Wojciech Ilnicki: Pokrętna i oszukańcza polityka klimatyczna UE torpeduje wydobycie węgla w Polsce

Najważniejszym problemem jest bardzo pokrętna i oszukańcza polityka klimatyczna UE. Unia torpeduje inicjatywy dotyczące energetyki opartej na węglu w Polsce, nie mówiąc jednocześnie, że znacznie więcej węgla spalają Niemcy – mówi Wojciech Ilnicki, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Brunatnego i organizacji zakładowej w KWB Turów, w rozmowie z Andrzejem Berezowskim.
 Wojciech Ilnicki: Pokrętna i oszukańcza polityka klimatyczna UE torpeduje wydobycie węgla w Polsce
/ morguefile.com
- Z jakimi problemami boryka się branża? 
- Najważniejszym problemem jest bardzo pokrętna i oszukańcza polityka klimatyczna UE. Unia torpeduje inicjatywy dotyczące energetyki opartej na węglu w Polsce, nie mówiąc jednocześnie, że znacznie więcej węgla spalają Niemcy. A my mamy ogromne, niezagospodarowane jeszcze złoża węgla brunatnego. Powstają nowe odkrywki przy istniejących już kopalniach. Jeśli nie będą eksploatowane, będzie trzeba zamknąć kopalnie. 
Tymczasem wciąż czekamy na pozytywną decyzję środowiskową dla odkrywki Ościsłowo w Konińskim Zagłębiu Węgla Brunatnego. Zaniechanie eksploatacji złoża to zagrożenie dla kilku tysięcy miejsc pracy i kilkudziesięciu tysięcy osób związanych z górnictwem. Mamy też problem ze złożem węgla brunatnego Złoczew. Tam również czekamy na decyzję środowiskową. W obu przypadkach mieszkańcy są przychylnie nastawieni do inwestycji. W sprawie Ościsłowa zwróciłem się o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Branży Węgla Brunatnego.

- Mówi Pan o UE. Ale i inicjatywa antysmogowa sejmiku woj. dolnośląskiego zmierza do zakazu palenia węglem brunatnym. Jak Krajowa Sekcja Górnictwa Węgla Brunatnego NSZZ „Solidarność” podchodzi do tej inicjatywy?
- Jesteśmy jej przeciwni. Nikt z nami nie konsultował tej inicjatywy, a szkoda, bo wykazalibyśmy, że piece na węgiel brunatny V generacji emitują do atmosfery mniej zanieczyszczeń niż zwykły domowy kominek opalany drewnem. Jest to rozwiązanie ekologiczne. Ale nikt o tym nie chce mówić, bo najprościej jest całkowicie zakazać palenia węglem brunatnym. 
Radni sejmiku nie pomyśleli, że niektórzy mieszkańcy zainwestowali w nowe piece, że w niektórych gminach nie ma gazu. Łaskawie dopuścili możliwość palenia w piecach na węgiel brunatny przez 7 miesięcy, do lipca przyszłego roku, ale co potem? 

- Na stronie organizacji zakładowej KWB Turów, w zakładce humor, jest mem „Redukcja etatów”. Marynarz, mimo że ław dla wioślarzy wiele, w pojedynkę stara się poruszyć wiosłami statku. Na rufie siedzi zarząd statku. Jeden z jego członków mówi: „nie łapie tego … mimo wszystkich oszczędności na pracownikach, firma wydaje się nie posuwać do przodu”. Czy ten mem jest w jakieś mierze odzwierciedleniem  rzeczywistości w KWB Turów?
- Od wielu lat zwracaliśmy uwagę na programy dobrowolnych odejść i nie do końca wypracowaną politykę etatyzacyjną. Stoimy na stanowisku, że nie można zarządzać firmą bez określenia liczby etatów na poszczególnych stanowiskach. To było powodem sporu zbiorowego z zarządem, który zakończyliśmy pod koniec roku 2016. Wskazane zostało ile osób powinno ogólnie pracować w zakładzie ogólnie, jak również ile powinno być zatrudnionych na konkretnym stanowisku.

- I problem etatyzacji został rozwiązany?
- Podpisaliśmy porozumienie, z którego jesteśmy zadowoleni.  Dziś trudno ocenić, czy pracodawca w pełni go przestrzega. Po roku zapytamy, jak przebiega proces etatyzacji, uzupełniania kadr.

- Ale w listopadzie weszliście państwo w nowy spór zbiorowy. 
- Wynikało to przede wszystkim z tego, że nie wszystkie zapisy zawartego porozumienia były przestrzegane. Wówczas pracodawca zobowiązał się, że nie będzie tworzył centrum usług wspólnych w zakresie rachunkowości i że będzie przestrzegał zasad dialogu społecznego. 
Tymczasem przystąpił do tworzenia tzw. WIFi i FinPro. 

#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

- Projekt WIFi i FinPro brzmi jak darmowy dostęp do internetu...
- Chodzi tu według nas, ponownie o centrum usług wspólnych. Zmieniona została jedynie nazwa.

- Spór zakończył się 7 grudnia. Pracodawca zobowiązał się do zaprzestania prac nad projektami WIFi i FinPro. Lecz co jest problemem w tworzeniu centrum usług wspólnych?
- W porozumieniu z początku roku jest zapisane, że wszelkie projekty tworzone przez zarządy spółek i oddziały, które będą dotyczyły etatyzacji muszą być już w fazie wstępnej uzgadniane ze związkami zawodowymi. Tymczasem tego projektu nikt z nami nie uzgadniał. Nie wytłumaczono nam nawet, o co w nim chodzi. Uważamy też, że projekt jest zagrożeniem likwidacji stanowisk pracy w obszarze rachunkowości w poszczególnych spółkach.
 
- PGE jest grupą kapitałową. Jak wygląda prowadzenie sporu zbiorowego w ramach grupy?
- Weszliśmy w spory zbiorowe w poszczególnych oddziałach grupy, które są naszymi pracodawcami. Następnie powołaliśmy wspólny komitet negocjacyjno - protestacyjny do negocjacji z zarządem grupy.  Ustaliliśmy ile osób zasiada w komitecie z ramienia różnych zakładów pracy. To wspólny komitet negocjował porozumienie z grupą prezesów poszczególnych spółek.   

- Stanowisko 2/ZR/2017 wzywa kierownictwo Elektrowni Turów do respektowania niezależności organizacji związkowej i respektowania wypracowanych, dotychczasowych, dobrych metod współpracy i działalności związku w zakładzie. Jak sytuacja ma się w KWB Turów? Czy pracodawca respektuje prawa związkowe? 
 -W samej kopalni Turów dialog oceniam dobrze,  na czwórkę z minusem. Głównie ze względu na pojawiające się coraz częściej zmienne niż dotychczas interpretacje pracodawcy dotyczące niektórych zapisów obowiązujących umów i porozumień. Interpretacja należy do dwóch stron ale przyjętych i sprawdzonych zasad nie powinno się jednostronnie zmieniać, a w razie wątpliwości właśnie prowadzić dialog w celu ich wyjaśnienia i osiągnięcia konsensusu.  

- A szerzej, jak wygląda dialog z przedstawicielami rządu i pracodawcami w branży węgla brunatnego?
-Jestem członkiem Rady Dialogu, gdzie głownie mówiliśmy o polityce klimatycznej, natomiast problemy branży rozwiązujemy w Zespole Trójstronnym ds. Branży Węgla Brunatnego. Prace w Zespole oceniam bardzo wysoko, pierwszy raz w historii uczestniczyliśmy w tworzeniu programu dla górnictwa węgla brunatnego w Polsce. Zawdzięczamy to bardzo aktywnej nastawionej na dialog postawie Pana Ministra Tobiszowskiego z Ministerstwa Energii. 


- Mija kolejny rok pracy związkowej, jak Pan go ocenia pod kątem działalności jednej z największych organizacji związkowych na Dolnym Śląsku - NSZZ „Solidarność” KWB Turów? 
-To był dobry rok, jeżeli chodzi o naszą organizację zakładową. Pomimo zmniejszenia stanu załogi do związku zapisało się więcej pracowników niż z różnych przyczyn odeszło. Poprzez bieżącą działalność, skuteczną pomoc prawną i materialną, bieżącą komunikację i reprezentowanie naszych związkowców zarówno tych najprostszych jak i najtrudniejszych sprawach odbierani jesteśmy, jako związek nowoczesny i przede wszystkim skuteczny w działaniu. Jesteśmy gotowi nieść pomoc każdej mniejszej organizacji zakładowej, jeśli się tylko o to do nas zwróci. Mamy powołaną kilka lat temu grupę negocjacyjno-interwencyjną, która pomaga w każdej potrzebie związkowcom Solidarności w całej Polsce.
Aktywnie uczestniczymy w pracach Rady Dialogu Społecznego, Komisji Krajowej, Krajowej Sekcji Węgla Brunatnego, Sekretariatu Górnictwa i Energetyki oraz Zarządu Regionu Jeleniogórskiego. Mamy przedstawicieli w samorządach, co niewątpliwie wpływa na wiedzę w tematach zamierzeń i działań poszczególnych gmin i możliwość pomocy ich mieszkańcom, często właśnie członkom naszego związku. Nie zapominamy również o historii i propagowaniu idei Solidarności poprzez organizację „Powiatowego konkursu wiedzy o NSZZ „Solidarność”, w którym w tym roku wzięła udział bardzo duża liczba młodzieży i który tak naprawdę wykracza już poza granicę powiatu zgorzeleckiego.  Myślę, że kierunek i droga jaką wybraliśmy prowadzi w dobrą stronę.
 

 

POLECANE
Pokój Socjalny: Bodnar, Braun i daltonizm prawno-historyczny    Wiadomości
Pokój Socjalny: Bodnar, Braun i daltonizm prawno-historyczny   

"Jest do Radomia prosta droga” śpiewa Hiob Dylan, artysta, który nie daje namówić się na wywiad do Tysola, o którym marzy redaktor Woś. Bo w ogóle raczej nie daje się namawiać na wywiady.

Komunikat dla mieszkańców Podkarpacia z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Podkarpacia

Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul wypłaciła do tej pory łącznie 440 tys. zł pomocy doraźnej mieszkańcom 19 gmin, którzy ucierpieli w wyniku ubiegłotygodniowych burz.

10 tys. więźniów może wyjść na wolność. Dramatyczna decyzja unijnego kraju z ostatniej chwili
10 tys. więźniów może wyjść na wolność. Dramatyczna decyzja unijnego kraju

Władze w Rzymie mogą uwolnić nawet 10 tys. osób z więzień we Włoszech w związku z ich przepełnieniem - przekazało w środę włoskie ministerstwo sprawiedliwości. Stanowi to około 15 proc. wszystkich więźniów w kraju. Kara pozbawienia wolności zostałaby im zamieniona na areszt domowy lub pozostawanie pod nadzorem.

Żołnierze zaatakowani koktajlem Mołotowa. Jest nagranie z granicy z ostatniej chwili
Żołnierze zaatakowani koktajlem Mołotowa. Jest nagranie z granicy

Straż Graniczna oraz polscy żołnierze zostali zaatakowani przez nielegalnych imigrantów. Jeden z nich cisnął w mundurowych koktajlem Mołotowa.

W ramach procedury readmisji Niemcy przysyłają imigrantów bez dokumentów, a ci i tak trafiają do Polski tylko u nas
W ramach procedury readmisji Niemcy przysyłają imigrantów bez dokumentów, a ci i tak trafiają do Polski

Jedną z procedur w ramach których Niemcy wydalają imigrantów do Polski jest tzw. "procedura readmisji". Procedura uproszczonej readmisji stosowana przez Niemców w celu wydalenia migrantów do Polski opiera się na porozumieniu z 29 marca 1991 r. oraz protokołu z 29 marca 1991 r.. Dopóki reguły readmisji są przestrzegane, to wydalenie jest zgodne z prawem unijnym i międzynarodowym.

Imigranci odesłani z Niemiec do Polski. Szokujące dane z ostatniej chwili
Imigranci odesłani z Niemiec do Polski. Szokujące dane

W Nadodrzańskim Oddziale Straży Granicznej w 2024 r. 70 proc. imigrantów przekazanych przez Niemców w procedurze readmisji nie miało dokumentu tożsamości – alarmuje w środę europoseł Konfederacji Anna Bryłka.

ZUS wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
ZUS wydał pilny komunikat

300 zł na wyprawkę 2025/2026 już trafia na konta. Sprawdź terminy oraz to, jak złożyć wniosek online o świadczenie 300 plus z programu Dobry Start.

Propozycja budżetu UE von der Leyen uderzy w Polskę Wiadomości
Propozycja budżetu UE von der Leyen uderzy w Polskę

Komisja Europejska przedstawia dziś projekt nowego budżetu UE na lata 2028–2034. Jak jej plany zmieniłyby dotychczasowy porządek? "Ursula von der Leyen forsuje z wielką determinacją, w interesie i z błogosławieństwem Berlina, radykalną, wręcz rewolucyjną - alarmuje Jacek Saruysz-Wolski, były europoseł PiS, jeden z głównych negocjatorów wejścia Polski do UE.

Czerwone flagi nad Bałtykiem. Kolejne plaże z zakazem kąpieli Wiadomości
Czerwone flagi nad Bałtykiem. Kolejne plaże z zakazem kąpieli

Na kilkunastu nadmorskich kąpieliskach w województwie zachodniopomorskim obowiązuje zakaz wchodzenia do wody. Powodem są niebezpieczne warunki – wysokie fale i silne prądy wsteczne. W środę czerwone flagi pojawiły się m.in. na plażach w Dziwnowie, Pobierowie, Mielnie i Dąbkach. Tymczasem na Kaszubach zamknięto trzy kąpieliska z powodu zakwitu sinic.

KO chce odwołania wicemarszałka z PSL z ostatniej chwili
KO chce odwołania wicemarszałka z PSL

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) uważa, że Michał Kamiński (PSL) nie powinien dalej pełnić funkcji wicemarszałka Senatu. Wskazywała m.in. na nieusprawiedliwione nieobecności Kamińskiego podczas posiedzenia izby. Dodała, że wierzy, iż PSL „stanie na wysokości zadania”.

REKLAMA

Wojciech Ilnicki: Pokrętna i oszukańcza polityka klimatyczna UE torpeduje wydobycie węgla w Polsce

Najważniejszym problemem jest bardzo pokrętna i oszukańcza polityka klimatyczna UE. Unia torpeduje inicjatywy dotyczące energetyki opartej na węglu w Polsce, nie mówiąc jednocześnie, że znacznie więcej węgla spalają Niemcy – mówi Wojciech Ilnicki, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Brunatnego i organizacji zakładowej w KWB Turów, w rozmowie z Andrzejem Berezowskim.
 Wojciech Ilnicki: Pokrętna i oszukańcza polityka klimatyczna UE torpeduje wydobycie węgla w Polsce
/ morguefile.com
- Z jakimi problemami boryka się branża? 
- Najważniejszym problemem jest bardzo pokrętna i oszukańcza polityka klimatyczna UE. Unia torpeduje inicjatywy dotyczące energetyki opartej na węglu w Polsce, nie mówiąc jednocześnie, że znacznie więcej węgla spalają Niemcy. A my mamy ogromne, niezagospodarowane jeszcze złoża węgla brunatnego. Powstają nowe odkrywki przy istniejących już kopalniach. Jeśli nie będą eksploatowane, będzie trzeba zamknąć kopalnie. 
Tymczasem wciąż czekamy na pozytywną decyzję środowiskową dla odkrywki Ościsłowo w Konińskim Zagłębiu Węgla Brunatnego. Zaniechanie eksploatacji złoża to zagrożenie dla kilku tysięcy miejsc pracy i kilkudziesięciu tysięcy osób związanych z górnictwem. Mamy też problem ze złożem węgla brunatnego Złoczew. Tam również czekamy na decyzję środowiskową. W obu przypadkach mieszkańcy są przychylnie nastawieni do inwestycji. W sprawie Ościsłowa zwróciłem się o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Branży Węgla Brunatnego.

- Mówi Pan o UE. Ale i inicjatywa antysmogowa sejmiku woj. dolnośląskiego zmierza do zakazu palenia węglem brunatnym. Jak Krajowa Sekcja Górnictwa Węgla Brunatnego NSZZ „Solidarność” podchodzi do tej inicjatywy?
- Jesteśmy jej przeciwni. Nikt z nami nie konsultował tej inicjatywy, a szkoda, bo wykazalibyśmy, że piece na węgiel brunatny V generacji emitują do atmosfery mniej zanieczyszczeń niż zwykły domowy kominek opalany drewnem. Jest to rozwiązanie ekologiczne. Ale nikt o tym nie chce mówić, bo najprościej jest całkowicie zakazać palenia węglem brunatnym. 
Radni sejmiku nie pomyśleli, że niektórzy mieszkańcy zainwestowali w nowe piece, że w niektórych gminach nie ma gazu. Łaskawie dopuścili możliwość palenia w piecach na węgiel brunatny przez 7 miesięcy, do lipca przyszłego roku, ale co potem? 

- Na stronie organizacji zakładowej KWB Turów, w zakładce humor, jest mem „Redukcja etatów”. Marynarz, mimo że ław dla wioślarzy wiele, w pojedynkę stara się poruszyć wiosłami statku. Na rufie siedzi zarząd statku. Jeden z jego członków mówi: „nie łapie tego … mimo wszystkich oszczędności na pracownikach, firma wydaje się nie posuwać do przodu”. Czy ten mem jest w jakieś mierze odzwierciedleniem  rzeczywistości w KWB Turów?
- Od wielu lat zwracaliśmy uwagę na programy dobrowolnych odejść i nie do końca wypracowaną politykę etatyzacyjną. Stoimy na stanowisku, że nie można zarządzać firmą bez określenia liczby etatów na poszczególnych stanowiskach. To było powodem sporu zbiorowego z zarządem, który zakończyliśmy pod koniec roku 2016. Wskazane zostało ile osób powinno ogólnie pracować w zakładzie ogólnie, jak również ile powinno być zatrudnionych na konkretnym stanowisku.

- I problem etatyzacji został rozwiązany?
- Podpisaliśmy porozumienie, z którego jesteśmy zadowoleni.  Dziś trudno ocenić, czy pracodawca w pełni go przestrzega. Po roku zapytamy, jak przebiega proces etatyzacji, uzupełniania kadr.

- Ale w listopadzie weszliście państwo w nowy spór zbiorowy. 
- Wynikało to przede wszystkim z tego, że nie wszystkie zapisy zawartego porozumienia były przestrzegane. Wówczas pracodawca zobowiązał się, że nie będzie tworzył centrum usług wspólnych w zakresie rachunkowości i że będzie przestrzegał zasad dialogu społecznego. 
Tymczasem przystąpił do tworzenia tzw. WIFi i FinPro. 

#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

- Projekt WIFi i FinPro brzmi jak darmowy dostęp do internetu...
- Chodzi tu według nas, ponownie o centrum usług wspólnych. Zmieniona została jedynie nazwa.

- Spór zakończył się 7 grudnia. Pracodawca zobowiązał się do zaprzestania prac nad projektami WIFi i FinPro. Lecz co jest problemem w tworzeniu centrum usług wspólnych?
- W porozumieniu z początku roku jest zapisane, że wszelkie projekty tworzone przez zarządy spółek i oddziały, które będą dotyczyły etatyzacji muszą być już w fazie wstępnej uzgadniane ze związkami zawodowymi. Tymczasem tego projektu nikt z nami nie uzgadniał. Nie wytłumaczono nam nawet, o co w nim chodzi. Uważamy też, że projekt jest zagrożeniem likwidacji stanowisk pracy w obszarze rachunkowości w poszczególnych spółkach.
 
- PGE jest grupą kapitałową. Jak wygląda prowadzenie sporu zbiorowego w ramach grupy?
- Weszliśmy w spory zbiorowe w poszczególnych oddziałach grupy, które są naszymi pracodawcami. Następnie powołaliśmy wspólny komitet negocjacyjno - protestacyjny do negocjacji z zarządem grupy.  Ustaliliśmy ile osób zasiada w komitecie z ramienia różnych zakładów pracy. To wspólny komitet negocjował porozumienie z grupą prezesów poszczególnych spółek.   

- Stanowisko 2/ZR/2017 wzywa kierownictwo Elektrowni Turów do respektowania niezależności organizacji związkowej i respektowania wypracowanych, dotychczasowych, dobrych metod współpracy i działalności związku w zakładzie. Jak sytuacja ma się w KWB Turów? Czy pracodawca respektuje prawa związkowe? 
 -W samej kopalni Turów dialog oceniam dobrze,  na czwórkę z minusem. Głównie ze względu na pojawiające się coraz częściej zmienne niż dotychczas interpretacje pracodawcy dotyczące niektórych zapisów obowiązujących umów i porozumień. Interpretacja należy do dwóch stron ale przyjętych i sprawdzonych zasad nie powinno się jednostronnie zmieniać, a w razie wątpliwości właśnie prowadzić dialog w celu ich wyjaśnienia i osiągnięcia konsensusu.  

- A szerzej, jak wygląda dialog z przedstawicielami rządu i pracodawcami w branży węgla brunatnego?
-Jestem członkiem Rady Dialogu, gdzie głownie mówiliśmy o polityce klimatycznej, natomiast problemy branży rozwiązujemy w Zespole Trójstronnym ds. Branży Węgla Brunatnego. Prace w Zespole oceniam bardzo wysoko, pierwszy raz w historii uczestniczyliśmy w tworzeniu programu dla górnictwa węgla brunatnego w Polsce. Zawdzięczamy to bardzo aktywnej nastawionej na dialog postawie Pana Ministra Tobiszowskiego z Ministerstwa Energii. 


- Mija kolejny rok pracy związkowej, jak Pan go ocenia pod kątem działalności jednej z największych organizacji związkowych na Dolnym Śląsku - NSZZ „Solidarność” KWB Turów? 
-To był dobry rok, jeżeli chodzi o naszą organizację zakładową. Pomimo zmniejszenia stanu załogi do związku zapisało się więcej pracowników niż z różnych przyczyn odeszło. Poprzez bieżącą działalność, skuteczną pomoc prawną i materialną, bieżącą komunikację i reprezentowanie naszych związkowców zarówno tych najprostszych jak i najtrudniejszych sprawach odbierani jesteśmy, jako związek nowoczesny i przede wszystkim skuteczny w działaniu. Jesteśmy gotowi nieść pomoc każdej mniejszej organizacji zakładowej, jeśli się tylko o to do nas zwróci. Mamy powołaną kilka lat temu grupę negocjacyjno-interwencyjną, która pomaga w każdej potrzebie związkowcom Solidarności w całej Polsce.
Aktywnie uczestniczymy w pracach Rady Dialogu Społecznego, Komisji Krajowej, Krajowej Sekcji Węgla Brunatnego, Sekretariatu Górnictwa i Energetyki oraz Zarządu Regionu Jeleniogórskiego. Mamy przedstawicieli w samorządach, co niewątpliwie wpływa na wiedzę w tematach zamierzeń i działań poszczególnych gmin i możliwość pomocy ich mieszkańcom, często właśnie członkom naszego związku. Nie zapominamy również o historii i propagowaniu idei Solidarności poprzez organizację „Powiatowego konkursu wiedzy o NSZZ „Solidarność”, w którym w tym roku wzięła udział bardzo duża liczba młodzieży i który tak naprawdę wykracza już poza granicę powiatu zgorzeleckiego.  Myślę, że kierunek i droga jaką wybraliśmy prowadzi w dobrą stronę.
 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe