"Położymy to na stół". Hołownia stawia warunki Tuskowi

11 czerwca Sejm będzie głosował w sprawie wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. Sytuacja w obozie rządzącym po porażce Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich jest napięta. Pojawia się coraz więcej pytań o lojalność koalicjantów Trzeciej Drogi.
Szymon Hołownia
Szymon Hołownia / PAP/Marcin Obara

Co musisz wiedzieć?

  • Koalicja rządząca jest skłócona po klęsce Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich.
  • 11 czerwca w Sejmie będzie głosowanie nad wotum zaufania dla rządu.
  • Szymon Hołownia chciałby pozostać marszałkiem Sejmu do końca kadencji.
  • Polska 2050 przedstawiła Donaldowi Tuskowi 5 punktów do jego exposé.

Po klęsce wyborczej Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich w koalicji 13 grudnia – złożonej z Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi, czyli Polski 2050 i PSL, a także Lewicy – zawrzało.

 

Gorączka przed wotum zaufania dla rządu

Głośno było zwłaszcza o wątpliwościach co do pozostawania w tej koalicji przedstawicieli Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Kierownictwo partii rozesłało do swoich członków ankietę, sondując ich otwartość na zmianę sojuszu i związanie się z Prawem i Sprawiedliwością czy Konfederacją

Nad przyszłością koalicji pochyla się także Polska 2050, której lider Szymon Hołownia sprawuje funkcję marszałka Sejmu. 

Czas próby przyjdzie już 11 czerwca, kiedy zaplanowane jest w Sejmie głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska.

Zanim jednak do tego dojdzie, trwają oficjalne i zupełnie prywatne negocjacje o kształt koalicji rządzącej i relacje jej uczestników.

 

Szymon Hołownia pozostanie marszałkiem?

Rąbka tajemnicy o koalicyjnych targach uchylił Szymon Hołownia, który był gościem Moniki Olejnik w TVN. Podczas rozmowy nie zaprzeczył, że chętnie zostałby marszałkiem Sejmu do końca kadencji.

Tak. Położymy to na stół

– zapewnił Olejnik, która pytała go o szczegóły negocjacji przed środowym głosowaniem za poparciem obecnego rządu.

Jednak, jak podkreślił Hołownia, "jeżeli nie będzie takiej możliwości, koalicja na tym nie zawiśnie".

Według umowy koalicyjnej zawartej przed sformowaniem obecnego rządu w tej kadencji Sejmu funkcja marszałka miała mieć charakter rotacyjny. 

Zgodnie z zawartą umową lider Polski 2050 Szymon Hołownia ma sprawować tę funkcję od 13 listopada 2023 r. do 13 listopada 2025 r., a od 14 listopada 2025 r. do końca kadencji marszałkiem Sejmu ma zostać Włodzimierz Czarzasty z Lewicy. Umowa przewidywała także, że Koalicja Obywatelska wskaże dwóch, a PSL jednego wicemarszałka Sejmu na okres całej kadencji. Nowa Lewica wyznaczy jednego wicemarszałka Sejmu na okres od 13 listopada 2023 r. do 13 listopada 2025 r., z kolei od dnia kolejnego funkcję tę ma pełnić osoba wskazana przez Polskę 2050.

Rotacyjność ma też obowiązywać w Senacie. Senator Małgorzata Kidawa-Błońska z PO ma pełnić funkcję marszałka Senatu do 13 listopada 2025 r., następnie zastąpić ją ma osoba wskazana przez Koalicję Obywatelską.
 

Polska 2050 proponuje premierowi pięć punktów

Polska 2050 sformułowała też oficjalne pismo ze swoimi postulatami, jakich realizacji oczekuje w przypadku dalszego trwania obecnej koalicji rządzącej. Dotyczą one jednak tylko kwestii programowych.

Pismo, które zarząd Polski 2050 skierował do premiera, we wtorek opublikowała m.in. szefowa MFiPR Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, wskazując, że aż cztery z pięciu zawartych w nim punktów zostały zapisane w umowie koalicyjnej.

Pierwszym punktem jest tzw. ustawa medialna, której celem jest odpartyjnienie mediów publicznych. "W umowie koalicyjnej zgodziliśmy się, że media publiczne należy naprawić i odpolitycznić. Mimo tego od półtora roku nie został złożony zapowiadany projekt ustawy medialnej. W naszej opinii szybkie naprawienie mediów publicznych w taki sposób, aby były realnie miejscem niezależnego dziennikarstwa i gwarantowały pluralizm, jest kluczowym zadaniem dla naszego koalicyjnego rządu w kontekście przywracania zaufania obywateli do instytucji publicznych" – wskazano w piśmie.

Polski 2050 chce również wejścia w życie ustawy, która wprowadziłaby czytelne kryteria naboru na stanowiska zarządcze w spółkach Skarbu Państwa. "Obiecaliśmy też wdrożenie najwyższych standardów ładu korporacyjnego w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa. Projekt poselski Polski 2050 w tej sprawie został odrzucony w Sejmie. W związku z tym proponujemy, aby rząd do końca roku przygotował w tej sprawie projekt rządowy" – napisały władze Polski 2050.

W piśmie stwierdzono również, że zasadne byłoby wskazanie w exposé, że do końca roku rząd zamierza przyjąć projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami, nad którym prace są już finalizowane. "W duchu odpowiedzialności za stan finansów publicznych proponujemy, aby docelowo sfinansować te rozwiązanie z podatku od nadmiernych zysków banków" – napisano.

Zdaniem Polski 2050 rząd powinien też zwiększyć inwestycje w mieszkania na tani wynajem i wycofać projekt dopłat do kredytów z wykazu prac rządu. "Proponujemy, aby zagwarantować, w tym roku co najmniej 2 mld zł na ten cel. Obecnie w Funduszu Dopłat jest 0 zł. A także wsparcie Społecznych Agencji Najmu. Dobra polityka mieszkaniowa powinna wzmacniać kierunek rozwoju Polski nakierowany na rozwój Polski lokalnej, a nie wyłącznie metropolii" – zaznaczono w piśmie władz Polski 2050.

Ostatnim punktem proponowanym przez to ugrupowanie jest ustawa o szkołach podstawowych wolnych od smartfonów. "W sprawach dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa dzieci, powinniśmy działać jako rząd sprawnie i bez zbędnej zwłoki" – napisano.

 

 


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Przedwojenny prawnik. Stalinowski morderca. Józef (Goldberg) Różański tylko u nas
Tadeusz Płużański: Przedwojenny prawnik. Stalinowski morderca. Józef (Goldberg) Różański

22 czerwca 1941 roku, gdy Armia Czerwona - wobec nacierających Niemców - uciekała z terenów II Rzeczpospolitej zagarniętych przez ZSRS w 1939 roku, funkcjonariusze NKWD wymordowali w więzieniach tysiące Polaków, m. in. we Lwowie, w Łucku i Wilnie. Wśród mordujących był Józef Goldberg (późniejszy Jacek Różański).

Tȟašúŋke Witkó: Niemcy – najwięksi degeneraci Europy z ostatniej chwili
Tȟašúŋke Witkó: Niemcy – najwięksi degeneraci Europy

Ostatnimi czasy, opinię publiczną w Polsce rozgrzewa głownie konflikt izraelsko-irański, a także działalność ruchu na rzecz ponownego liczenia głosów oddanych w wyborach prezydenckich, któremu patronuje i którego działaniom nadaje ton pewien znany mecenas, obecnie tryskający tężyzną fizyczną, choć – jak wiemy z doniesień medialnych – nie zawsze cieszył się on końskim zdrowiem.

Odszedł, aby podziwiać widok. Tragiczna śmierć Polaka we Włoszech Wiadomości
"Odszedł, aby podziwiać widok". Tragiczna śmierć Polaka we Włoszech

Do tragicznego wypadku doszło w piątek w rejonie Gargnano, miejscowości położonej nad malowniczym jeziorem Garda na północy Włoch. Podczas rowerowej wycieczki z przyjaciółmi zginął 43-letni turysta z Polski.

Putin grozi Ukrainie: „Brudna bomba byłaby ostatnią pomyłką” Wiadomości
Putin grozi Ukrainie: „Brudna bomba byłaby ostatnią pomyłką”

Rosyjski przywódca Władimir Putin oświadczył w piątek podczas Forum Ekonomicznego w Petersburgu, że Rosjanie i Ukraińcy to ten sam lud i w tym sensie "cała Ukraina" należy do Rosji.

Rosyjska „flota cieni” na celowniku Zachodu. Polska dołącza do sojuszu 14 państw z ostatniej chwili
Rosyjska „flota cieni” na celowniku Zachodu. Polska dołącza do sojuszu 14 państw

Czternaście krajów, w tym Polska, zobowiązało się do podjęcia skoordynowanych działań przeciwko rosyjskiej "flocie cieni" operującej na wodach Morza Bałtyckiego i Północnego – poinformowało w piątek brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.

„Nie mogłabym wtedy spać spokojnie”. Trenerka szczerze o Idze Świątek Wiadomości
„Nie mogłabym wtedy spać spokojnie”. Trenerka szczerze o Idze Świątek

Po rozstaniu Igi Świątek z Tomaszem Wiktorowskim pojawiło się wiele spekulacji, kto mógłby zostać nowym trenerem jednej z najlepszych tenisistek świata. Wśród potencjalnych nazwisk wymieniano także Sandrę Zaniewską - uznaną polską trenerkę, obecnie pracującą z Martą Kostiuk. Sama zainteresowana rozwiała jednak wszelkie wątpliwości.

Znany prezenter w Tańcu z gwiazdami? Padła jasna deklaracja Wiadomości
Znany prezenter w "Tańcu z gwiazdami"? Padła jasna deklaracja

Trwają intensywne przygotowania do kolejnej edycji „Tańca z gwiazdami”. Polsat już kompletuje listę uczestników, a wśród medialnych spekulacji pojawiło się nazwisko Karola Strasburgera. Czy zobaczymy go na parkiecie? Sam zainteresowany nie pozostawia wątpliwości.

3000 PLN. Są pierwsze kary dla autorów niestandardowych protestów wyborczych z ostatniej chwili
3000 PLN. Są pierwsze kary dla autorów "niestandardowych" protestów wyborczych

Sąd Najwyższy proceduje dziesiątki tysięcy protestów wyborczych złożonych przez zwolenników Romana Giertycha. Są już pierwsze kary dla autorów wulgarnych protestów.

„Khatanga” odholowana. Rosyjski wrak po 8 latach zniknął z Portu Gdynia z ostatniej chwili
„Khatanga” odholowana. Rosyjski wrak po 8 latach zniknął z Portu Gdynia

Po ośmiu latach przymusowego postoju w Porcie Gdynia rosyjski zbiornikowiec „Khatanga” został w końcu odholowany. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, jednostka została przygotowana do usunięcia z portu i trafi do zezłomowania w Danii.

Skandaliczna próba profanacji w konkatedrze w Lubaczowie Wiadomości
Skandaliczna próba profanacji w konkatedrze w Lubaczowie

Do szokującego incydentu doszło podczas Mszy świętej w uroczystość Bożego Ciała w konkatedrze w Lubaczowie. W trakcie liturgii agresywny mężczyzna pod wpływem alkoholu wtargnął do prezbiterium i rzucił butelką w stronę tabernakulum, próbując zakłócić przebieg uroczystości.

REKLAMA

"Położymy to na stół". Hołownia stawia warunki Tuskowi

11 czerwca Sejm będzie głosował w sprawie wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. Sytuacja w obozie rządzącym po porażce Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich jest napięta. Pojawia się coraz więcej pytań o lojalność koalicjantów Trzeciej Drogi.
Szymon Hołownia
Szymon Hołownia / PAP/Marcin Obara

Co musisz wiedzieć?

  • Koalicja rządząca jest skłócona po klęsce Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich.
  • 11 czerwca w Sejmie będzie głosowanie nad wotum zaufania dla rządu.
  • Szymon Hołownia chciałby pozostać marszałkiem Sejmu do końca kadencji.
  • Polska 2050 przedstawiła Donaldowi Tuskowi 5 punktów do jego exposé.

Po klęsce wyborczej Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich w koalicji 13 grudnia – złożonej z Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi, czyli Polski 2050 i PSL, a także Lewicy – zawrzało.

 

Gorączka przed wotum zaufania dla rządu

Głośno było zwłaszcza o wątpliwościach co do pozostawania w tej koalicji przedstawicieli Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Kierownictwo partii rozesłało do swoich członków ankietę, sondując ich otwartość na zmianę sojuszu i związanie się z Prawem i Sprawiedliwością czy Konfederacją

Nad przyszłością koalicji pochyla się także Polska 2050, której lider Szymon Hołownia sprawuje funkcję marszałka Sejmu. 

Czas próby przyjdzie już 11 czerwca, kiedy zaplanowane jest w Sejmie głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska.

Zanim jednak do tego dojdzie, trwają oficjalne i zupełnie prywatne negocjacje o kształt koalicji rządzącej i relacje jej uczestników.

 

Szymon Hołownia pozostanie marszałkiem?

Rąbka tajemnicy o koalicyjnych targach uchylił Szymon Hołownia, który był gościem Moniki Olejnik w TVN. Podczas rozmowy nie zaprzeczył, że chętnie zostałby marszałkiem Sejmu do końca kadencji.

Tak. Położymy to na stół

– zapewnił Olejnik, która pytała go o szczegóły negocjacji przed środowym głosowaniem za poparciem obecnego rządu.

Jednak, jak podkreślił Hołownia, "jeżeli nie będzie takiej możliwości, koalicja na tym nie zawiśnie".

Według umowy koalicyjnej zawartej przed sformowaniem obecnego rządu w tej kadencji Sejmu funkcja marszałka miała mieć charakter rotacyjny. 

Zgodnie z zawartą umową lider Polski 2050 Szymon Hołownia ma sprawować tę funkcję od 13 listopada 2023 r. do 13 listopada 2025 r., a od 14 listopada 2025 r. do końca kadencji marszałkiem Sejmu ma zostać Włodzimierz Czarzasty z Lewicy. Umowa przewidywała także, że Koalicja Obywatelska wskaże dwóch, a PSL jednego wicemarszałka Sejmu na okres całej kadencji. Nowa Lewica wyznaczy jednego wicemarszałka Sejmu na okres od 13 listopada 2023 r. do 13 listopada 2025 r., z kolei od dnia kolejnego funkcję tę ma pełnić osoba wskazana przez Polskę 2050.

Rotacyjność ma też obowiązywać w Senacie. Senator Małgorzata Kidawa-Błońska z PO ma pełnić funkcję marszałka Senatu do 13 listopada 2025 r., następnie zastąpić ją ma osoba wskazana przez Koalicję Obywatelską.
 

Polska 2050 proponuje premierowi pięć punktów

Polska 2050 sformułowała też oficjalne pismo ze swoimi postulatami, jakich realizacji oczekuje w przypadku dalszego trwania obecnej koalicji rządzącej. Dotyczą one jednak tylko kwestii programowych.

Pismo, które zarząd Polski 2050 skierował do premiera, we wtorek opublikowała m.in. szefowa MFiPR Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, wskazując, że aż cztery z pięciu zawartych w nim punktów zostały zapisane w umowie koalicyjnej.

Pierwszym punktem jest tzw. ustawa medialna, której celem jest odpartyjnienie mediów publicznych. "W umowie koalicyjnej zgodziliśmy się, że media publiczne należy naprawić i odpolitycznić. Mimo tego od półtora roku nie został złożony zapowiadany projekt ustawy medialnej. W naszej opinii szybkie naprawienie mediów publicznych w taki sposób, aby były realnie miejscem niezależnego dziennikarstwa i gwarantowały pluralizm, jest kluczowym zadaniem dla naszego koalicyjnego rządu w kontekście przywracania zaufania obywateli do instytucji publicznych" – wskazano w piśmie.

Polski 2050 chce również wejścia w życie ustawy, która wprowadziłaby czytelne kryteria naboru na stanowiska zarządcze w spółkach Skarbu Państwa. "Obiecaliśmy też wdrożenie najwyższych standardów ładu korporacyjnego w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa. Projekt poselski Polski 2050 w tej sprawie został odrzucony w Sejmie. W związku z tym proponujemy, aby rząd do końca roku przygotował w tej sprawie projekt rządowy" – napisały władze Polski 2050.

W piśmie stwierdzono również, że zasadne byłoby wskazanie w exposé, że do końca roku rząd zamierza przyjąć projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami, nad którym prace są już finalizowane. "W duchu odpowiedzialności za stan finansów publicznych proponujemy, aby docelowo sfinansować te rozwiązanie z podatku od nadmiernych zysków banków" – napisano.

Zdaniem Polski 2050 rząd powinien też zwiększyć inwestycje w mieszkania na tani wynajem i wycofać projekt dopłat do kredytów z wykazu prac rządu. "Proponujemy, aby zagwarantować, w tym roku co najmniej 2 mld zł na ten cel. Obecnie w Funduszu Dopłat jest 0 zł. A także wsparcie Społecznych Agencji Najmu. Dobra polityka mieszkaniowa powinna wzmacniać kierunek rozwoju Polski nakierowany na rozwój Polski lokalnej, a nie wyłącznie metropolii" – zaznaczono w piśmie władz Polski 2050.

Ostatnim punktem proponowanym przez to ugrupowanie jest ustawa o szkołach podstawowych wolnych od smartfonów. "W sprawach dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa dzieci, powinniśmy działać jako rząd sprawnie i bez zbędnej zwłoki" – napisano.

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe