Reforma lekcji religii uznana przez TK za niekonstytucyjną

Orzeczenie
3 lipca 2025 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego dotyczący zasad organizacji nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 17 stycznia 2025 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach jest w całości niezgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.
Orzeczenie zapadło jednogłośnie.
Wniosek SN
Sprawa dotyczy wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, który wniósł o stwierdzenie, że wspomniane rozporządzenia Ministra Edukacji jest w całości niezgodne z przepisami ustawy o systemie oświaty oraz art. 2 i 7 Konstytucji.
- "Ofiara złożona kulturze śmierci". Akademia Jana Pawła II o brytyjskiej ustawie ws. eutanazji
- Proboszcz Romanelli: życie w Gazie zaczyna być niemożliwe
- "Władze rosyjskie atakują wspólnoty religijne". USA raportują kwestię łamania wolności religijnej w Rosji
- Papież spotkał się dziś w prezydentem Andrzejem Dudą
- Kard. Fernández: powołano sędziów w procesie kanonicznym Marko Rupnika
Komunikat
W komunikacie opublikowanym po posiedzeniu Trybunału Konstytucyjnego przypomniano, że „według wnioskodawcy niezgodność ta polegać ma przede wszystkim na naruszeniu przez Ministra Edukacji trybu wydania tego rozporządzenia, tj. na braku działania Ministra Edukacji w porozumieniu z przedstawicielami kościołów i związków wyznaniowych.”
Trybunał zauważył, że tryb wydania przez ministra edukacji zaskarżonego rozporządzenia jest niezgodny z ustawowym upoważnieniem, które obliguje ministra właściwego do spraw oświaty do działania w porozumieniu z przedstawicielami Kościołów i innych związków wyznaniowych. Minister Edukacji arbitralnie ukształtował treść zaskarżonego rozporządzenia. Pominięte zostały merytoryczne stanowiska zainteresowanych przedstawicieli Kościołów i związków wyznaniowych. Minister Edukacji nie zrealizował obowiązku współdziałania w porozumieniu, ignorując zgłoszone przez przedstawicieli kościołów wątpliwości. Skutkiem jednostronnego działania Ministra Edukacji jest uniemożliwienie dostosowania programu nauczania, jak również opracowania nowej podstawy programowej i podręczników zgodnie z przewidzianym ograniczeniem liczby lekcji religii. Negatywna ocena, a takiej dokonał Trybunał w niniejszej sprawie, przesądziła o niezgodności z Konstytucją i ustawą o systemie oświaty rozporządzenia Ministra Edukacji z 17 stycznia 2025 r. w całości.
W niniejszej sprawie TK orzekał w składzie: prezes TK Bogdan Święczkowski - przewodniczący, sędzia TK Krystyna Pawłowicz - sprawozdawca, sędzia TK Stanisław Piotrowicz.
rl