[Tysol na Litwie] Poseł Polaków na Litwie:Stosunki międzypaństwowe jak najlepsze, ale nie naszym kosztem

Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą przybyli do Wilna, gdzie przez trzy dni będą brali udział w uroczystościach setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Litwę. Wizytę prezydent Andrzej Duda rozpoczął od spotkania z przedstawicielami polskiej mniejszości. W Wilnie przebywają również dziennikarze „Tygodnika Solidarność”, którzy rozmawiali z Jarosławem Narkiewiczem, nauczycielem, samorządowcem i działaczem mniejszości polskiej na Litwie, a od 2008 r. posłem na Sejm Republiki Litewskiej.
 [Tysol na Litwie] Poseł Polaków na Litwie:Stosunki międzypaństwowe jak najlepsze, ale nie naszym kosztem
/ Robert Wąsik Tysol.pl

Tysol.pl: Litwa jest ostatnio miejscem ważnych, rządowych delegacji. W grudniu odbyła się wizyta organizowana przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych związana ze 150 rocznicą urodzin Józefa Piłsudskiego, dziś prezydent wraz z pierwszą damą przylecieli na obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Litwę. Czy to specjalny czas dla Polaków z Litwy?

Jarosław Narkiewicz: Tak i tak powinno być. Polska i Litwa były związane w historii państwowością. Jesteśmy związani też tym, że my Polacy mieszkający na Wileńszczyźnie stanowimy niemały odsetek społeczeństwa Litwy, prawie 7 proc. mieszkańców. Myślę, że jesteśmy godną reprezentacją na wszystkich szczeblach władzy. Jesteśmy aktywni społecznie, mamy 30 różnych organizacji, oznacza to, że wzbogacamy Litwę kultywując swoją tradycję i wiarę naszych przodków. To jest niezmierną i wymowną łącznością z państwem polskim. Cieszy uaktywnienie tych wizyt, cieszy szczególnie dzisiejszy dzień, że pan prezydent Andrzej Duda przybył do nas, na obchody stulecia i rozpoczyna wizytę od spotkania z nami, Polakami. To dla nas znaczące. Jesteśmy wdzięczni państwu polskiemu i prezydentowi za tę opiekę i troskę, za to, że pan prezydent rozumie wartość tych kontaktów, dziękujemy za pomoc, ale i napawa nas otuchą to, że nie będziemy odsuwani na drugi plan w tych trudnych relacjach geopolitycznych. Stosunki międzypaństwowe powinny być jak najlepsze, ale nie naszym kosztem.

A w poprzednich latach czuli się państwo nieco pomijani?

Można tak powiedzieć, że opieka, kontakt ze strony polskiej był dobry, ale strona litewska chciała rozdzielić dwie rzeczy – nasze relacje, potrzeby, wymagania i słuszne postulaty w realizacji dotyczących naszego prawa, języka, kultury i dziedzictwa narodowego od ogólnopaństwowych wyzwań, które są dziś aktualne. Staramy się udowadniać naszym braciom Litwinom, że bez uszanowania praw obywateli, w tym mniejszości narodowych nie można budować demokratycznego państwa. Żywimy nadzieję, że to ważne dla państwa polskiego i świadczy o tym obecność pana prezydenta. Napawa to nas nadzieją i otuchą.

#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Wspomniał Pan o edukacji, o roli kształcenia młodzieży. Dzisiaj prezydent odznaczył działaczy polskich, wielu z nich to właśnie pedagodzy. Jak wygląda kwestia polskiego szkolnictwa na Litwie?

I dobrze i źle. Wygraliśmy walkę o przetrwanie, zachowaliśmy szkoły, zazdroszczą nam zresztą oświatowców, również pracujących z litewskimi szkołami. Mamy przeszło 10 proc. gimnazjów przy 3,5 proc. obecności udziału w szkołach z polskim językiem nauczania, to wymowny sukces. To sukces na przetrwanie i naszą obecność. Teraz, ale i od dawna, zwracamy uwagę na jakość, żeby szkoły były bardziej konkurencyjne i takie są. Obecnie wskaźnik wstępowania Polaków na uczelnie wyższe jest większy niż średnia krajowa, to przeszło 70 proc. Jednak to nie jest wystarczające. Mamy nadzieję, że państwo polskie będzie wspierać nas nie tylko materialnie, ale i merytorycznie. Ważne dla nas jest kształcenie kadry pedagogicznej.

W Polsce dużo mówi się o geopolitycznej koncepcji Trójmorza, którego ważnym elementem są państwa nadbałtyckie, w tym Litwa. Ostatnio sporo dzieje się w materii budowy drogi ekspresowej Via Baltica, która ma połączyć Warszawę z Litwą. Czy na Litwie w debacie publicznej też tyle czasu poświęca się tym zagadnieniom?

Projektom geopolitycznym i infrastrukturalnym, również Via Baltice, poświęca się dużo uwagi. Natomiast w relacjach Trójmorza czy Grupy Wyszehradzkiej i tej roli, do której dąży państwo polskie, po stronie litewskiej prowadzi się dyskusje. Przeważa kierunek niemiecki. Litwini chcą, żeby relacje z Polską nie były wbrew relacjom z Niemcami.

#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Czyli ochłodzenie między Polską a Niemcami było na Litwie dostrzegane?

Tak. W związku z tym Litwa nie chce zajmować strony, która wywołałaby zachwianie relacji z Niemcami kosztem polepszenia relacji z Polską.

A jak na Litwie ocenia się obecność wojsk NATO?

Pozytywnie, jako dążenie do gwarancji bezpieczeństwa. Równocześnie docenia się pozytywną rolę Polski w tym procesie. To buduje dobrą płaszczyznę między naszymi państwami i wielu chciałoby dążyć do poszerzenia tej obecności. Równocześnie chciałbym podkreślić, że współpraca w tematyce bezpieczeństwa, zbrojeń, wspólnej obrony nie może dziać się kosztem pogwałcania praw mniejszości narodowych.

#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyzwanie przyjęte: dojdzie do debaty Biden kontra Trump z ostatniej chwili
Wyzwanie przyjęte: dojdzie do debaty Biden kontra Trump

Prezydent Joe Biden powiedział w piątek w wywiadzie z kontrowersyjnym prezenterem radiowym Howarderm Sternem, że jest gotowy do debaty z Donaldem Trumpem. Trump zadeklarował, że może debatować z Bidenem nawet na sali sądowej, gdzie odbywa się jego proces karny.

To koniec tanich wakacji All Inclusive? Popularna wyspa mówi nie wczasowiczom z ostatniej chwili
To koniec tanich wakacji All Inclusive? Popularna wyspa mówi "nie" wczasowiczom

Co roku na hiszpańską Teneryfę przybywają tłumy turystów, często korzystając z hoteli z opcją All Inclusive. Dużą grupę wśród nich stanowią podróżujący z Wielkiej Brytanii i to właśnie do nich zwrócił się ostatnio zastępca burmistrza stolicyTeneryfy, który wezwał ich do przemyślenia swoich wakacyjnych planów, ale ostrzeżenie w istocie dotyczy wszystkich turystów. 

Jest nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy z ostatniej chwili
Jest nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy

Szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił w piątek, że Stany Zjednoczone zakupią dla Ukrainy rakiety Patriot oraz inne rodzaje broni i sprzętu wojskowego o wartości 6 mld dolarów. Jest to największy jak dotąd pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa.

Koniec pewnego rozdziału motoryzacji: te modele samochodów już nie powstaną z ostatniej chwili
Koniec pewnego rozdziału motoryzacji: te modele samochodów już nie powstaną

Portal Autoblog.com przygotował listę pojazdów co do których posiada on potwierdzienie lub raporty świadczące o tym, że zostaną one wycofane w 2024 roku. Zwraca on uwagę, że lista ta jest naprawdę pokaźna i zawiera wiele znanych i uznanych serii. 

Szukasz wakacyjnej inspiracji? Tych pięć miejsc w Grecji po prostu musisz zobaczyć tylko u nas
Szukasz wakacyjnej inspiracji? Tych pięć miejsc w Grecji po prostu musisz zobaczyć

Niesłabnącą popularnością wśród Polaków wciąż cieszą się wakacje w Grecji. Co roku tłumy naszych rodaków udają się do tego kraju zarówno w wyjazdach zorganizowanych, często w formule all inclusive, czy też na własną rękę.

PSL odsłania karty: kogo wystawią w wyborach do europarlamentu? z ostatniej chwili
PSL odsłania karty: kogo wystawią w wyborach do europarlamentu?

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że na listach Trzeciej Drogi z ramienia jego formacji znajdą się wiceministrowie, parlamentarzyści i samorządowcy. "Staramy się wystawić najmocniejsze nazwiska, żeby zmobilizować wyborców do pójścia na te wybory" - mówił.

Sąd umorzył postępowanie wobec sędziego z Suwałk za jazdę po pijanemu z ostatniej chwili
Sąd umorzył postępowanie wobec sędziego z Suwałk za jazdę po pijanemu

– Sąd Okręgowy w Elblągu umorzył postępowanie wobec sędziego z Suwałk, który był oskarżony o jazdę po pijanemu. Sąd ustalił, że w sprawie nie było wymaganego zezwolenia na ściganie. Wyrok jest prawomocny – podał PAP w piątek rzecznik elbląskiego sądu.

Prokuratura umorzyła sprawę Duszy, Pytla i Noska. Prof. Cenckiewicz komentuje z ostatniej chwili
Prokuratura umorzyła sprawę Duszy, Pytla i Noska. Prof. Cenckiewicz komentuje

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo przeciwko byłym szefom Służby Kontrwywiadu Wojskowego - gen. Januszowi Noskowi, gen. Piotrowi Pytlowi oraz pułkownikowi Krzysztofowi Duszy.

Ostatnie Pokolenie zapowiada: Rozpoczynamy akcje, które będą łamały prawo z ostatniej chwili
Ostatnie Pokolenie zapowiada: "Rozpoczynamy akcje, które będą łamały prawo"

– Rozpoczynamy cykl akcji, które będą łamały prawo, będą alarmistyczne, dyskomfortowe, być może radykalne (...). Żądamy nagłej, radykalnej zmiany – zapowiada Łukasz Stanek, ekoaktywista z Ostatniego Pokolenia.

Mówił o religii i męskim organie, teraz się tłumaczy, że chodziło o... mózg [WIDEO] z ostatniej chwili
Mówił o religii i "męskim organie", teraz się tłumaczy, że chodziło o... mózg [WIDEO]

– Religia jest jak pewien męski organ (...) Jeśli ktoś wyciąga go na zewnątrz i macha nim przed nami nosem, to już mamy pewien problem – mówił poseł KO Marcin Józefaciuk

REKLAMA

[Tysol na Litwie] Poseł Polaków na Litwie:Stosunki międzypaństwowe jak najlepsze, ale nie naszym kosztem

Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą przybyli do Wilna, gdzie przez trzy dni będą brali udział w uroczystościach setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Litwę. Wizytę prezydent Andrzej Duda rozpoczął od spotkania z przedstawicielami polskiej mniejszości. W Wilnie przebywają również dziennikarze „Tygodnika Solidarność”, którzy rozmawiali z Jarosławem Narkiewiczem, nauczycielem, samorządowcem i działaczem mniejszości polskiej na Litwie, a od 2008 r. posłem na Sejm Republiki Litewskiej.
 [Tysol na Litwie] Poseł Polaków na Litwie:Stosunki międzypaństwowe jak najlepsze, ale nie naszym kosztem
/ Robert Wąsik Tysol.pl

Tysol.pl: Litwa jest ostatnio miejscem ważnych, rządowych delegacji. W grudniu odbyła się wizyta organizowana przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych związana ze 150 rocznicą urodzin Józefa Piłsudskiego, dziś prezydent wraz z pierwszą damą przylecieli na obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Litwę. Czy to specjalny czas dla Polaków z Litwy?

Jarosław Narkiewicz: Tak i tak powinno być. Polska i Litwa były związane w historii państwowością. Jesteśmy związani też tym, że my Polacy mieszkający na Wileńszczyźnie stanowimy niemały odsetek społeczeństwa Litwy, prawie 7 proc. mieszkańców. Myślę, że jesteśmy godną reprezentacją na wszystkich szczeblach władzy. Jesteśmy aktywni społecznie, mamy 30 różnych organizacji, oznacza to, że wzbogacamy Litwę kultywując swoją tradycję i wiarę naszych przodków. To jest niezmierną i wymowną łącznością z państwem polskim. Cieszy uaktywnienie tych wizyt, cieszy szczególnie dzisiejszy dzień, że pan prezydent Andrzej Duda przybył do nas, na obchody stulecia i rozpoczyna wizytę od spotkania z nami, Polakami. To dla nas znaczące. Jesteśmy wdzięczni państwu polskiemu i prezydentowi za tę opiekę i troskę, za to, że pan prezydent rozumie wartość tych kontaktów, dziękujemy za pomoc, ale i napawa nas otuchą to, że nie będziemy odsuwani na drugi plan w tych trudnych relacjach geopolitycznych. Stosunki międzypaństwowe powinny być jak najlepsze, ale nie naszym kosztem.

A w poprzednich latach czuli się państwo nieco pomijani?

Można tak powiedzieć, że opieka, kontakt ze strony polskiej był dobry, ale strona litewska chciała rozdzielić dwie rzeczy – nasze relacje, potrzeby, wymagania i słuszne postulaty w realizacji dotyczących naszego prawa, języka, kultury i dziedzictwa narodowego od ogólnopaństwowych wyzwań, które są dziś aktualne. Staramy się udowadniać naszym braciom Litwinom, że bez uszanowania praw obywateli, w tym mniejszości narodowych nie można budować demokratycznego państwa. Żywimy nadzieję, że to ważne dla państwa polskiego i świadczy o tym obecność pana prezydenta. Napawa to nas nadzieją i otuchą.

#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Wspomniał Pan o edukacji, o roli kształcenia młodzieży. Dzisiaj prezydent odznaczył działaczy polskich, wielu z nich to właśnie pedagodzy. Jak wygląda kwestia polskiego szkolnictwa na Litwie?

I dobrze i źle. Wygraliśmy walkę o przetrwanie, zachowaliśmy szkoły, zazdroszczą nam zresztą oświatowców, również pracujących z litewskimi szkołami. Mamy przeszło 10 proc. gimnazjów przy 3,5 proc. obecności udziału w szkołach z polskim językiem nauczania, to wymowny sukces. To sukces na przetrwanie i naszą obecność. Teraz, ale i od dawna, zwracamy uwagę na jakość, żeby szkoły były bardziej konkurencyjne i takie są. Obecnie wskaźnik wstępowania Polaków na uczelnie wyższe jest większy niż średnia krajowa, to przeszło 70 proc. Jednak to nie jest wystarczające. Mamy nadzieję, że państwo polskie będzie wspierać nas nie tylko materialnie, ale i merytorycznie. Ważne dla nas jest kształcenie kadry pedagogicznej.

W Polsce dużo mówi się o geopolitycznej koncepcji Trójmorza, którego ważnym elementem są państwa nadbałtyckie, w tym Litwa. Ostatnio sporo dzieje się w materii budowy drogi ekspresowej Via Baltica, która ma połączyć Warszawę z Litwą. Czy na Litwie w debacie publicznej też tyle czasu poświęca się tym zagadnieniom?

Projektom geopolitycznym i infrastrukturalnym, również Via Baltice, poświęca się dużo uwagi. Natomiast w relacjach Trójmorza czy Grupy Wyszehradzkiej i tej roli, do której dąży państwo polskie, po stronie litewskiej prowadzi się dyskusje. Przeważa kierunek niemiecki. Litwini chcą, żeby relacje z Polską nie były wbrew relacjom z Niemcami.

#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Czyli ochłodzenie między Polską a Niemcami było na Litwie dostrzegane?

Tak. W związku z tym Litwa nie chce zajmować strony, która wywołałaby zachwianie relacji z Niemcami kosztem polepszenia relacji z Polską.

A jak na Litwie ocenia się obecność wojsk NATO?

Pozytywnie, jako dążenie do gwarancji bezpieczeństwa. Równocześnie docenia się pozytywną rolę Polski w tym procesie. To buduje dobrą płaszczyznę między naszymi państwami i wielu chciałoby dążyć do poszerzenia tej obecności. Równocześnie chciałbym podkreślić, że współpraca w tematyce bezpieczeństwa, zbrojeń, wspólnej obrony nie może dziać się kosztem pogwałcania praw mniejszości narodowych.

#REKLAMA_POZIOMA#



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe