2023 r., ponad siedem miliardów euro napłynęło do organizacji pozarządowych w kluczowych obszarach polityki, takich jak spójność, badania naukowe, migracja i środowisko

- wyjaśniła członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego Laima Andrikienė.

 

Reakcja organizacji pozarządowych

Organizacje ekologiczne stanowczo odrzucają zarzuty. Na przykład LobbyControl twierdzi, że:

To oburzające, jak Monika Hohlmeier, Alexander Bernhuber, Tomáš Zdechovský i wielu innych konserwatywnych polityków od miesięcy podsyca nastroje przeciwko organizacjom pozarządowym za pomocą bezpodstawnych zarzutów. Swoją kampanią zniesławiającą wywierają presję na Komisję Europejską, aby osłabiła finansowo organizacje ekologiczne w Brukseli

Z kolei według byłego europosła CDU Markusa Piepera, KE mogła "naruszyć zasady podziału władzy".

Władza wykonawcza UE starała się potajemnie wpływać na władzę ustawodawczą za pomocą aktywistów

- stwierdził.

 

Czym jest Komisja Europejska?

Komisja Europejska to organ wykonawczy Unii Europejskiej, odpowiedzialny za bieżącą politykę Unii, nadzorujący prace wszystkich jej agencji i zarządzający jej funduszami. Komisja posiada wyłączną inicjatywę legislacyjną w zakresie prawa unijnego (o ile Traktat nie postanowi inaczej) oraz jest uprawniona do wydawania rozporządzeń wykonawczych. Jej główną siedzibą jest Bruksela.

Funkcjonowanie komisji jest wzorowane na rządzie gabinetowym, a 27 komisarzy odpowiada randze ministra w rządach poszczególnych państw. Od 2004 r. na każde państwo członkowskie Unii Europejskiej przypada jeden komisarz, choć w założeniu mają oni reprezentować interesy całej Unii, a nie państw, z których pochodzą. Jeden z grona komisarzy jest wybierany przez Radę Europejską, a następnie zatwierdzany przez Parlament Europejski na przewodniczącego Komisji.

 

 


 

POLECANE
Duży pożar w Warszawie. Trwa akcja straży pożarnej z ostatniej chwili
Duży pożar w Warszawie. Trwa akcja straży pożarnej

Paliły się śmieci w sortowni przy ulicy Zawodzie na granicy Mokotowa i Wilanowa. Przed godziną 14.00 strażacy przekazali, że pożar został zlokalizowany i trwa jego dogaszanie.

Bosak o zmianach w rządzie: Wypadli beznadziejni. Zastąpią ich jeszcze gorsi z ostatniej chwili
Bosak o zmianach w rządzie: "Wypadli beznadziejni. Zastąpią ich jeszcze gorsi"

Rekonstrukcja rządu nie zapowiada zmiany jakościowej, zwiastującej jakikolwiek przełom strategiczny - ocenił w rozmowie z PAP wicemarszałek Sejmu, lider Konfederacji Krzysztof Bosak. Według niego, z rządu „wypada kilka beznadziejnych osób”, które są zastępowane przez jeszcze gorszych.

Wzrosła stopa bezrobocia. Zobacz, jak to teraz wygląda w województwach z ostatniej chwili
Wzrosła stopa bezrobocia. Zobacz, jak to teraz wygląda w województwach

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące bezrobocia w czerwcu. Stopa bezrobocia wyniosła 5,2 proc. To więcej niż miesiąc wcześniej – 5,0. To również nieco wyższy wskaźnik od przewidywań resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, który szacował, że stopa bezrobocia w czerwcu wyniesie 5,1 proc. Konsensus PAP Biznes wskazywał poziom 4,9 proc.

Niemcy chcą patrolować infrastrukturę krytyczną u wybrzeży Norwegii. Znajdują się tam również polskie instalacje tylko u nas
Niemcy chcą patrolować infrastrukturę krytyczną u wybrzeży Norwegii. Znajdują się tam również "polskie" instalacje

Norweska prasa szeroko komentowała wizytę premiera Jonasa Gahra Støre'a w Niemczech w Berlinie 21 lipca 2025 r., poświęconą przemysłowi zbrojeniowemu i polityce energetycznej. Doniesienia takie jak NRK podkreślały wspólne oświadczenie z kanclerzem Friedrichem Merzem o pogłębieniu współpracy norwesko-niemieckiej, zwłaszcza w zakresie wsparcia ukraińskiej obrony powietrznej. Jednak rozmowy niemiecko-norweskie, które mają być kontynuowane jesienią, mogą dotyczyć również żywotnych interesów Polski.

Gorąco na Ukrainie. Po podpisie Zełenskiego ludzie wyszli na ulice z ostatniej chwili
Gorąco na Ukrainie. Po podpisie Zełenskiego ludzie wyszli na ulice

„Ręce precz od NABU”, „Weto dla ustawy” i „Hańba” – to niektóre z haseł, które pojawiły się podczas protestów w Kijowie i kilku innych ukraińskich miastach. Chodzi o podpisaną przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego ustawę ograniczającą niezależność Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU) oraz Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej (SAP). Demonstrację zorganizował weteran wojenny Dmytro Koziatyński, który podziękował uczestnikom za solidarność w mediach społecznościowych.

Serio nie wiesz, jak się taką pracę zdobywa? Burza po emisji popularnego programu TVN z ostatniej chwili
"Serio nie wiesz, jak się taką pracę zdobywa?" Burza po emisji popularnego programu TVN

Po jednym z ostatnich odcinków popularnej telewizji śniadaniowej stacji TVN – "Dzień dobry TVN" – w sieci zawrzało.

Sejm zadecydował ws. prawa do azylu z ostatniej chwili
Sejm zadecydował ws. prawa do azylu

Sejm rozpatrywał wniosek o przedłużenie zawieszenia prawa do azylu. Posłowie w przytłaczającej większości poparli wniosek.

Ile rząd Tuska wydał na nagrody? Media: Tego wcześniej nie było Wiadomości
Ile rząd Tuska wydał na nagrody? Media: Tego wcześniej nie było

Ponad 402 mln zł przeznaczył rząd Donalda Tuska na nagrody dla pracowników ministerstw i urzędów w 2024 roku — wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli (NIK). Premie trafiły również do osób na kierowniczych stanowiskach, co, jak zaznaczył ''Fakt'', nie było praktykowane.

Rekonstrukcja rządu. Publikujemy listę ministrów polityka
Rekonstrukcja rządu. Publikujemy listę ministrów

Donald Tusk ogłosił skład rządu po przeprowadzonej rekonstrukcji. Publikujemy pełną listę konstytucyjnych ministrów.

Rekonstrukcja rządu. Tusk straszy: Okręty spalone, idziemy do przodu z ostatniej chwili
Rekonstrukcja rządu. Tusk straszy: "Okręty spalone, idziemy do przodu"

Dziś po godz. 10 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premier Tusk wygłosił oświadczenie w związku z rekonstrukcją rządu. Nie zabrakło pohukiwań, straszenia i retoryki wojennej. Zapowiedział też kontynuację polityki rozliczeń.

REKLAMA

Niemieckie media: Komisja Europejska wspierała aktywistów klimatycznych uderzających w elektrownie węglowe

Według niemieckiej gazety "Die Welt" Komisja Europejska miała wspierać finansowo aktywistów klimatycznych uderzających w elektrownie węglowe.
Gmach Komisji Europejskiej Niemieckie media: Komisja Europejska wspierała aktywistów klimatycznych uderzających w elektrownie węglowe
Gmach Komisji Europejskiej / Pixabay

Co musisz wiedzieć?

  • Według niemieckich mediów Komisja Europejska miała zawierać tajne umowy z organizacjami pozarządowymi.
  • Aktywiści klimatyczni mieli m.in. uderzać w elektrownie węglowe.
  • Jak podają media, mieli otrzymać nawet do 700 tysięcy euro.

 

Tajne umowy ujawnione przez media

Według doniesień niemieckiego dziennika Die Welt am Sonntag, Komisja Europejska miała zawierać tajne umowy z organizacjami pozarządowymi, przekazując im blisko milion euro z pieniędzy podatników. 

Celem było przekonanie opinii publicznej do polityki klimatycznej UE – w zamian za to wypłacono miliony euro z pieniędzy podatników. Według gazety poszczególne organizacje pozarządowe (NGO) miały otrzymać nawet do 700 000 euro 

- podaje za "Die Welt am Sonntag" portal niemieckiego dziennika informacyjnego Tagesschau.de.

Niektóre organizacje miały otrzymać nawet do 700 000 euro na działania takie jak kampanie medialne, posty w mediach społecznościowych, listy lobbingowe czy pozwy sądowe przeciwko firmom, głównie z Niemiec.

 

Przykłady finansowania i celów działań

  • ClientEarth miała otrzymać 350 000 euro na prowadzenie spraw sądowych przeciwko niemieckim elektrowniom węglowym, aby „zwiększyć ryzyko prawne i finansowe” operatorów.
  • Friends of the Earth rzekomo miała zleconą kampanię przeciwko umowie o wolnym handlu Mercosur.
  • Inne organizacje miały wpływać na decyzje Parlamentu Europejskiego dotyczące pestycydów i chemikaliów.

 

Brak przejrzystości w finansowaniu

Umowy z aktywistami klimatycznymi miały zostać zawarte w 2022 r. W tej sprawie wypowiedziała się m.in. europoseł CSU Monika Hohlmeier.

Niestety, za kadencji byłych komisarzy Virginijusa Sinkevičiusa i Fransa Timmermansa, ogólne dotacje przyznano organizacjom, które w swoich programach pracy umieściły radykalne działania, tajny lobbing polityczny i wywieranie presji na decydentów

- powiedziała w rozmowie z "Welt am sonntag" Monika Hohlmeier.

Szczególnie zszokowały mnie wywrotowe plany, zgodnie z którymi wszystko, od gospodarstw rolnych po elektrownie węglowe, miały zostać zmuszone do porzucenia swojej działalności gospodarczej poprzez pozwy sądowe i masowe zaostrzenie wymogów dotyczących dokumentacji

- dodała europoseł CSU, cytowana przez Tagesschau.de.

Europejski Trybunał Obrachunkowy już wcześniej zwracał uwagę na brak przejrzystości.

Finansowanie UE dla organizacji pozarządowych jest zbyt nieprzejrzyste i cierpi z powodu braku przejrzystości. I nie mówimy tu o groszach. W ciągu trzech badanych lat, od 2021 do 2023 r., ponad siedem miliardów euro napłynęło do organizacji pozarządowych w kluczowych obszarach polityki, takich jak spójność, badania naukowe, migracja i środowisko

- wyjaśniła członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego Laima Andrikienė.

 

Reakcja organizacji pozarządowych

Organizacje ekologiczne stanowczo odrzucają zarzuty. Na przykład LobbyControl twierdzi, że:

To oburzające, jak Monika Hohlmeier, Alexander Bernhuber, Tomáš Zdechovský i wielu innych konserwatywnych polityków od miesięcy podsyca nastroje przeciwko organizacjom pozarządowym za pomocą bezpodstawnych zarzutów. Swoją kampanią zniesławiającą wywierają presję na Komisję Europejską, aby osłabiła finansowo organizacje ekologiczne w Brukseli

Z kolei według byłego europosła CDU Markusa Piepera, KE mogła "naruszyć zasady podziału władzy".

Władza wykonawcza UE starała się potajemnie wpływać na władzę ustawodawczą za pomocą aktywistów

- stwierdził.

 

Czym jest Komisja Europejska?

Komisja Europejska to organ wykonawczy Unii Europejskiej, odpowiedzialny za bieżącą politykę Unii, nadzorujący prace wszystkich jej agencji i zarządzający jej funduszami. Komisja posiada wyłączną inicjatywę legislacyjną w zakresie prawa unijnego (o ile Traktat nie postanowi inaczej) oraz jest uprawniona do wydawania rozporządzeń wykonawczych. Jej główną siedzibą jest Bruksela.

Funkcjonowanie komisji jest wzorowane na rządzie gabinetowym, a 27 komisarzy odpowiada randze ministra w rządach poszczególnych państw. Od 2004 r. na każde państwo członkowskie Unii Europejskiej przypada jeden komisarz, choć w założeniu mają oni reprezentować interesy całej Unii, a nie państw, z których pochodzą. Jeden z grona komisarzy jest wybierany przez Radę Europejską, a następnie zatwierdzany przez Parlament Europejski na przewodniczącego Komisji.

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe